Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.10.2011, 13:45:43
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

1. Dumnezeu sa-i ierte pe cei care au murit.

2. Vinovatia lui Serban Huidu nu a fost dovedita, deocamdata. Pe constatarile reporterasilor TV care deja stiu ca Huidu este vinovat nu dau doi bani. In cauza se vor administra probe, inclusiv expertize, din care va reiesi a cui a fost culpa pentru producerea accidentului. A da cu pietre nu este crestinesc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.10.2011, 14:18:52
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Ar cam fi timpul ca aceste fiinte inutile si chiar pagubitoare numite "vedete si/sau politicieni" sa afle ca nu sunt deasupra legii. Legea lui Dumnezeu, nu aia a scarbosului stat masonic neoburghez romanesc corupt...
Poate nu i-o fi dat slava lui Dumnezeu, Care l-a intors aproape dintre morti, si acum a devenit el insusi instrumentul unei nenorociri...ca sa invate, daca poate sa invate si ceva infinit mai profund decat sa faca glume cretine....Ce stim noi despre caile ascunse si marete ale lui Dumnezeu!?
Timpul ca aberatia de "cronica" sa se incheie a fost foarte clar perceput de toata lumea dupa accidentul de la ski. Nu stiu de ce n-au inteles initiatorii, dar mai ales el care ar fi trebuit sa inteleaga "avertismentul". Iar daca nu el, macar sotia si cei apropiati de a caror parere ar fi putut tine cont. Din pacate nu s-a intamplat asa. Huidu a fost o victima si astfel a ajuns o lectie pentru noi toti. Iata ce se intampla cu cei care cred ca se poate rade de orice, chiar si de cele sfinte. Cati dintre cei care ar trebui sa aiba revelatia "cauza-efect" percep acest eveniment ca un semnal pentru propria lui viata? Carcotasii de ocazie vor spune ori ca Dumnezeu este nedrept, ori ca n-are nici o relevanta ce s-a intamplat in strada, si jobul lui Huidu. Nenorocirea este ca Huidu nu era un rautacios de grup restrans, ci facuse din bascalia lui o moda pentru o natiune, iar Dumnezeu nu putea permite asta.

Citat:
Mi-ar parea bine sa il stiu dupa gratii...
Pacat ca printre noi sunt si dintre acei care gandesc asa. Cu ce ma incalzeste pe mine daca el va fi dupa gratii? As prefera sa-l vad la biserica in fiecare duminica, undeva intr-un colt, unde sa se roage pentru iertare... Oricum eu unul nu vad alta iesire de aici. Daca, dupa toate prin cate a trecut, nu realizeaza ca Dumnezeu de fapt il iubeste si ca inca mai are timp sa-si revizuiasca viata, fiindca putea fi in fundul iadului demult, atunci e vai si-amar de el!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.10.2011, 17:49:41
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu destul e plin spațiul virtual românesc de discuții despre nefericiții ăia?
Mai trebuie și aici?
da, trebuie!
pentru a constientiza ca nu Huidu trebuie plans, ci victimele lui.
daca ar trebui inaltata o rugaciune, aceasta trebuie facuta pentru victime, nu pentru calau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.10.2011, 17:55:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

nu l-as vrea dupa gratii, dar nici sa ia 2-3 ani cu suspendare.
trebuie sa simta pe pielea lui, macar un pic, rezultatul faptelor lui.

sa nu uitam ca, dupa cum zicea Mircea Badea, de cateva luni Huidu juca intr-un film: "Reabilitat 100%".
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.10.2011, 18:28:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu stim de ce Dumnezeu il incearca astfel pe Huidu, deoarece nimic nu s-a intamplat, fara ca El sa ingaduie. Nu cunoastem finalitatea lucrurilor. De aceea, nu trebuie sa facem speculatii.

Dumnezeu sa-i ierte pe cei adormiti, iar lui Huidu si noua sa ne daruiasca lacrimi de pocainta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.10.2011, 18:57:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Dumnezeu il ingaduie si pe diavol dar aceasta simpla parere nu poate servi ca sistem de judecata deoarece ingaduirea este numai pina la un timp si in anumite feluri , ce depaseste... nu mai este ingaduit si se sanctioneaza ca atare .
Ce este asa greu de inteles ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.10.2011, 19:03:11
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Pai daca e asa eu inteleg ca Dumnezeu a permis moartea a 3 oameni pentru a-l pedepsi pe Huidu. Hmmm nu suna bine deloc.
Nu e chiar asa, chiar daca Dumnezeu l-a pedepsit asa pe Huidu, oamenii aia 3 nu au murit cu totul intamplator, sau ca sacrificiu. Dumnezeu le potriveste pe toate, asa ca i-a potrivit si pe astia 3 pe care a vrut sa-i cheme din viata acum, cu Huidu, care avea de primit o pedeapsa.

Vezi aici un articol interesant:

http://blog.pustniculdigital.info/articole/68/

Bogdan.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.10.2011, 19:04:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu ar fi deloc exclus ca si dnul Huidu sa aibe o sotie sub influenta dracilor,care sa il fi zorit,sa mearga mai repede,sa ajunga unde vroiau sa ajunga.
Si acum in loc sa intre sotia la puscarie,intra dl Huidu.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.10.2011, 19:19:00
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

sau poate dl huidu era inselat de draci, mai ales ca avea si o masina tare, si poatevoia sa ii incerce capacitatea
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.10.2011, 20:17:30
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Iubiților, haideți să ne rugăm și pentru sufletele persoanelor ucise în accidentul rutier produs de Șerban Huidu. Persoanele se numesc: Lungu Stefan Balogh de 65 de ani, Magda Draghici de 54 de ani și Ion Garbis de 57 de ani.
Dumnezeu să-i ierte și să-i odihnească în pace. Amin!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Gheorghe Mihoc a trecut la cele vesnice printr-un accident rutier! florina_drossu Stiri, actualitati, anunturi 19 29.12.2010 12:47:14