Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.09.2010, 22:07:46
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
E vorba de pacienti cu creierul scindat in doua, split-brain, nu stiu exact care e termenul medical in romana, emisfera dreapta din creier e separata fizic de cea stanga .

Pacientii, in experiment, prin metode specifice de a interoga emisfera dreapta separat de cea stanga, au fost intrebati printre altele daca cred in Dumnezeu. Emisfera dreapta din creier raspundea da, emisfera stanga raspundea nu .

http://www.youtube.com/watch?v=PFJPtVRlI64

Si aici este clip-ul intreg (de la minutul 39) http://www.youtube.com/redirect?q=ht...YxMzY1Mg%3D%3D

Ce se intampla dupa moarte cu pacientul, ajunge in iad sau rai ? Il judeca Dumnezeu de doua ori, pe jumatati de creier ?
In aceste teste savantii s-au jucat atat de mult cu mintea unor bieti suferinzi incat nici macar un om cu mintea intreaga nu cred ca ar mai sti cum sa raspunda. Oricum atata timp cat testele pe bune nu ne sunt prezentate ci doar parerile celor care le-au intreprins ma intelegeti ca lucrurile pot fi puse sub un mare semn al intrebarii.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.09.2010, 07:26:20
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Poti sa te uiti la film sa vezi ce zice ala despre cum i-a chestionat . Probabil ca are un raport pe undeva...deocamdata il cred pe cuvant :) .

Last edited by cocacoc; 16.09.2010 at 07:32:05.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.10.2017, 16:52:56
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

E interesant ca experiment, dar eu tot nu pot pricepe de ce ne preocupă cum îi judecă Dumnezeu PE ALȚII. Oare nu știe El mai bine ce au făcut, cui s-au închinat etc. oamenii în cauză?
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.10.2017, 17:29:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
E vorba de pacienti cu creierul scindat in doua, split-brain, nu stiu exact care e termenul medical in romana, emisfera dreapta din creier e separata fizic de cea stanga .

Pacientii, in experiment, prin metode specifice de a interoga emisfera dreapta separat de cea stanga, au fost intrebati printre altele daca cred in Dumnezeu. Emisfera dreapta din creier raspundea da, emisfera stanga raspundea nu .

http://www.youtube.com/watch?v=PFJPtVRlI64

Si aici este clip-ul intreg (de la minutul 39) http://www.youtube.com/redirect?q=ht...YxMzY1Mg%3D%3D

Ce se intampla dupa moarte cu pacientul, ajunge in iad sau rai ? Il judeca Dumnezeu de doua ori, pe jumatati de creier ?
N-am urmarit filmele, dar pot sa raspund in cauza din propria-mi experienta(traumatism cerebral) ca emisferele cerebrale sunt divizate atat fizic cat si functional, emisfera stanga avand destinatii primordial fizice, practice, iar cea dreapta in special abstracte, subtile; poate o fi invers la unii, sau nu foarte radical(mai echilibrat).
Cred cu tarie asta si divizarea se poate demonstra cel mai simplu cu observatia ca unii pacienti care au suferit AVC(hemoragii/embolii cerebrale) in emisfera stanga sau dreapta pot avea paralizii ale trupului inverse, dreapta sau respectiv stanga.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Daca sufletul exista, e in cap(creier) . cocacoc Generalitati 11 22.09.2010 16:18:39
Inghetata ne stimuleaza zonele fericirii din creier absolutep0wer Generalitati 0 11.06.2010 05:30:38
Creier shi suflet... Silencer Generalitati 2 07.02.2010 00:20:33
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03