Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.03.2009, 17:52:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Andrei, postul nu sta doar in infranarea de la anumite mancaruri. Daca poti face si acest lucru, e o bucurie mai mare, pentru ca in masura in care te daruiesti si daruiesti, in aceasta masura salasluieste Dumnezeu in tine. Pe scurt, dai mult de la tine, primesti mult.

Mort duhovniceste este cel ce nu mai iubeste. Vorbeste de iubire, mai bine zis trambiteaza, dar nu cunoaste iubirea.

Noi ne uitam la Hristos si nu ne vindecam. Si asta se intampla pentru putina noastra credinta. Dar e posibil. A nu se uita ca iudeii privind la sarpele de arama din pustie s-au vindecat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.03.2009, 17:57:32
sweety sweety is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 8
Implicit

cu asta ma confrunt si eu...nu stiu daca s-a mai spus(pt.ca nu am citit chiar toate raspunsurile) dar..ii poti invata spunandu-le sa citeasca biblia..sau povestindu-le minuni care s-au intamplat de-a lungul istorie datorita credintei in Iisus...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.03.2009, 18:11:53
sweety sweety is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 8
Implicit

am uitat sa mentionez ca nici eu nu eram prea credincioasa cand eram mica, dar ducandu-ma frecvent la biserica si citind mai mult mi-am dat seama de mai multe...poate ca si anumite persoane au jucat un rol important in asta (de ex., mama mea).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.03.2009, 18:30:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Repet, cum poti sa-i vorbesti cuiva despre ce crezi tu ca e "bine", daca acela nu vrea sa te asculte? Pe deasupra omul se simte jignit si e normal sa reactioneze defensiv, uneori chiar agresiv.

Cand iehovistii bat la usi sunt luati la suturi si flegme (am vazut cu ochii mei). Ei cred ca indeplinesc aceeasi datorie sfanta, de a-si duce credinta mai departe. Si totusi nu fac altceva decat sa jigneasca credinta altora, spunandu-le ca e cea gresita.

Cu ce difera un ortodox care-mi spune mie ca am o credinta gresita?
Atunci cand vorbesti cuiva despre credinta ortodoxa nu o faci in niciun caz in nume personal ci o faci in numele Bisericii. Altfel spus credinta ta si prin urmare marturia, se intemeiaza pe invatatura Domnului Hristos, a Sfintilor Apostoli, a martirilor si mucenicilor, a ierarhilor si cuviosilor pastrata pana astazi in Biserica noastra. In marturisirea credintei exista o neitrerupta legatura cu trecutul, marturisirea mea nu este decat o innoire si o prelungire a marturisirii inaintasilor. Marturia noastra nu este in niciun caz dovada unei simple adeziuni doar la o doctrina, la o simpla ideologie, ci trebuie sa fie dovada unui "alt fel de a vietui" in lume, deoarece oameni fiind suntem chemati sa vietuim "dumnezeieste". Iata la ce ne cheama invatatura ortodoxa.

In Molitfelnic am intalnit intrebuintata intr-o rugaciune expresia "urechile inimilor lor". Nu-mi ramane sa cred decat ca cei care raman nepasatori la aceasta inalta chemare a Bisericii o fac pentru ca au astupate urechile inimilor lor. Despre acestia si psalmistul spune: "Urechi au si nu vor auzi, ca nu este duh in gura lor". Cine are urechi de auzit sa auda!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.03.2009, 18:42:41
catalinabalhui's Avatar
catalinabalhui catalinabalhui is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Locație: Zimnicea(Jud.Teleorman)
Mesaje: 54
Implicit

Iata ce am citit despre rugaciunea pentru aproapele:
Daca voiesti sa indrepti pe cineva de neajunsurile sale, nu te gandi ca il vei indrepta numai cu mijloacele tale: noi singuri mai mult stricam cu propriile noastre patimi, de pilda cu trufia si intaratarea care ia nastere din aceasta. Mai bine arunca spre Domnul grija ta (Psalmul 54, 25) si roaga-te din toata inima Lui, Celui ce cearca inimile si rarunchii nostri (Psalmul 7, 10), ca El insusi sa lumineze mintea si inima omului; daca va vedea ca rugaciunea ta sufla dragoste si vine din toata inima, negresit va implini dorirea inimii tale si degrab vei spune, vazand schimbarea din cel pentru care te rogi: Aceasta e schimbarea dreptei Celui Preainalt (Psalmul 76, 11).
De vezi in aproapele neajunsuri si patimi, roaga-te pentru el; roaga-te pentru fiecare, chiar si pentru vrajmasul tau. De vei vedea vreun frate ca este mandru si ingamfat, ca se poarta trufas cu tine ori cu altii, roaga-te pentru el ca Dumnezeu sa-i lumineze mintea si sa incalzeasca inima lui cu focul harului Sau. Zi: "Doamne, invata-l pe robul Tau cel cazut in trufie sataniceasca blandetea si smerenia si departeaza de la inima lui intunecarea si povara mandriei satanicesti!" De vei vedea pe cineva ca e rautacios, roaga-te: "Doamne, fa-l bun pe acest rob al Tau cu harul Tau!"
Asa sau in chip asemanator roaga-te pentru toti cati pacatuiesc si nu cuteza sa dispretuiesti pe nimeni pentru pacatul sau ori sa te razbuni impotriva lui, caci prin aceasta nu faci decat sa maresti ranile pacatosilor, ci indrepteaza-i prin sfaturi, amenintari si certari care sa slujeasca drept mijloc spre curmare raului sau pastrarea lui intre hotarele masurii
Sfantul Ioan de Kronstadt
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.03.2009, 19:25:32
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezara Vezi mesajul
Doamne Ajuta!!!

Cred ca multi dintre voi v-ati confruntat cu aceasta problema si as vrea sa imi dati si mie niste sfaturi.
Persoanele pe care le iubim si ne sunt apropiate poate nu au avut parte de educatie religioasa si prin urmare ei nu stiu ca degeaba esti bun si faci lucruri bune daca nu esti pe ''cale".
Ce arme ar trebui noi sa folosim sa ii determinam pe acestia sa se intoarca pe calea cea dreapta?
Poate daca ii luam dintr-o data se vor speria si se vor indeparta si mai mult!
Stiu ca este un subiect delicat si nu stiu cum sa-l abordez cu oamenii din jurul meu.
Va rog sa-mi dati niste sugestii !

Cezara, daca oamenii aceia iti sunt dragi cu adevarat, atunci lasa-i in pace. Poarta-te tu crestineste, fara sa evidentiezi lucrul acesta fata de ei. Eu ma straduiesc de vreo 50 de ani sa fiu un bun crestin si nu prea mi-a iesit. Daca ei vor dori in mod absolut liber sa vina la Dumnezeu, iti vor pune intrebari. Atunci sa le raspunzi asa cum te indeamna inima, nu mintea. Dupa aceea sa te rogi la Dumnezeu sa te ierte pentru ingamfarea ta de a te face invatatoare intru cele ale credintei. Sper ca m-ai inteles corect.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.03.2009, 19:25:44
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Sa ne rugam pentru dragii nostri dragi...

Citat:
În prealabil postat de cezara Vezi mesajul
Doamne Ajuta!!!

Cred ca multi dintre voi v-ati confruntat cu aceasta problema si as vrea sa imi dati si mie niste sfaturi.
Persoanele pe care le iubim si ne sunt apropiate poate nu au avut parte de educatie religioasa si prin urmare ei nu stiu ca degeaba esti bun si faci lucruri bune daca nu esti pe ''cale".
Ce arme ar trebui noi sa folosim sa ii determinam pe acestia sa se intoarca pe calea cea dreapta?
Poate daca ii luam dintr-o data se vor speria si se vor indeparta si mai mult!
Stiu ca este un subiect delicat si nu stiu cum sa-l abordez cu oamenii din jurul meu.
Va rog sa-mi dati niste sugestii !
[SIZE=3]Eu spun doar atat: EXEMPLUL PERSONAL...si VORBESTE CU DUMNEZEU mai mult despre cei dragi si mai putin cu cei dragi, despre Dumnezeu...[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.03.2009, 19:28:23
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Din viata mea personala: multa rugaciune si mult post, cu cerere de intoarcere pe Calea Domnului!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.03.2009, 19:41:07
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezara Vezi mesajul
Doamne Ajuta!!!

Cred ca multi dintre voi v-ati confruntat cu aceasta problema si as vrea sa imi dati si mie niste sfaturi.
Persoanele pe care le iubim si ne sunt apropiate poate nu au avut parte de educatie religioasa si prin urmare ei nu stiu ca degeaba esti bun si faci lucruri bune daca nu esti pe ''cale".
Ce arme ar trebui noi sa folosim sa ii determinam pe acestia sa se intoarca pe calea cea dreapta?
Poate daca ii luam dintr-o data se vor speria si se vor indeparta si mai mult!
Stiu ca este un subiect delicat si nu stiu cum sa-l abordez cu oamenii din jurul meu.
Va rog sa-mi dati niste sugestii !
[COLOR=green]Tu crezi că "educatie religioasa" te face credincios ori "mai credincios?" Te înșeli... Credința o ai sau... nu... Poți fi "tobă" de teorie... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Spui că-i iubești pe cei din jur. Dacă-i așa, atunci lasă-i în pace, acceptă-i și iubește-i așa cum sunt. Cu siguranță că nu-i vei mai iubi dacă ei se vor lăsa schimbați, ceea ce nu cred... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ce urât sună: "Ce arme ar trebui noi sa folosim..."! Care "voi?" Și spui că-i iubești pe cei din jur? Ce te crezi să vorbești așa? Regret că nu le pot arăta celor pe care spui că-i iubești, cum gândești... "Arme"... Cuvântul e metaforic, dar ce încărcătură puternic negativă cuprinde!... Prefer 7 dușmani decât pe cineva care să mă "iubească" ca tine... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Să-ți fie rușine de așa iubire pe care o porți celor din jur... Nu ai dreptul să te bagi în viața nimănui... Nu ai dreptul să dispui de nimeni, nici chiar de cei naivi, nepregătiți, neinformați, după bunul tău plac. [/COLOR]
[COLOR=green]Lasă oamenii să meargă singuri spre credință...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.03.2009, 19:44:19
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Ma aflu intr-o situatie similara celei care-a indemnat-o pe Cezara sa deschida acest topic; sotul meu nu este botezat. Din 6 copii cati sunt la parinti, el e cel mai mic si singurul nebotezat (din cauza faptului ca socrul meu s-a suparat f. tare pe biserica reformata din care facea parte chiar inainte de a se naste sotul meu). Marturisesc ca pana de curand nu am vazut in aceasta situatie o problema; sotul meu este un om bun, iubitor, rabdator si uneori da dovada de mai multa smerenie decat ma invrednicesc eu sa am... Insa din perspectiva Bisericii casatoria noastra este una civila si nimic mai mult...
Sunt perfect de-acord cu ceea ce a spus Patinina, exemplul personal, rugaciunea si postul sunt "uneltele" de care trebuie sa ne folosim in incercarea de-a-i aduce pe cei dragi pe calea Domnului Iisus Hristos.

Doamne ajuta si post binecuvantat tuturor!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragi crestini am nevoie de ajutorul dumneavoastra lucyan Stiri, actualitati, anunturi 6 22.08.2010 23:35:04
Crestinii adevarati DaNy-_- Despre Biserica Ortodoxa in general 54 31.12.2009 15:36:23