Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.07.2011, 14:14:01
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit Despre deochi

Ce sa faci cand cineva te deoache?E vina ta?Sa-l eviti pe cel care o face?Sunt o consecinta a pacatelor tale sau e vina lui?
Mie mi s-a intamplat si m-am simtit f. rau .Mi-am zis tatal nostru,un descantesc invatat de la mama si m-am dat cu aghiasma.In cele din urma mi-am revenit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.07.2011, 14:26:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Este bine ca atunci cand iesim din casa sa ne stropim cu aghiazma si sa cerem binecuvantarea Mantuitorului, Maicii Domnului sau Sfintilor fata de care avem evlavie. In aceste conditii nu ni se va intampla nimic rau, iar in situatii neprevazute suntem ajutati.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.07.2011, 20:48:01
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Ce sa faci cand cineva te deoache?E vina ta?Sa-l eviti pe cel care o face?Sunt o consecinta a pacatelor tale sau e vina lui?
Mie mi s-a intamplat si m-am simtit f. rau .Mi-am zis tatal nostru,un descantesc invatat de la mama si m-am dat cu aghiasma.In cele din urma mi-am revenit.


DESCANTEC? asta e o forma de vrajitorie.

Pt deochi... si dealtfel la toata vremea si nevoia- rugaciunea "TATAL NOSTRU" !

Deochiul este provocat fie de invidia altora pe tine sau pe ce ai tu... fie de TINE INSUTI (explicatie data de Ilie Cleopa)... de exemplu daca te uiti la cineva si iti zici- ce bine o duce, de ce nu mi-a dat Dumnezeu si mie asa- etc, e posibil sa o deochi pe pers. respectiva, dar raul iti vine si tie inapoi...
Sau daca mama ta s-a uitat la o alta fata care o duce mai bine ca tine-de varsta ta- si si-a zis in sufletul ei- de ce altora Dumnezeu le-a dat copii asa minunati si mie nu... fara sa vrea deochiul vine asupra ta.

Deochiul asta e ca un fel de energie negativa care vine asupra ta ori ca consecinta directa a faptului ca cineva iti vrea raul sau gandeste rau de tine cand te priveste, ori ca pedeapsa pt gandurile rele ale tale sau ale unor persoane apropiate indreptate asupra altcuiva...

Oricum ar fi, descantecele sunt vrajitorie.

Spune "Tatal nostru" pomenindu-ti numele (ma rog...numele celui deochiat---"si nu-l duce pe Cutare in ispita" la sfarsit) si spui pana iti trece. Si SIGUR iti trece.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2011, 21:05:53
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
DESCANTEC?
......
Spune "Tatal nostru" pomenindu-ti numele (ma rog...numele celui deochiat---"si nu-l duce pe Cutare in ispita" la sfarsit) si spui pana iti trece.
Nu am auzit niciodată de asta.
Și mie mi se spunea "Tatăl nostru", când mă plângeam de dureri de cap, în copilărie..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2011, 21:18:34
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
Nu am auzit niciodată de asta.
Și mie mi se spunea "Tatăl nostru", când mă plângeam de dureri de cap, în copilărie..
La dureri de cap nu ar fi mers mai bine un algocalmin?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.07.2011, 21:57:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Până să întâlnesc persoane sensibile la deochi credeam că nu e decât o superstiție. Deochiul are niște manifestări specifice: cel deocheat cască întruna și îl doare capul. Sunt sensible îndeosebi persoanele cu ochi albaștri.

De asemenea, numai anumite persoane deoache, și anume atunci când privesc cu invidie pe cineva sau cu (falsă) admirație. Am auzit chiar de o persoană de la țară care, privind puișorii păsărilor de curte ale altora, avea o influență atât de nefastă încât unii dintre ei cădeau morți.

Deochiul e o realitate recunoscută și de psihologi și se „tratează”, cum s-a mai spus, spunând „Tatăl nostru”. Un articol la subiect avem aici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.07.2011, 22:22:24
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De asemenea, numai anumite persoane deoache, și anume atunci când privesc cu invidie pe cineva sau cu (falsă) admirație. [/url].
"Dat fiind faptul ca deochiul este o actiune a diavolului, este trebuinta de o rugaciune speciala pentru a-l exorciza. Biserica Ortodoxa a stabilit o rugaciune deosebita impotriva deochiului, prin care diavolul este alungat." - din articolul pe care l-ai mentionat

deci numai anumite persoane pot deochia, dar e o actiune a diavolului...iar cel deochiat are nevoie de o rugaciune de exorcizare. am inteles. da partea cum ca cei cu ochii albastri sunt sensibili la deochi de unde ai mai scoso? :)) hai ca asta mi-a placut :P
va spun eu solutia : luati o pastila, bomboana, ce vreti si va asigur ca o sa va treaca! e vorba de efectul placebo...
__________________
"Exista doua feluri de a imprastia lumina: sa fii lumanarea sau sa fii oglinda care o reflecta. "(Edith Wharton)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.07.2011, 22:24:53
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Multumesc mult.O sa tin cont de sfaurile dumneavoastre.
Ultima data o persoana apropiata mie ,credincioasa (dar in acelasi timp convinsa ca in viata ei sunt persoane care ii fac rau).
Acum incerc sa o evit si imi dau seama ca si la biserica sunt multi veniti ,putini alesi!
Doamne ajuta!


Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Până să întâlnesc persoane sensibile la deochi credeam că nu e decât o superstiție. Deochiul are niște manifestări specifice: cel deocheat cască întruna și îl doare capul. Sunt sensible îndeosebi persoanele cu ochi albaștri.

De asemenea, numai anumite persoane deoache, și anume atunci când privesc cu invidie pe cineva sau cu (falsă) admirație. Am auzit chiar de o persoană de la țară care, privind puișorii păsărilor de curte ale altora, avea o influență atât de nefastă încât unii dintre ei cădeau morți.

Deochiul e o realitate recunoscută și de psihologi și se „tratează”, cum s-a mai spus, spunând „Tatăl nostru”. Un articol la subiect avem aici.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.07.2011, 22:30:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miles to truth Vezi mesajul
va spun eu solutia : luati o pastila, bomboana, ce vreti si va asigur ca o sa va treaca! e vorba de efectul placebo...
Mulțumesc pentru grijă; n-am ochi albaștri.
Am citit un studiu al unui psiholog de renume (nu-mi amintesc numele lui) care făcea afirmațiile de care am spus. Am cunoscut, de asemenea, persoane cu ochi albaștri sensibile la deochi.

PS. Pentru placebo ar trebui să cred că bomboana e pastilă; or, dacă o iau singur nu văd cum aș putea să mă mint că e altceva.

Last edited by N.Priceputu; 11.07.2011 at 22:33:07.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.07.2011, 22:52:56
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Daca cineva te deoache binecuvanteaza-l si pomeneste-l, caci pentru iubirea de vrajmasi multe cununi se vor primi. Daca crezi ca e blestem sau asa ceva e zic sa vorbesti cu parintele tau duhovnic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre deochi CM Generalitati 13 01.07.2009 14:35:28
despre descantece si deochi mara2008 Rugaciuni 3 04.07.2008 18:08:04
Despre deochi Elena78 Generalitati 3 09.05.2008 00:19:31