Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.01.2007, 11:22:33
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Alexandra, sunt crestin-ortodoxa. Nu sunt insa de acord cu exagerarile. Te rog sa ma crezi ca ceea ce spui tu aici ma oripileaza.
EU vreau sa fiu un om liber, sa gandesc liber si in credinta mi-am facut propriile mele legi si reguli pentru ca in capul meu era, la un moment dat, ascultand cand pe unul cand pe altul, un haos de nu se vedea om cu persoana...
EU ma simt un om credincioa si, poate, placut lui Dumnezeu atunci cand potoferi o bucurie celui singur, bolnav, flamand si infrigurat. Merg la biserica numai cand sufletul meu imi spune, o cere, nu pentru ca e duminica ori sarbatoare. Tin pooooost cand nu am bani de paine, la noi in invatamant se-ntampla foarte des. Ti se pare ca sunt rea de gura. Nu incerc sa te conving ca nu-i asa, Alexandra, nu-mi barfesc vecinii, colegii, prieteni, pe cei din familie. Orice vad, orice aud nu spun, nu transmit. Nu fur, nu mint, nu dau in cap. Cand mi-e greu ma izolez si stau de vorba cu Dumnezeu sau cu sfintii, de preferinta SF. Nicolae sau Sf. Ioan... Deci, sunt credincioasa cum vreau eu, nu fac parte din turma si sunt propriul meu stapan. Nu slujesc nimanui decat cand vreau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.01.2007, 17:10:07
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Alexandra, sunt crestin-ortodoxa. Nu sunt insa de acord cu exagerarile. Te rog sa ma crezi ca ceea ce spui tu aici ma oripileaza.
EU vreau sa fiu un om liber, sa gandesc liber si in credinta mi-am facut propriile mele legi si reguli pentru ca in capul meu era, la un moment dat, ascultand cand pe unul cand pe altul, un haos de nu se vedea om cu persoana...
EU ma simt un om credincioa si, poate, placut lui Dumnezeu atunci cand potoferi o bucurie celui singur, bolnav, flamand si infrigurat. Merg la biserica numai cand sufletul meu imi spune, o cere, nu pentru ca e duminica ori sarbatoare. Tin pooooost cand nu am bani de paine, la noi in invatamant se-ntampla foarte des. Ti se pare ca sunt rea de gura. Nu incerc sa te conving ca nu-i asa, Alexandra, nu-mi barfesc vecinii, colegii, prieteni, pe cei din familie. Orice vad, orice aud nu spun, nu transmit. Nu fur, nu mint, nu dau in cap. Cand mi-e greu ma izolez si stau de vorba cu Dumnezeu sau cu sfintii, de preferinta SF. Nicolae sau Sf. Ioan... Deci, sunt credincioasa cum vreau eu, nu fac parte din turma si sunt propriul meu stapan. Nu slujesc nimanui decat cand vreau.
Incerci sa devii propriul tau creator.
E bine pana la un punct.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.01.2007, 21:27:34
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

ce ai face daca Dumnezeu ar gandi ca tine... iti fac bine cand simt eu, iti dau bucurii cand am chef eu, mancare cand vreau eu... si toate asa la intamplare...Noroc avem ca Dumnezeu e Dumnezeu si iarta cum nici un om poate
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.01.2007, 10:03:17
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Nu-mi place cum suna cuvantul sex ..Mai crestineste suna "a face dragoste" decat "a face sex" cuvantul provine din engleza daca nu ma-nsel chiar daca a intrat mai demult in vocabularul limbii romane.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.01.2007, 10:13:03
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Cred ca este bine sa te impreunezei cu sotia in zilele randuite de biserica dar pot fi si exceptii daca partenerul nu poate rezista ...decat sa il faci sa pacatuiasca cu altcineva si sa se ajunga la adulter ce este mai grav mai bine sa il ajuti tu ca partener este mai indicat pentru ca Taian nuntii este unica..dar nu stiu cati dintre crestinii zilelor noastre ridica nunta la rangul de "Taina"?!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.01.2007, 10:17:00
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Nici abuzul nici refuzul Spunea Parintele Arsenie Boca
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.01.2007, 10:22:42
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Nici abuzul nici refuzul Spunea Parintele Arsenie Boca
dar ce spui despre protectie laurentiu?care este interzisa.....destul de greu sa respecti,nu?mai ales in zilele noastre:dontgetit:
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.01.2007, 10:31:54
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu cred ca aceasta este o chestiune care ii priveste pe cei doi soti. De se vor invoi sa tina post si sa nu aiba relatii intime, atunci e decizia lor. Trebuie intotdeauna sa fie un consens. Regulile celor casatoriti nu le fac cei necasatoriti! Asa ca relatia de casatorie nu poate fi reglementata de cei ce nu traiesc aceasta stare! Echilibrul, asa cum zicea Pr Arsenie!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.01.2007, 10:36:12
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Nici abuzul nici refuzul Spunea Parintele Arsenie Boca
dar ce spui despre protectie laurentiu?care este interzisa.....destul de greu sa respecti,nu?mai ales in zilele noastre:dontgetit:
Planingul familial nu este un pacat insa modul lui de abordare poate sa il transforme in pacat, depinde ce fel de planing se foloseste cu ce mijloace este controlat scrie : Parintele Vasile Raduca in "ghidul crestinului ortodox" de la Biserica Cretulescu Bucuresti.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.01.2007, 10:39:20
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

pai da,adica sa planuiesti cand vrei sa faci copil.insa sti foarte bine lupta bisericii impotriva conceptionalelor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand binele nu mai e bine si raul nu mai e rau dobrin7m Generalitati 19 29.11.2010 12:16:22
Sotia istorica gabrined Intrebari utilizatori 1 07.07.2010 07:46:00
sotia lui cain rafella Generalitati 14 19.06.2010 21:03:21
Sotia cea impodobita enasonia Intrebari utilizatori 45 20.04.2010 14:50:40