Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2010, 00:29:21
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
...O fi gresit calendarul dupa care merge Biserica, insa nu inseamna ca asta a periclitat intreaga ortodoxiei.Greseala a venit din partea clericilor si a mai marilor bisericii este cine sa dea socoteala de asta.Noi suntem datori cu ascultare.
“Greseala” a fost intentionata. Scopul declarat (vezi scrisoarea lui Metaxakis pentru convocarea comisiei pan-ortodoxe de la 1923) a fost promovarea ecumenismului.

Tu esti dator sa asculti de episcop (icoana vie a lui Cristos) si de preot doar atita timp cit aceia marturisesc ortodoxia. Cind se dovedesc eretici, atunci, daca te consideri ortodox esti obligat sa te dezici de erezie si sa te desparti complet de eretici. Asta este invatatura ortodoxa, iar daca tu stii altceva, atunci precis este invatatura a Stilului Nou care aici nu se bazeaza pe patristica.

Last edited by orthodoxia.i.thanatos; 13.02.2010 at 00:38:27.
  #22  
Vechi 13.02.2010, 00:45:38
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
... Am scris mai mult despre aceste lucruri aici.
Imi cer scuze, linkul de mai sus s-a vrut a fi:

  #23  
Vechi 13.02.2010, 00:58:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai bine mai frate tinem ortodoxie asa fara biserica?
Ortodoxie fara Biserica ortodoxa nu se poate.

E clar ca se incearca pregatirea venirii antihristului prin toata aceasta activitate mediatica foarte intensa impotriva BO Rusa facuta de oameni daruiti intelectual dar inselati de draci.

Vina BO Rusa e ca a amanat venirea antihristului cand a ajutat poporul rus sa invinga pe inselatul de draci Hitler.
Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Popoarele slave erau considerate de inselatii de duhuri rele naziste "suboameni".
http://en.wikipedia.org/wiki/Untermenschen
Este ciudat cum poti sa consideri suboamenii sarbii de exemplu.
Nicolas Tesla un sarb fiu al unui preot crestin ortodox sarb a fost un genial om de stiinta cu o gandire foarte fina ,imaginativa in care preabunul Dumnezeu "a semanat" aparatele necesare pentru producerea si transportul de curent alternativ.
Cand omul se despatimeste de pacate si conclucreaza cu preabunul Dumnezeu i se dezvolta aceasta inteligenta superioara imaginativa.
Nu e aceeasi cu nalucirea care e pacatul inchipuit in minte si care strica mintea.

Acum pe acestia i-au inselat dracii si au inclus si slavii in doctrina draceasca pe care ii inseala dracii sa o creada si vor sa faca un stat pan-arian sa domine restul populatiilor lumii!
Ca daca nu a mers in primul razboi mondial cand slavii au fost considerati populatie inferioara acum au inclus si slavii in planurile lor dracesti!
In Rai sunt oameni de toate neamurile ba mai mult Dumnezeu si-a luat trup insufletit din rasa semita,Maica Domnului e semita adica evreica,Sfintii Apostoli la fel!
Sfantul Ioan Damaschinul,Sfantul Efrem Sirul au fost arabi adica semiti!



http://en.wikipedia.org/wiki/Aryan_race
De unde vine cuvantul "arian"?
De la "arya" din hinduism.
Dracii si-au gasit poporul lor iubit adica pe noi indo-europenii sa ne insele prin scrieri absurde precum "Bhagavad Gita" scriere iubita a unor nazisti inselati de draci.

Ca parere personala cred ca Antihrist va fi probabil european din popoarele crestine ca acum noi ne numim "evrei" adica poporul lui Dumnezeu.Asa cred ca se intelege ce zice Sfantul Ioan Damaschinul de antihrist ca va fi "evreu".
Nu din neamul evreilor.Iar daca e sa intelegem ce zice Sfantul Ioan Damaschinul "dintr-o maica curva" poate Sfantul Ioan Damaschinul zice ca va fi dintr-o biserica afectata de invataturi neortodoxe.
Ca Maica noastra e Biserica iar tatal este Dumnezeu,Preasfanta Treime.
Asta e proasta mea parere personala referitoare la profetia Sfantului Ioan Damaschinul.

Noul Israel se pare ca e UE vedeti si cum si-au facut steagul initial cu 12 stele sa fie la fel cum erau cele 12 neamuri ale lui Israel.
Evreii adica poporul iudeu se vor intoarce la crestin ortodoxie cu totii ca ii va intoarce Sfantul Ilie cu Sfantul Enoh.

Noi insa trebuie sa nadajduim la preabunul Dumnezeu ca se va face un Sfant Sinod Panortodox unde va fi anatemizat nazismul,unde se va arata ca nu exista legaturi intre crestin ortodoxie si hinduism,intre Sfanta Scriptura si Bhagavad Gita.
Sa nu uitam ROCOR era in comuniune cu BO Sarba care era in comuniune cu BOR de adoptase calendarul nou.
Mitropolitul primat al ROCOR IPS Antonie Hrapovitki a fost la inscaunarea lui PF Miron Cristea,in 1925:
http://www.orthodoxwiki.org/Anthony_...sky%29_of_Kiev
Acum ROCOR s-a unit cu BO Rusa.
ROCOR dealtfel nu a fost vreodata de acord cu nazismul.

Puteti remarca ca cel care a deschis acest topic nu a mentionat in niciun post din ce Biserica Ortodoxa face parte.

Last edited by mihailt; 13.02.2010 at 01:04:17.
  #24  
Vechi 13.02.2010, 12:54:39
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
“Greseala” a fost intentionata. Scopul declarat (vezi scrisoarea lui Metaxakis pentru convocarea comisiei pan-ortodoxe de la 1923) a fost promovarea ecumenismului.

Tu esti dator sa asculti de episcop (icoana vie a lui Cristos) si de preot doar atita timp cit aceia marturisesc ortodoxia. Cind se dovedesc eretici, atunci, daca te consideri ortodox esti obligat sa te dezici de erezie si sa te desparti complet de eretici. Asta este invatatura ortodoxa, iar daca tu stii altceva, atunci precis este invatatura a Stilului Nou care aici nu se bazeaza pe patristica.
Calendarul gregorian e mai precis decat cel iulian.Cel iulian e imperfect.Cam toata planeta e pe calendar gregorian.Daca diferenta e atat de notabila si importanta, spune-ne de ce.Ce are asa de important si de bun calendarul iulian, daca se spune ca e imperfect din punct de vedere astronomic?
  #25  
Vechi 13.02.2010, 13:26:52
apex-criss apex-criss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Locație: Pitesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit coment

Se pare ca tot ce am scris ami inainte sunt erezii.....Da tu cine esti - inchizitia .....

Am intrebat - ce argumente ai ?





Eu cred ca sunteti extremisti si va credeti atotstiutori ai adevarului .....

Mai cred ca forumul este un canal de discutii libere , asa cum te-a facut Dzeu LIBER. (depasirea libertatii ar fi fericirea)

Si ar mai fi ceva .....incercati si voi ca sa mai faceti si ACT DE GANDIRE PROPRIE....

Ca sa citesti doar din Vietile sfintilor sau doar din Scriptura - fara nimic altceva ....(asta-i extremism ortodox.....)

Iar ca sa faci doar asta - asta o poate face oricine .....

Intr- o mana iau Biblia in alta vietile sfintilor si ma duc in munte sa mantuiesc....si ma rog pana mor....

EU NU CRED CA STAND IN FATA LUI DZEU.....vei incepe sa citesti din Sfinti si din Scriptura ...incontinuu CA UN COPIL MIC CE NU STIE NIMIC.....

.....


Ideea de a COMUNICA POATE O VAD MAI ALTFEL .....

iata cateva despre mine :


Eu am fost in Emiratele Arabe deci intre islamici ....
am dormit si mancat la masa cu marocani extremisti....
apoi am stat in casa cu filipinezi budisti ,...
apoi am stam in casa cu indieni hindu ....

Apoi viata ma dus in Anglia .....si am intrat in bisericile anglicane , protestante

Si ultima data am fost in Tahiti - Bora Bora ....unde am mancat si dormit in aceasi casa cu tahitieni....care credeau in TIKI...

Si mai nou m-am intalnit in oras si cu cativa mormoni din US....

Ba chiar am si o familie de prieteni adventisti si una de penticostali .....si am mancat si cu acestia la masa ....

Si chiar am avut de-a face la un moment dat discutii si cu un evreu.....





Minuni au facut si sfintii lor sau profetii lor sau zeitatile lor ......asta pretind toti .....
>>>>>>DE LA PRIMII PANA LA ULTIMII TOTI STIU ADEVARUL ....TOTI SUNT GATA SA ISI DEA VIATA PTR. CREDINTA LOR ......




Asa, ca mai lasa ca mi s-a scarbit ....de atata extremism ....

Toti cu care am avut in contact - toti pretind ca si tine sus si tare - cartile lor si sfintii lor ....profetii si zeitatile lor....

Toti sunt gata sa moara ptr. adevar


Adevarul omoara oameni
Adevarul separa oamenii
Adevarul duce in extreme ...
....etc.



Oare cand Iisus a venit a spus: Separati-va / omorati-va/ stati in extreme/....etc.

sau a spus aratand cu degetul o anumita casta de oameni - Ei sunt cei care stiu adevarul!!!!

Adevarul dupa parerea mea il gaseste fiecare ....in felul sau ....avand propria lungime de unda si prin propria conexiune cu Divinul.....

Cum apare cate unul de la alte confesiuni ii dati in cap ......sau daca pune si el o intrebare sau gandeste mai mult decat litera bibliei .....aproape ca iti este frica sa gandesti ...

FRICA DE GANDUL TAU - uite o tema de discutie ....daca ai frica de gandul tau inseamna dupa parerea mea ca nu iti stapanesti mintea ....si ar mai fi si altele de spus ....

Asta nu inseamna a fi crestin .

RUGACIUNEA ....Pana la urma toti ne rugam ....si cred ca aici este PUNCTUL CARE UNESTE .....

Ideea de rugaciune.....in toate limbile si sub toate formele si in toate moscheile, bisericile, templele,.....si asa mai departe ....


Nimeni nu stie adevarul complet si perfect ....daca-l stia atunci acela era Dzeu Insusi ....

Dar asta nu ne impiedica sa il cautam ....sa il aprofundam ....sa il exploram ....SA NE RIDICAM....

Paradoxul TAINEI - Parintele Staniloaie
"spiritul ca ratiune constienta cu materia rationalitate plasticizata inconstienta, simplitatea cu compozitia , subiectivitatea cu obiectivitatea , definitul cu indefinitul ba chiar creatul cu necreatul ".

Mi s-a parut cea mai aproape de perfectiune aceasta definitie .....

Am senzatia ca aveti la baza :
""Deconstructivismul ...Denumita astfel de filosoful francez Jacques Derrida (1930 - 2004), teoria deconstructivista sustine, in estenta, ca observarea unui fragment oarecare de text este lipsita de orice rost.

Acest concept urmareste insemnatatea unui text in sensul desfiintarii opozitiilor pe baza carora este aparent fundamentat si in sensul demonstrarii complexitatii ireductibile, instabile si imposibile a fundamentelor sale.

Deconstructia incearca sa demonstreze ca nici un text nu este un tot armonios, ci contine mai multe intelesuri contradictorii si ireconciliabile;

ca orice text are mai multe interpretari pe care el insusi le leaga si a caror incompatibilitate este nereductibila.

De aceea, o citire interpretativa nu poate depasi un anume prag in ceea ce priveste valoarea de adevar a textului, cititorul fiind cel care decide in ultima instanta intelesul lecturii, si nu textul in sine.
Altfel spus, niciun text nu poate transmite la modul pur obiectiv si absolut o informatie.""


O sa mai reflectez .....
  #26  
Vechi 13.02.2010, 16:54:26
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai bine mai frate tinem ortodoxie asa fara biserica?
Ortodoxie fara Biserica ortodoxa nu se poate.

E clar ca se incearca pregatirea venirii antihristului prin toata aceasta activitate mediatica foarte intensa impotriva BO Rusa facuta de oameni daruiti intelectual dar inselati de draci.

Vina BO Rusa e ca a amanat venirea antihristului cand a ajutat poporul rus sa invinga pe inselatul de draci Hitler.
Marx, Stalin si Lenin n'au fost deloc inselati de "duhuri rele"... Stai c'am uitat... tu erai ala cu steaua rosie'n piept tavares!

Citat:
Sa nu uitam ROCOR era in comuniune cu BO Sarba care era in comuniune cu BOR de adoptase calendarul nou.
Mitropolitul primat al ROCOR IPS Antonie Hrapovitki a fost la inscaunarea lui PF Miron Cristea,in 1925:
http://www.orthodoxwiki.org/Anthony_...sky%29_of_Kiev
Acum ROCOR s-a unit cu BO Rusa.
ROCOR dealtfel nu a fost vreodata de acord cu nazismul.

Puteti remarca ca cel care a deschis acest topic nu a mentionat in niciun post din ce Biserica Ortodoxa face parte.
Sa nu uitam ca ROCOR-ul a fost in comuniune si cu Biserica Sarba care era in comuniune cu Patriarhia Moscovei! Din logica ta, inteleg ca ROCOR-ul era in comuniune cu PM?

Vorbesti de IPS Antonie! De parerile PS Inochentie al Pechinului sau PS Teofan de Poltava de ce nu afirmi nimic?
  #27  
Vechi 13.02.2010, 16:57:59
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Calendarul gregorian e mai precis decat cel iulian.Cel iulian e imperfect.Cam toata planeta e pe calendar gregorian.Daca diferenta e atat de notabila si importanta, spune-ne de ce.Ce are asa de important si de bun calendarul iulian, daca se spune ca e imperfect din punct de vedere astronomic?
Pentru Biserica nu este importanta astronomia ci UNITATEA! Unitatea liturgica care a fost distrusa de acei masoni incepand cu anii '20!

Nu conteaza ca toata planeta e pe calendarul gregorian! Toata planeta curveste, toata planeta o da in ecumenisme! LUMEA TRE' SA MEARGA PE CARAREA BISERICII, SI NU BISERICA PE CARAREA LUMII, O CARARE DESARTA... LUMEASCA!
  #28  
Vechi 13.02.2010, 19:08:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Pentru Biserica nu este importanta astronomia ci UNITATEA! Unitatea liturgica care a fost distrusa de acei masoni incepand cu anii '20!

Nu conteaza ca toata planeta e pe calendarul gregorian! Toata planeta curveste, toata planeta o da in ecumenisme! LUMEA TRE' SA MEARGA PE CARAREA BISERICII, SI NU BISERICA PE CARAREA LUMII, O CARARE DESARTA... LUMEASCA!
Ce a fost distrus mai baiatule?Poate ne spui si cum?
  #29  
Vechi 14.02.2010, 17:50:28
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ce a fost distrus mai baiatule?Poate ne spui si cum?
Citeste aceste doua carti si dupa mai vorbim!

http://traditiaortodoxa.files.wordpr...sil-sakkas.pdf

http://www.crucea.ro/2007/06/12/arse...-ii-boldurile/
  #30  
Vechi 14.02.2010, 19:09:15
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Comuniunea Bisericii Ortodoxe nu s-a bazat niciodata pe calendar si acest lucru e foarte clar, daca stam sa ne gandim ca la inceput erau 4 feluri de tinere a Sarbatorii Invierii. Calendarul nu are darul separarii, calendarismul da.

Atata vreme cat Sfantul Munte tine calendarul vechi dar e in comuniune cu BOR, atata vreme cat Patriarhia Ierusalimului tine calendarul vechi dar e in comuniune cu BOR, atat vreme cat Biserica Ortodoxa Rusa tine calendarul vechi dar e in comuniune cu BOR, eu nu vad decat ca unii s-au decis sa treaca de la ascultare la neascultare.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 07:48:54
Potopul- mit sau adevar? Zarathustra_revenind Generalitati 47 20.06.2010 12:54:55
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29