Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 01.06.2012, 11:39:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
da, poate va veti hotari pentru Domnul ! eu sper asta si ma rog in acest sens !
Nu mi-ați răspuns la întrebare. Doar ați criticat sistemul adventist, implicit sistemul biblic.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
doriti sa va prezint un nomenclator de meserii ? (va pot da sugestii: postas sau agent de asigurari)
Era vorba de cel ce trăiește din Evanghelie, nu de meseriile din viața laică.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 01.06.2012, 11:43:18
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Și mai ciudată optică! Din ce în ce mai ciudată... Îmi demonstrați tot mai puternic că Scriptura trebuie lepădată și că nu e relevantă... Ce puneți în loc?
ati gasit ca Melhisedec a primit a zecea parte din venitul lui Avraam in fiecare luna sau macar anual venea Avraam cu a zecea parte calculata si i-o dadea preotului Melhisedec?

in plus de asta, chiar dumneavoastra ati recunoscut ca zeciuiala nu este o practica regasita in NT...prin urmare de ce ma acuzati ca lepad Scriptura?

draga domnule, Biblia spune ca zeciuiala aia platita de Avraam a fost suficienta nu numai pentru el dar si pentru stramosii lui !! Evrei 7:9
Reply With Quote
  #153  
Vechi 01.06.2012, 11:45:44
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu mi-ați răspuns la întrebare. Doar ați criticat sistemul adventist, implicit sistemul biblic.
sistemul biblic noutestamentar? eu, l-am criticat?

cum sa va raspund la intrebare daca nu mi-ati promis ca veti iesi din cultul adventist aderand la cultul meu?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Era vorba de cel ce trăiește din Evanghelie, nu de meseriile din viața laică.
pastorul nu traieste din Evanghelie, deoarece rolul lui este de a pastori nu de a evangheliza (apostolul e cel care misioneaza, evanghelizand pe cei care nu au auzit de Hristos, plantand biserici)
Reply With Quote
  #154  
Vechi 01.06.2012, 11:49:19
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
ati gasit ca Melhisedec a primit a zecea parte din venitul lui Avraam in fiecare luna sau macar anual venea Avraam cu a zecea parte calculata si i-o dadea preotului Melhisedec?
Cartea Facerii nu este statul de plată al lui Avraam, are altă menire. Important e că se menționează sistemul zecimii, chiar înainte de a fi legiferat în Israel. O fi făcut Avraam o greșeală?

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
in plus de asta, chiar dumneavoastra ati recunoscut ca zeciuiala nu este o practica regasita in NT...prin urmare de ce ma acuzati ca lepad Scriptura?
Dimpotrivă, v-am dat texte din NT că această practică exista și era chiar recomandată de Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
draga domnule, Biblia spune ca zeciuiala aia platita de Avraam a fost suficienta nu numai pentru el dar si pentru stramosii lui !! Evrei 7:9
Foarte convenabil, ce să zic! Nu mai dăm un șfanț la Biserică pentru că au dat suficient strămoșii noștri!
Reply With Quote
  #155  
Vechi 01.06.2012, 11:51:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
cum sa va raspund la intrebare daca nu mi-ati promis ca veti iesi din cultul adventist aderand la cultul meu?
Dvs. ați semna un cec în alb? Mai ales unuia care spune că leapădă învățătura apostolilor deoarece e depășită!

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
pastorul nu traieste din Evanghelie, deoarece rolul lui este de a pastori nu de a evangheliza (apostolul e cel care misioneaza, evanghelizand pe cei care nu au auzit de Hristos, plantand biserici)
Mai există astăzi apostoli? Nu mă refer la cei din calendar, ori cei zugrăviți pe pereții bisericilor.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 01.06.2012, 11:53:26
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cartea Facerii nu este statul de plată al lui Avraam, are altă menire. Important e că se menționează sistemul zecimii, chiar înainte de a fi legiferat în Israel. O fi făcut Avraam o greșeală?
de ce acest sistem nu este reconfirmat de apostoli?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Foarte convenabil, ce să zic! Nu mai dăm un șfanț la Biserică pentru că au dat suficient strămoșii noștri!
acei bani ii dam celor necajiti.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 01.06.2012, 11:55:13
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mai există astăzi apostoli? Nu mă refer la cei din calendar, ori cei zugrăviți pe pereții bisericilor.
deci astazi, apostoli sa nu mai fie, insa zeciuiala da !! Dumnezeule mare si sfinte !!!

este ca si cum am contribui anual cu bani pentru a se ridica Catedrala Mantuirii Neamului si totusi acel proiect sa fi fost abandonat cu desavarsire de ani buni !

Last edited by Cornel Urs; 01.06.2012 at 12:04:23.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 01.06.2012, 11:56:41
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
de ce acest sistem nu este reconfirmat de apostoli?
V-am demonstrat că e reconfirmat. Desigur, nu în forma pe care ați dori-o. Credeți că absența unor "reconfirmări" vă absolvă de asumarea anumitor principii creștine?

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
acei bani ii dam celor necajiti.
Dăruirea sistematică cuprinde daruri și zecimi. Nu le confundăm.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 01.06.2012, 11:58:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
deci astazi, apostoli sa nu mai fie, insa zeciuiala da !! Dumnezeule mare si sfinte !!!

este ca si cum am contribui anual cu bani pentru a se ridica Catedrala Neamurilor si totusi acel proiect sa fi fost abandonat cu desavarsire de ani buni !
Cine a spus că a fost abandonat? A primit o altă denumire: "Catedrala Mântuirii Neamului"
Reply With Quote
  #160  
Vechi 01.06.2012, 12:18:25
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Dăruirea sistematică cuprinde daruri și zecimi. Nu le confundăm.
nu le confundam, cum sa le confundam?? ar trebui chiar tiparite acele versete care vorbesc despre aceste obligatii financiare cu bold sau font marit, ca sa stie fiecare crestin ce datorii fiscale are fatza de Biserica! si sa nu uite care-cumva sa-si achite taxele datorate!
adica parintele pastor isi raceste gura degeaba? nu ia si el partea cuvenita? vine omu' de acasa, dupa ce si-a pregatit cateva ore predica, o spune timp de o ora, pai asta se plateste, ca doar nu o face nimeni gratis ! vorbim aici de ore intregi pe saptamana de muncit ! e istovitor, si unde mai pui ca e activitate intelectuala si asta se plateste mult mai mult !

Last edited by Cornel Urs; 01.06.2012 at 12:24:49.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 22:41:43
Misiune vs prozelitism georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 12.10.2009 12:41:05