Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2011, 17:28:52
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Question ceva interesant(decizii dificile)

am gasit ceva interesant pe net,o serie intriganta,cel putin pana acum..ce parere aveti ,de situatia prezentata in primul video? http://www.youtube.com/watch?v=kBdfc...deos_education .cum ati proceda?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2011, 17:35:18
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am văzut acum vre-un an prelegerea asta și nu reușeam să îmi răspund cum aș acționa. Am discutat la vremea respectivă cu duhovnicul meu și țin minte că a evitat cât a putut să îmi dea un răspuns, spunând la un moment dat ceva de genul că dacă Dumnezeu a rânduit ca eu să fiu lângă maneta aia care schimbă macazul înseamnă că m-a pus în situația de a lua o decizie...dar singurul răspuns clar a fost că e mai bine să mă rog să nu ajung în situația de a lua decizii de acest tip și să nu mai îmi consum energia interioară gândindu-mă la astfel de chestii :)..deci nu știu cum aș acționa..aș spune „Doamne miluiește” și după aș lua o decizie.

Last edited by VladCat; 25.10.2011 at 20:17:05.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2011, 18:23:11
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Nu vad de ce decizia ar fi uciderea persoanei respective, de ce nu pur si simplu sa o incapacitam fizic?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2011, 19:18:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Haha, raspunsurile nu sunt atat de dificile daca pui pe Dumnezeu in ecuatie si esti nitel realist, oricum ideea este alta, sunt niste cursuri de "filosofia moralei" ca sa zic asa, si intr-adevar, foarte, foarte interesante.

Si inca ceva...se vede clar ca atunci cand il excluzi pe Dumnezeu din ecuatia moralei, ea devina foarte complicata si relativa..

Last edited by AlinB; 25.10.2011 at 19:21:52.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2011, 20:36:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

N-am urmarit tot filmul, doar inceputul, prezentarea cazului , e interesanta tema propusa, desi daca ai ramas fara frane, ai timp sa-i vezi si pe cei 5 din fata si realizezi ca mai ai si optiunea sa lovesti 1 din lateral, inseamna ca ai timp suficient sa claxonezi ca "nebunu", iar ei sa reactioneze :)

Last edited by ioanna; 25.10.2011 at 20:52:07.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2011, 21:37:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
N-am urmarit tot filmul, doar inceputul, prezentarea cazului , e interesanta tema propusa, desi daca ai ramas fara frane, ai timp sa-i vezi si pe cei 5 din fata si realizezi ca mai ai si optiunea sa lovesti 1 din lateral, inseamna ca ai timp suficient sa claxonezi ca "nebunu", iar ei sa reactioneze :)
Paleativ. Asta nu e o decizie in sensul problemei propuse.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2011, 20:48:54
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Raspunsul l-a dat cineva dintre cei ce au comentat subiectul.Crima nu e morala si nu are nimic de-a face cu moralitatea.

Last edited by Pestisorul de Aur; 26.10.2011 at 20:53:28.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.10.2011, 23:26:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu cred ca nimeni pe lumea asta nu vrea sa ia decizii gresite. Orice ia o decizie o face pentru ca crede la momentul acela ca asa e cel mai bine. Daca ai luat o decizie gresita, asta nu te face neaparat un criminal, ci doar un prost. Dumnezeu n-o sa te condamne ca n-ai putut mai mult. In astfel de situatii, si in multe altele, Dumnezeu e cel care decide cine traieste si cine moare, cata vreme noi nu vrem sa moara nimeni. Iar daca El te-a pus pe tine, la un moment dat, in situatia sa alegi...poate ca are incredere in judecata ta, cine stie...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.11.2011, 11:59:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Eu cred ca nimeni pe lumea asta nu vrea sa ia decizii gresite. Orice ia o decizie o face pentru ca crede la momentul acela ca asa e cel mai bine. Daca ai luat o decizie gresita, asta nu te face neaparat un criminal, ci doar un prost. Dumnezeu n-o sa te condamne ca n-ai putut mai mult. In astfel de situatii, si in multe altele, Dumnezeu e cel care decide cine traieste si cine moare, cata vreme noi nu vrem sa moara nimeni. Iar daca El te-a pus pe tine, la un moment dat, in situatia sa alegi...poate ca are incredere in judecata ta, cine stie...
In spatele unei decizii MORALE gresite nu este o eroare intamplatoare, este PACATUL, aplecarea omului spre rau, aplecare care tine de liberul arbitru.

Deci daca intr-o zi un om ia o decizie MORALA catastrofala, asta nu se intampla pur si simplu dintr-o eroare, este rezultatul mai multor alegeri gresite pe care le-a tolerat multa vreme considerandu-le "greseli minore".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.11.2011, 18:35:26
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In spatele unei decizii MORALE gresite nu este o eroare intamplatoare, este PACATUL, aplecarea omului spre rau, aplecare care tine de liberul arbitru.

Deci daca intr-o zi un om ia o decizie MORALA catastrofala, asta nu se intampla pur si simplu dintr-o eroare, este rezultatul mai multor alegeri gresite pe care le-a tolerat multa vreme considerandu-le "greseli minore".
crima nu e morala.nici una dintre optiuni nu e morala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ceva interesant ..dupa parerea mea Templier Knight Intamplari adevarate 7 11.08.2016 16:32:58
Interesant?! laurschepsis Generalitati 0 08.02.2010 21:20:26
Sprijin in luarea unei decizii luciandumitrescu07 Nunta 32 31.08.2009 14:25:55
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 13.07.2009 00:28:16