Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 04.02.2011, 11:45:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Hm ! Eu nu aș avea nici un motiv să fiu catolic, nici ortodox, dacă Biserica mea ar profesa că nu contează de ce religie ești. Probabil că aș fi penticostal.
Asta-i alta poveste. Conteaza foarte mult daca esti ortodox sau daca nu esti, insa problema este infinit mai complexa atunci cand vorbim despre oamenii care nu au avut nici un contact cu ortodoxia si au murit dupa o viata departe de Adevar.

Din cate spuneati undeva mai sus, Biserica Catolica are o dogma ca numai cei botezati se pot mantui. Deci ceilalti care nu au fost botezati mai au vreo sansa sa scape de Iad? Caci Purgatoriul se pare ca nu rezolva problema lor, din cate am inteles din acest topic.

Este un subiect care ma intereseaza foarte mult, de asta insist sa-l discut cu oricine poate sa-mi ofere niste raspunsuri credibile.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #692  
Vechi 04.02.2011, 11:56:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din cate spuneati undeva mai sus, Biserica Catolica are o dogma ca numai cei botezati se pot mantui. Deci ceilalti care nu au fost botezati mai au vreo sansa sa scape de Iad? Caci Purgatoriul se pare ca nu rezolva problema lor, din cate am inteles din acest topic.
Cei nebotezați sunt de două categorii:
-cei nebotezați care au murit înainte de începutul misiunii publice a Bisericii, adică înainte de ziua Cincizecimii vor fi judecați numai în baza faptelor lor și a legii morale naturale, care este sădită de Dumnezeu în inima omului. Dacă au fost drepți, în perioada petrecută între momentul judecății lor (care are loc imediat după moarte) și momentul Înălțării Domnului nostru Isus au stat într-un loc (sau stare) numită Limbul Patriarhilor în care, deși au fost lipsiți de vederea lui Dumnezeu, nu au fost lipsiți de fericirea naturală. După Înălțare, sufletele lor au ajuns la Cer, unde s-au bucurat, se bucură și se vor bucura mereu de Lumina cea Neînserată. În aceeași categorie intră și cei nebotezați, care au murit ulterior Cincizecimii, dar la care nu au ajuns cuvintele Evangheliei, cu singura deosebire că, în cazul lor, nu mai vorbim de Limbul Părinților, ci de Rai, Purgatoriu sau Iad. Astăzi, cred că puțini nebotezați din această categorie mai sunt. situație.

-ceilalți nebotezați nu se mântuiesc, adică nu se bucură de fericirea supranaturală a vederii lui Dumnezeu. O credință larg împărtășită, fără a fi de nivel dogmatic, susține că toți copiii care mor în stare nebotezată și fără păcate personale ajung într-un loc (sau stare) numită Limbul Copiilor, unde este posibilă fericirea naturală, care este posibilă și pe pământ.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.02.2011 at 12:02:18.
Reply With Quote
  #693  
Vechi 04.02.2011, 12:47:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Evident ca nu m-am referit la cei dinainte de intemeierea Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
-ceilalți nebotezați nu se mântuiesc, adică nu se bucură de fericirea supranaturală a vederii lui Dumnezeu. O credință larg împărtășită, fără a fi de nivel dogmatic, susține că toți copiii care mor în stare nebotezată și fără păcate personale ajung într-un loc (sau stare) numită Limbul Copiilor, unde este posibilă fericirea naturală, care este posibilă și pe pământ.
Deci, in conceptia dumneavoastra, mantuirea este numai atunci cand Il vedem pe Dumnezeu față către Față. Daca cei nebotezati nu ajung sa-L vada pe Dumnezeu, atunci merg automat in Iad (nu vorbesc despre copii aici, ci la modul general despre toti oamenii nebotezati care au trait dupa Cinzecime). Am inteles bine?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #694  
Vechi 04.02.2011, 13:22:10
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Eu cred ca s-ar putea sa ne frigem la "degete" daca ne jucam cu SCEPTRUL lui Dumnezeu. Asta nu dovedeste smerenie, ci altceva. Iata ca omul vrea sa fie ca Dumnezeu, dar nu prin jertfa si smerenia sa ci stabilind el cine se mantuieste si cine nu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #695  
Vechi 04.02.2011, 14:48:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci, in conceptia dumneavoastra, mantuirea este numai atunci cand Il vedem pe Dumnezeu față către Față. Daca cei nebotezati nu ajung sa-L vada pe Dumnezeu, atunci merg automat in Iad (nu vorbesc despre copii aici, ci la modul general despre toti oamenii nebotezati care au trait dupa Cinzecime). Am inteles bine?
Da, aceasta este credința catolică și acesta este motivul pentru care Biserica a considerat mereu o prioritate convertirea popoarelor, botezarea oamenilor și predicarea Evangheliei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #696  
Vechi 04.02.2011, 14:56:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Eu cred ca s-ar putea sa ne frigem la "degete" daca ne jucam cu SCEPTRUL lui Dumnezeu. Asta nu dovedeste smerenie, ci altceva. Iata ca omul vrea sa fie ca Dumnezeu, dar nu prin jertfa si smerenia sa ci stabilind el cine se mantuieste si cine nu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Este o eroare de logică pe care o întâlnesc des, în special la creștini tributari unei mentalități iubirist-relativiste.
Cel care judecă este Dumnezeu, asistat de asesorii Săi. Pe de altă parte, Dumnezeu ne-a transmis criteriile după care El judecă, iar judecata Sa este obiectivă și perfectă. Aceste condiții necesare mântuirii sunt următoarele: botezul, credința (inclusiv faptele de credință), respectarea poruncilor.

Conform punctului dv de vedere, dacă cineva difuzează Codul Penal înseamnă că se substituie judecătorilor sau că atentează la sceptrul legislatorului. Evident, fals.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #697  
Vechi 04.02.2011, 15:40:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

În prealabil postat de Florin-Ionut
Deci, in conceptia dumneavoastra, mantuirea este numai atunci cand Il vedem pe Dumnezeu față către Față. Daca cei nebotezati nu ajung sa-L vada pe Dumnezeu, atunci merg automat in Iad (nu vorbesc despre copii aici, ci la modul general despre toti oamenii nebotezati care au trait dupa Cinzecime). Am inteles bine?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, aceasta este credința catolică și acesta este motivul pentru care Biserica a considerat mereu o prioritate convertirea popoarelor, botezarea oamenilor și predicarea Evangheliei.
Nu pot sa fiu de acord cu o astfel de pretentie. In momenul in care un om se naste, acesta devine liber prin insusi modelul divin dupa care este construit ca om. El trebuie sa aiba posibilitatea mantuirii indiferent daca Biserica activeaza sau nu in spatiul in care el vietuieste. Altfel vorbim despre predestinarea la Iad - ceea ce trebuie sa fie o idee lipsita de adevar.

Eu pot sa cred ca numai cei botezati au sansa sa-L vada pe Dumnezeu in Imparatia Cerurilor, insa ceilalti nu sunt automat condamnati pentru vesnicie pentru o vina care nu este a lor. Eu stiu ca Dumnezeu este bun, iubitor si drept, iar aceste calitati nu pot da pur si simplu la gunoi miliarde de suflete pentru ca oamenii concep dogme.

Intrebare: cum de s-a mantuit talharul de-a dreapta, din moment ce nu era botezat? Stim bine ce inseamna a fi talhar, adica un hot deosebit de violent care jefuieste uneori omorand in bataie oamenii in case sau la drumul mare. Iata ca unul din acestia a ajuns in Rai si nu putem accepta ca ar fi fost botezat mai inainte, din moment ce a fost condamnat la moarte ca urmare a unor fapte abominabile.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #698  
Vechi 04.02.2011, 15:44:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Eu cred ca s-ar putea sa ne frigem la "degete" daca ne jucam cu SCEPTRUL lui Dumnezeu. Asta nu dovedeste smerenie, ci altceva. Iata ca omul vrea sa fie ca Dumnezeu, dar nu prin jertfa si smerenia sa ci stabilind el cine se mantuieste si cine nu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Daca nici cu voi nu pot sa discut pe aceste teme sensibile, atunci nu am cu cine. Sa nu-mi spuneti ca nu am nevoie sa stiu anumite raspunsuri sau ca nu imi foloseste la nimic, ba din contra... Altfel, haideti sa dam logout si sa stam cuminti, fiecare cu gandurile lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #699  
Vechi 04.02.2011, 17:30:40
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este o eroare de logică pe care o întâlnesc des, în special la creștini tributari unei mentalități iubirist-relativiste.
Cel care judecă este Dumnezeu, asistat de asesorii Săi. Pe de altă parte, Dumnezeu ne-a transmis criteriile după care El judecă, iar judecata Sa este obiectivă și perfectă. Aceste condiții necesare mântuirii sunt următoarele: botezul, credința (inclusiv faptele de credință), respectarea poruncilor.

Conform punctului dv de vedere, dacă cineva difuzează Codul Penal înseamnă că se substituie judecătorilor sau că atentează la sceptrul legislatorului. Evident, fals.
Ei, am zis si io asa ca sa ma dau mare, nu trebuie sa ma bagati in seama. Spun multe prostii, iar de erorile de logica nu mai vorbesc. Jucati-va in continuare.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #700  
Vechi 04.02.2011, 17:35:05
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca nici cu voi nu pot sa discut pe aceste teme sensibile, atunci nu am cu cine. Sa nu-mi spuneti ca nu am nevoie sa stiu anumite raspunsuri sau ca nu imi foloseste la nimic, ba din contra... Altfel, haideti sa dam logout si sa stam cuminti, fiecare cu gandurile lui.
Poți să discuți cu duhovnicul! Dacă nu ai unul dispus să discute cu tine caută altul. Duhovnicul îți va spune dacă ți-ai rezolvat toate problemele importante și poți să te ocupi liber de asemenea chestiuni.

Last edited by Mihailc; 04.02.2011 at 17:39:11.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15