Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2005, 09:34:17
ionut
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa discutam cum ne petrecem sfarsitul de saptamana!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2005, 19:00:54
nicolassa nicolassa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2005
Mesaje: 1
Implicit

Pai ...hai sa incep eu :eu stau impreuna cu sotul meu si cu fetita de 1 an si in week-end mergem la parinti de cele mai multe ori ...acum vara mai mergem la padure sau intr-un parc , duminica dimineata daca nu suntem la parinti mergem la biserica...foarte rar stam acasa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2005, 20:19:21
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Depinde si de anotimp, si de vreme, dar si eu, la fel, rar stau in casa. Sambata, o plimbare prin parc cu prietenii e intodeauna mai atractiva decat statul acasa. Daca se poate, o excursie scurta la munte daca am cu cine si se poate, din pricina vremii, e perfect, mai ales iarna, la ski. Duminica, intodeuna sunt mult mai calm, prefer sa citesc ceva dupa ce vin de la Biserica, sau obisnuiesc sa merg singur sa ma plimb, sa-mi pun ordine in ganduri. Foarte sanatos, mai ales daca ai o viata mai "tumultoasa", sau o slujba stresanta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2005, 09:07:55
Copilutz's Avatar
Copilutz Copilutz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Dumnezeu a creeat lumea in 6 zile si apoi sa odihnit.
Cred ca e un principiu si pentru noi aici. Dupa zbuciumul unei saptamani pline vii si te reculegi cateva ore la biserica dupa care incep sa-mi vizitez prietenii, cunostintele, oamenii pentru care nu am timp sa ajung in timpul saptamanii.
Seara ma reculeg cu o carte buna, pe care o comentez cu cativa prieteni buni.
Ma pregatesc sufleteste pentru o saptamana de munca facand planuri pentru urmatoarea sambata si duminica ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2005, 12:38:13
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copilutz
Dumnezeu a creeat lumea in 6 zile si apoi sa odihnit.
Cred ca e un principiu si pentru noi aici. Dupa zbuciumul unei saptamani pline vii si te reculegi cateva ore la biserica dupa care incep sa-mi vizitez prietenii, cunostintele, oamenii pentru care nu am timp sa ajung in timpul saptamanii.
Seara ma reculeg cu o carte buna, pe care o comentez cu cativa prieteni buni.
Ma pregatesc sufleteste pentru o saptamana de munca facand planuri pentru urmatoarea sambata si duminica ...
Te-am prins tanti Aglae, si de fumat cand mai fumezi?????:angry:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.05.2007, 02:22:27
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Nu intelegeti: Dumnezeu a facut lumea in 6 zile (la vechii evrei).. si dupa aia S-a odihnit! Dupa care a facut o lume doar pentru crestini!

Daca tot vreti sa fiti :(evreio-crestini) Dumnezeu s-a odihnit Sambata!

Crestinii stau Duminica (si in restul zilelor saptamanii cu cruce rosie)!

Adica cam 60%% din zilele lucratoare. Ori esti lenes.. ori esti Ortodox!

(hai ca nu-mi place partea asta, oricum io nu tin datina Bisericii, ca ar trebui sa dau faliment in prima saptamana de lucru). pai daca oamenii mi-ar veni la lucru in functie de sarbatorile bisericesti... ar trebui sa fac profit ..data viitoare! (Ca si asa statul roman imi ia o gramada de taxe).

dar si oamenii stiu ca daca tin calendarul bisericii Ortodoxe Romane.. or sa manance o data pe luna.

Asa se ajunge cand Biserica Ortodoxa .. incepe sa abereze.

dar orice se plateste in RO! Chiar si unele prostii ale Bisericii!
Un lucru bun este faptul ca acum oamenii, deschisi la minte si de anii petrecuti in strainatate.. nu prea mai pun baza pe perceptele acestei Biserici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.05.2007, 06:06:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut
Sa discutam cum ne petrecem sfarsitul de saptamana!
pe langa rutina obisnuita in week-end-ul asta trebuie sa meditez serios la o posibila schimbare de job, ce vine oarecum in contradictie cu marirea de salariu pe care tocmai am primit-o... :dozingoff:
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.05.2007, 20:17:37
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maicuta Domnului sa iti dea gandul cel bun mirela. cu dragoste jenica
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.05.2007, 03:02:58
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

depinde de vreme si anotimp. de obicei, eu impreuna cu partenerul vizitam alte orase sau gradini, parcuri. uneori mergem la parintii lui unde luam masa si jucam badminton. seara in timpul saptamanii, daca este frumos, mergem la picnic in parc. sambata dimineata (de la 8 - 13) este zi de curatenie, piata si biblioteca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
week-end la mijlocul saptamanii lore86 Stiri, actualitati, anunturi 5 27.11.2010 10:48:19