Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.08.2010, 09:03:06
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Din nefericire am observat ca mai degraba ii judeci pe ortodocsi decat sa ii judeci pe sectari pentru ratacirile lor. Am inteles insa ca esti destul de complexat de sectarime, insa eu ca si crestin ortodox nu ma simt absolut deloc complexat in fata lor, ba dimpotriva ! Prefer o mandrie a la Hristos, decat o falsa smerenie si o falsa pocainta tipice sectarilor "pocaiti" !
Din nefericire, am observat ca dumneavoastra judecati. O faceti in mod constant, o faceti cu buna stiinta, va mandriti cu asta si imi reprosati mie si altor co-forumisti ca nu o facem si noi.

In ceea ce priveste complexele pe care s-ar putea sa le avem, afirmatia dumneavoastra "nu ma simt absolut deloc complexat in fata lor, ba dimpotriva " este edificatoare.

Domnule kesarion, aveti un foarte mare complex in raport cu cei pe care ii numiti "sectarimea".

La o prima vedere, este un complex de superioritate.

Probabil ca un psiholog mai bun decat mine ar putea sa-l califice ca fiind, la baza, un complex de inferioritate, sublimat intr-unul de superioritate, sau sa ofere alta explicatie atitudinii dumneavoastra tipic sectare, bigotismului si intolerantei de care dati dovada, faptului ca nu va puteti auto-defini decat in raport cu "dusmanul" pe care il identificati, aleatoriu, in cultele NP.

In ceea ce ma priveste, ma multumesc sa constat ceea ce este, de altfel, de domeniul evidentei: orice urma de smerenie si de dragoste crestina va este straina, si faceti o reclama extrem de proasta ortodoxiei. De altfel, nu este intamplator faptul ca ati mai fost banat pe acest forum.
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 20:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 22:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 22:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 23:03:42