Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 12.08.2016, 02:21:11
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe pr. Matei il respect, nu a zis in postarea aia asa ceva. Insa pe Teodot asta l-as porcai cu tot talentul meu coprolalic. E un bou!
https://www.youtube.com/watch?v=SqekBQcYMWs
Reply With Quote
  #612  
Vechi 12.08.2016, 02:22:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Doar putregaiul (de)cade din Biserica Ortodoxa. Muntele tot altitudinea aia o are.



Doamne ce om ! El si blogerii sunt infailibili deci daca ierarhii de la Athos au o alta opinie e clar ca au decazut. :D
Reply With Quote
  #613  
Vechi 12.08.2016, 02:28:57
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Pe pr. Matei il respect, nu a zis in postarea aia asa ceva. Insa pe Teodot asta l-as porcai cu tot talentul meu coprolalic. E un bou!
https://www.youtube.com/watch?v=SqekBQcYMWs

In postarea aceea, nu.
M-am mai intersectat cu el ulterior, dar nu mai este asa vehement in astfel de heirupisme. Si-a ameliorat stilul.
Daca cumva iti place zambetul acela fals si condescenndent, e treaba ta.
In definitiv nici eu nu am nimic cu el.Ci cu ceea ce spune.Sa fie sanatos! Mantuiasca-se!


P.S. Asta daca nu cumva ai vrut sa zici ca mint! Dar poti sa cauti pe net.
Reply With Quote
  #614  
Vechi 12.08.2016, 02:29:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

O sa ajungem ca islamistii, o sa dea fiecare cleric catre o Fatwa si fiecare o sa-l credem pe ala despre care credem ca are mai mult har. Probabil ala care azvarle cele mai multe anateme. :)
Reply With Quote
  #615  
Vechi 12.08.2016, 02:29:45
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Doar putregaiul (de)cade din Biserica Ortodoxa. Muntele tot altitudinea aia o are.



Doamne ce om ! El si blogerii sunt infailibili deci daca ierarhii de la Athos au o alta opinie e clar ca au decazut. :D
Mai, oricine poate spune orice, insa...nu sint de acord cu a zice de sinodul din Creta nici "mare si sfint" si alte emfatisme la care tine mosul Bartolomeu, nici "talharesc". A fost o simpla conferinta restrinsa intre autocefalii, cu unregulament ciudat. Patriarhul nostru a facut o lucrare placuta lui Dumnezeu ca a mers si a luptat ortodox acolo.
Pe de alta parte, ai de nu au semnat nu au justificat decit cu bilbe incoerente acel gest, dar nu e normal nici ca s-a trecut peste dreptul lor ca episcopi de a semna sau nu, si s-a semnat in locul lor. O lume dusa cu capul/capetele, lumea asta in care cica traim.
Reply With Quote
  #616  
Vechi 12.08.2016, 02:33:47
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu unul prefer pozitia de mijloc. Detest orice angajare oarba si devotata pe oricare din laturile unei baricade date.
Reply With Quote
  #617  
Vechi 12.08.2016, 02:34:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai a fost un concediu in urma caruia s-au semnat niste documente care au atata insemnatate ca si o frectie la un picior de lemn. Dar asta nu-i impiedica pe fedainii ortodoxiei sa prezinte lucrurile ca fiind apocaliptice si sa arunce cu afurisenii si anateme. Ar face asta si daca Patriarhul sau alt ierarh ar bea sau ar refuza o cafea si s-ar gasi vreun preot care sa spuna ca a facut un lucru odios pentru ca a baut-o sau a refuzat-o. :)
Reply With Quote
  #618  
Vechi 12.08.2016, 02:56:22
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Eu unul prefer pozitia de mijloc. Detest orice angajare oarba si devotata pe oricare din laturile unei baricade date.
Pai chestiunea nu este sa ne angajam si sa ne devotam, ci sa fim incredintati.Daca nu credem, evident ca nici nu ne angajam. Insa a sta departe de orice pe motiv de suspiciune, sau altceva, ce fel de credinta mai e si asta?
Chiar si acest sinod, in conditiile actuale, a fost mai mult o probare a spiritelor, desi eu nu sunt atat de suspicioasa incat sa le reprosez vreo superficialitate, din contra, inca am incredere in ierarhi.Ba chiar sunt de acord cu incercarile de apropiere intre biserici, cu ideea bisericilor nedepline formulata de Staniloae, cu detinerea unor adevaruri si de catre alte biserici si confesiuni, pentru ca acum nu le poti lua tot, chiar si ceea ce au bun.
Sunt de acord si cu casatoriile mixte, pentru ca iubirea nu are confesiune. Sa nu uitam ca Biserica a fost "desfranata", deci si ca ea poate gresi: cititi la Tipicul cel Mare al lui Sava cel Sfintit despre pocainta Bisericii din timpul Postului Mare, tocmai pentru a arata ca si Biserica poate gresi, tocmai prin ierarhii ei, prin sinoade, nu prin Hristos insa, care este capul Bisericii.
Reply With Quote
  #619  
Vechi 12.08.2016, 03:05:12
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Mai, oricine poate spune orice, insa...nu sint de acord cu a zice de sinodul din Creta nici "mare si sfint" si alte emfatisme la care tine mosul Bartolomeu, nici "talharesc". A fost o simpla conferinta restrinsa intre autocefalii, cu unregulament ciudat. Patriarhul nostru a facut o lucrare placuta lui Dumnezeu ca a mers si a luptat ortodox acolo.
Pe de alta parte, ai de nu au semnat nu au justificat decit cu bilbe incoerente acel gest, dar nu e normal nici ca s-a trecut peste dreptul lor ca episcopi de a semna sau nu, si s-a semnat in locul lor. O lume dusa cu capul/capetele, lumea asta in care cica traim.
Poate ca in trecut sinoadele sfarseau prin vot in unanimitate, insa in ziua de azi, cand aproape nu mai avem har, decat in Sfintele Taine, nu si in marii nostri ierarhi ( ce sa mai vorbim de mireni !), la ce fel de vot unanim ne putem astepta? Ce fel de intelegere? Intelegerea vine prin Harul Duhului Sfant, ori daca avem parinti neinduhovniciti, majoritatea traind intr-o credinta asemanatoare inselarii, la ce consens sau la ce dogme ne asteptam?
Reply With Quote
  #620  
Vechi 12.08.2016, 03:18:19
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
... in ziua de azi, cand aproape nu mai avem har, decat in Sfintele Taine, nu si in marii nostri ierarhi ( ce sa mai vorbim de mireni !)....
Asta cum mai vine?
Cei care se impartasesc cu Sfintele Taine nu au si ei parte, prin insasi aceasta impartasire, de har?
Pe de alta parte, ierarhii si mirenii din comunitatea euharistica nu participa si ei la Sfintele Taine, la pogorarea Harului?

Si de unde cunoasteti ca nu mai e har in ierarhi si mireni?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare