Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.07.2010, 00:30:00
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit veau sa ma impartasesc duminica asta

nu am decat o zi de post la dispozitie, ma pot impartasi?, cum se face exact impartasirea ca nu cumva sa o fac gresit si sa ma umplu de alte pacate .
sunt spovedita de curand dupa indreptar de spovedanie.
p.s eu fumez.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.07.2010, 00:35:20
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
nu am decat o zi de post la dispozitie, ma pot impartasi?, cum se face exact impartasirea ca nu cumva sa o fac gresit si sa ma umplu de alte pacate .
sunt spovedita de curand dupa indreptar de spovedanie.
p.s eu fumez.

Nu v-a spus duhovnicul la care v-ați spovedit?

Nu fumați! (Așa-i, ce ridicol sunt?)

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.07.2010, 00:46:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
nu am decat o zi de post la dispozitie, ma pot impartasi?, cum se face exact impartasirea ca nu cumva sa o fac gresit si sa ma umplu de alte pacate .
sunt spovedita de curand dupa indreptar de spovedanie.
p.s eu fumez.
Anajannette, lucrurile astea se fac EXCLUSIV cu voia duhovnicului. Dupa cum stii, in primul si in primul rand, pentru a te putea impartasi, trebuie sa te spovedesti. Atunci cand te spovedesti, intrebi parintele daca si cand te poti si impartasi si vezi ce spune. Si nu se tine post o singura zi! Ce ti-a venit sa te impartasesti tocmai duminica asta? Impartasania nu se ia oricand si oricum! Trebuie sa fii pregatit!
Deci sfatul meu este ca, daca vrei neaparat sa te impartasesti duminica, sa mergi maine la parintele tau si sa il intrebi daca iti da voie. Atat! Numai el are dreptul sa iti dea voie sau nu sa te impartasesti, nu noi, forumistii! Nu lua seama la discutiile astea de pe forum cat de des trebuie sa ne impartasim, tu trebuie sa te tii de parintele tau, care iti cunoaste starea duhovniceasca!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.07.2010, 00:47:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
nu am decat o zi de post la dispozitie, ma pot impartasi?, cum se face exact impartasirea ca nu cumva sa o fac gresit si sa ma umplu de alte pacate .
sunt spovedita de curand dupa indreptar de spovedanie.
p.s eu fumez.

Nu e nevoie sa tii alte posturi decat cele randuite in calendar.

Daca duhovnicul ti-a dat voie sa te impartasesti, nu mai ai nevoie de alte sfaturi dinafara.

Eu nu m-am impartasit in ultimele doua Duminici, pentru ca nu am putut, si abia astept Liturghia de poimaine.

PS: nu mai fuma. E atat de simplu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.07.2010, 00:56:57
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Anajannette, lucrurile astea se fac EXCLUSIV cu voia duhovnicului. Dupa cum stii, in primul si in primul rand, pentru a te putea impartasi, trebuie sa te spovedesti. Atunci cand te spovedesti, intrebi parintele daca si cand te poti si impartasi si vezi ce spune. Si nu se tine post o singura zi! Ce ti-a venit sa te impartasesti tocmai duminica asta? Impartasania nu se ia oricand si oricum! Trebuie sa fii pregatit!
Deci sfatul meu este ca, daca vrei neaparat sa te impartasesti duminica, sa mergi maine la parintele tau si sa il intrebi daca iti da voie. Atat! Numai el are dreptul sa iti dea voie sau nu sa te impartasesti, nu noi, forumistii! Nu lua seama la discutiile astea de pe forum cat de des trebuie sa ne impartasim, tu trebuie sa te tii de parintele tau, care iti cunoaste starea duhovniceasca!
pai dupa el , niciodata ptr ca fumez, dar pot sa nu fumez 3 zile zic eu, eu stiu, nu ma pot lasa acum de fumat. doamne fereste maine poate mor, raman neimpartasita?!!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.07.2010, 00:58:41
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu e nevoie sa tii alte posturi decat cele randuite in calendar.

Daca duhovnicul ti-a dat voie sa te impartasesti, nu mai ai nevoie de alte sfaturi dinafara.

Eu nu m-am impartasit in ultimele doua Duminici, pentru ca nu am putut, si abia astept Liturghia de poimaine.

PS: nu mai fuma. E atat de simplu.
daca era asa de simplu se lasau toti , ai fumat vreodata, dar asa cate un pachet pe zi nu una pe sapt.? daca nu , nu mai da sfaturi cat de simplu e.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.07.2010, 01:28:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
pai dupa el , niciodata ptr ca fumez, dar pot sa nu fumez 3 zile zic eu, eu stiu, nu ma pot lasa acum de fumat. doamne fereste maine poate mor, raman neimpartasita?!!!!
Anajannette, el nu face si nu spune "dupa el", ci dupa cum ii dicteaza canoanele. Orice preot cu simt de raspundere la fel ar proceda. Nu face, asadar, nici tu "dupa tine"! E pacat foarte mare sa iei impartasania fiind oprita si iti va aduce necazuri! Uite, poate stii ca este o randuiala, crestinul trebuie sa isi faca mai inainte canonul de impartasanie - urmatoarele rugaciuni - http://www.cbrom.de/Rugaciuni/rug_inainte.htm. Ia si citeste acolo cata pocainta este si cata rugaciune se face pentru ca impartasania sa nu ii fie omului spre osanda, ci spre viata vesnica.

Ce vrei tu sa faci se numeste furtul Sf. Impartasanii! Nu te ingreuna cu asemenea pacat pe langa toate cate le duci, ca are sa iti fie mult mai rau. Gandurile astea ca mori acum neimpartasita nu sunt de la Cel de Sus, ci de la stim noi cine. Tu pune-ti nadejea in Dumnezeu, du-te duminica la Sf. Liturghie si vezi aici in cate feluri te poti impartasi - http://www.crestinortodox.ro/carti-o...iri-81189.html, dar FARA Sfintele Taine! Si daca ai muri acum, te mantuieste ascultarea, nu furtul de cele sfinte! Impartasirea cu necuviinta si, mai ales, fara dezlegare, este spre pierderea sufletului, nu spre mantuirea lui! Iar scopul tau este sa te mantuiesti, nu sa iei Sfanta impartasanie in orice fel, nu-i asa?

Cand te mai duci la parintele tau sa te spovedesti, sa ii spui aceste ganduri ale tale, fara frica! pentru ca daca nu le vei marturisi, nu iti vor da pace deloc si vor naste alte si alte ganduri si ne mai miram apoi de unde vine depresia, ca noi suntem credinciosi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.07.2010, 01:59:39
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
anajannette, el nu face si nu spune "dupa el", ci dupa cum ii dicteaza canoanele. Orice preot cu simt de raspundere la fel ar proceda. Nu face, asadar, nici tu "dupa tine"! E pacat foarte mare sa iei impartasania fiind oprita si iti va aduce necazuri! Uite, poate stii ca este o randuiala, crestinul trebuie sa isi faca mai inainte canonul de impartasanie - urmatoarele rugaciuni - http://www.cbrom.de/rugaciuni/rug_inainte.htm. Ia si citeste acolo cata pocainta este si cata rugaciune se face pentru ca impartasania sa nu ii fie omului spre osanda, ci spre viata vesnica.

Ce vrei tu sa faci se numeste furtul sf. Impartasanii! Nu te ingreuna cu asemenea pacat pe langa toate cate le duci, ca are sa iti fie mult mai rau. Gandurile astea ca mori acum neimpartasita nu sunt de la cel de sus, ci de la stim noi cine. Tu pune-ti nadejea in dumnezeu, du-te duminica la sf. Liturghie si vezi aici in cate feluri te poti impartasi - http://www.crestinortodox.ro/carti-o...iri-81189.html, dar fara sfintele taine! Si daca ai muri acum, te mantuieste ascultarea, nu furtul de cele sfinte! Impartasirea cu necuviinta si, mai ales, fara dezlegare, este spre pierderea sufletului, nu spre mantuirea lui! Iar scopul tau este sa te mantuiesti, nu sa iei sfanta impartasanie in orice fel, nu-i asa?

Cand te mai duci la parintele tau sa te spovedesti, sa ii spui aceste ganduri ale tale, fara frica! Pentru ca daca nu le vei marturisi, nu iti vor da pace deloc si vor naste alte si alte ganduri si ne mai miram apoi de unde vine depresia, ca noi suntem credinciosi!
asa este foarte multa dreptate aisunt o gasca
EU NU M-AM IMPARTASIT DECAT ACUM VREO 10 ANI SI ALTII VAD CA O FAC LA 40 ZILE

Last edited by annajanette; 17.07.2010 at 02:10:19.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.07.2010, 04:28:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation fumatul e de lasat, dar nu numai in post

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
pai dupa el , niciodata ptr ca fumez, dar pot sa nu fumez 3 zile zic eu, eu stiu, nu ma pot lasa acum de fumat. doamne fereste maine poate mor, raman neimpartasita?!!!!
Doamne fereste sa te impartasesti chiar daca duhovnicul nu ti-a dat voie!

Si eu stiu pe cineva care fuma si zicea ca nu se poate lasa de fumat. In fiecare duminica o vedeam suparata ca parintele nu-i dadea voie sa se impartaseasca din aceasta cauza. Intr-un tarziu nu stiu cum a facut dar a scapat de acest viciu. Mi-aduc aminte ce fericita era in ziua in care in sfarsit a putut sa se apropie de Trupul si Sangele Domnului. Doamne ajuta, iti doresc sa reusesti si tu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.07.2010, 11:19:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ajungem iar si iar la ceeasi discutie.
Vrem sa ne impartasim (poate ca multi) si :
1. Nu stim cum sa ne pregatim
2. Suntem opriti pentru diverse prostii

Eu consider ca nu poti opri un om de la impartasanie numai din cauza fumatului. Este un viciu, dar nu un pacat.
Nu e bine, nu e sanatos, dar nu este usor si dureaza sa te poti lasa. Si de multe ori ajungi la un alt viciu in loc. Cei care fumeaza sunt oameni mai slabi, mai influentabili (au fost repede convinsi de altii) si mai sensibili/nervosi (multi fumeaza ca sa se linisteasca).
Nu iau apararea fumatorilor, eu nu fumez si urasc fumatul, dar ca sa opresti pentru asta de la impartasanie...
Si preotii care fumeaza? Cu ei ce facem?
Poate cu impratasania s-ar ajuta multi oameni cu problemele lor, dar daca gasim mereu oprelisti sa-i indepartam...
Unul ca este casatorit, altul ca nu poate sa tina post sa nu manance lapte, altul ca se spala cu sapun mai parfumat (pe caldura asta...f.indicat).

Annajanette - nu stiu sa-ti dau sfat. Nu stiu nici pentru mine...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
Ce nu avea Iașul ăsta...? ben_gal Intrebari utilizatori 11 14.04.2010 11:08:49
Am trait s-o aud si pe asta... antiqu Generalitati 89 18.01.2010 17:03:11
Vreau sa va impartasesc un vis achimovjan Generalitati 57 14.07.2008 21:10:41