Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.05.2013, 18:20:35
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Hristos a inviat !
Sigur ca Regele Mihai e roman, sau e tot atat de roman cat era si Stefan cel mare de pilda.
Ma mira ca sunt unii care sustin ca regele Mihai e strain.
Cei ce cred astfel isi imagineaza ca voievozii nostril erau romani pur sange.
In realitate nu prea erau. Stefan cel mare era foarte putin roman.
Si copiii lui la fel. Sotiile lui Stefan NU erau romance. Maria de Mangop era de neam bizantin, Evdochia de Kiev de neam slav etc.
Daca mergem pe ideea unui purism etnic, atunci aproape nici un voievod sau rege al nostru NU era roman pur.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.05.2013, 21:57:13
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Cavaler Gardian....nu stiu la ce grad in ierarhia de 33 grade corespunde...:) ma scuzati, aveti un avatar foarte interesant. Sper ca decelati umorul meu, si nu o luati ca ofensa. Chiar, ar fi interesant si constructiv sa posteze, pe firele adecvate si niste masoni reali, cu grade declarate, pentru o discutie care sa lamueasca multe. Circula prea multe mituri, prea multe teorii ale conspiratiei, generatoare de multa ura. Eu insumi le-am cazut prada la un moment dat. Si acum am rezerve si antipatii puternice privind aceasta organiztie si rolul ei politic, insa din singurul motiv ca a nimicit sau sabotat acele mecanisme, deopotriva spirituale si scoiale, care faceau specia sa mearga normal: monarhia precum si structurile ierarhice religioase sensu lato. In rest, nimic si nimeni nu e malefic 100% in acest Univers.
On-topic: o monarhie constitutionala e, fata de cea absoluta, ca si "casatoria" civila fata de nunta.
Structurile imanente ale acestei lumi, nu sunt deloc perfecte ! Ba din contra,in diverse epoci ale istoriei, aceste structuri social-spirituale (asa cdum le denumiti dvs. ) s-au abatut de la rolul lor normal, devenind rigide,si golite de substanta !!!
Masoneria a luptat in diverse epoci, si cu relativ succes sau rezultat,impotriva acestei rigidizari nefaste a structurilor imanente de putere,care a produs mult rau umanitatii !!!
Nefiind ea insasi perfecta,si facand, probabil si mari greseli, masoneria a facut ,totusi, si lucruri bune, uneori in istoria umanitatii !!!
Daca e sa ne amintim,de un episod legat de istoria nationala, am putea face referinta la rascoala eroului Horea, in contra asupririi si nedreptatii generate de regimul nobiliar in Transilvania !!!
" sa nu mai fie iobagi " !!! - e o solicitare a rasculatilor, si cat de dreapta !!!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.05.2013, 22:02:40
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Daca va referiti la faptul ca s-a dorit din exterior distrugerea agriculturii si industriei romanesti dupa 1990 ca sa devenim piata de desfacere acest lucru este mai mult decat evident!
Insa aceasta nu s-ar fi putut realiza fara largul concurs al conducatorilor romani- nu stiu de ce, dar ca popor avem un "talent" deoasebit in a produce "cozi de topor"!

Pentru comparatie sa luam cazul Poloniei: si ea trecuta prin comunism, si care in 1989 avea o agricultura cam de nivelul Romaniei, dar o industrie inferioara celei romanesti! Nu ma indoiesc ca si in cazul Poloniei au existat puternice interese straina ca si la noi, insa diferenta a fost urmatoarea: atunci cand conducatorilor polonezi li s-a propus sa inchida ochii si sa ia comisionul de rigoare, acestia au refuzat! In schimb conducatorii nostri nu au putut rezista! De ce ?!
Daca Romania si-a distrus si falimentat singura firma care producea autobuze si troleibuze- "Rocar"- polonezii au mentinut si dezvoltat producatorul "Solaris", care este un concurent serios pentru marci de renume in domeniu, precum "MAN" sau "Mercedes"!
Cu tot respectul, nu putem compara mere cu ...pere !!!
Cazul Poloniei, nu se poate analiza, decat cunoscand, cat de cat evolutia lor istorica,puternica influenta a catolicismului,loviturile indurate de ei din partea istoriei,si ce reactii au avut,si nu in ultimul rand, a vizita aceasta minunata tara, rod al unui popor minunat !!!
Vara trecuta am fost la Cracovia,si am trecut prin satele din sudul acestei tari !!!
Impresia mea a fost ,nu deosebita ci, extraordinara !!!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.05.2013, 22:10:30
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !!!

In mod, clar, mult bine a facut Tarii Romanesti aceasta dinastie de neam germanic !!!

Trebuie sa invatam ca nu suntem buricul Europei,si ca asemenea altor natiuni avem si noi calitatile,dar si defectele noastre !!!

E insa indubitabil clar, ca acest melanj de gremanism altoit pe fondul nostru latino-balcanico-slav, a fost un mare plus, pentru noi ca Tara,si ne-a dat un plus de elan,de forta si incredere,ce s-au manifestat intr-un evient progres national !!!

Cine contesta aceasta realitate istorica, e ori bolsevic, ori zevzec !!!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.05.2013, 22:14:22
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul

E insa indubitabil clar, ca acest melanj de gremanism altoit pe fondul nostru latino-balcanico-slav, a fost un mare plus, pentru noi ca Tara,si ne-a dat un plus de elan,de forta si incredere,ce s-au manifestat intr-un evient progres national !!!

Cine contesta aceasta realitate istorica, e ori bolsevic, ori zevzec !!!
De fapt, ceea ce am subliniat în postarea dumneavoastră este povestea vieții marelui popor pravoslavnic..... rus. Monarhia germanică altoită pe fondul slav este rețeta care a creat "a Treia Romă". Iar istoriografia bolșevică a fost cea care a încercat să nege această realitate istoică, mergând până acolo încât să desființeze cele mai vechi izvoare istorice ale națiunii ruse.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.05.2013, 02:39:21
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Un presedinte poate fi schimbat.Mandatul lui tine 5 ani si nu-l poate revendica decat de doua ori.Ce ne facem in schimb cu un rege precum Carol al II-lea?El si camarila au distrus Romania Mare astfel incat a putut fi sfasiata in 1940.In perioada interbelica a avut loc un jaf de proportii epice pe care-l poate egala doar cel post -Ceausist.In plus casa regala nu are un urmas cu o coloana dreapta (Duda) desi ma indoiesc si despre venerabilul Mihai ca ar fi asa cum vrea sa para.Amintesc aici ca in perioada comunista nu a spus si nu a scris nimic impotriva regimului.Dupa revolutie a scos si domnia sa capul din nisip.Cred ca pentru Romania sistemul actual este bun conditionat de respectarea legii si bineinteles de oamenii care sa implementeze o constiinta nationala.Cu respect!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.05.2013, 10:42:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
In mod, clar, mult bine a facut Tarii Romanesti aceasta dinastie de neam germanic !!!

Trebuie sa invatam ca nu suntem buricul Europei,si ca asemenea altor natiuni avem si noi calitatile,dar si defectele noastre !!!

E insa indubitabil clar, ca acest melanj de gremanism altoit pe fondul nostru latino-balcanico-slav, a fost un mare plus, pentru noi ca Tara,si ne-a dat un plus de elan,de forta si incredere,ce s-au manifestat intr-un evient progres national !!!

Cine contesta aceasta realitate istorica, e ori bolsevic, ori zevzec !!!
numai ca ultimii 2 regi au fost o catastrofa
Reply With Quote
  #58  
Vechi 14.05.2013, 11:05:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Un presedinte poate fi schimbat.Mandatul lui tine 5 ani si nu-l poate revendica decat de doua ori.
Presedintii Romaniei au fost urmatorii 4: Ceausescu, Iliescu, Constantinescu si Basescu. Sa-i luam pe rand:
-Ceausescu se eternizase la conducerea tarii. Niciun rege al Romaniei, Carol al II-lea inclusiv, nu ajunsese la asemenea cult al personalitatii. Geniul Carpatilor a putut fi indepartat de la ciolanul pe care si-l apropriase el si numeroasa lui familie numai printr-o ampla varsare de sange.
-Iliescu e cunoscut pentru cele vreo 4-5 mandate in care a fost presedinte (depinde cum numaram).
-Constantinescu a fost cel mai putin agatat de ciolan. Dar, fiind cam bleg de felul lui, cam ca regele Mihai, asa, nu a mai fost votat de nimeni. Se pare ca romanii vor un "presedinte jucator". Si s-au ales cu:
-Basescu, care o duce tot intr-o cearta: ce spune azi nu mai e valabil maine. Cum, la randul ei, opozitia nu prea are credit, este de asteptat ca si republica romaneasca sa ajunga precum republica ruseasca (alta tara in care traditia republicana e nula): presedintele de azi va fi prim-ministrul de maine, in fapt tara fiind condusa de aceeasi clica. Sau camarila, daca preferati.

Citat:
Ce ne facem in schimb cu un rege precum Carol al II-lea?El si camarila au distrus Romania Mare astfel incat a putut fi sfasiata in 1940.
Niciodata romanii nu au dus-o mai bine decat sub Carol al II-lea. Anul 1938 a fost si va ramanea de referinta in toate statisticile. Daca aceasta emancipare si bunastare fara precedent a romanilor a fost DIN CAUZA lui Carol al II-lea sau, dimpotriva, IN CIUDA lui Carol al II-lea este, intr-adevar, un pic mai greu de spus. In orice caz, Regele Carol nu a protestat nici cand Axa ne-a luat o felie din Ardeal, nici cand Aliatii ne-au luat o felie de Moldova. Neutralitatea lui si politica de amanare si neinterventie a fost din motive de prudenta, in conditiile in care a cautat garantii internationale, dar i-au fost refuzate. Ceea ce trebuie retinut despre Carol al II-lea este ca el a plecat de la conducerea tarii prin abdicare, fara nicio varsare de sange, in urma unei imense manifestatii pasnice impotriva lui, organizate de legionari. Acest scenariu nu s-a mai repetat sub Republica, cu Ceausescu. Aventura romanilor de dupa abdicarea lui Carol ne arata cel mai bine daca Regele a avut sau nu dreptate in politca sa de tip "nu-mi dati garantii, atunci nu ma angajez". Sutei de mii de romani care i-au cerut abdicarea in fata Palatului Regal, curand, avea sa i se dovedeasca justetea proverbului: schimbarea domnilor, bucuria nebunilor.

Citat:
In perioada interbelica a avut loc un jaf de proportii epice pe care-l poate egala doar cel post -Ceausist.In plus casa regala nu are un urmas cu o coloana dreapta (Duda) desi ma indoiesc si despre venerabilul Mihai ca ar fi asa cum vrea sa para.
Discutia este despre monarhie sau republica, nu despre Mihai, Duda sau Basescu. Sa nu o deviem, romaneste, inspre persoane. Sau, daca tineti neaparat:

Citat:
Amintesc aici ca in perioada comunista nu a spus si nu a scris nimic impotriva regimului.
Nu mai tin minte: ce a spus si a scris impotriva regimului presedintele Basescu ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 14.05.2013 at 11:07:20.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 14.05.2013, 11:44:10
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Eu personal nu as avea in principiu nimic impotriva revenirii la monarhie, numai ca nu prea vad ce beneficii ar aduce o asemenea schimbare.

Regele Mihai (si urmasii lui) oricum nu ar avea practic nici o putere sa schimbe viata politica din Romania, chiar presupunand ca ar fi bine intentionati. Nu cred ca monarhia ar fi altceva decat o institutie decorativa. Chiar as fi curios sa stiu ce schimbari pozitive cred partizanii monarhiei ca ar avea loc daca Romania ar reveni la aceasta institutie.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.05.2013, 11:52:01
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu mai tin minte: ce a spus si a scris impotriva regimului presedintele Basescu ?
Anvers sau Antwerpen: un loc marcat de istorie. :)

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 14.05.2013 at 12:31:59.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare