Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2009, 21:46:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Filmul "Locul Ingerului"

Aseara am vazut filmul Pridel Anghela(Locul Ingerului sau Coltul Ingerului).
Filmul s-a vazut bine, fara intreruperi. Ca prima impresie, filmul se incadreaza in aceeasi categorie cu celalalt, Ostrov, se incearca abordarea unei teme cu un mare potential, cum este tema vietii de ma-nastire, o crima, si in consecinta, ispasirea pacatului si redobindirea credintei, te-me mari, cum am spus, dar pe care, din pacate, nici unul din regizorii care le-au abordat pina acum, nu au reusit sa le redea in asa fel, incit sa le faca explodeze in constiinta spectatorilor, sa-i faca sa iasa din sala impresionati atit de mult, in-cit, sa-si aduca aminte de film si sa traiasca in film, pentru mai multe zile la rind.

O sa incerc sa enumar citeva din motivele pentru care cred ca aceste filme nu reusesc sa dea lovitura, sau, si mai bine zis, n-au reusit sa-si ia zborul !
Unul ar fi, ca filmul nu are un erou principal, dar in adevaratul sens al cuvintului, un personaj pe care sa se galvanizeze toata actiunea, care sa-si joace rolul cu nerv, cu mare pasiune, care sa te prinda de nas si pe care sa-l urmaresti cu pofta, de care sa te indragostesti si pe care sa-l asculti cu atentie, ca sa auzi CE SPUNEE, si aici intra in joc dialogul, e adevarat, filmele nu-ti ofera prea mult spatiu ca sa te intinzi la discutii, dar niste mari regizori si impreuna cu ei, scenaristii, stiu sa cre-eze niste dialoguri cu un mare substrat, care sa deschida niste drumuri pe care tu singur, dupa aceea, ca spectator, sa te duci si sa le cercetezi. Pentru asta e nevoie, insa de oameni care sa manince tematica asta a vietii monahale si trairii
spirituale pe piine, care sa stie sa scoata in evidenta niste aspecte ale vietii calugarului, de care nici calugarii insisi, in marea majoritate a lor, sa n-aiba habar.

Marile taine ale sufletului si ale lui D-zeu, nu se dezvaluie decit acelora care sint curajosi.

Uite, de plida, calugarul ala orb, parintele Sviatoslav, este un personaj care ar fi putut da o intorsatura intregului film, dar nimeni din staff-ul filmului nu a stiut cum si in ce fel sa-l puna in valoare, pentru ca nu au pregatirea mecesara ca sa patrunda in lumea lui. Pe scurt, am avut impresia ca toate personajele care apar in film sint niste oameni de pasaj, vin, spun trei, patru cuvinte, si pleaca si nici unul nu-ti ramine in minte.

Chiar si camera de filmat nu se opreste pe portretul nici unuia din ei, asa ,ca sa-l poti vedea ca lumea, poate, de frica ca nu cumva ui-tindu-te prea mult la el, sa nu descoperi nimic. Regizorii de azi, ar trebui sa se mai uite la Tarkovski, la Andrei Rublev, pentru ca ar avea multe de invatat si de acolo sa inceapa sa-si construiasca compozitiile, pentru ca dupa parerea mea si nu numai a mea, el a reusit sa se apropie cel mai mult de felul in care poate face un film despre credinta.


Recomandare film "Locul Ingerului"

http://www.memocast.com/media.aspx?id=959800

Angel’s Aisle (Pridel Angela) (2009)

http://tainacasatoriei.wordpress.com...andare-film-6/

in gen Ostrov

are subtitrarea in engleza
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2009, 22:09:10
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Aseara am vazut filmul Pridel Anghela(Locul Ingerului sau Coltul Ingerului).


Uite, de plida, calugarul ala orb, parintele Sviatoslav, este un personaj care ar fi putut da o intorsatura intregului film, dar nimeni din staff-ul filmului nu a stiut cum si in ce fel sa-l puna in valoare, pentru ca nu au pregatirea mecesara ca sa patrunda in lumea lui. Pe scurt, am avut impresia ca toate personajele care apar in film sint niste oameni de pasaj, vin, spun trei, patru cuvinte, si pleaca si nici unul nu-ti ramine in minte.

Chiar si camera de filmat nu se opreste pe portretul nici unuia din ei, asa ,ca sa-l poti vedea ca lumea, poate, de frica ca nu cumva ui-tindu-te prea mult la el, sa nu descoperi nimic. Regizorii de azi, ar trebui sa se mai uite la Tarkovski, la Andrei Rublev, pentru ca ar avea multe de invatat si de acolo sa inceapa sa-si construiasca compozitiile, pentru ca dupa parerea mea si nu numai a mea, el a reusit sa se apropie cel mai mult de felul in care poate face un film despre credinta.

Sunt de acord cu tine, Andrei. Si eu ma asteptam ca locul acela, al "ingerului", sa insemne ceva mai mult, si calugarul orb.
In schimb, Ostrovul mi se pare incomparabil mai bun. Si asta mi-a placut, dar mi s-a parut oarecum lipsit de substanta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.09.2009, 16:14:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Sunt de acord cu tine, Andrei. Si eu ma asteptam ca locul acela, al "ingerului", sa insemne ceva mai mult, si calugarul orb.
In schimb, Ostrovul mi se pare incomparabil mai bun. Si asta mi-a placut, dar mi s-a parut oarecum lipsit de substanta.
Intradevar faptul ca filmul Ostrov s-a axat pe un numai mai mic de caractere ne-a oferit posibilitatea sa putem stabili o relatie mai profunda cu personajul principal Anatolie.

Acum insa, de cind cu explozia asta de actorasi produsi in serie ca la incubatoare si care cer de mincare, scenariile se scriu dpdv al FOAMEI nu al artei , si in mod special al artei cinematografice
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filmul "AVATAR" andreicozia Generalitati 213 18.02.2024 19:31:01
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 11:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 11:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"Si i-a strans la locul ce se cheama in evreieste Armaghedon" (Apoc.16, 16). dumitrucelmare2000 Generalitati 1 01.11.2009 22:11:32