Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.07.2010, 08:07:00
RIO179 RIO179 is offline
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Mesaje: 1
Implicit ma intereseaza

vreau sa stiu , cat mai multe in legatuta cu bolile sufletului. trec si eu prin asa ceva si am cam ajuns la capatul puteri, stiu ca numai DUMNEZEU, ma va mai aducu , la fel cum eram.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.07.2010, 09:36:37
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Sper ca aceste lecturi sa te ajute

Citat:
În prealabil postat de RIO179 Vezi mesajul
vreau sa stiu , cat mai multe in legatuta cu bolile sufletului. trec si eu prin asa ceva si am cam ajuns la capatul puteri, stiu ca numai DUMNEZEU, ma va mai aducu , la fel cum eram.
1.Valoarea sufletului http://www.crestinortodox.ro/credint...lui-69844.html
2.Patimile si facultatile sufletului http://www.crestinortodox.ro/credint...lui-69861.html
3.Bolile sufletului-fenomen tainic http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ic-120102.html
4.Duhovnicul-doctorul-sufletului http://www.crestinortodox.ro/editori...lui-70341.html

Cel de Sus sa fie alaturi de tine

Last edited by Scotianul; 14.07.2010 at 09:44:59.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.07.2010, 11:43:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RIO179 Vezi mesajul
vreau sa stiu , cat mai multe in legatuta cu bolile sufletului. trec si eu prin asa ceva si am cam ajuns la capatul puteri, stiu ca numai DUMNEZEU, ma va mai aducu , la fel cum eram.
Sufletul se imbolnaveste atunci cand nu mai este hranit sau cand este hranit cu ceva nefiresc. Nu trebuie sa disperati, pe masura ce veti hrani fiinta cu rugaciune, spovedanie, post, impartasire, veti vedea ca nu mai ramane nicio urma de boala sufleteasca in dumneavoastra.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2010, 16:13:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RIO179 Vezi mesajul
vreau sa stiu , cat mai multe in legatuta cu bolile sufletului. trec si eu prin asa ceva si am cam ajuns la capatul puteri, stiu ca numai DUMNEZEU, ma va mai aducu , la fel cum eram.
Daca nu este un secret, poate ne spui si noua mai multe despre tine. Citi ani ai, daca esti casatorit, copii, unde locuiesti, ce profesie ai, care crezi ca este sursa principala a starilor tale depresive, daca mai ai in familie pe cineva care sufera de aceeasi boala, samd?
Astfel o sa avem o imagine mai clara a circumstantelor care te-au adus in acest punct si poate totul va inceta sa mai fie asa de tainic

Last edited by andreicozia; 14.07.2010 at 16:17:34.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.07.2010, 22:19:12
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

imi pare rau dar trebuie sa o spun: din pct meu de vedere nu exista boli ale sufletului.
Sufletul este chipul lui Dumnezeu in trupul nostru...cum ar putea El sa fie bolnav?

Cand a creat Dumnzeu omul a suflat suflare de viata...si a zis "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra" si putin mai tarziu a zis "am creat om dupa chipul nostru" ramanand prin libertatea pe care Dumnezeu i-a lasat omului ca acesta sa ajunga singur la asemanare daca va dori asta (cititi in Geneza si apoi interpretarile Sf. Parinti asupra Genezei).
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2010, 17:53:25
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit bolile sufletului;http://www.universqueen.com/psihoterapieortodoxa/boala%20si%20tamad

Boala si tamaduirea sufletului

Sufletul este alcatuit din minte, ratiune(cuvant) si duh, corespunzand modului existentei Preasfintei Treimi.

Sfantul Ioan Damaschinul spune ca Dumnezeu a creat sufletul omului rational si mintal; el este inzestrat si cu duh, care asa cum spun Parintii, este "dragostea mintala a sufletului". Mintea este ochiul sufletului.

Ea este cea care dobandeste experierea lui Dumnezeu. Daca mintea este sanatoasa si ratiunea este sanatoasa. Daca mintea este sanatoasa, dragostea este si ea sanatoasa, deoarece este intoarsa catre Dumnezeu si astfel se pune in lucrare "betia" duhului si rapirea mintii.

Daca mintea este bolnava, cadem din adevarata dragoste, adica avem parte de idolul dragostei, numit de Parinti "dragoste necuviincioasa".


Deoarece omul este fiinta rationala, adica este creat dupa chipul Cuvantului, de aceea sanatatea spirituala consta in faptul de a fi in relatie cu acest chip, adica cu Hristos. Puterile sufletesti cand se misca conform firii, adica sa calatoresca spre Dumnezeu si sa-L caute pe Acesta, sunt sanatoase.


Cand sufletul omului este dominat de patimi, care sunt, in principal, miscarea puterilor sufletului contra firii, si cand nu poate sa vada pe Dumnezeu ca lumina, atunci este bolnav duhovniceste.


Boala, dupa Sfintii Parinti, este stagnarea, moartea si intunecarea mintii.In aceasta stare, mintea omului subfunctioneaza, este confundata si identificata cu ratiunea, cu patimile si cu conditiile mediului. Din aceasta anomalie sunt create toate problemele numite psihologice.


Psihologii contemporani nu cunosc foarte exact aceasta stare, de aceea nici nu pot sa inteleaga problemele reale ale oamenilor.


Dupa Sfantul Simeon Noul Teolog, sufletul omului daca nu are energia Sfantului Duh, care este suflet al sufletului, si minte a mintii noastre, este mort. "Caci precum trupul nostru, chiar daca este bolnav, char daca nu, fara de suflet este cu neputinta sa se miste, tot asa si sufletul, chiar daca pacatuieste, chiar daca nu, fara Sfantul Duh mort este si nu poate sa traiasca viata vesnica intru totul".


Acest pasaj arata limpede ca boala sufletului este absenta Duhului Sfant. Astfel in Traditia ortodoxa chiar daca omul este psihologic echilibrat, char daca nu are conflicte interioare, fara sfantul Duh este bolnav si mort.


Dupa Sfantul Simeon Teologul, bolnavi nu sunt numai cei care au conflicte psihologice, ci in principal cei care au in ei salasluit diavolul, prezenta existentei personale.


Vindecarea sufletului este, in principal si inainte de orice, crearea de viata si luminarea mintii.


Aceasta creare de viata a mintii se face prin lucrarea harului dumnezeiesc, dar si prin conlucrarea omului.
Sfantul Grigorie de Palama spune:"Prin curatirea mintii este atinsa si adevarata cunostere a noastra insine".


Multi astazi invata ca omul poate sa ajunga la cunosterea lui prin autoanaliza si psihanaliza. Cand cineva se autoanalizeaza, exista posibilitatea sa ajunga la schizofrenie.


Metoda ascetica este simpla. Prin supravegherea mintii, prin purificarea si intorcerea ei in inima, prin pocainta si rugaciune mentala, prin pastrarea poruncilor lui Hristos, se urmareste eliberarea de imagini si de inrobirea ei lucrurilor perceptibile, si astfel intorcand-o in inima, sa vada linistea ei interioara.

Cunoasterea noastra insine se face prin lucrarea Sfantului Duh. Astfel vindecarea mintii nostre dezvaluie existenta patimilor, drept care, luminati de Sfantul Duh si intariti de El, putem sa luptam impotriva lor.


Numai cand harul lui Dumnezeu s-a aprins in inima, ne scapa de bolile sufletesti. Numai adevarata pocainta, prin marturisire si lacrimi curateste rana inimii. Numai profunda pocainta schimba toate problemele psihologice in stari duhovnicesti si vindeca sufletul nostru.


Cand spunem ca focul dumnezeiescului har elibereaza omul si vindeca boala mintii, intelegem ca omul se afla in Biserica Ortodoxa si primeste indrumare de la un sfintit parinte duhovnicesc.

Pentru ca parintii duhovnicesti au trecut toate aceste stadii si, prin urmare, au puterea sa vindece. Credinta omului in posibilitatea vindecarii, dar si cunoasterea preotului terapeut pot sa ne reduca la viata
psihoterapia ortodoxa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.10.2010, 18:23:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
imi pare rau dar trebuie sa o spun: din pct meu de vedere nu exista boli ale sufletului.
Sufletul este chipul lui Dumnezeu in trupul nostru...cum ar putea El sa fie bolnav?
Ba poate ! Noi insine suntem creati dupa Chipul si asemanarea lui Dumnezeu , dar tot noi prin voia libera , am intinat acest Chip si asemanare , am intors spatele Creatorului nostru , iar Creatia a fost alterata , deformata , batjocorita , iar pentru asta fiecare va raspunde la momentul potrivit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.10.2010, 19:00:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RIO179 Vezi mesajul
vreau sa stiu , cat mai multe in legatuta cu bolile sufletului. trec si eu prin asa ceva si am cam ajuns la capatul puteri, stiu ca numai DUMNEZEU, ma va mai aducu , la fel cum eram.
Bolile sufletului se vindeca numai prin intoarcerea la credinta si parasirea pacatului.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2010, 19:19:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Bolile sufletului se vindeca numai prin intoarcerea la credinta si parasirea pacatului.
Un trup curat va adaposti cu siguranta un suflet sanatos cat mai apropiat de originile sale ! Atata timp cat esti in asta viata nu poti separa trupul de suflet , sufletul find oglina fidela a trupului si mintii noastre . O minte si un trup intinat , si necuratit la timp , va adaposti un suflet bolnav ce plange dupa indreptare , isi cere dreptul sau pentru cele primite de la Creatorul sau , prin insasi acea asemanare de care am vorbit mai sus !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2010, 19:45:59
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok !

gata ,ajunge, nu vedeti ca ati speriat omu !?|
cu siguranta ca nu se asteapta la sfaturi generale si idei moralizatoare-popesti !

mai bine, in loc sa-i spuneti lui sa se dezvaluie, mai bine v-ati dezvalui voi, ca exemplu de curaj,si sa spuneti bunaoara, cand ati vazut ultima data moartea cu ochii, si cat de bine v-ati simtit pe urma,eventual sau cand a intrat ultima data o masina in voi ,si cum v-ati recuperat, dupa...!!!

de asta avem nevoie, de intamplari concrete, si solutii prin care au fost depasite astfel de momente rele ! (evident ca pt aia care nu au trait nimic din cele de mai sus, ei nici nu prea au ce sa ne zica ! decat ceva la modul general-moralizator-caldut !)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un fenomen tulburator -Phoenix- Exorcismul 10 15.11.2021 13:21:40
moartea-fenomen sau entitate? victortiti89 Generalitati 61 20.09.2013 13:40:39
chip tainic ionutt Generalitati 1 30.07.2012 14:01:13
Trandafirul tainic Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 0 26.05.2011 22:23:42
Fenomen incredibil : UN NOU OCEAN SE FORMEAZA IN AFRICA cristiboss56 Generalitati 3 29.06.2010 11:23:30