Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #801  
Vechi 21.11.2016, 12:51:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
În ce mă privește, nu fac nici o propagandă. Nu reprezint interesele nici unei puteri lumești ca să îi fac propaganda.
Pai "puterea lumeasca" si-a exprimat deja interesul: crestinul sa stea in banca lui ca stie unul ce e mai bine pentru toti.
Hehe..nici tema asta se pare ca n-a disparut din societatea romaneasca.

Si asta e si meloda ta favorita, deci?


Citat:
Educația sexuală ar fi bună, într-un anumit fel, în școli. Făcută de oameni potriviți, special pregătiți pentru asta - iar nu de heirupiști fanatici și urechiști.
Ia sa vedem, oare care ar fi in opinia ta "heirupistii fanatici si urechisti", aia de la SECS, ACCEPT sau poate aia care ar insista ca un copil sa-si vada de copilaria lui si sa nu se joace cu focul?

Citat:
Nu știu dacă să fie și obligatorie. Poate de la o vârstă încolo..., nu știu... E de discutat mult pe tema asta.
S-a discutat, s-a vazut, multumim de opinie, mai treceti pe la noi. Sau nu.

Citat:
Cât privește amestecul în legile statului, un creștin poate avea cota de participare pe care o are orice alt cetățean. În nici un caz să facă el legea, după ale lui, în pofida celorlalți. Creștinismul nu trebuie să devină dictatură, cu nici un chip! În lume, creștinii să respecte legile lumii. Desigur, își pot exprima opinia și hotărârea, dar între limitele care sunt puse tuturor cetățenilor.
Si daca se intampla sa fie o majoritate, asta se numeste dictatura?

Care va sa zica, aia care au votat cu Ponta, acum trebuie sa suporte dictatura celor care l-au votat pe Iohanis, nu?

Eventual, ca sa fie toata lumea fericita, trebuiau sa fie ambii presedinti pe acelasi mandat, proportional ca timp cu numarul de voturi.
Si toata lumea era fericita. Genial, ce sa mai.

Citat:
Dacă va fi un referendum și creștinii vor avea cuvântul majoritar, atunci va fi foarte bine. Dacă vor fi presiuni de tot felul, prin tot felul de culise, atunci va fi ca în Bizanț, pe vremuri. N-aș vrea să mă alătur unor astfel de lucruri.
Presiuni de ce ordin?

Presiuni sa se organizeze referendumul pe care "baietii destepti" din politica il tot amana pana o sa-l ingroape total cum a mai fost unul pe tema asta sau cel pe teama reducerii numarului de parlamentari?

"Foarte bine"? Iar te-ai razgandit?

Pai din ce ne spui tu, asta este "legiferarea nu știu cărei trăznăi".
Si ziceai ca in felul asta: "mă tem că încă mai mult ne-am cufundat și ne-am îndepărtat de noi înșine și de Dumnezeu."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2016 at 12:53:50.
Reply With Quote
  #802  
Vechi 21.11.2016, 12:57:53
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Parinti care isi vad de treaba lor"..haha amuzant, cam asta e grija ta, nu "parinti care actioneaza in interesul copiilor lor".
Eu am constatat, în multe chipuri, că părinții care își văd de treaba lor tocmai asta și fac: acționează în interesul copiilor.
În timp ce părinții care se smintesc prin tot felul de agitații care sunt, chipurile, preocupări folositoare și responsabile, nu fac decât să sporească haosul lumii. Și prin asta acționează împotriva interesului copiilor.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce nu pricepi tu si probabil nu-ti pica bine sa inteleaga "slugile" e ca de fapt slugile sunt stapaini si aia care se cred stapini de fapt sunt vremelnice slugi, sau ar trebui sa se comporte ca atare, facandu-si datoria, nu fiind potrivnici binelui celor care i-au tocmit.
În mod fatal, un președinte este capturat de jocuri care, de la un punct încolo, nu mai au nici o legătură cu dorințele sau nevoile unui alegător concret. Și nici nu știu dacă trebuie să aibă, întotdeauna... Că alegătorii au tot felul de dorințe, mereu. Uite, ca exemplu - unii alegători au dorințe și fantasme homosexuale. Ce să facă acum președintele? Să îl satisfacă pe fiecare?...
Reply With Quote
  #803  
Vechi 21.11.2016, 13:05:33
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci, dupa discursuri de genul "dar vai, mergeti la vot, chiar si eu am sa votez pentru asta, doar lasa-ti pe Klausel al meu in pace ca va maninca ISIS, Iadul, etc, mama voastra de legionari"
Am afirmat eu vreodată așa ceva, măi creștine?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci definitia familiei ca fiind cea traditionala e o "traznaie", ce sa mai.
Ești chiar atât de greu de cap, nene, că nu înțelegi un text simplu? Trăznaia e redefinirea asta a familiei, pe care o voiesc unii. Cum de nu pricepi? Chiar vrei să-ți desenez?

Măi, neliniștea ta e deja într-o formă gravă de manifestare. Cu adevărat ai boala contrazicerii. Bine, însă, că nu o ai deocamdată pe aia a turnătorilor și calomniatorilor mârșavi. Dar păzește-te, că orice boală netratată e urmată de complicații, uneori severe.
Reply With Quote
  #804  
Vechi 21.11.2016, 13:20:28
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
... daca parintii nu vegheaza, praful se alege.
Uneori e foarte bine așa. Că la câți părinți bolnavi și subumani sunt pe lumea asta, tare bine ar fi ca unii să o lase mai moale cu vegheatul. Dar nu se poate, că-i în legea firii ca părinții să vegheze.
Acuma, că te tot dai pe lângă psihologie (și n-o faci bine, dacă vrei o părere), poate ai auzit la viața matale de "reparentare". Aceasta este procedura pe care o facem noi, cei huliți, cu odoarele voastre atunci când voi îi aduceți, într-un sfârșit, la cabinetele noastre să vi-i ajutăm. Atunci sunteți disperați. Unii dintre voi spun (și nu de puține ori am auzit asta, mi-e martor Bunul Dumnezeu): "am încercat totul, am fost la doctori, la profesori, la preoți, la mânăstiri... Și degeaba! Copilul nu-și revine... Nu mai știm ce să facem, suntem disperați, vă rugăm ajutați-ne..." Un spectacol de toată jalea, care arată mai întâi ce fel de părinți avem și suntem. Ei bine, stimate coleg, în astfel de cazuri ceea ce avem noi de făcut este tocmai reparentarea. Adică să "ștergem" nenorocirile pe care părinții (și educatorii) le-au pus în mintea copilului, contra firii lui și a modului de a fi al acestuia, și să îl ajutăm să își elaboreze alte mecanisme adaptative. Nu știți ce poate însemna asta, pesemne... Personal, vă doresc să nu aflați niciodată. Deși v-ar folosi, cred, pe undeva...

Apropos, de mult vroiam să vă întreb: dvs. aveți copii? Familie? Soț/soție? Și cine sunteți, de fapt? Cam cu ce vă ocupați? Dacă nu vă deranjează prea rău întrebarea....
(o să vă mai pun întrebările astea, o vreme, aici pe forum; sunt curios ce răspunsuri veți da!)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
... Nu cred in prima varianta si nici tu nu poti macar sa dai exemple in directia asta...
Eu cred.
Și pot să dau nenumărate exemple.
Dar nu îți dau ție, doar pentru că așa vrea mușchiu tău acum.
Nu ție, pentru că nici nu meriți și nici nu ești pregătit să le primești.
Reply With Quote
  #805  
Vechi 21.11.2016, 14:33:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Trăznaia e redefinirea asta a familiei, pe care o voiesc unii.
Aici m-ai pierdut.
Adica ce redefinire?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #806  
Vechi 21.11.2016, 14:50:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Eu am constatat, în multe chipuri, că părinții care își văd de treaba lor tocmai asta și fac: acționează în interesul copiilor.
#defineste 'treaba lor'

Citat:
În timp ce părinții care se smintesc prin tot felul de agitații care sunt, chipurile, preocupări folositoare și responsabile, nu fac decât să sporească haosul lumii. Și prin asta acționează împotriva interesului copiilor.
#defineste 'preocupări folositoare și responsabile'

Citat:
În mod fatal, un președinte este capturat de jocuri care, de la un punct încolo, nu mai au nici o legătură cu dorințele sau nevoile unui alegător concret.
3 milioane de oameni nu sunt un "alegator concret"?
sau vorbesti de alte chestii pe care doar tu le stii?

Citat:
Și nici nu știu dacă trebuie să aibă, întotdeauna... Că alegătorii au tot felul de dorințe, mereu. Uite, ca exemplu - unii alegători au dorințe și fantasme homosexuale. Ce să facă acum președintele? Să îl satisfacă pe fiecare?...
Sa intinda panzele cum bate vantul majoritatii.
Nu asta e democratia, in definitiv?

Sau stai, ca avem o noua paradigma, majoritatea decide, dupa care minoritatea dicteaza, nu?

Adica dupa de majoritatea decide, vin cativa, nu se stie de unde de fapt si zic "majoritatea nu gandeste bine, sa-i facem nitica reeducare, incepand de la gradinita si totul va fi ok".

Si in mod magic, toti factorii de decizie, alesi de majoritatea aia, "democratic", se alineaza la dorintele si ambitiilor eminentelor cenusii, si fac tot ce pot sa le satisfca nevoile: dau legi impotriva "discriminarii", schimba definitia familiei, introduc reeducarea sub pretextul educatiei (sexuale) si apasa si mai tare pedala sexualizarii copiilor (implementata deja prin media), etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2016 at 14:54:20.
Reply With Quote
  #807  
Vechi 21.11.2016, 14:57:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Am afirmat eu vreodată așa ceva, măi creștine?
In multe randuri. Ca initiativa asta sociala si democratica miroase a legionarism.
Ca sa stam in banca noastra ca stie Klausel ce e mai bine pentru toata lumea.

Citat:
Ești chiar atât de greu de cap, nene, că nu înțelegi un text simplu? Trăznaia e redefinirea asta a familiei, pe care o voiesc unii. Cum de nu pricepi? Chiar vrei să-ți desenez?
E suficient doar sa vorbesti la obiect.
Pana acum te declarai agnostic vizavi de astfel de tentative.

Ca aia sunt blanzi, cuminti, cumsecade si plin de talente doar crestini sunt obraznici si o sa-i inghita iadul.

Citat:
Măi, neliniștea ta e deja într-o formă gravă de manifestare. Cu adevărat ai boala contrazicerii. Bine, însă, că nu o ai deocamdată pe aia a turnătorilor și calomniatorilor mârșavi. Dar păzește-te, că orice boală netratată e urmată de complicații, uneori severe.
Pai lamureste-ne crestine, ""mă tem că încă mai mult ne-am cufundat și ne-am îndepărtat de noi înșine și de Dumnezeu." vizavi de ce era?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #808  
Vechi 21.11.2016, 14:58:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Am afirmat eu vreodată așa ceva, măi creștine?
In multe randuri. Ca initiativa asta sociala si democratica miroase a legionarism.
Ca sa stam in banca noastra ca stie Klausel ce e mai bine pentru toata lumea.

Citat:
Ești chiar atât de greu de cap, nene, că nu înțelegi un text simplu? Trăznaia e redefinirea asta a familiei, pe care o voiesc unii. Cum de nu pricepi? Chiar vrei să-ți desenez?
E suficient doar sa vorbesti la obiect.
Pana acum te declarai agnostic vizavi de astfel de tentative.

Ca aia sunt blanzi, cuminti, cumsecade si plin de talente doar crestini sunt obraznici si o sa-i inghita iadul.

Citat:
Măi, neliniștea ta e deja într-o formă gravă de manifestare. Cu adevărat ai boala contrazicerii. Bine, însă, că nu o ai deocamdată pe aia a turnătorilor și calomniatorilor mârșavi. Dar păzește-te, că orice boală netratată e urmată de complicații, uneori severe.
Pai d'aia e "forum" daca nu-ti place sa fii contrazis, scrie articole in ziar. Presa tiparita ca la asta online mai mereu sunt comentarii.

Iar boala aia se pare ca ti-ai insusit-o tu.
Cel putin partea cu "calomniatori marsavi", ca din "legionari" nu ne mai scoti.

Pai lamureste-ne crestine:

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Dar așa, procedînd cum am procedat, mă tem că încă mai mult ne-am cufundat și ne-am îndepărtat de noi înșine și de Dumnezeu.
"procedand asa", cum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #809  
Vechi 21.11.2016, 18:09:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Uneori e foarte bine așa. Că la câți părinți bolnavi și subumani sunt pe lumea asta, tare bine ar fi ca unii să o lase mai moale cu vegheatul. Dar nu se poate, că-i în legea firii ca părinții să vegheze.
Ihi. Inclusiv aia maturi si responsabili.
Sa-i bagam pe toti intr-o oala, sau si mai bine, sa plateasca si pentru oalele sparte de aialalti.
Cu sistemul moral cu tot, duca-se si ala la vale, ca uite, nu toti reusesc sa-l implementeze.

Citat:
Acuma, că te tot dai pe lângă psihologie (și n-o faci bine, dacă vrei o părere),
Nu, nu vreau si nu, nu 'ma dau pe langa', orice ar inseamna asta.

Citat:
poate ai auzit la viața matale de "reparentare". Aceasta este procedura pe care o facem noi, cei huliți, cu odoarele voastre atunci când voi îi aduceți, într-un sfârșit, la cabinetele noastre să vi-i ajutăm. Atunci sunteți disperați.
Pai daca tot o ieie asa la persoana a IIa, te-a intreba si eu: pe ai tai cine i-a "fixuit"?

Ca se pare ca toata psihologia iti fuse degeaba, daca si acasa ca aici pe forum, nici nu vreau sa ma gandesc prin ce au trebuit sa treaca si cu ce sechele au ramas si nu-i asa, daca si ultima treapta a educatei, psihologul, mai mult i-a pagubit, ce mai pot sa incerce? Iarba?


Citat:
Unii dintre voi spun (și nu de puține ori am auzit asta, mi-e martor Bunul Dumnezeu): "am încercat totul, am fost la doctori, la profesori, la preoți, la mânăstiri... Și degeaba! Copilul nu-și revine... Nu mai știm ce să facem, suntem disperați, vă rugăm ajutați-ne..." Un spectacol de toată jalea, care arată mai întâi ce fel de părinți avem și suntem. Ei bine, stimate coleg, în astfel de cazuri ceea ce avem noi de făcut este tocmai reparentarea. Adică să "ștergem" nenorocirile pe care părinții (și educatorii) le-au pus în mintea copilului, contra firii lui și a modului de a fi al acestuia, și să îl ajutăm să își elaboreze alte mecanisme adaptative. Nu știți ce poate însemna asta, pesemne... Personal, vă doresc să nu aflați niciodată. Deși v-ar folosi, cred, pe undeva...
Si adevarul unde este, din presupusa ta experienta?

Asa o fi, s-or fi ocupat o viata intreaga de copii aia si aia brusc si inexplicabil au luat-o razna, nu-i asa?

Si taman SuperPsihologul salveaza situatia, ca la televizor cu SuperNanny.

Ce convenabil, ce ideal.

Realitatea probabil e undeva mai la stanga, gen: o viata intreaga de neglijare nu se rezolva din cateva sesiuni de psihoterapie, psihologul e mai multumit de rezultate decat parintii, in ceea ce priveste "clientul", probabil ca lui nu-i cere nimeni parerea.
Dumnezeu stie cu ce a ramas, peste ani, dupa ce a parasit definitiv cabinetul.


Citat:
Și pot să dau nenumărate exemple.
Ai dat unul mai sus din gama "vopsita-i cioara".
Am mai vazut "exemple" pe topicul ala cu educatia sexuala: ala a devenit ghei ca n-a avut tata si s-a jucat mai mult cu fetele.
D'aia a ajuns sa nu-i mai placa.
Nimic despre ce si cum a fost educat de mama, sistemul de valori al mamei, daca a existat unul si cum a fost implementat si etc.

Deci e ok si fara, suntem lamuriti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2016 at 18:14:49.
Reply With Quote
  #810  
Vechi 21.11.2016, 18:47:56
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Aici m-ai pierdut.
Adica ce redefinire?
Redefinirea familiei si recunoasterea casatoriilor homosexuale, discutate astazi de CCR
http://www.hotnews.ro/stiri-esential...astazi-ccr.htm

"Curtea Constitutionala (CCR) dezbate miercuri doua spete privind familia: initiativa de revizuire a Constitutiei in sensul definirii familiei drept casatoria intre un barbat si o femeie, dar si recunoasterea in Romania a casatoriilor homosexuale incheiate in strainatate, informeaza Mediafax."
Reply With Quote
Răspunde