Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.02.2013, 17:07:52
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Plesu e un sincretist. Pentru el e "imposibil ca Adevarul sa fie rostit doar la Buzau."
Cu alte cuvinte domnul Plesu afirma inca o data, asa cum o face de altfel si in noua carte "Parabolele lui Iisus", ca toate religiile sunt bune si legitime in egala masura, si ca in fond, toti credem in aceleasi Dumnezeu.
Este penibil cata lume se inghesuie sa-l asculte pe acest fanfaron numit Plesu, care scrie de fapt "filozofie pentru coafeze". Cine citeste cartea "Despre ingeri" isi da seama imediat ca aia e filozofie pentru coafeze sau pentru cititorii de metrou.
Critica lui Sorin Dumitrescu e binevenita si are perfecta dreptate.
Si ma mai mira ceva. Exista oameni care nu au citit carti fundamentale ale culturii romane sau universale dar tot timpul sunt in gura cu Plesu. Am cunoscut personal asemenea sfertodocti. Ca semidocti e mult spus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Exista "limbo" in ortodoxie? Mihaela Cristina Botezul 11 10.12.2010 19:56:32
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42