Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.06.2009, 09:43:09
gongutza gongutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2009
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fratiim mei, VERIGHETA se da NUMAI LA LOGODNA, care este SLUJBA DE BINECUVANTARE A PURTARII INELELOR (verighetelor)!!! Numai atunci se da voie (binecuvantare) sa se poarte!!!
NU are treaba cununia civila cu binecuvantarea inelelor!!! Numai cand spune preotul "Se logodeste robul lui Dumnezeu (N) cu roaba lui Dumnezeu (N) in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.Amin" apoi se pun de catre NASI impreuna cu PREOTUL pe degetele mirilor, numai de atunci se pot PURTA BERIGHETELE!!!

Va rog sa ma iertati!!!

Sa fiti binecuvantati!!!!
Da ... sunt de acord ... dar inelele (verighetele) pe care le purtam noi pe mana stanga atunci nu au nici o insemnatate pentru ca nu au fost sfintite, nu? doar in momentul in care preotul spune "Se logodeste robul lui Dumnezeu (N) cu roaba lui Dumnezeu (N) in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.Amin" au acele inele o adevarata insemnatate, eu asa inteleg, pana atunci sunt simple inele care seamana si care sunt purtate pe mana dreapta...inele care ulterior vor si sfintite si vor fi puse pe deget de preot.
SAU sa inteleg ca noi acum facem un pacat ca ne purtam verighetele?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.06.2009, 12:41:46
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gongutza Vezi mesajul
Da ... sunt de acord ... dar inelele (verighetele) pe care le purtam noi pe mana stanga atunci nu au nici o insemnatate pentru ca nu au fost sfintite, nu? doar in momentul in care preotul spune "Se logodeste robul lui Dumnezeu (N) cu roaba lui Dumnezeu (N) in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.Amin" au acele inele o adevarata insemnatate, eu asa inteleg, pana atunci sunt simple inele care seamana si care sunt purtate pe mana dreapta...inele care ulterior vor si sfintite si vor fi puse pe deget de preot.
SAU sa inteleg ca noi acum facem un pacat ca ne purtam verighetele?
NU faceti pacat, Doamne fereste, dar NU SE POARTA!!!! Casatoria este TAINA numai cand preotul le pune pe Sf.Evanghelie, le Binecuvinteaza si la rostirea formulei de LOGODIRE, impreuna cu NASII, NUMAI ATUNCI se pun pe degetul DREPT, apoi nasii schimba pe cel stang!!! PAna atunci NU SE POARTA!!! Sunteti casatoriti la stat, asta este, ramaneti numai cu certificatele d casatorie, astea se dau!!! la stat nu iti da INELE (verighete) CI NUMAI LA Sf.BISERICA LA SLUJBA LOGODNEI!!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.06.2009, 13:05:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Geo nu inteleg, m-ai incurcat si pe mine. Eu stiu ca la cununia religioasa se sfintesc verighetele si atunci ti le pune preotul!
Poate te referi la logodna ca parte a slujbei de cununie?
Vezi ca incurci oamenii! Logodna ca slujba separata nu se prea mai poarta de mult timp.
Si atunci stiu ca se pun inele/verighete de logodna (la biserica), deci altele. Asa am vazut la altii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.06.2009, 13:14:25
gongutza gongutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2009
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
NU faceti pacat, Doamne fereste, dar NU SE POARTA!!!! Casatoria este TAINA numai cand preotul le pune pe Sf.Evanghelie, le Binecuvinteaza si la rostirea formulei de LOGODIRE, impreuna cu NASII, NUMAI ATUNCI se pun pe degetul DREPT, apoi nasii schimba pe cel stang!!! PAna atunci NU SE POARTA!!! Sunteti casatoriti la stat, asta este, ramaneti numai cu certificatele d casatorie, astea se dau!!! la stat nu iti da INELE (verighete) CI NUMAI LA Sf.BISERICA LA SLUJBA LOGODNEI!!!!
Deci nu este pacat ... atunci e bine! Orice as face al meu sot o va purta pe mana dreapta si eu cu el bineinteles ... nu ca s-ar suparat dar na ...
Ni s-a spus ca daca purtam viitoarele verighete inainte de nunta in relatie se pot intampla multe din cauza asta ... si ne putenm si desparti! Asta nu o cred ... asta e deja o superstitie! Nu se poarta ... ok ... am inteles ...un argument concret "de ce nu se poarta" nu am ... cred in puterea lui Dumnezeu dar nu cred ca daca noi purtam verighetele inainte de cununia religioasa ne va pedepsi...ci pentru pacatele pe care le facem in rest. Prefer sa cred ca lumea mai bine poarta verigheta inainte de cununia cuvila si sunt la "casa lor" decat sa se dea drept liberi si sa fie desfranati.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.06.2009, 16:33:11
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...sa inteleg ca cei pe care Biserica nu doreste sa-i cunune (din motive canonice, sau mai stiu eu care...de interes ), nu au voie sa poarte verighete ? Deci, ei nu se vor afisa ca si oameni casatoriti in societate. Omul are tendinta de-a se uita la mana omului, la degetul inelar ca sa-si dea seama daca persoana respectiva este casatorita sau nu.
Ce tampenie ! Toti oamenii casatoriti ar trebui sa poarte verigheta, nu de alta, dar o persoana casatorita care nu are verigheta, risca sa fie curtata de o alta persoana ce doreste sa flirteze, pe premiza ca este "solo"...
Oricum, toate sunt indeletniciri, traditii si toate cele cate le face omul ca sa incununeze aceasta viata sociala, la Dumnezeu se stie cu siguranta cine este cu adevarat si cine nu e casatorit, cum spunea preotul respectiv, pentru asta este de-ajuns si doua paie.
Sotul meu nu poarta verigheta.....ii cade.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.06.2009, 17:24:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cred ca se insista prea mult pe purtarea sau nepurtarea verighetei si asa se pierde esentialul. A intalni un om pe strada care porta verigheta nu inseamna ca si iubeste cu adevarat. Si invers a intalni un om care nu poarta verigheta nu inseamna ca nu iubeste. Asa cum am mai spus, verigheta e doar o dovada a faptului ca ei doi au devenit un trup si ca nu vor cunoaste sfarsit in a se iubi (asa cum verigheta nu are un punct in care se termina).

Daca doriti sa o purtati si inainte de casatorie, stati fara griji, nu vi se intampla nimic rau. Multi dintre noi suntem obisnuiti sa o purtam dupa ce am oficiat casatoria, de aceea nu o putem vedea a fi purtata inainte de casatorie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.08.2009, 01:31:34
anca_ank_love anca_ank_love is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 8
Implicit Nelamurire mare

Indraznesc sa cer o lamurire de la cineva care chiar stie ce si cum pentru ca de cateva luni aud tot felul de raspunsuri care se bat cap in cap.
1. Cu cat timp inainte de cununia religioasa se poate face logodna ?
2. Verighetele trebuie sa fie cele cu care se va face si slujba de cununie sau se pot schimba ?
3. Trebuie sa avem nasi, lumanari ?

Va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.08.2009, 08:25:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anca_ank_love Vezi mesajul
Indraznesc sa cer o lamurire de la cineva care chiar stie ce si cum pentru ca de cateva luni aud tot felul de raspunsuri care se bat cap in cap.
1. Cu cat timp inainte de cununia religioasa se poate face logodna ?
2. Verighetele trebuie sa fie cele cu care se va face si slujba de cununie sau se pot schimba ?
3. Trebuie sa avem nasi, lumanari ?

Va multumesc anticipat.
1. Astazi logodna se uneste cu nunta, in vechime erau separate.
2. Verigetele - simbol al iubirii nesfarsite- nu se vor mai scimba., decat in cazul cununiei de argint sau de aur. Dar si aici parerile sunt diferite.
3. Fara nasi nu se oficiaza cununia religioasa. Nasii ca parinti spirituali trebuie sa fie casatoriti si crestini ortodocsi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.08.2009, 13:07:00
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
...sa inteleg ca cei pe care Biserica nu doreste sa-i cunune (din motive canonice, sau mai stiu eu care...de interes ), nu au voie sa poarte verighete ? Deci, ei nu se vor afisa ca si oameni casatoriti in societate. Omul are tendinta de-a se uita la mana omului, la degetul inelar ca sa-si dea seama daca persoana respectiva este casatorita sau nu.
Ce tampenie ! Toti oamenii casatoriti ar trebui sa poarte verigheta, nu de alta, dar o persoana casatorita care nu are verigheta, risca sa fie curtata de o alta persoana ce doreste sa flirteze, pe premiza ca este "solo"...
Oricum, toate sunt indeletniciri, traditii si toate cele cate le face omul ca sa incununeze aceasta viata sociala, la Dumnezeu se stie cu siguranta cine este cu adevarat si cine nu e casatorit, cum spunea preotul respectiv, pentru asta este de-ajuns si doua paie.
Sotul meu nu poarta verigheta.....ii cade.
Sa stii ory ca sunt femei care sunt atrase tocmai de barbatii casatoriti. Asa ca o verigheta pe mana chiar poate fi periculoasa
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.08.2009, 15:33:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Anna, m-ai facut sa rad !
Si, sa stii ca... " stiu " si despre atractia aceasta imposibila, nevrednica, periculoasa, sau cum doriti sa-i spuneti..am trait-o si eu, dar nu s-a intamplat intr-un mod expres, tocmai pentru ca avea verigheta pe mana, ci, pur si simplu, pentru ca era o persoana mai matura...cam asta este, pana la urma . Nu cautam ispita, ci cautam intelegerea, iar ea se maturizeaza si capata forma odata cu varsta si cu experientele.
Appropos de verigheta !
Cunosc un prieten care nu avea veriheta sotului la cununie si preotul care a oficiat cununia a inlocuit veriheta respectiva, cu veriheta dansului...deci, nu asta este chiar atat de important, verigheta in sine reprezinta un simbol, un statut social al celui care o poarta...si, nicidecum vre-o portita in rai.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Verigheta anti-infidelitate conjugala costel Stiri, actualitati, anunturi 7 30.07.2012 23:44:23