Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 12.07.2016, 17:15:44
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

"Ce nu s-a știut a fost că, în afară de greci, doar Patriarhia Română a fost delegația cu greutate care a mai susținut amendamente corecte și importante la documentul amintit, cu precizări în sprijinul dreptei-credințe – a întăririi adevărului fundamental că numai Ortodoxia este Biserica, că ea este Biserica CEA UNA din Crez – și în dauna ecumenismului, iar, după compromisul grecilor, a rămas singura pe poziții… ortodoxe. Majoritatea modificărilor corecte pe textul de mai sus au fost aduse, astfel, de partea română. Și trebuie spus că, și spre surprinderea noastră, tocmai Patriarhul Daniel a jucat rolul determinant în confruntarea cu Patriarhul Ecumenic, IPS Ioan Zizioulas și ceilalți, fiind singurul care (da, inclusiv din cauza CV-ului ecumenist de profesor la Bossey), a avut prestigiul și greutate necesare pentru a le face față și a trece amendamentele propuse de ceilalți ierarhi" http://goo.gl/ZvFNIu

Tinand cont de aceste afirmatii, eu sunt curios cati isi vor cere iertare (de la ierarhi) dintre cei care au aruncat cu noroi in episcopii romani, toti cei care mai aveau putin si faceau schisma in Biserica doar pentru ca citisera niste prostioare pe siteuri asa-zis "ortodoxe".
Reply With Quote
  #402  
Vechi 12.07.2016, 18:54:21
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
"Ce nu s-a știut a fost că, în afară de greci, doar Patriarhia Română a fost delegația cu greutate care a mai susținut amendamente corecte și importante la documentul amintit, cu precizări în sprijinul dreptei-credințe – a întăririi adevărului fundamental că numai Ortodoxia este Biserica, că ea este Biserica CEA UNA din Crez – și în dauna ecumenismului, iar, după compromisul grecilor, a rămas singura pe poziții… ortodoxe. Majoritatea modificărilor corecte pe textul de mai sus au fost aduse, astfel, de partea română. Și trebuie spus că, și spre surprinderea noastră, tocmai Patriarhul Daniel a jucat rolul determinant în confruntarea cu Patriarhul Ecumenic, IPS Ioan Zizioulas și ceilalți, fiind singurul care (da, inclusiv din cauza CV-ului ecumenist de profesor la Bossey), a avut prestigiul și greutate necesare pentru a le face față și a trece amendamentele propuse de ceilalți ierarhi" http://goo.gl/ZvFNIu

Tinand cont de aceste afirmatii, eu sunt curios cati isi vor cere iertare (de la ierarhi) dintre cei care au aruncat cu noroi in episcopii romani, toti cei care mai aveau putin si faceau schisma in Biserica doar pentru ca citisera niste prostioare pe siteuri asa-zis "ortodoxe".
Eu unul am avut și am încredere în Patriarhul nostru și ierarhii noștri sinodali, am spus-o public și o repet: patriarhul nostru este exact acel gen de ierarh, deopotrivă al diplomației bisericești și rugăciunii, de care autocefalia romînească are nevoie. Ortodoxia neavînd patriarhi cu primat papal, deasupra patriarhului Daniel se află Sinodul BOR, și deasupra Sinodului, doar Domnul Iisus Hristos Însuși. Nu e nevoie de moși greci acri și tiranici, cu titlul uzurpator și ridicol de anacronic (mai există Imperiul Bizanțului? știam că i-o luat Izax și pe ăștia, ca pe toate imperiile omenești) de "patriarh ecumenic" sau orice alți politicieni în omofor și sutană, ba din Moscova, ba din Alexandria.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 12.07.2016, 19:39:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
"Ce nu s-a știut a fost că, în afară de greci, doar Patriarhia Română a fost delegația cu greutate care a mai susținut amendamente corecte și importante la documentul amintit, cu precizări în sprijinul dreptei-credințe – a întăririi adevărului fundamental că numai Ortodoxia este Biserica, că ea este Biserica CEA UNA din Crez – și în dauna ecumenismului, iar, după compromisul grecilor, a rămas singura pe poziții
 ortodoxe. Majoritatea modificărilor corecte pe textul de mai sus au fost aduse, astfel, de partea română. Și trebuie spus că, și spre surprinderea noastră, tocmai Patriarhul Daniel a jucat rolul determinant în confruntarea cu Patriarhul Ecumenic, IPS Ioan Zizioulas și ceilalți, fiind singurul care (da, inclusiv din cauza CV-ului ecumenist de profesor la Bossey), a avut prestigiul și greutate necesare pentru a le face față și a trece amendamentele propuse de ceilalți ierarhi" http://goo.gl/ZvFNIu

Tinand cont de aceste afirmatii, eu sunt curios cati isi vor cere iertare (de la ierarhi) dintre cei care au aruncat cu noroi in episcopii romani, toti cei care mai aveau putin si faceau schisma in Biserica doar pentru ca citisera niste prostioare pe siteuri asa-zis "ortodoxe".
Tu n-ai inteles. Si faptul ca au fost acolo, e o tradare a ortodoxiei. Ortodoxul adevarat, ca ei, nu trebuia sa mearga.

Ce, ei au fost? Nu. Si sunt ortodocsi adevarati. Aplicand logica de minte triplu simpla, aia care au fost, nu sunt.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #404  
Vechi 12.07.2016, 19:57:55
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu n-ai inteles. Si faptul ca au fost acolo, e o tradare a ortodoxiei. Ortodoxul adevarat, ca ei, nu trebuia sa mearga.

Ce, ei au fost? Nu. Si sunt ortodocsi adevarati. Aplicand logica de minte triplu simpla, aia care au fost, nu sunt.
Se dovedește încă odată că ăi de care vorbești sînt practicanți ai "ortodoxiei pescuitului în ape tulburi"...
Stiliștii jubilau, ar fi vrut ei să mai pescuiască hrană pentru dracii lor, pardon, clienți pentru bodegile lor eclesiomimetice.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 12.07.2016, 20:21:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
"Ce nu s-a știut a fost că, în afară de greci, doar Patriarhia Română a fost delegația cu greutate care a mai susținut amendamente corecte și importante la documentul amintit, cu precizări în sprijinul dreptei-credințe – a întăririi adevărului fundamental că numai Ortodoxia este Biserica, că ea este Biserica CEA UNA din Crez – și în dauna ecumenismului, iar, după compromisul grecilor, a rămas singura pe poziții… ortodoxe. Majoritatea modificărilor corecte pe textul de mai sus au fost aduse, astfel, de partea română. Și trebuie spus că, și spre surprinderea noastră, tocmai Patriarhul Daniel a jucat rolul determinant în confruntarea cu Patriarhul Ecumenic, IPS Ioan Zizioulas și ceilalți, fiind singurul care (da, inclusiv din cauza CV-ului ecumenist de profesor la Bossey), a avut prestigiul și greutate necesare pentru a le face față și a trece amendamentele propuse de ceilalți ierarhi" http://goo.gl/ZvFNIu

Tinand cont de aceste afirmatii, eu sunt curios cati isi vor cere iertare (de la ierarhi) dintre cei care au aruncat cu noroi in episcopii romani, toti cei care mai aveau putin si faceau schisma in Biserica doar pentru ca citisera niste prostioare pe siteuri asa-zis "ortodoxe".
Niște documente oficiale as dori. Ce am citit în articolul citat sunt doar vorbe frumoase.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 12.07.2016, 22:08:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
După două postări interminabile în care te-ai jeluit ca o domnișoară cu onoarea rămasă nereperată, pare puțin bizar să susții că n-ai ce să discuți cu interlocutorul.
De fapt, nu e decât ultima fază a tipicului pe care bine l-a observat Alin. După ce se termină (puținele) argumente, treci la faza a doua, aceea cu "ești un protestant, ești un ecumenist !!!" iar la final, faza cu "ești agresiv !!! Nu am ce să discut cu tine !!!"
După care o iei de la capăt.
Prietenul tau coreligionar spunea ca l-as fi jignit, tu spui ca, dimpotriva, m-as jelui. Nu mai stii si tu ce sa spui, ca sa spui ceva. Tu repeti ce a spus "ortodoxul", iar el repeta ce a spus Patrie si credinta. Culmea, tot pe mine ma facea papagal.
Probabil nici nu ai citit mesajele, am spus ca vreau sa vorbesc cu el, dar fata in fata, inca astept datele lui. Si nu ma include doar pe mine, voi doi ati fost agresivi si ati jignit pe toti ortodocsii care nu au credinta voastra. Tu ai fost marul stricat care i-a influentat si pe ceilalti.
Avocat Gaita, e interesant ca spui de "domnisoara", am zis ca ti-am vazut poza si nu pari leul de pe forum in viata reala (chiar putin efeminat): http://www.avocatnet.ro/Mihai_Gaita
Se spune ca cei ce sunt agresivi pe net sunt de obicei oameni slabi si lasi in viata reala, care au o serie de complexe si frustrari si refuleaza pe net. Si, aceeasi oameni slabi, se simt puternici in spatele anonimatului si isi arata agresivitatea. A domina pe alti oameni prin agresivitate si jigniri da o putere si satisfactie, la fel ca in cazul viciilor, unii devin dependenti de aceasta agresivitate. Sunt curios daca esti agresiv si in viata reala, daca apropiatii si cunoscutii tai te cunosc asa. Eu am o banuiala ca in viata reala nu esti asa. Am gasit pe net si contul tau de facebook, adresa cabinetului, chiar si numarul de mobil. Am si un var in Timisoara, cred ca o sa ne intalnim.

Last edited by catalin2; 12.07.2016 at 22:19:22.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 12.07.2016, 22:13:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Și trebuie spus că, și spre surprinderea noastră, tocmai Patriarhul Daniel a jucat rolul determinant în confruntarea cu Patriarhul Ecumenic, IPS Ioan Zizioulas și ceilalți, fiind singurul care (da, inclusiv din cauza CV-ului ecumenist de profesor la Bossey), a avut prestigiul și greutate necesare pentru a le face față și a trece amendamentele propuse de ceilalți ierarhi"[/i] http://goo.gl/ZvFNIu
Tocmai despre Patriarhul Ecumenic si IPS Zizioulas discutam, unii de pe forum sunt de partea acestora.
Reply With Quote
  #408  
Vechi 12.07.2016, 22:30:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Cătălin, observ că muți disputa din plan ideatic sau, mă rog, al atacurilor la persoană online, în plan fizic.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #409  
Vechi 13.07.2016, 00:41:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Prietenul tau coreligionar spunea ca l-as fi jignit, tu spui ca, dimpotriva, m-as jelui. Nu mai stii si tu ce sa spui, ca sa spui ceva. Tu repeti ce a spus "ortodoxul", iar el repeta ce a spus Patrie si credinta. Culmea, tot pe mine ma facea papagal.
Probabil nici nu ai citit mesajele, am spus ca vreau sa vorbesc cu el, dar fata in fata, inca astept datele lui. Si nu ma include doar pe mine, voi doi ati fost agresivi si ati jignit pe toti ortodocsii care nu au credinta voastra. Tu ai fost marul stricat care i-a influentat si pe ceilalti.
Avocat Gaita, e interesant ca spui de "domnisoara", am zis ca ti-am vazut poza si nu pari leul de pe forum in viata reala (chiar putin efeminat): http://www.avocatnet.ro/Mihai_Gaita
Se spune ca cei ce sunt agresivi pe net sunt de obicei oameni slabi si lasi in viata reala, care au o serie de complexe si frustrari si refuleaza pe net. Si, aceeasi oameni slabi, se simt puternici in spatele anonimatului si isi arata agresivitatea. A domina pe alti oameni prin agresivitate si jigniri da o putere si satisfactie, la fel ca in cazul viciilor, unii devin dependenti de aceasta agresivitate. Sunt curios daca esti agresiv si in viata reala, daca apropiatii si cunoscutii tai te cunosc asa. Eu am o banuiala ca in viata reala nu esti asa. Am gasit pe net si contul tau de facebook, adresa cabinetului, chiar si numarul de mobil. Am si un var in Timisoara, cred ca o sa ne intalnim.
Bravo catalin2, ai reuwit sa lwmuresti pe toata lumea cum gandeste un ortodox adevarat.
Daca dl. avocat e efeminat, tu sa inteleg ca esti chiar mai putin de atat daca ai nevoie sa vii cu verisorul?

Succes, am senzatia.ca ai sa fii coleg de 'camera' cu sacciv? alt 'ortox adevarat', lat in ceafa, ingust la minte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #410  
Vechi 13.07.2016, 00:45:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cătălin, observ că muți disputa din plan ideatic sau, mă rog, al atacurilor la persoană online, în plan fizic.
yep, deja e caz penal
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde