Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.05.2009, 12:49:19
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit Ce ar însemna pentru voi o "Constituție creștină"

Pe topicul "Eu cu cine votez" cineva a spsus că ar dori o "Constituție creștină". Așa că am devenit curios: după părerea voastră, ce ar trebui să conțină/stipuleze o asemenea constituție.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.05.2009, 13:02:51
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Pe topicul "Eu cu cine votez" cineva a spsus că ar dori o "Constituție creștină". Așa că am devenit curios: după părerea voastră, ce ar trebui să conțină/stipuleze o asemenea constituție.
Un cumul de drepturi interzise, adica o anti-constitutie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.05.2009, 15:07:29
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Deci?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.05.2009, 16:41:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

O constitutie pur religioasa chiar si partial religioasa este o utopie si un act care in mod inerent duce la totalitarism habotnic(anti-crestinism), fanatism si foarte usor poate lua forme noi asemanatoare inchizitiei.

In concluzie parteneriatul care deja exista intre statul laic si Biserica este de bun si echilibrat bazat pe o lunga experienta de cooperare.
Orice alte amendamente duc la aberatii si indepartare de credinta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.05.2009, 16:43:02
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Deci?
Ce "deci"?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2009, 21:17:18
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

O guvernare de dreapta ar implica o constitutie crestina.. in perioada interbelica, cand Garda de Fier avea o oarecare putere in stat oamenii aveau cel putin dupa parerea mea o mai mare apropiere de Dumnezeu, iar legionarii nu incercau altceva decat sa apere Ortodoxia (de secte care atunci apareau ca ciupercile dupa ploaie si intrau in Romania, de ereziile catolice si de alte religii non-crestine) si sa impuna o doctrina Ortodoxa... dupa cum stiti chiar si mare parte din preoti au fost legionari.
Poate veti critica asasinarile facute de legionari, dar vorba aia.. nu exista padure fara uscaciuni.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.05.2009, 22:47:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Orice profesor de Teologie Ortodoxa iti poate confirma faptul ca fara LIBERTATE ABSOLUTA DE ALEGERE A OMULUI nu se poate pune problema credintei in DUMNEZEU.

Metoda "preotilor" legionari care-ti pune pistolul la timpla si apasa cu sete de tragaci pentru ca AI FACUT "greseala" sa te nasti evreu sau sectant sau nu vii la biserica in pas de defilare cu "sa traiti am inteles" tine de fascism nu de smerenia ortodoxa.

Ideologia legionara este cea mai oribila forma de promovare a Ortodoxiei....si inca se mai simte si se recunoaste prin multi batrini extrem de iuti la minie de prin bisericile occidentale.
Slava Domnului ca ne-a dat TIMPUL care le rezolva pe toate...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.05.2009, 22:59:08
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Nu se refera nimeni la preoti care-ti pun pistolul la tampla pt ca ai gresit, nici nu cred ca au existat asemenea preoti dar prin promovarea Ortodoxiei, adica informarea oamenilor despre Ortodoxie..prin interzicerea unor emisiuni, reclame, propagande, marsuri gen gayfest, prin promulgarea unor legi care sa interzica homosexualitatea, prostitutia, etc nu e nimic rau.

Nu cred ca a mers nimeni si i-a pus pistolul in cap la vreun roman, la un evreu e discutabil avand in vedere tensiuniile care erau la vremea aceea... totusi daca nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat astazi evreii erau un pericol major pentru Ortodoxie in Romania.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.05.2009, 23:02:51
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Pe topicul "Eu cu cine votez" cineva a spsus că ar dori o "Constituție creștină". Așa că am devenit curios: după părerea voastră, ce ar trebui să conțină/stipuleze o asemenea constituție.
Dreptul la educație gratuită.
Asistență medicală gratuită.
Dreptul de a trăi fără să fiu împușcat de toți sălbatici care primesc permis de port armă.
Dreptul de a nu fi stresat de pederaști, sataniști, sectanți și alții care se înhăitează cu ei, precum și desfințarea caselor de pariuri, și a altor obscenități din categoria cluburilor și barurilor. (Să existe numai discoteci și permise doar celor până în 26 ani, și să fie închise sâmbătă noaptea)
Ajutoare din partea statului constând în alimente pentru fiecare copil.
Locuințe pentru cuplurile tinere.

cam așa să fie o constituție creștină
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.05.2009, 23:13:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
dar prin promovarea Ortodoxiei, adica informarea oamenilor despre Ortodoxie..prin interzicerea unor emisiuni, reclame, propagande, marsuri gen gayfest, prin promulgarea unor legi care sa interzica homosexualitatea, prostitutia, etc nu e nimic rau.

.
Cu asta sunt absolut de acord, dar problema este cum scapi de putregaiul uman care a acaparat televiziunea si presa. Aici este bataia pestelui
Rusii si ortodoxia lor au pus punctul pe i si cu mic cu mare au votat pe cei care-i vor izbavi de lepra care le secatuia tara si-si batea joc de oameni, sub forma unor gasti de ticalosi de a lui Eltin, acum au scapat de ei Slava Domnului, insa noi ce putem face ca marionete ale UE si NATO......NIMIC, de aceea distrugerea fiintei nationale este din pacate iminenta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"Slujirea aproapelui și egalitatea creștină în Biserică" de la Mitropolia Olteniei mihailt Generalitati 0 18.01.2010 16:07:41