Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #731  
Vechi 14.09.2017, 00:12:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N'auzisi ca asta e ecumenist vandut, cu influente protestante, faptul ca a trait in occident spune tot, pentru un dosar curat trebuie sa fii dus in manastire, neaparat moldoveneasca, din frageda pruncie iar faptul ca unul ca si catalin2 doreste sa vada neortodocsii in Iad, de la prunc la batran, nu e din ura sau neiubire, ci din virtute si dreptate si ar fi total ecumenist si neoprotestant sa crezi altceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.09.2017 at 00:15:25.
Reply With Quote
  #732  
Vechi 14.09.2017, 15:51:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai parca eu ti-am pus pe tava istoria Bisericii, scrie alb pe negru in material recomandat de tine, ca abia in sec. VI a inceput sa se generalizeze botezul pruncilor, pana atunci ei mergand la Iad dupa mintea ta, si tu te faci ca ai orbul gainilor.
Am vazut ca nu esti capabil sa raspunzi la cateva intrebari legate de subiect, probabil erau prea complicate pentru tine, uite iti lansez una mai simpla:
"Cum comentezi faptul ca Biserica Ortodoxa, timp de secole, nu a considerat botezul pruncilor neaparat necesar, mari (viitori) sfinti, cu mame credincioase, fiind botezati abia la maturitate?"
Am mai raspuns la aceasta intrebare, am dat si link-ul articolului. http://ziarullumina.ro/botezul-prunc...ate--1184.html
Unii crestini din primele secole amanau botezul, de multe ori din motive gresite (sa mai poata pacatui, pentru ca regulile erau mult mai stricte decat acum, pentru cei ce intrau in Biserica). Dar asta nu inseamna ca s-ar fi desconsiderat spusele Mantuitorului (cine nu se boteaza nu se va mantui) in acea perioada. Unii se botezau chiar la varste inaintate, e culmea sa considere cineva ca in primele secole botezul nu avea nicio valoare. Dimpotriva, cum vedem si in cazul Sfantului Constantin, se botezau de urgenta cand aveau o boala si simteau ca s-ar putea sa moara. Astfel a aparut si botezul dorintei, al catehumenilor care mureau neasteptat si nu mai apucau sa se boteze. Nu in ultimul rand, unii sfinti care s-au botezat la maturitate (Fer. Augustin, Fer. Ieronim, etc.) au scris explicit ca pruncii nebotezati nu se pot mantui (referintele sunt in lucrarea catolica).

Citez din articol: "Numeroși catehumeni adulți și prozeliți, parțial din superficialitate și iubire de lume, parțial din prudență pioasă și teamă superstițioasă de a nu tulbura virtuțile tainice ale botezului, și-au amânat botezul până când vreo nenorocire sau boală grea îi împingea la acest ritual. Amânarea botezului în acele zile era echivalent cu amânarea pocăinței și a convertirii. Mulți părinți creștini amânau botezul copiilor, uneori din indiferență, alteori din teama că ar putea, prin viața lor ulterioară, să piardă slava botezului și iertarea tuturor păcatelor pe care o aduce botezul, înrăutățindu-și astfel situația, pentru că botezul nu mai putea și nu mai poate fi repetat."
Reply With Quote
  #733  
Vechi 14.09.2017, 16:18:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Ia citeaza tu din Pelagius, scriera, pagina unde sustine asa ceva.
Lucrarea, pagina, altfel esti mincinos.
Si demonstratia dupa care ala care iti place tie a emis o parere infailibila si Sf. Grigorie de Nazianz a gresit, unde este?
Esti tu care intocmesti dosarele infaibilitatii la Sfinti?
Se vede ca nu dai niciodata citate si nici nu citesti link-urile. In pasajul acela am scris ce spunea in link-ul pe care l-am dat, pentru ca tu intrebai ce au spus sfintii despre copiii nebotezati. Inclusiv acel citat, unde scrie ce sustinea Pelagius si ce inseamna pelagianismul. Acum doi ani ti-am spus de erezia pelagianista, de aceea te-ai enervat pe mine, vad ca uiti ce ai facut in trecutul apropiat.
Iar despre Sfantul Grigorie de Nazianz si apocastaza cred ca esti singurul de pe forum care nu stie asta. Si dura vreo 5 minute sa cauti si sa citesti pe net.
Asadar, Pelagius sustinea ca omul nu are nevoie de har, se poate mantui si prin fapte, fara botez. El nu recunostea urmarile pacatului stramosesc. Ceea ce spuneti voi nu e ceva nou, e pelagianismul, asa cum ti-am spus si in disuctiile de acum doi ani. Neoprotestantii sustin o forma de pelagianism, pentru ca ei considera botezul un simbol, dar nici ei nu cred in mantuirea prin fapte, ci prin credinta in Iisus.
Reply With Quote
  #734  
Vechi 14.09.2017, 16:37:28
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar asta nu inseamna ca s-ar fi desconsiderat spusele Mantuitorului (cine nu se boteaza nu se va mantui) in acea perioada.
Nu au fost acestea spusele Mantuitorului.
Este doar o interpretare a spuselor Lui.

Domnul a invatat ca cine va crede si se va boteza va fi mantuit.
Cand a vorbit despre cei care nu se vor mantui a amintit doar lipsa credintei. Nu si a botezului.
Cel ce va crede și se va boteza se va mântui;
iar cel ce nu va crede se va osândi.
Reply With Quote
  #735  
Vechi 14.09.2017, 16:41:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aflăm că prin păcat strămoșesc se înțelege înclinația spre păcat. Copilul, bebelușul sau nou-născutul care moare în această stare nu poate fi învinuit pentru păcat, căci doar nu l-a comis el în mod conștient și voit. Dumnezeu care este Bunătate, Iubire, Dreptate nu va pune la întuneric un suflet care nici nu a apucat să cunoască lumea în care a trăit poate cîteva ore. Orice om care crede orbește că acel suflet va locui o veșnicie în Iad are probleme grave de discernămînt.
Ai inteles incomplet, orice copil se naste cu urmarile acestui pacat stramosesc. De aceea se face botezul, pentru stergerea acestor urmari, acesta este principalul rol al botezului. Am dat explicatiile si citatele pe celalalt topic, dureaza cateva minute sa le citesti, decat sa iti raspund acelasi lucru. In urma pacatului stramosesc chipul lui Dumnezeu in om s-a intunecat, partial. Din cauza imbolnavirii firii omenesti oamenii au pierdut harul si nu-l mai puteau capata. De aceea nimeni nu se mai putea mantui. Iisus S-a intrupat ca sa vindece firea omeneasca, prin unirea cu firea divina. Prin botez se vindeca firea omeneasca si se primeste harul. Fara har nimeni nu se poate mantui, deci fara botez. Pe celalalt topic sunt citate din catehism si citate ortodoxe despre copiii nebotezati.
Reply With Quote
  #736  
Vechi 14.09.2017, 16:42:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ei, vezi, aici scrie altceva. Sesizezi? Nici în Iad, nici în Împărăție. Atunci cum?
Explică-ne tu te rog cum vine treaba asta cu care eu sînt perfect de acord. Și nu, nu vorbim despre Purgatoriu, că sîntem creștini ortodocși totuși...
Am scris de cateva ori pana acum, te-am rugat sa citesti mesajele.
Reply With Quote
  #737  
Vechi 14.09.2017, 16:46:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Mirungerea NU exista pe vremea Bisericii din secolele II-III. Existau Botezul, Spovedania (deseori la comun si/sau publica) si, desigur, Sfintul Sacrament Euharistic sau Cina Domnului.
Mirungerea este punerea mainilor. Mirul este sfintit de episcop, este echivalentul punerii mainilor.
Reply With Quote
  #738  
Vechi 14.09.2017, 16:50:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu au fost acestea spusele Mantuitorului.
Este doar o interpretare a spuselor Lui.

Domnul a invatat ca cine va crede si se va boteza va fi mantuit.
Cand a vorbit despre cei care nu se vor mantui a amintit doar lipsa credintei. Nu si a botezului.
Cel ce va crede și se va boteza se va mântui;
iar cel ce nu va crede se va osândi.
Stiu ca aceasta este invatatura protestanta, bazata pe intelegeera gresita a pasajului "va crede si se va boteza". Credinta este necesara pentru a fi botezat, ca sa nu fie botezat fara sa creada in Iisus.
Invatatura ortodoxa (si catolica) este diferita de cea protestanta, in aceasta privinta. Am explicat in mesajul anterior ce inseamna botezul, in ortodoxie.
Reply With Quote
  #739  
Vechi 14.09.2017, 17:38:01
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stiu ca aceasta este invatatura protestanta, bazata pe intelegeera gresita a pasajului "va crede si se va boteza". Credinta este necesara pentru a fi botezat, ca sa nu fie botezat fara sa creada in Iisus.
Invatatura ortodoxa (si catolica) este diferita de cea protestanta, in aceasta privinta. Am explicat in mesajul anterior ce inseamna botezul, in ortodoxie.
Cataline, adevarul este, daca privim la ce a spus EXACT Domnul nostru Hristos, intermediar intre punctul de vedere (neo) protestant, exprimat aici de colegul Pentricostal, si cel al tau. Botezul infantilor si copiilor NU este nul sau neavenit, cum sustin prietenii NP, dar nici obligatoriu, cum sustii tu.
Iti reamintesc, desi nu ar trebui, fiind tu un crestin ortodox practicant, nu un nomanslander confesional quasi-crestin ca mine, ca Domnul S-a nascut si a activat intr-o societate in care regula era gerontocratia. Copiii Nu existau, socialmente. Erau priviti cam...cum ar fi privite larvele, daca nu am fi mamifere primate ci insectoizi: ceva neajutorat, fara voce sau opinie. (Daca te sochez, ca de obicei, fa abstractie de mica mea speculatie de fost zoolog). :D
Cauta si citeste: asa erua lucrurile atunci. Sper sa se intoarca Scotianul pe forum, si sa ne de aun full insight in istoria practica a iudaismului. Osa intelegem atunci mai multe, cu totii. Nici macar eu nu am surse de informare cite are colegul nostru, plecat din cauza prostiei rusofilului aluia care il pupa pe Putin in edeagus.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #740  
Vechi 14.09.2017, 17:58:05
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Invatatura ortodoxa (si catolica) este diferita de cea protestanta, in aceasta privinta.
Desigur. Insa eu nu am discutat invataturile confesionale ci cuvintele Domnului Isus. Mântuitorul nu a afirmat nicaieri in Biblie, in mod explicit, ca cine nu se boteaza nu se va mantui. Afirmatia clara a Mantuitorului se refera la credinta.
Cel ce nu va crede se va osândi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 22:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 21:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 05:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 18:46:17