Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.01.2016, 18:14:50
un.suflet un.suflet is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2015
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Trecând peste faptul că părintele Galeriu nu s-a călugărit (nu s™tiu de unde ai informat›ia), o lingurit›ă de miere nu poate reprezenta o plăcere vinovată.
Inca o data: nu ma refeream la placerile "vinovate".Nici topicul nu e despre asa ceva.De exemplu Duminica dupa-amiaza nu poti vedea un apus de soare, nu poti face o excursie, nu ai voie sa citesti ceva folositor?La genul asta de bucurii faceam referire.

Last edited by un.suflet; 05.01.2016 at 19:15:32.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.01.2016, 18:32:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Nu. De altfel, soția trăiește.

Pe de altă parte, de unde ar rezulta că acele bucurii – mai mici sau mai mari – ar fi nepermise?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.01.2016, 18:44:20
un.suflet un.suflet is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2015
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu. De altfel, soția trăiește.
Am facut confuzie.Scuze.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.01.2016, 19:00:39
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Nu-i nicio problemă. S-a îndreptat :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.01.2016, 19:18:09
un.suflet un.suflet is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2015
Mesaje: 38
Implicit

Din cauza ca nu mai imi amintesc exact am preferat sa sterg tot.Asa e cel mai bine.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.01.2016, 19:31:39
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Nu m-am lamurit inca daca sunt acceptabile micile placeri ale vietii, de exemplu placerea de a te plimba prin natura, placerea de a te intalni cu un prieten, placerea de a manca un fruct, placerea de a descoperi si analiza natura si legile sale.
Pentru ca din cate vad ortodoxia cere ca singura activitate, atunci cand omul nu munceste, este sa se roage/caiasca.
Si daca te rogi chiar in timp ce muncesti? :P ,,Mainile la munca, inima si mintea la Dumnezeu"
Hai mai bine sa nu cazi in extreme. Viata trebuie sa fie construita echlibrat, fara a face exces de zel.

*placerea de a descoperi si analiza natura si legile sale->daca faci referire la fizica, biologie, chimie, etc invatandu-le iti dezvolti cultura, fara de care nu poti intelege anumite lucruri si in consecinta iti poti forma principii gresite.
*placerea de a te intalni cu un prieten-> pai oare nu e un mod sa ne aratam dragostea fata de oameni?
*placerea de a te plimba prin natura->natura este creatia lui Dumnezeu iar cateva ore-zile petrecute in mijlocul ei iti reincarca bateriile si te ajuta sa iti pastrezi un echilibru interior.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.01.2016, 20:55:36
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.suflet Vezi mesajul
Tocmai spuneam mai sus, ca depinde ce intelege fiecare prin placere.Poti respecta normele si poti face si multe alte lucruri placute, fara sa incalci acele norme.
Dincolo de faptul ca va jucati cu termenul placere, dupa... plac, precum si dincolo de faptul ca ne antrenati si pe noi in acest joc, care e unul nevinovat, nu-i asa?,
constat ca de fapt vorbiti despre un lucru banal: conflictul dintre pulsiunea vietii trupesti si normele unui fel de sef normativ. Altfel spus, ridicati o problema veche, a relatiei dintre Id si Supraeu. Treburi care tin strict de interiorul psihismului, de dinamica intra-psihica, iar nu de relatia dintre lut si Cer.
Sa fiu iertat, dar locul pentru astfel de lupte (nevrotice, de obicei) nu e Biserica. Nu despre chestiuni analizabile si solutionabile psihanalitic se poarta discutiile duhovnicesti. Aceste chestiuni lumesti sunt bune la psihanalist.
In Biserica vorbim despre Dumnezeu si om, despre razboiul duhovnicesc (patimi, mandrie, draci, har, nevointa etc.).
Dar e treaba dvs. sa flecariti la infinit, mai ales ca, precum vad, v-ati gasit repede amatori zelosi.
Toate cele bune!
Si munti de placeri nevinovate va doresc!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.01.2016, 22:15:17
un.suflet un.suflet is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2015
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Dincolo de faptul ca va jucati cu termenul placere, dupa... plac, precum si dincolo de faptul ca ne antrenati si pe noi in acest joc, care e unul nevinovat, nu-i asa?,
constat ca de fapt vorbiti despre un lucru banal: conflictul dintre pulsiunea vietii trupesti si normele unui fel de sef normativ. Altfel spus, ridicati o problema veche, a relatiei dintre Id si Supraeu. Treburi care tin strict de interiorul psihismului, de dinamica intra-psihica, iar nu de relatia dintre lut si Cer.
Sa fiu iertat, dar locul pentru astfel de lupte (nevrotice, de obicei) nu e Biserica. Nu despre chestiuni analizabile si solutionabile psihanalitic se poarta discutiile duhovnicesti. Aceste chestiuni lumesti sunt bune la psihanalist.
In Biserica vorbim despre Dumnezeu si om, despre razboiul duhovnicesc (patimi, mandrie, draci, har, nevointa etc.).
Dar e treaba dvs. sa flecariti la infinit, mai ales ca, precum vad, v-ati gasit repede amatori zelosi.
Toate cele bune!
Si munti de placeri nevinovate va doresc!
Topicul incepea asa: "Nu m-am lamurit inca daca sunt acceptabile micile placeri ale vietii, de exemplu placerea de a te plimba prin natura, placerea de a te intalni cu un prieten, placerea de a manca un fruct, placerea de a descoperi si analiza natura si legile sale.
Pentru ca din cate vad ortodoxia cere ca singura activitate, atunci cand omul nu munceste, este sa se roage/caiasca."

Din punctul meu de vedere faptul de a te plimba prin natura, placerea de a te intalni cu un prieten, placerea de a manca un fruct, placerea de a descoperi si analiza natura si legile sale nu sunt "vinovate", asa cum se exprima cineva.Gresesc?

Dvs. ce raspuns dati la aceasta intrebare, dar strict la aceasta intrebare?Dar pe intelesul tuturor.Nu toti avem atatea cunostinte de psihologie si poate nici chiar de viata, atatea cate aveti dvs si care sunt de apreciat.Dar asta nu inseamna sa ne desconsiderati.Ma scuzati daca v-am suparat cu ceva.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.01.2016, 22:23:10
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.suflet Vezi mesajul
Dar asta nu inseamna sa ne desconsiderati.
Poti continua?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.01.2016, 22:35:39
un.suflet un.suflet is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2015
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Poti continua?
In unele postari sunteti foarte sarcastic.Nu am spus vreodata ca detin adevarul absolut .La fel ca toata lumea, si ca si dvs., caut sa cunosc cat mai multe lucruri( si sa ma cunosc).Nu e nevoie sa fiti asa ironic.Deranjeaza.Chiar daca aveti o alta parere, ati putea-o spune intr-o alta forma.Mai putin ironica.Daca se poate.Daca nu, asta e.

Daca nu v-am deranjat prea tare cu ce am spus in randurile de mai sus, raspundeti si dvs. la intrebare?Repet postarea de mai devreme.

-----------------------------------------------

Topicul incepea asa: "Nu m-am lamurit inca daca sunt acceptabile micile placeri ale vietii, de exemplu placerea de a te plimba prin natura, placerea de a te intalni cu un prieten, placerea de a manca un fruct, placerea de a descoperi si analiza natura si legile sale.
Pentru ca din cate vad ortodoxia cere ca singura activitate, atunci cand omul nu munceste, este sa se roage/caiasca."

Din punctul meu de vedere faptul de a te plimba prin natura, placerea de a te intalni cu un prieten, placerea de a manca un fruct, placerea de a descoperi si analiza natura si legile sale nu sunt "vinovate", asa cum se exprima cineva.Gresesc?

Dvs. ce raspuns dati la aceasta intrebare, dar strict la aceasta intrebare?Dar pe intelesul tuturor.Nu toti avem atatea cunostinte de psihologie si poate nici chiar de viata, atatea cate aveti dvs si care sunt de apreciat.Dar asta nu inseamna sa ne desconsiderati.Ma scuzati daca v-am suparat cu ceva.

Last edited by un.suflet; 05.01.2016 at 22:38:19.
Reply With Quote
Răspunde