Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.09.2008, 19:59:18
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Am vazut acest film. Chiar a fost anuntat la stiri inainte sa inceapa filmul ca exista in film un fragment dintr-o Liturghie Romanseaca ceea ce m-a facut curios.

Eu cred ca a fost pus intentionat pentru a batjocori Sfanta Liturghie.
Dar are grija Dumnezeu de fiecare!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.09.2008, 20:00:51
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

miha, daca ai stii de cand caut filmul asta sau macar secventa respectiva... multumesc pt topic!
auzisem intr-o predica, dar n-am mai vazut pana acum...

"Secventa ritualului satanic din filmul Eyes Wide Shut - decodificata (coloana sonora este redata invers !) " imi merge ...

dar cealalta, varianta "originala" cum ar veni... varianta din film.. la mine nu merge. :(
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2008, 20:24:11
miha73 miha73 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Mesaje: 6
Implicit

..da, nici mie nu imi merge originalul, de aceea a trebuit sa fac rost de dvd cu film, cred ca l-am sters de pe calc, ca ti-l dadeam :|
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2008, 20:52:12
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune
Si nu mai fiti atat de supersitiosi. Cine suntem noi sa spunem ca nu-stiu-care a murit din cauza pacatului cutare?
he :) ce haios esti..

n-a spus nimeni ca Dumnezeu l-a pedepsit cu moartea pe respectivul din cauza pacatului...

se stie ca aderarea la o societate secreta presupune, in mod obligatoriu, si un juramant... un juramant prin care, practic, tu le permiti celorlalti sa-ti aplice o pedeapsa... sau chiar sa te "elimine" (din viata)... in cazul in care dai dovada de lipsa de "discretie" (de fapt, "a fi discret" echivaleaza, de cele mai multe ori, cu "a fi secretos").
adicatelea... daca dai in vileag anumite informatii din interiorul societatii respective (de exemplu, informatii cu privire la ritualuri)... risti sa fii pedepsit sau eliminat.
ba chiar este suficient sa dai de banuit... si imediat esti pus la punct.

daca nu faci parte din societate, dar totusi reprezinti un risc pt ei... iar nu scapi de ei... santaje, amenintari sau chiar mai rau.

sunt periculoase societatile masonice, iar cine a divulgat un secret... oricat de mic ar fi fost... cu siguranta a avut un curaj nebun!

filmul in sine dezvaluie multe secrete... desi eu nu l-am vazut, dar am citit articolul postat mai sus... si vi-l recomand! e destul de lung, dar merita citit!

faptul ca regizorul a murit "de infarct" nu e decat praf in ochi...
or fi ei, masonii, nebuni prin ceea ce fac... dar nici chiar asa... sa recunoasca in fata lumii ca ei insisi l-au "eliminat" din "joc"...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2008, 22:05:20
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune
Si nu mai fiti atat de supersitiosi. Cine suntem noi sa spunem ca nu-stiu-care a murit din cauza pacatului cutare?
he :) ce haios esti..

n-a spus nimeni ca Dumnezeu l-a pedepsit cu moartea pe respectivul din cauza pacatului...

se stie ca aderarea la o societate secreta presupune, in mod obligatoriu, si un juramant... un juramant prin care, practic, tu le permiti celorlalti sa-ti aplice o pedeapsa... sau chiar sa te "elimine" (din viata)... in cazul in care dai dovada de lipsa de "discretie" (de fapt, "a fi discret" echivaleaza, de cele mai multe ori, cu "a fi secretos").
adicatelea... daca dai in vileag anumite informatii din interiorul societatii respective (de exemplu, informatii cu privire la ritualuri)... risti sa fii pedepsit sau eliminat.
ba chiar este suficient sa dai de banuit... si imediat esti pus la punct.

daca nu faci parte din societate, dar totusi reprezinti un risc pt ei... iar nu scapi de ei... santaje, amenintari sau chiar mai rau.

sunt periculoase societatile masonice, iar cine a divulgat un secret... oricat de mic ar fi fost... cu siguranta a avut un curaj nebun!

filmul in sine dezvaluie multe secrete... desi eu nu l-am vazut, dar am citit articolul postat mai sus... si vi-l recomand! e destul de lung, dar merita citit!

faptul ca regizorul a murit "de infarct" nu e decat praf in ochi...
or fi ei, masonii, nebuni prin ceea ce fac... dar nici chiar asa... sa recunoasca in fata lumii ca ei insisi l-au "eliminat" din "joc"...
s-a spus ca a murit din cauza unei blasfemii.Blasfemia este, prin definitie, raportata la divin. De unde si ideea de pacat. E doar o deductie.
Si mai degraba este haioasa toata chestia asta cu teoriile conspirationiste.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.10.2008, 00:56:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro ispita mata ai vazut de pe ce site ai postat articolul?
E cam yoghist cu simpatii MISA.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.10.2008, 01:16:24
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Admin sterge si mata linkul dat de ispita_ta la siteul respectiv ca e smintitor pentru crestinii ortodocsi.
E un site yoghist de nu difera de MISA.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.10.2008, 14:06:44
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

dar tu ai citit articolul?
link-ul pe care l-a dat miha este de pe crestinortodox.ro, dar te redirectioneaza la acea adresa.. pe care am copiat-o si eu.

n-am avut timp sa cercetez intr-amanunt site-ul, dar articolul mi se pare bine documentat si obiectiv... obiectiv din punct de vedere ortodox :D
in fine.. mesajul, la o prima citire, nu mi s-a parut sa transmita ceva neortodox.
daca totusi ati gasit ceva in neregula, va rog sa-mi spuneti. ;)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.10.2008, 14:59:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro Ispita tu crezi in mesaje subliminale?
:)
Sau in aberatii de alea cu programarea oamenilor sa faca nu stiu ce?
Pai ideei de alea cred si propaga si formatiile Queensryche pe albumul Operation: Mindcrime ,Judas Priest in melodia "electric eye" , Black Sabbath pe albumul "dehumanizer" da toti astia sunt yoghisti.
Eu am dat numai cateva exemple da normal ca sunt mai multi.
Yoghisti,neo-satanisti tot aia e.

Ca pentru asta si zice Domnul nostru Iisus Hristos ca numai ce iese din inima omului il spurca pe acesta adica alegerile noastre...

Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.11.2010, 22:51:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit eyes wide shut

Topicul despre masonerie mi-a amintit ca am gasit o interpretare (a simbolisticii oculte) foarte buna a filmului eyes wide shut:

http://kentroversypapers.blogspot.co...symbolism.html

Chiar interesant (nu ma mir ca Stanley Kubrick a murit imediat, se pare ca a divulgat prea mult din ritualurile lor)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta dogmatica si liturgica intre Liturghia ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta suharau Intrebari utilizatori 2 07.12.2011 19:28:07
Prima biserica ortodoxa romaneasca din Barcelona, la Navas catalin-petrica Intrebari utilizatori 0 17.05.2011 20:05:23
Ortodoxia în Japonia - prima parohie Ortodoxă românească din Japonia cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 10 09.08.2009 00:47:49
incredibil gbagape Botezul 15 11.06.2007 21:39:26