Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 11.11.2010, 16:25:08
Mikala Mikala is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Mesaje: 9
Implicit

Nu mi-e frica de moarte, dar mi-e frica de faptul ca nu stiu ce o sa fac dupa, daca mor ce trebuie sa fac.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 11.11.2010, 17:07:38
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikala Vezi mesajul
Nu mi-e frica de moarte, dar mi-e frica de faptul ca nu stiu ce o sa fac dupa, daca mor ce trebuie sa fac.
Nu de moarte ma tem ci de vesnicia ei
Nu stiu cine-a spus-o, dar stiu c-am citit-o undeva cu multi ani in urma.

Vasile Danion, intr-o emisiune televizata spunea ca un crestin adevarat nu ar trebui sa se teama de moarte. Nu spunem noi: "Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa vina!"?
In mod normal, cineva drag ar trebui sa ne astepte si sa ne incurajeze sa nu ne temem... Dar e greu de crezut ca ne invrednicim in timpul vietii sa avem o viata bine-placuta lui Dumnezeu, asa incat sa fim pregatiti sa "plecam", iar cei ce ar dori sa ne astepte, sa primeasca "bilet de voie" pentru asta!...
Reply With Quote
  #153  
Vechi 12.11.2010, 21:36:05
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit incearca sa fi mai smerit

Citat:
În prealabil postat de Mikala Vezi mesajul
Nu mi-e frica de moarte, dar mi-e frica de faptul ca nu stiu ce o sa fac dupa, daca mor ce trebuie sa fac.
vorbesti ca unul ce e sigur ca este mintuit,oare noi prin credinta putina a noastra nu avem aceasta garantie,avem doar nadejdea mintuirii care e cu totul altceva.
de vrei sa faci ceva fa cit esti in viata caci pe urma dosarul se inchide si ramine doar ce ai facut.dupa moarte poti doar sa astepti rasplata pt.ce ai facut si ce nu ai facut,si rasplata va fi pe masura.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 16.04.2011, 16:31:09
Mikala Mikala is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Mesaje: 9
Implicit

Presupun ca sunt multi ca mine care gandesc acelasi lucru, ce faci dupa ce mori ..
Reply With Quote
  #155  
Vechi 16.04.2011, 17:47:05
O p e t h
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uneori e bine sa uitam de rasplata nemuririi,credinta sa fie de factor mai..umil,mai natural.Cat despre moarte,e benefica,faci cunostinta cu fericirea dupa care lasi loc si altora sa o faca.
Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nu de moarte ma tem ci de vesnicia ei
Nu stiu cine-a spus-o, dar stiu c-am citit-o undeva cu multi ani in urma....
Kierkegaard probabil, cand a adoptat problema pacatului reînnoit.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 16.04.2011, 18:35:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nu de moarte ma tem ci de vesnicia ei
Nu stiu cine-a spus-o, dar stiu c-am citit-o undeva cu multi ani in urma.

Vasile Danion, intr-o emisiune televizata spunea ca un crestin adevarat nu ar trebui sa se teama de moarte. Nu spunem noi: "Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa vina!"?
In mod normal, cineva drag ar trebui sa ne astepte si sa ne incurajeze sa nu ne temem... Dar e greu de crezut ca ne invrednicim in timpul vietii sa avem o viata bine-placuta lui Dumnezeu, asa incat sa fim pregatiti sa "plecam", iar cei ce ar dori sa ne astepte, sa primeasca "bilet de voie" pentru asta!...
Un vecin , care tocmai a trecut pe la mine , vazind acest post mi-a spus la plecare :
Al. Vlahuta .... Poezia ,,Din Prag"... in care deplinge moartea spirituala !

Eu nu stiu ce sa cred ! S-ar putea sa nu fie chiar asa ! Ori poate tocmai !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #157  
Vechi 16.04.2011, 18:53:06
O p e t h
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Zaharia,e cum zici tu.Soren se referea mai mult la persistenta disperarii ca moarte inca din viata continuand in etern,dupa moartea naturala,eram pe langa .
Reply With Quote
  #158  
Vechi 16.04.2011, 20:25:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikala Vezi mesajul
Presupun ca sunt multi ca mine care gandesc acelasi lucru, ce faci dupa ce mori ..
Dupa moarte faci ce ai facut si in viata. I-ai slujit lui Dumnezeu aici, ii slujesti si dincolo, ai slujit altcuiva, ii slujesti si dincolo...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 18.04.2011, 09:29:27
camilB camilB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.04.2011
Locație: in mai multe locuri
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Nu mi-e teama de moarte ci de felul in care va fi sa mor.....
Reply With Quote
  #160  
Vechi 18.04.2011, 10:59:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu cred ca a spune ca nu trebuie sa ne infricosam de moarte, e starea fiului celui mare din Pilda fiului risipitor. Nu pleaca de acasa, dar nici nu primeste daruri. Daca am lua seama la cat de nemarginita este dumnezeirea, am cere neincetat sa ni se mai dea macar cateva clipe pentru pocainta.

Sunt si persoane care nu se mai infricoseaza de ea. Imi aduc aminte de parintele Teofil Paraian, care a afirmat ca el e sigur ca se mantuieste. In astfel de situatii, e clar ca nu ai de ce sa te mai temi de ea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
Frica de moarte T-Bone Generalitati 55 15.03.2011 19:59:51
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52