Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1751  
Vechi 03.08.2010, 08:03:06
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Din nefericire am observat ca mai degraba ii judeci pe ortodocsi decat sa ii judeci pe sectari pentru ratacirile lor. Am inteles insa ca esti destul de complexat de sectarime, insa eu ca si crestin ortodox nu ma simt absolut deloc complexat in fata lor, ba dimpotriva ! Prefer o mandrie a la Hristos, decat o falsa smerenie si o falsa pocainta tipice sectarilor "pocaiti" !
Din nefericire, am observat ca dumneavoastra judecati. O faceti in mod constant, o faceti cu buna stiinta, va mandriti cu asta si imi reprosati mie si altor co-forumisti ca nu o facem si noi.

In ceea ce priveste complexele pe care s-ar putea sa le avem, afirmatia dumneavoastra "nu ma simt absolut deloc complexat in fata lor, ba dimpotriva " este edificatoare.

Domnule kesarion, aveti un foarte mare complex in raport cu cei pe care ii numiti "sectarimea".

La o prima vedere, este un complex de superioritate.

Probabil ca un psiholog mai bun decat mine ar putea sa-l califice ca fiind, la baza, un complex de inferioritate, sublimat intr-unul de superioritate, sau sa ofere alta explicatie atitudinii dumneavoastra tipic sectare, bigotismului si intolerantei de care dati dovada, faptului ca nu va puteti auto-defini decat in raport cu "dusmanul" pe care il identificati, aleatoriu, in cultele NP.

In ceea ce ma priveste, ma multumesc sa constat ceea ce este, de altfel, de domeniul evidentei: orice urma de smerenie si de dragoste crestina va este straina, si faceti o reclama extrem de proasta ortodoxiei. De altfel, nu este intamplator faptul ca ati mai fost banat pe acest forum.
  #1752  
Vechi 03.08.2010, 08:09:59
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postasul. Vezi mesajul
Nu te intrebi, de ce Sfintii Apostoli, contemporani cu Maica Domnului, nu au scris nimic despre Maica Domnului (nu numai despre moartea ei) in epistolele lor (care se gasesc in Sfanta Scriptura)?
Interesanta poveste. Dar, mai interesant este faptul ca eroii principali (Sfintii Apostoli) au fost loviti de vre-o amnezie si nu au scris un cuvintel (din acesta poveste) in epistolele lor.
Daca era dupa credinta Sfintilor Apostoli ai Domnului Iisus Hristos, m-ar fi interesat si "mai pe larg" (nu numai pe scurt).
Nu ti-e clar? Imi insirui povesti cu Maica Domnului si Sfintii Apostoli, despre care Sfintii Apostoli nu au scris absolut nimic, si vrei ca eu sa le cred.
Cum adica, Sfintii Apostoli nu au scris nimic despre Maica Domnului ?! Sfantul Apostol si evanghelist Ioan nu a scris nimic despre Maica Domnului ?!

Da, nu au scris in epistole. Dar au scris in Evanghelii !!! Asta sa fie oare ultimul criteriu al "adevarului", produs de ratacirea numita "sola scriptura" ? Daca nu scrie in epistole, nu s-a intamplat ?!
  #1753  
Vechi 03.08.2010, 08:43:13
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cum adica, Sfintii Apostoli nu au scris nimic despre Maica Domnului ?! Sfantul Apostol si evanghelist Ioan nu a scris nimic despre Maica Domnului ?!
Da, nu au scris in epistole. Dar au scris in Evanghelii !!!
Era normal sa se scrie despre Maica Domnului, in Evanghelii. A avut un rol foarte important in intruparea Domnului Iisus Hristos. Dar, nu a avut nici un rol in lucrarea Mantuitorului. De aceea, si in Evanghelii, Maica Domnului este destul de rar pomenita (mai ales dupa ce Mantuitorul si-a inceput lucrarea).

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Asta sa fie oare ultimul criteriu al "adevarului", produs de ratacirea numita "sola scriptura" ? Daca nu scrie in epistole, nu s-a intamplat ?!
Acesta este criteriul produs de credinta apostolica. Dupa inaltarea Domnului, nu se mai pomeneste despre Maica Domnului (cu o singura exceptie, in Fapte 1:14, unde este amintita printre altii). Iar faptul ca Sfintii Apostoli nu scriu absolut nimic despre Maica Domnului, in epistolele lor (unde sunt foarte bine infatisate invataturile, credinta si faptele apostolilor), ma "obliga" sa nu adaug nimic la invatatura si credinta apostolica. Sa nu fim mai sfinti decat Sfintii Apostoli.
  #1754  
Vechi 03.08.2010, 08:48:55
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Din nefericire, am observat ca dumneavoastra judecati. O faceti in mod constant, o faceti cu buna stiinta, va mandriti cu asta si imi reprosati mie si altor co-forumisti ca nu o facem si noi.

In ceea ce priveste complexele pe care s-ar putea sa le avem, afirmatia dumneavoastra "nu ma simt absolut deloc complexat in fata lor, ba dimpotriva " este edificatoare.

Domnule kesarion, aveti un foarte mare complex in raport cu cei pe care ii numiti "sectarimea".

La o prima vedere, este un complex de superioritate.

Probabil ca un psiholog mai bun decat mine ar putea sa-l califice ca fiind, la baza, un complex de inferioritate, sublimat intr-unul de superioritate, sau sa ofere alta explicatie atitudinii dumneavoastra tipic sectare, bigotismului si intolerantei de care dati dovada, faptului ca nu va puteti auto-defini decat in raport cu "dusmanul" pe care il identificati, aleatoriu, in cultele NP.

In ceea ce ma priveste, ma multumesc sa constat ceea ce este, de altfel, de domeniul evidentei: orice urma de smerenie si de dragoste crestina va este straina, si faceti o reclama extrem de proasta ortodoxiei. De altfel, nu este intamplator faptul ca ati mai fost banat pe acest forum.
Da tare mai esti in gura, ereticule latin ! Vei fi si tu vreun psihanalist ratat, si ai venit aici sa iti dai cu parerea ! Asta este, neprietene si nefartate, stiu ca te doare tare puterea adevarului ortodoxiei ! Vad ca adopti si noua strategie francmasonica a blamarii "intolerantilor"; nefericirea este ca initiatorii acestei miscari de vanare a "intolerantilor" si "extremistilor" ortodocsi se inchina satanei, lui lucifer !

Oricum iti garantez ca planurile voastre de hegemonie "crestina" nu o sa va iasa, chiar si de veti atrage si patriarhi eretici in ratacirea voastra blestemata !!

On Catholics, ECUMENISM,Sects -ORTHODOX Elder Arsenie Papacioc
http://vimeo.com/1239089
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42