Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.02.2009, 22:51:22
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Legat de subiectul pe care l-am abordat, subiect luat din realitatea recentă și de lângă noi, aș vrea să cunosc părerea unui preot de-al nostru... Sinceră, desprinsă de păgânism.[/COLOR]
[COLOR=green]M-ar interesa doar să aflu și să știu ce este creștinește legat de acest eveniment, fără nimic din ceea ce mie mi s-a părut a fi paradă, fală arătată locuitorilor din sat...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.02.2009, 23:05:07
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Asa e traditia ,asta e,nimeni nu poate interveni,preotul va spune ca asa e traditia .Pana la urma ,e frumos,noi crestinii avem obiceiuri si ritualuri foarte frumoase fata de alte religii.

[SIZE=3]As vrea si eu va rog mult,daca puteti sa-mi spuneti sau sa-mi dati o adresa,sunt curios cum se face inmormantarea la chinezi,japonezi,musulmani etc.Doamne ajuta![/SIZE]
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.02.2009, 23:08:57
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Asa e traditia ,asta e,nimeni nu poate interveni,preotul va spune ca asa e traditia .Pana la urma ,e frumos,noi crestinii avem obiceiuri si ritualuri foarte frumoase fata de alte religii.

[SIZE=3]As vrea si eu va rog mult,daca puteti sa-mi spuneti sau sa-mi dati o adresa,sunt curios cum se face inmormantarea la chinezi,japonezi,musulmani etc.Doamne ajuta![/SIZE]
[COLOR=green]Dacă ai fi avut curiozitatea sa citesti de la inceput, ori ai fi tăcut ori ai fi dat un cu totul alt răspuns... Și-ai fi înțeles ce mă supără pe mine...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.02.2009, 21:29:18
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Deci e mai buna cantitatea decat calitatea credinciosilor? Iti dai seama ce spui?
Normal ca imi dau seama ce spun. Nu e vb. de cantitate si calitate aici, acei pr. am pus problema aducerii la Hristos a oamenilor dar incetul cu incetul. Nu poti deodata. Daca nu mai lasau de la ei chiar nu mai aveau pt. cine sa tina Liturghia. Daca ai fi pr. si ai avea duminica 5-6 pers in biserica si alea crezand in vise, superstitii si obiceiuri cum ai proceda?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.02.2009, 21:55:14
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Normal ca imi dau seama ce spun. Nu e vb. de cantitate si calitate aici, acei pr. am pus problema aducerii la Hristos a oamenilor dar incetul cu incetul. Nu poti deodata. Daca nu mai lasau de la ei chiar nu mai aveau pt. cine sa tina Liturghia. Daca ai fi pr. si ai avea duminica 5-6 pers in biserica si alea crezand in vise, superstitii si obiceiuri cum ai proceda?
Incetul cu incetul? Sunt deja botezati, crestinati de generatii intregi. Exact asta e problema, singura ai remarcat-o dar nu ti se pare a fi o problema. Daca vin cu creasta in cap si cercei in nas in biserica se ia atitudine imediat, daca practic obiceiuri pagane sunt luat incetul cu incetul. Dublu standard. Ipocrizie.

Ca preot as face ce e corect din punctul de vedere al unui preot, le-as spune oamenilor sa renunte la superstitii si paganism si obiceiuri neconforme cu crestinismul. Iisus cand a intrat in templu a dat cu mesele de pamant, nu a stat la negocieri.

BOR a avut la dispozitie 2000 de ani sa ii scape pe romani de superstitii, dar preotii care au vrut sa faca ceva au mai facut, in timp ce restul au stat intr-o rana si nu le-a pasat. De-aia apar oameni ca tigerAvalo9 care cand nu mai au argumente recurg la clasicul si eternul argument "asa e traditia, noi nu ne punem intrebari, noi urmam ca robotii".

E greu sa le spuna "oameni buni, terminati cu prostiile", ca se sperie si nu mai cotizeaza si nu mai fac nunti si botezuri si inmormantari si nici macar nu mai dau duminica pe la biserica apoi. Pana si sectarii sunt mai rigurosi in problemele astea decat BOR.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.02.2009, 22:06:07
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Incetul cu incetul? Sunt deja botezati, crestinati de generatii intregi. Exact asta e problema, singura ai remarcat-o dar nu ti se pare a fi o problema. Daca vin cu creasta in cap si cercei in nas in biserica se ia atitudine imediat, daca practic obiceiuri pagane sunt luat incetul cu incetul. Dublu standard. Ipocrizie.

Ca preot as face ce e corect din punctul de vedere al unui preot, le-as spune oamenilor sa renunte la superstitii si paganism si obiceiuri neconforme cu crestinismul. Iisus cand a intrat in templu a dat cu mesele de pamant, nu a stat la negocieri.

BOR a avut la dispozitie 2000 de ani sa ii scape pe romani de superstitii, dar preotii care au vrut sa faca ceva au mai facut, in timp ce restul au stat intr-o rana si nu le-a pasat. De-aia apar oameni ca tigerAvalo9 care cand nu mai au argumente recurg la clasicul si eternul argument "asa e traditia, noi nu ne punem intrebari, noi urmam ca robotii".

E greu sa le spuna "oameni buni, terminati cu prostiile", ca se sperie si nu mai cotizeaza si nu mai fac nunti si botezuri si inmormantari si nici macar nu mai dau duminica pe la biserica apoi. Pana si sectarii sunt mai rigurosi in problemele astea decat BOR.
Asa cum vb. tu acum a facut si un prieten de-al meu care era pr. de putin timp....si a vazut ca nu mai avea lume, iar Liturghia se face pr. popor, fara nimeni in biserica nu se poate savarsi. Si tinand cont ca localitatea este plina de adventisti...decat sa-i piarda definitiv, mai bine ii castiga mai incet dar sigur. ...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.06.2012, 02:24:40
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
Punți: găleți, cană, fața de masă, pătură, cămașă,,, Puse în pungi, ambalate etc... De ce? Apoi, discuții din jur: "la cutare a fost așa, noi mai punem, mai adăugăm..." Ca la concurs... De fapt, în acest fel, neștiutorul asistă la o paradă a bogăției, a opulenței... care sună cam așa: "noi avem mai mult ca voi, ia priviți aici..."
"Familia si asa incercata de durere nu trebuie sa faca excese in ceea ce priveste pregatirea de inmormantare. Un astfel de trist eveniment nu trebuie transformat in prilej de fala sau intr-o intrecere in a face pregatiri cat mai multe si cat mai scumpe.

Trebuie pastrata masura in tot ceea ce intreprindem, preocupandu-ne mai mult de rugaciunea pentru sufletul celui decedat, decat de mese imbelsugate si daruri costisitoare. Nu cosciugul (sicriul) scump, nici multele coroane sau jerbe ori mancarurile rafinate si abundente trebuie sa preocupe familia, ci rugaciunea profunda de care sufletul decedatului are nevoie, caci se pregateste de intalnirea cu Dumnezeu.

Cel mai potrivit este, in astfel de situatii, sa se faca milostenii (adica sa se dea de pomana) din alimente si haine crestinilor care traiesc o viata grea in azilurile de batrani orfanilor, vaduvelor, caselor de copii, asociatiilor de handicapati, intr-un cuvant, strainilor care efectiv au nevoie si se bucura de o haina ori de o farfurie de mancare."

Inmormantarea si pomenirile pentru cei adormiti, Parintele Eugen Dragoi
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.06.2012, 02:36:37
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
Legat de subiectul pe care l-am abordat, subiect luat din realitatea recentă și de lângă noi, aș vrea să cunosc părerea unui preot de-al nostru... Sinceră, desprinsă de păgânism.

M-ar interesa doar să aflu și să știu ce este creștinește legat de acest eveniment, fără nimic din ceea ce mie mi s-a părut a fi paradă, fală arătată locuitorilor din sat...
Un punct de vedere ortodox, pentru cei interesati
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15085

Faptul ca se ajunge la asa exagerari (ma refer la tot ce am citit in acest topic) este doar vina noastra, a celor care nu ne cunoastem randuiala si ce anume invata religia noastra. Fiecare mai adauga cate ceva, se pune accent pe lucruri banale (daca nu i s-a pus pieptan este tare grav, dar daca nu se citesc rugaciuni la priveghere nu este asa important si lista poate fi foarte lunga...)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inmormantarea si pomenirea mortilor cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 81 28.07.2011 00:07:15
Inmormantarea copiilor nebotezati huchohucho Slujba inmormantarii 0 06.02.2010 18:26:31
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 18:44:18
Pareri despre ASCOR(Asociatia Studentilor Crestin Ortodocsi Romani) none Generalitati 6 17.11.2009 00:08:07