Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 17.07.2016, 01:57:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
putina ipocrizie in mesajul tau.

sa analizam cati episcopi are fiecare biserica ortodoxa. cati au fost prezenti, unde este numarul mai mare, cati are biserica rusa, cati sunt si in biserica ortodoxa din america, care nici macar nu a fost invitata, etc.
cati din biserica romana nu au participat, cati nici macar nu sunt de acord, insa "pozitia lor" a fost reprezentata.... sa fim seriosi. vrei sa faci matematica cu mine? pici examenul, ti-o spun sigur. nu sunt buna la matematica ci foarte buna, matematica e hobby-ul meu.

s
Nu si la matematica bunului simt.
Stii cum se zice, sunt mincinosi, mincinosi nerusinati si..statisticieni.

Pe scurt, ca sa nu te mai pierzi in cifre, toata treaba asta miroase a dezorganizare organizata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.07.2016 at 02:00:16.
Reply With Quote
  #512  
Vechi 17.07.2016, 15:16:27
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Aline bro, nu ii pocnesti verbal si pe astia?

Mama lor de indisciplinati, il supara pe unul din casta alatilor, pardon, pe unul din ierarhii dragi lui Alin, care, orice ar spune, trebuie ascultati smirna, mai ceva ca recrutul pe ofiter.
Stii ce imi place la tine? Ca ii ataci pe romano-catolici pentru modul cum chivernisesc ei ideea de acrivie, respectiv pogoramint, dar te uiti cu jind, precum copilasul in vitrina cofetariei, la disciplina catolica, pe care ai aplica-o de numa-numa in autocefaliile ortodoxe.

https://danielvla.wordpress.com/2016...ecumenismului/
Reply With Quote
  #513  
Vechi 17.07.2016, 16:38:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Mie îmi este neclară poziția ta: Pe de o parte, simpatizezi cu răzvrătiții din Biserica Ortodoxă (supărați pe ierarhii care se referă la catolici și protestanți ca Biserici). Pe de altă parte, pari a avea simpatii catolice și chiar penticostale, pe care nu știu cum îi consideri vizavi de termenul Biserică – înăuntru, în afară?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #514  
Vechi 17.07.2016, 17:01:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Iarăși vi, măi băiatule, cu amenințări "subtile" ?
Mi se pare ca dracul iti da curaj și mândrie din ale sale. Nici nu s-a terminat bine sinodul și te vezi deja infailibil și pe spațiul ortodox! Ești prea vocal. Vai de capul tău, sărmane suflet!
Reply With Quote
  #515  
Vechi 17.07.2016, 17:13:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu si la matematica bunului simt.
Stii cum se zice, sunt mincinosi, mincinosi nerusinati si..statisticieni.

Pe scurt, ca sa nu te mai pierzi in cifre, toata treaba asta miroase a dezorganizare organizata.
Probabil ca acum, după sinod, vorbești deja despre bun simt din perspectiva catolica! Ești de plâns și nu-ti dai seama. Dumnezeu sa te lumineze, ca sa afli ce înseamnă bun-simt din perspectiva ortodoxa! Nu te grăbi sa înmulțești sminteala, căci sunt grele chinurile iadului. Sau poate ca ție ți se pare ca și acolo vei fi mare și tare...
Reply With Quote
  #516  
Vechi 17.07.2016, 17:33:53
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Probabil ca acum, după sinod, vorbești deja despre bun simt din perspectiva catolica! Ești de plâns și nu-ti dai seama. Dumnezeu sa te lumineze, ca sa afli ce înseamnă bun-simt din perspectiva ortodoxa! Nu te grăbi sa înmulțești sminteala, căci sunt grele chinurile iadului. Sau poate ca ție ți se pare ca și acolo vei fi mare și tare...
Antonia dar duhovnicul ce ti-a zis ?El ce parere are ?
Reply With Quote
  #517  
Vechi 17.07.2016, 17:50:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Antonia dar duhovnicul ce ti-a zis ?El ce parere are ?
Eu cu duhovnicul vorbesc despre păcatele mele, nu despre ale altora. Se afla și el intre ciocan și nicovala. Pe de o parte ar vrea sa apere credința, pe de alta parte nici cu banii nu sta prea bine, așa ca ocolește subiectul... Unii mai zeloși lauda sinodul și gata! Se pun bine cu cine trebuie și evita orice bătaie de cap. Ce credință? Ce babisme? Ei sunt moderni și gata. Și le convine sa fie și infailibili...
Reply With Quote
  #518  
Vechi 17.07.2016, 18:30:53
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu cu duhovnicul vorbesc despre păcatele mele, nu despre ale altora
Atunci nu mai vorbi pe forum despre pacatele altora.
Sa nu cazi in pacatul barfii
Reply With Quote
  #519  
Vechi 17.07.2016, 19:02:06
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Eh, eu l-am criticat pe Cătălin că amenință, în mod subtil, cu poliția.

Mi s-a părut că e vreo mare scofală.

Dar, ca să mi se demonstreze, prin contrast, că de fapt nu e, a trebuit să apară Antoniap care să amenințe (și nu chiar așa subtil) cu chinurile iadului.

Pe Alin îl amenință cu iadul, pe duhovnicul ei îl bârfește și îl acuză indirect că vinde dreapta credință pentru bani.

Bravo, Antonia, frumoasă lecție de creștinism. Nota zece.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #520  
Vechi 17.07.2016, 21:18:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Eh, eu l-am criticat pe Cătălin că amenință, în mod subtil, cu poliția.

Mi s-a părut că e vreo mare scofală.

Dar, ca să mi se demonstreze, prin contrast, că de fapt nu e, a trebuit să apară Antoniap care să amenințe (și nu chiar așa subtil) cu chinurile iadului.

Pe Alin îl amenință cu iadul, pe duhovnicul ei îl bârfește și îl acuză indirect că vinde dreapta credință pentru bani.

Bravo, Antonia, frumoasă lecție de creștinism. Nota zece.

Chinurile iadului exista și pentru mine și pentru alții. Dacă facem abstracție de ele, greșim prea mult. Pe de alta parte, e adevărat ca mulți preoți tac atunci când ar trebui sa vorbească de teama caterisirii. N-am pomenit despre nicio vânzare. Preoții au fost depersonalizati sistematic. Iar acum li se mai pune încă o botnita și anume infailibilitatea sinodului peste care nu pot trece chiar dacă au dreptate. Nu e vorba despre un caz singular, din păcate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare