Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.10.2008, 22:51:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Este adevarat ca Domnul Iisus Hristos nu a spus nimic despre vre-un simbol. Dar El era prezent in acea sala cu trupul sau. Cand le-a dat ucenicilor painea si le-a spus "Luati, mancati, acesta este trupul meu", nu putem spune ca painea s-a transformat in trup. Adevaratul trup era prezent chiar acolo.

Este un mod de interpretare. Eu nu fac decat sa va infatises anumite aspecte ale gandirii si pacticilor nostre. Dvs. le judecati cum credeti de cuviinta.

P.S. Chiar daca Cina Domnului la adventisti are o infatisare mai simpla, asta nu inseamna ca nu are un caracter sacru.

P.S.2. Un fapt important care are loc atunci cad se ia Cina Domnului este si "actul umilintei", adica spalarea piciorelor. Este un exemplu si o datorie despre care ne-a invatat insusi Domnul Iisus Hristos (Ioan 13:4-17)"Deci, daca Eu, Domnul si Invatatorul vostru, v-am spalat piciorele si voi sunteti datori sa va spalati piciorele unii altora"-vers 14.
Ma bucur ca am deschis acest topic, pentru ca ma ajuta sa vad diferenta dintre ortodoxie si celelalte culte.
Deci, cand adventistul citeste: "Luati, mancati, acesta este trupul meu", de fapt nu crede ca este vorba chiar de Trupul si Sangele Domnului, ci este doar un fel de a zice.
Spre deosebire, ortodoxul, cand se impartaseste, CREDE ca Vinul si Painea sunt de fapt Trupul si Sangele Domnului. Am mentionat ca exista si oameni care au dubiu in acest sens, dar dubiul acestora se bazeaza doar pe necredinta sau nestiita. Cu ajutorul Duhului Sfant, acestia, preoti sau calugari, au putut vedea interventia divina in actul transformarii Painii si Vinului in Trupul si Sangele Domnului; iar cei care se impartasesc cu Trupul si Sangele Domnului pot simti efectul impartasaniei.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.10.2008, 23:43:51
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Toate ereziile voastre vin din faptul ca voi neavand credinta, [COLOR=navy][/COLOR]

[COLOR=navy][/COLOR] [COLOR=navy][COLOR=red][/COLOR][/COLOR]
Iustin
te-as ruga sa nu-ti mai bati joc de credinta noastra.
Eu fac aceste lucruri pentru informare si ca sa inteleg care sint diferentele intre noi . Rautatea nu construieste nimic.
Nici nu dovedesti nimic . Oricine citeste Scriptura incepe sa rastalmaceasca in capul lui. Te intreb eu pe tine cu sinceritate cu ce sint mai deosebiti oamenii pe care ii numiti Sf. Parinti de personalitatile protestantismului. Toti au fost oameni ca si noi. La fel de pacatosi . Toti au avut nevoie de un Mintuitor(inclusiv apostolii) .Care a fost doar Isus Hristos . Poti nega asta?
Recunosc ca trebuie sa le purtam respect si sa le aducem cinstea cuvenita ,la fel ca si parintilor nostri. Dar trebuie sa ne pastram ratiunea ,si sa intelegem ca nimeni nu e perfect in afara de Dumnezeu cel nevazut .
Nu ne indoim sub nici o forma de vorbele Mintuitorului.
Am spus in postarea de mai sus .Noi credem ca na impartasim cu singele si trupul lui Hristos ,dar nu ca ar fi reale fizic ,transformate miraculos. Mama imi aducea anafura ,cind eram copil si crede-ma ca nu simteam altceva decit ca este piine goala.Gindeste-te la oamenii simpli ,fara multa carte ,ei stiu si inteleg ceea ce l-i se spunesau predica (sau copii)?
De aceea eu sustin ca tot ceea ce conteaza este credinta ca ne impartasim cu trupul si singele in sensul ca intelegem ce ele semnifica. Trupul de slava neprihanit fara inclinatia firii pamintesti si viata vesnica ce n-i s-a promis.
Cum intelegi [COLOR=#000080]Cel ce mananca trupul Meu si bea sangele Meu ?[/COLOR]
[COLOR=#000080]Ca o realitate intriseca? Sau ca ele simbolizeaza ,semnifica ceva spiritual?[/COLOR]
[COLOR=#000080]Pentru mine este ca un tel,ca un scop al meu ,ca prin credinta ,sa ma las condus de Duhul lui Hristos ,pentru ca firea mea ma trage in alta parte si nu e destul de puternica sa nu cada in ispita celui rau . Asta inseamna "a minca" spiritual pt mine. Sper ca am fost destul de explicit.[/COLOR]
[COLOR=#000080]Referitor la [/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Cel ce mananca aceasta paine va trai in veac[/COLOR]
[COLOR=#ff0000][COLOR=black]Eu cred ca prin credinta in[/COLOR] Isus hristos [/COLOR][COLOR=black],ca El a biruit lumea si pacatul si bazat pe promisiunea Lui ca se va intoarce pt ca ne-a pregatit un loc pt fiecare a crezut in El , ca are putere ca Dumnezeu vesnic viu sa ne reconstituie din nou cu trup neprihanit si suflare de viata pentru vesnicie. [/COLOR]
A minca painea ,insemna a urma toate invataturile lui Hristos ,sub conducerea Duhului Sfint prin viata de credinta.
Eu nu cred in filozofia greaca ,precum ca sufletul se desparte de trup si traieste vesnic,poate vedea ,auzi etc ,care nu pot avea sens fara trup.
Ci cred ca Dumnezeu are dreptul sa dea si sa ia suflarea de viata ,iar sufletul este o unitate trup +suflare de viata -exact cum spune Scriptura.
Domnul spune "Sta scris"- si este chiar la inceputul Genezei.

E de dorit ca mila ta sa fie sincera.
Domunul cu tine.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.10.2008, 02:55:29
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

,,Oricine citeste Scriptura incepe sa rastalmaceasca in capul lui. Te intreb eu pe tine cu sinceritate cu ce sint mai deosebiti oamenii pe care ii numiti Sf. Parinti de personalitatile protestantismului. Toti au fost oameni ca si noi. La fel de pacatosi .,,

Asta e ce v-au pacalit invatatorii vostri exact ca vulpea care spune ca strugurii sunt acri pentru ca nu a putut ajunge la ei. Tu ai citit ceva din vietile Sfintilor? Ai fi inteles ca ei inainte de a deveni invatatori ai altora, s-au lepadat cu totul de lume, de avere, de familie si de patimile lor, dupa sfatul Mantuitorului pentru cei ce vor sa devina desavarsiti, ajungand la smerita cugetare. Care din personalitatile protestantismului a facut asa ceva? Miller cumva, cand a pus bazele adventismului fara sa ceara sfatul nimanui, ignorand cuvantul Scripturii:,,Cararile celui nebun drepte i se par in ochii lui, iar cel intelept asculta de sfat?

,,Iustin
te-as ruga sa nu-ti mai bati joc de credinta noastra.,,

Dar voi cand va bateti joc de noi si credinta noastra, numindu-ne idolatri, inchinatori la satana datorita cultului icoanelor si al Sfintilor?!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.10.2008, 16:15:21
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=black][SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de marmat
Eu nu cred in filozofia greaca ,precum ca sufletul se desparte de trup si traieste vesnic,poate vedea ,auzi etc ,care nu pot avea sens fara trup.
Auzi acolo. De ce tocmai filosofia greacă ai ales-o cu care să ne compari? Pentru că așa ai auzit tu la Adunare? Că existența sufletului după moartea trupului în care crede Biserica Ortodoxa e de origine greacă păgână? Dar cea în care crede B. Catolică și alte secte protestante în afară de adventiști și iehoviști, e tot de origine greacă? De ce nu hindusă sau romană? Și ei credeau în existența sufletului după moarte.
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de marmat
Eu nu cred in filozofia greaca ,precum ca sufletul se desparte de trup si traieste vesnic,poate vedea ,auzi etc ,care nu pot avea sens fara trup. Ci cred ca Dumnezeu are dreptul sa dea si sa ia suflarea de viata ,iar sufletul este o unitate trup +suflare de viata -exact cum spune Scriptura.
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Nu, dragul meu. Tu crezi acest lucru pentru că acest lucru ți-a fost inoculat la Adunare prin proasta interpretare a Scripturii. Tu crezi acest lucru pentru că așa a propovăduit “profetesa” adventistă Ellen White. Eistă un topic pe acest forum intitulat “adventistii neaga existenta sufletului dupa moarte”. Acolo găsești si argumentele Scripturale in favoarea existenței sufletului după moarte și combaterea ereziei în care probabil ai fost crescut.[/SIZE][/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.10.2008, 17:20:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Noi, ortodocsii, credem in cele sapte [COLOR=Red]taine[/COLOR] (Psalmi 50,[COLOR=Red]7[/COLOR]) prevestite de David (Psalmi 50,8-13). Prin ele, Hristos este prezent in noi prin Duhul Sfant. Noi credem ca la inaltare El ni l-a trimis pe Duhul Sfant, insa Iisus nu a ramas acolo in Ceruri, separat de Biserica pana la inviere, ci este prezent in noi prin tainele sale.

Daca alte confesiuni cred altceva, treaba lor. In fond, e o chestiune de credinta, nu? Si de interpretare a textului sacru... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.10.2008, 20:15:42
Sanyi Sanyi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2008
Mesaje: 2
Implicit painea si vinul

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Si apoi, cei, carora Iisus le da prima Impartasanie sunt Sf. Apostoli, care au fost cu El si care sfintiti fiind, numai picioarele au trebuit sa li se mai spele. Oare noi ne putem compara in curatie si sfintenie cu Apostolii?!? Nicidecum.
Tocmai de aceea vad necesitatea Sf. Liturghii: pentru ca puterile ceresti sa vina sa sfinteasca ceea ce omul singur nu poate sfinti.
Mihai, intrebarea mea este urmatoarea: Hristos la cina cea de taina a luat painea si a frant-o si le-a dato ucenicilor spunand astfel "Luati, mancati, acesta este Trupul Meu."
Domnul Iisus era inca in viata cand s-a petrecut aceste lucruri, daca El era viu, cum putea imparti trupul si sa-i dea sangele ca sa se bea?

Despre Apostoli pot spune doar atat. Nu erau cu nimica mai buni ca si noi credinciosii Domnului. Petru pe care este zidita Biserica spunea la un momendat "nu-l cunosc pe omul acesta." In privinta ta, ce ar insemna de la un crestin sa afirme aceste cuvinte despre Iisus "nu-L cunosc" se mai poate el numi credincios care asteapta mantuirea prin Iisus?

Cu multumiri.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.10.2008, 20:25:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Anca apreciez pentru inceput ca nu incepi ca majoritatea sa ma numesti eretic si sectant. .
Imi pare rau ca oamenii, care cred in Dumnezeu, sunt numiti astfel. Intrebarea care se pune este, de ce se face acest lucru? Biserica se sprijina pe cele 7 Sfinte Sinoade, de la care avem invataturi, care trebuiesc respectate. Oricine, care a venit cu alte invataturi, au fost numiti eretici, deoarece acest adevar de credinta a fost inspirat de Duhul Sfant si nu este de la oameni.
Deci, in loc sa va suparati pe oameni, mai bine cercetati aceste hotarari ale Sfintelor Sinoade si vedeti unde gresiti.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
crezind ca un crestin e in primul rind iubitor de semeni.
Un crestin trebuie in primul rand sa fie iubitor de Dumnezeu, apoi iubitor de semeni.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Si aste pentru ca sintem cu adevarat liberi .
A fi liber inseamna a fi liber de pacate. Cat timp ai pacate, nu poti fi liber. Asa ne invata Biserica.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Dumnezeu e drept si iubitor .Nu ne impune nimic .Doar ne spune ca ne asteapta la El ca un Tata iubitor. Voi o faceti in felul vostru crezind ca El face totul prin minuni la fel ca la inceputul timpului din VT.
Dumnezeu nu poate fi atat de pasiv, precum spui. Nu ne impune nimic, caci ne-a dat liberul arbitru, pe care il respecta, dar asta nu inseamna ca ne lasa sa facem ce vrem, fara sa suportam consecintele faptelor noastre. Daca putem face ce vrem, pentru ce avem Ingerul nostru pazitor, pe care il avem de la botez si care ne sfatuieste de bine?

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Noi protestantii intelegem ca prin credinta ne educam spiritual pentru ca sa dominam firea paminteasca care este inclinata spre rau din nastere.
Aceasta educatie trebuie facuta cu putere de sus ,prin Duhul Sfint ,Mingiietorul pe care ni l-a lasat Isus Hristos cind s-a inaltat la cer ,ca sa fie cu noi pina la a doua venire.
Dar oare Duhul Sfant poate salaslui intr-o inima plina de pacate? La Cincizecime toti oamenii au primit Duhul Sfant? Nu, doar o mica parte. Cum crezi ca acum toti oamenii, indiferent de ce fac, au acest Duh Sfant? Trebuie sa-ti cureti vasul pentru a fi apt sa primesti Duhul Sfant. Aceasta curatire se face mai intai prin spovedanie si apoi prin Sf. Impartasanie, adica: "Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea". Nu ajunge sa gandesti un lucru; trebuie sa-l si faci. Deci nu ne impartasim doar cu ideea de Trup al lui Iisus Hristos, ci chiar cu Trupul si Sangele Lui.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Dupa cum observi nu ne-a lasat trupul si singele cu noi .Ci doar credinta ca si noi putem nazui sa avem trupul de slava neprihanit si viata vesnica pe care El ne-a promis-o . Dar acest lucru are loc la a doua venire ,nu acum . Si doar daca avem o comuniune cu El si ne purtam cu semenii la fel cum El ne-a aratat.
Prin interventia divina la Sf. Liturghie, painea si vinul se transforma in Trupul si Sangele Domnului. Omul singur nu poate face acest lucru. Omul, intr-adevar, poate folosi painea si vinul ca simbol. Crezi ca efectul este acelasi, daca primesti doar simbolul in locul Trupului si al Sangelui Domnului? Se intelege ca nu. Oare oamenii nu-si fura singuri caciula, primind doar simbolul?

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Impartasirea cu Isus Hristos este prin credinta in El.
Fara credinta nimic nu se face, dar credinta singura nu ajunge. De ex: Poti avea credinta, dar daca dragoste nu ai... Arata-mi credinta ta si eu iti arat faptele mele, etc.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Eu cred si inteleg ca mintuirea vine prin credinta ,nu prin faptul ca maninci piine si vin si te transformi in neprihanit ca dupa o doctorie miraculoasa.
Dupa cum se vede in lume ,multi dupa ce ies din biserica se comporta de parca nimic nu s-a schimbat . Vorbesc si se comporta la fel de urit ca si cind au intrat.
Aici faci o confuzie. Nu noi ne mantuim, ci Dumnezeu ne mantuieste. Aportul nostru este insignifiant.
Confunzi deasemeni pe cei care se impartasesc, cu cei care merg la biserica, sau chiar cu cei care nici nu calca prin biserica. Cine se impartaseste NU se duce dupa aceea la baut. Pe acestia NU ii vei vedea in restaurant dupa impartasanie, caci nimeni din cei care se impartasesc cu Trupul si Sangele Domnului nu ramane neatins de acest lucru, ci este profund schimbat in interior.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Legat de Sf. Apostoli . Ei au devenit apostoli dupa de Domnul nu a mai fost cu ei. Ei au fost oameni normali ca si noi cu probleme ca si noi.Cit au fost linga Domnul Isus ,au facut multe greseli ,pe care Domnul le-a corectat verbal. Dupa ce Domnul nu a mai fost cu ei ,a trebuit sa-si dovedeasca cu adevarat credinta ,pt ca nu mai puteau sa arate oamenilor pe nimeni.Doar marturia lor ,ca au fost partasi la evenimente cu Dumnezeu intrupat pe pamint.
Oare atat au fost Apostolii? Numai martori ai prezentei Domnului pe pamant? Ai uitat cati oameni L-au insotit pe Domnul Iisus? Cu miile. Oare toti au fost apostoli dintre ei? Daca nu, atunci a fi Apostol inseamna mai mult de atat. Ei au fost primii preoti crestini, prin punerea mainilor, preotie pe care au dat-o mai departe, si s-a pastrat neintrerupta pana in zilele de azi. Ca sa nu uitam si rolul lor de a increstina teritoriile indicate de Duhul Sfant.

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Nu stiu daca stii . Ca sa spui Dumnezeu sau ceva din El se afla intr-un obiect sau material ,inseamna panteism. Ceea ce ortodoxia condamna.Nu stiu cum se impaca asta cu ce ai spus.
Vorbesti aici atat despre Euharistie cat si despre icoane, banuiesc. Crezi cumva ca ii este imposibil lui Dumnezeu sa faca acest lucru? Dumnezeu a aratat in mod minunat atat transformarea painii si a vinului in Trupul si Sangele Domnului, cat si faptul ca icoana reprezinta Marimile ceresti.
"In credinta poporului ortodox icoana este un loc in care Hristos se afla prezent in chip haric sau ideal, este locul unei aparitii, al unei pre*zente tainice a lui Hristos, a Sfintei Fecioare sau a celorlalti sfinti pe care icoana ii infatiseaza. Crestinul se roaga dinaintea icoanei lui Hristos ca inaintea lui Hristos, insusi, fara ca totusi sa considere icoana ca fetis sau idol. " Poti citi mai mult pe: http://www.crestinortodox.ro/Pictura/Doctrina_Bisericii_Ortodoxe_despre_sfintele_icoane-232-7418.html

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Ca sa nu fiu gresit inteles gresit .Noi credem ca ne impartasim cu trupul si singele ,dar nu ca mincam din trupul si singele Mintuitorului in mod real.
Si credem ca tot ritualul e mijlocit de Duhul Sfint .
Acum hotaraste-te: ori este simbol, ori este mijlocit de Duhul Sfant. Simbolul nu are nevoie de nici o mijlocire.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.10.2008, 22:19:06
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=6
...
41.Deci iudeii( adventistii ) murmurau impotriva Lui, fiindca zisese: Eu sunt piinea ce s-a coborit din cer.
42. si ziceau: Au nu este Acesta Iisus, fiul lui Iosif, si nu stim noi pe tatal Sau si pe mama Sa? Cum spune El acum: M-am coborit din cer?

( au nu este Iisus Hristos de fata ?...cum sa fie piinea sfint Trupul Lui si vinul sfint Singele lui ? )

....este Taina,minune precum inmultirea piinilor si pestilor putin mai sus,in link
...

51. Eu sunt piinea cea vie, care s-a pogorit din cer. Cine maninca din piinea aceasta viu va fi in veci. Iar piinea pe care Eu o voi da pentru viata lumii este trupul Meu.
52. Deci iudeii( adventistii ) se certau intre ei, zicind: Cum poate Acesta sa ne dea trupul Lui sa-l mincam?
53. si le-a zis Iisus: Adevarat, adevarat zic voua, daca nu veti minca trupul Fiului Omului si nu veti bea singele Lui, nu veti avea viata in voi.
54. Cel ce maninca trupul Meu si bea singele Meu are viata vesnica, si Eu il voi invia in ziua cea de apoi.
55. Trupul este adevarata mincare si singele Meu, adevarata bautura.
56. Cel ce maninca trupul Meu si bea singele Meu ramine intru Mine si Eu intru el...(devine nemuritor,mintuit in Imparatia Cerurilor )
...
60. Deci multi din ucenicii Lui, auzind, au zis: Greu este cuvintul acesta! Cine poate sa-l asculte?
61. Iar Iisus, stiind in Sine ca ucenicii Lui murmura impotriva Lui, le-a zis: Va sminteste aceasta?
62. Daca veti vedea pe Fiul Omului, suindu-Se acolo unde era mai inainte?
63. Duhul este cel ce da viata; trupul nu foloseste la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt duh si sunt viata.
64. Dar sunt unii dintre voi care nu cred. Caci Iisus stia de la inceput cine sunt cei ce nu cred si cine este cel care il va vinde.
65. si zicea: De aceea am spus voua ca nimeni nu poate sa vina la Mine, daca nu-i este dat de la Tatal.
66. si de atunci multi dintre ucenicii Sai( adventistii ) s-au dus inapoi si nu mai umblau cu El.
67. Deci a zis Iisus celor doisprezece: Nu vreti si voi sa va duceti?
68. Simon Petru I-a raspuns: Doamne, la cine ne vom duce? Tu ai cuvintele vietii celei vesnice.
69. si noi am crezut si am cunoscut ca Tu esti Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui viu.
...

Poate o sa scriu din Sfintul Simeon Noul Teolog ce se savirseste prin Taina Sfintei Impartasanii...concret adica.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.10.2008, 23:00:46
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sherlock draga, ai uitat cumva ca textului biblic nu ai voie sa-i adaugi nici un cuvintel?
Cat priveste Taina Sfintei Impartasanii, chiar te rugam sa ne luminezi in acast sens.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.10.2008, 23:46:12
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

nici pe forum ?

Ah,memoria,la osuta48 de ani draga Anca...rog admin sa stearga adventistii (din text...)

Legat de luminare,este cam mult de scris ( zice lenea din mine ),se gaseste in Filocalia nr 6 la Sfintul Simeon Noul Teolog,Cuvintarea morala nr 10:

"Toti sfintii zamislesc in ei pe Cuvintul lui Dumnezeu in chip apropiat cu Nascatoarea de Dumnezeu si il nasc pe El,si El se naste in ei,si ei se nasc in El.In ce fel sint fii si frati,si mame ale Lui."

Daca nu ma salveaza nimeni,am sa incerc sa scriu eu cite ceva,dar nu acum,tocmai sint pe punctul sa rezolv un caz important...sper sa nu ploua si sa se stearga urmele.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 01:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 10:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 10:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 22:37:50