Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2010, 18:15:29
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Protestantii sau ''pocaitii''

As vrea sa vorbim de protestanti si despre ura lor fata de ortodoxism.am deschis acest subiect deoarece peste tot vad o discriminare din partea lor fata de ortodoxie de parca protestantismul ar fi aparut prima data ,cunosc oameni care se autointituleaza ''pocaiti''si ca la ei mantuirea este asigurata ,facand tot felul de propagande pt. a i atrage si pe altii.Au aparut tot felul de confesiuni sau secte (penticostali, adventisti,martorii lui Iehova mormoni)care nu au nici 200 de ani vechime care contrazic doctrinele ortodoxe, Sfanta Tradite , ca ne inchinam la 'lemne' si la moaste.Suntem ortodocsi de 2000 de ani si de ce sa nu ne pastram credinta? Daca vrei sa te pocaiesti cu adevarat nu i nevoie sa te alaturi unor secte ,o poti face ramanand in Biserica Ortodoxa .NU as vrea sa jignesc pe nimeni si nu as vrea sa i bag pe toti in aceeasi ''oala''dar de ce atata inlaturare,departare de la Biserica Ortodoxa ,si faptul ca ei (protestantii)se cred mai buni ,superiori decat ortodocsii.chiar daca sunt o multime de topicuri de acest astfel as vrea sa insistpe tema asta .Astept pareri . Numai bine!!!
__________________
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2010, 18:35:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Este foarte adevărat că există multă ură din partea neoprotestanților față de ortodocși (ca să nu mai spun de catolici): m-am convins de asta vizitând cam toate siturile neoprotestante pe care Goooooogle la afișează pe primele 20 de pagini. Pe de altă parte, nu cumva acest sentiment este bilateral ? Nu cumva și ortodocșii au ură și dispreț față de frații lor care au ales aceste căi diferite ? Ca să ne referim doar la ce întâlnim pe acest forum: de câte ori replici gen "băi ereticule" sunt folosite pe post de argumentație ? Acuma, din punct de vedere formal, desigur că protestanții sunt eretici, numai că repetarea ad nauseam a acestui lucru nu prea sugerează iubire creștină, nu credeți ?

La fel se poate spune de sentimentele de superioritate. Fără discuție, neoprotestanții se cred superiori ortodocșilor, până acolo încât unii nici nu-i consideră pe ortodocși ca fiind creștini și nici măcar monoteiști. Dar invers ? Însăși ideea aceasta cu "2000 de ani de ortodoxie" spune multe. Dar evreii din Israel, dar hinduiștii din India, ce să spună ? Ei de câți ani sunt evrei sau brahmaniști ?

Așadar, sentimentul de ură este reciproc. Ca și cel de superioritate. Cum se poate ieși din chestia asta ? Sincer, nu știu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2010, 18:40:27
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este foarte adevărat că există multă ură din partea neoprotestanților față de ortodocși (ca să nu mai spun de catolici): m-am convins de asta vizitând cam toate siturile neoprotestante pe care Goooooogle la afișează pe primele 20 de pagini. Pe de altă parte, nu cumva acest sentiment este bilateral ? Nu cumva și ortodocșii au ură și dispreț față de frații lor care au ales aceste căi diferite ? Ca să ne referim doar la ce întâlnim pe acest forum: de câte ori replici gen "băi ereticule" sunt folosite pe post de argumentație ? Acuma, din punct de vedere formal, desigur că protestanții sunt eretici, numai că repetarea ad nauseam a acestui lucru nu prea sugerează iubire creștină, nu credeți ?

La fel se poate spune de sentimentele de superioritate. Fără discuție, neoprotestanții se cred superiori ortodocșilor, până acolo încât unii nici nu-i consideră pe ortodocși ca fiind creștini și nici măcar monoteiști. Dar invers ? Însăși ideea aceasta cu "2000 de ani de ortodoxie" spune multe. Dar evreii din Israel, dar hinduiștii din India, ce să spună ? Ei de câți ani sunt evrei sau brahmaniști ?

Așadar, sentimentul de ură este reciproc. Ca și cel de superioritate. Cum se poate ieși din chestia asta ? Sincer, nu știu.
Cum? Vazandu-ne fiecare de treaba.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2010, 18:57:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Cum? Vazandu-ne fiecare de treaba.
Asta e ca și când ați spune "soluția este divorțul". Eu cred că trebuie să ne obișnuim să trăim într-o lume plurală. Cu protestanții ne întâlnim și ne vom întâlni tot mai mult, ca și cu musulmanii ori cu ateiștii. La serviciu, la școală. La cumpărături. În concediu. Chiar la nunți și botezuri. A sta mereu cu spatele unii la alții e mai bine decât a ne înjura mereu. Problema e că nu știu dacă mai este fezabil.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2010, 19:06:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta e ca și când ați spune "soluția este divorțul". Eu cred că trebuie să ne obișnuim să trăim într-o lume plurală. Cu protestanții ne întâlnim și ne vom întâlni tot mai mult, ca și cu musulmanii ori cu ateiștii. La serviciu, la școală. La cumpărături. În concediu. Chiar la nunți și botezuri. A sta mereu cu spatele unii la alții e mai bine decât a ne înjura mereu. Problema e că nu știu dacă mai este fezabil.
A ne vedea de treaba nu inseamna sa ne intoarcem spatele, ci sa ne respectam. Va imaginati un medic, un invatator, un profesor... sa aiba atitudine extremista fata de un om de alta religie? Am avut ocazia sa lucrez cu persoane de religie diferita si asta nu mi-a afectat in niciun fel obligatia profesionala.Primeaza omul. Deci, e nevoie sa dam dovada de omenie.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.11.2010, 19:11:04
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Ura nu rezolva nimic,confesiunea fiecaruia este nula daca trairea lipseste,ce folos ca il marturisesti pe Hristos ca Fiul lui Dumnezeu daca tu nu poti sa-l suferi pe fratele tau ortodocs,pe verisorul tau catolic ,pe ruda ta mai indepartata protestanta si pe vecinii,colegii si oamenii de langa tine evrei,islamici budisti,hindusi.Dar si amicul tau ateul este tot de un Tata cu tine ,chiar daca nu vrea sa-si mai aduca aminte de EL.Deci daca vrem ceva sa se schimbe in bine iubeste sau vorba parintelui Steinhard,,macar sa fim politicosi''.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.11.2010, 20:40:43
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pt Templar Knight

Ma bucur ca ai reusit sa deschizi topicul pe care ai dorit sa-l deschizi.Nu stiu daca am reusit sa te ajut asa cum m-ai intrebat dar ma bucur ca ai reusit sa postezi ceea ce ti-ai dorit.

Un protestant

Last edited by Scotsman; 22.11.2010 at 01:07:46.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.11.2010, 22:40:57
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
As vrea sa vorbim de protestanti si despre ura lor fata de ortodoxism.. Numai bine!!!
__________________
Nu putem sa vorbim despre ei, daca ei nu sunt de fata....ar trebui sa solicitam administratorului acestui forum sa-i lase sa ne de-a raspuns la unele nelamuriri cu privire la ei....
De exemplu eu i-as intreba cu ce sunt ei mai pocaiti ca mine???
A fi pocait inseamna sa fii neo-protestant sau sa apartii unui cult P?
"Pocaiti" fiind , ei nu mai fac pacate???
.....etc.

Dar, pt aceste intrebari, si altele, avem nevoie sa ni se raspunda , insa decent.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.11.2010, 23:01:21
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As incerca sa va raspund eu, macar la intrebarile pe care deja le-ati pus, dar vreau sa stiti ca o fac in numele meu personal.

Eu nu sunt mai pocaita decat dumneavoastra ... sunt pocaita fata de starea mea anterioara pocaintei. Eu cred ca Dumnezeu iarta pacatele celui care vine inaintea Sa si isi cere iertare pentru ele ... si nu iarta unora mai putin si altora mai mult. Ci iarta oricui, toate pacatele, pe care pacatosul si le marturiesete. Dupa ce am marturisit, m-am intors cu fata catre Isus si imi doresc sa-L urmez, oriunde m-ar duce.

Nu stiu de unde vine eticheta de "pocaiti". Nu am auzit-o folosindu-se intre noi, ca apelativ ... deci nu cred ca este o eticheta pe care ne-am pus-o singuri.

Desigur ca fac pacate. Si voi gresi pana cand voi inchide ochii ... Dar Domnul meu este bun si ma iarta ... Si ma schimba ... Astazi sunt un om mai bun decat am fost cu 5-6 ani in urma ... Nu sunt perfecta, si nu voi niciodata perfecta ...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.11.2010, 23:07:04
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Am vazut pe acest forum multe discutii, si jigniri adeseori,intre ortodocsi si cei de alta credinta,fie ei catolici,protestanti sau neoprotestanti.M-ar interesa un raspuns de la oricare participant la una din aceste dispute,indiferent de credinta pe care o are:de ce nu respecta regula,veche de cand lumea,ca atunci cand intri in casa unui om(in acest caz site)nu trebuie sa-l jignesti,dupa cum si gazda nu trebuie sa-l supere?
Mentionez ca regula nu apartine unei religii anume.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
despre intalniri cu protestantii Mirela0110 Generalitati 39 09.02.2011 07:36:40
Patriarhul Daniel si protestantii olivian Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 268 09.04.2008 11:49:20
Pocaitii silverstar Generalitati 6 23.09.2006 15:31:28