Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 31.07.2012, 17:36:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana.cozma Vezi mesajul
Din pacate la noi s-a cam pierdut respectul fata de tinuta femeilor in biserica. Eu cred ca ar trebui totusi sa existe o oarecare urma de decenta si aici imi aduc aminte de manastirile din Moldova unde iti dau ei pelerine de pus peste hainele tale. Ar fi o idee sa se faca asta peste tot, asa se poate impune intr-un mod placut tinuta decenta!
cu vreo 15 ani în urmă am fost la o biserica din Vatra Dornei.
majoritatea credincioșilor și mai ales corul au venit la slujba în costume naționale. și nu era sărbătoare.
asta apropo de respect.
Reply With Quote
  #452  
Vechi 26.01.2013, 21:30:54
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cu vreo 15 ani în urmă am fost la o biserica din Vatra Dornei.
majoritatea credincioșilor și mai ales corul au venit la slujba în costume naționale. și nu era sărbătoare.
asta apropo de respect.
Iarna ca iarna, dar ma gandesc ca vine vara si cum ma imbrac? Ma gandeam sa imi iau si eu o camasa populara, o ie si sa o imbrac la ziua Manastirii.
Reply With Quote
  #453  
Vechi 26.01.2013, 22:09:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

La noi,la biserica tocmai s-a facut public un anunt catre credinciosi,anunt care vizeaza alegerea unor tinute decente,simple,modeste.
A fost conceput mai intai pt un anume eveniment dar apoi s-a implementat si in cadrul vizitelor obisnuite la biserica(l-am copiat de pe site-ul biericii).

DRESS CODE POLICY FDF 2013
We ask that each participant use good judgment to determine what is appropriate dress for a Church sponsored, family event such as FDF. Dress should be modest – not overly revealing or potentially scandalous in any way. Please respect yourself and others by dressing in an appropriate manner.
Writing and/or depictions on shirts, jackets, hats or any clothing should be free of obscenities or other inappropriate references.

No sagging or baggy pants.

Dresses and/or tops should not be low cut or too revealing.

No “lingerie” type tops; No skin tight clothing; No backless tops or dresses.

Skirts, dresses or shorts should be of an adequate length to assure modesty while seated and while participating in FDF activities (especially when walking across stage!). No mini-skirts.

No slits or see-through garments.

FDF reserves the right to require participants and/or attendees to change their attire if it is deemed to be inappropriate. Failure to comply with such requirements may result in eviction from any particular event or the entire weekend. Participants may also risk probation or disqualification for their groups/communities.

Thank you and safe travels!
Your 2013 FDF Management Team
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #454  
Vechi 26.01.2013, 22:30:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
La noi,la biserica tocmai s-a facut public un anunt catre credinciosi,anunt care vizeaza alegerea unor tinute decente,simple,modeste.
A fost conceput mai intai pt un anume eveniment dar apoi s-a implementat si in cadrul vizitelor obisnuite la biserica
(l-am copiat de pe
Buna treaba . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #455  
Vechi 26.01.2013, 23:33:52
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Yasmina Voi aveti scena in Biserica?
Reply With Quote
  #456  
Vechi 26.01.2013, 23:49:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
@Yasmina Voi aveti scena in Biserica?
Nu,nuuu.
Articolul a fost conceput pt un eveniment al bisericii,care se petrece in alta locatie(cu scena pt conferinte).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #457  
Vechi 27.01.2013, 00:13:56
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu,nuuu.
Articolul a fost conceput pt un eveniment al bisericii,care se petrece in alta locatie(cu scena pt conferinte).
Da, ma gandeam eu. :) Vroiam sa ma asigur ca am inteles cum trebuie.
Reply With Quote
  #458  
Vechi 03.02.2013, 13:38:47
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca chiar cea de-a doua porunca ne ofera raspunsul la cum sa ne imbracam atunci cand mergem la biserica: Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinților în copii, până la al treilea și la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, și Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele. (Exodul 20:4-6)

Am scos in evidenta asta pentru ca noi femeile nu trebuie sa ne consideram un fel de Maica Domnului, ca zicea cineva ca trebuie sa fim ca Ea, noi nu o sa fim niciodata ca si Ea, oricate toale ne-am pune in cap! Cat despre acel pasaj din Biblie, se refera la femeile casatorite. Oricum, eu o sa iau exemplu Sf. Filofteia, care in biserica, in pictura nu are capul acoperit.Si apoi Biblia este interpretabila. Va atasez o poza concludenta despre tinuta in biserica.

Last edited by Ana Tr.; 11.05.2014 at 00:09:49.
Reply With Quote
  #459  
Vechi 03.02.2013, 14:31:30
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Eu cred ca chiar cea de-a doua porunca ne ofera raspunsul la cum sa ne imbracam atunci cand mergem la biserica: Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinților în copii, până la al treilea și la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, și Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele. (Exodul 20:4-6)

Am scos in evidenta asta pentru ca noi femeile nu trebuie sa ne consideram un fel de Maica Domnului, ca zicea cineva ca trebuie sa fim ca Ea, noi nu o sa fim niciodata ca si Ea, oricate toale ne-am pune in cap! Cat despre acel pasaj din Biblie, se refera la femeile casatorite. Oricum, eu o sa iau exemplu Sf. Filofteia, care in biserica, in pictura nu are capul acoperit.Si apoi Biblia este interpretabila. Va atasez o poza concludenta despre tinuta in biserica.
Aceasta porunca interzice inchinarea la idoli. Iubirea de bani, lacomia la mancare sau bautura, dependenta la gateli si sulemeneli (haine, bijuterii, farduri, etc) este inchinare la idolii zilelor noastre. Totusi legatura pe care o faci intre inchinatul la idoli si tinuta in biserica e cam fortata...
Tinuta decenta potrivita in biserica este de dorit si in alte ocazii. Dar asta s-a tot dezbatut pe forum, nu repet si eu.

Este o mare diferenta intre a te socotii "un fel de Maica Domnului" si a tinde sa fii ca Ea.
Prima este o mare aiureala. Nu cred ca cineva indrazneste sa se considere o a doua Nascatoare de Dumnezeu... Ce tot zici acolo?. Dar, trebuie sa o avem ca exemplu, sa dorim sa fim ca Ea: smerite ca Ea, blande ca ea, iubitoare de Hristos ca Ea, rabdatoare ca ea...
Sfanta Filofteia, era de numai 12 ani cand a fost martirizata. La 12 ani, probabil ca avea capul descoperit. Sau poate ca asa a vrut pictorul sa ne-o arate... Dar urmeaza-i exemplul in faptele. Sau poate vb de alta Sf. Filofteia care obisnuia sa umble cu capul descoperit?
In fine... fiecare isi alege modelul pe care-l vrea.

Cum adica Biblia este interpretabila? Adica are mai multe intelesuri? Nu cred ca asta ai vrut sa zici, nu?
Reply With Quote
  #460  
Vechi 03.02.2013, 18:16:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si eu in adolescenta mea gandeam ca tine, Ana Tr., pana mi-a zis duhovnicul sa imi pun ceva pe cap cand vin in biserica :). Si daca a fost pe asa, m-am conformat. Oricum in biserica pe care o frecventez, majoritatea covarsitoare a femeilor - tinere sau mai putin tinere - au capul acoperit.
Ma mira asocierea cu Sfanta Filoteea, eu stiam ca e reprezentata in straie populare si are capul acoperit. Am dat un search pe google pentru icoanele Sfintei Filoteea si din vreo zece reprezentari, numai intr-una apare cu capul descoperit.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28