Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 01.09.2011, 19:37:41
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Si daca dupa ce te-ai casatorit, ai afla ca sotia ta a fost desfranata (prostituata), ca s-a culcat cu 100 de barbati, ce ai face?
Ce mai conteaza daca de cand am intalnit-o eu, nu mai este asa cum afirmi tu? Important e sa fie corecta cu mine si trecutul e mort oricum !
Reply With Quote
  #422  
Vechi 01.09.2011, 20:06:20
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Talking hihi

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
Stii care e CULMEA? Stiam...si mai stiu cu certitudine ca si eu asa gandesc! Nu conteaza trecutul unui om ci ceea ce exista momentului prezent , in care iti este alaturi acea fiinta....Deci, nu NU gresesti, jos palaria! Numai bine!
Pe tine nu te mai pot cere :) Am facut deja propunerea! Atentie catre cine aruncam cu pietre! Domnul are puterea de a face sfinti din cei ce mai inainte fusesera desfranati!
Reply With Quote
  #423  
Vechi 01.09.2011, 20:12:50
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Pe tine nu te mai pot cere :) Am facut deja propunerea! Atentie catre cine aruncam cu pietre! Domnul are puterea de a face sfinti din cei ce mai inainte fusesera desfranati!
Heh...multam dar eu sunt oarecum "luat"....
Reply With Quote
  #424  
Vechi 01.09.2011, 21:46:22
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Minulescu

Fara nicio aluzie la problematica propusa de topic, mi-au venit in minte versuri minulesciene. Sigur ca cel care crede cu adevarat ca persoana de langa el este doar a lui, fara a lua in calcul trecutul ei, are toate sansele sa traiasca fericit langa ea pentru ca increderea si dragostea impartasita multe pacate izbaveste. Doamne, ajuta!

repet: fara a aduce nicio atingere seriozitatii topicului, ci doar ca pata de culoare, versurile romantei lui Minulescu:

"Eu stiu c-ai sa ma-nseli chiar maine,
Dar fiindca azi mi te dai toata, am sa te iert -
E greu pacatul, si nu esti prima vinovata!"
Reply With Quote
  #425  
Vechi 01.09.2011, 22:30:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Si daca dupa ce te-ai casatorit, ai afla ca sotia ta a fost desfranata (prostituata), ca s-a culcat cu 100 de barbati, ce ai face?
Eu unul mi-as lua sotia si i-as oferi o cina romantica la un restaurant si i-as spune cat de mult o iubesc...asta dupa ce am aflat ceea ce ai zis tu mai sus! Asta as face! Doamne ajuta...sau cum zicea prietenul Listener...Multa iubire
Reply With Quote
  #426  
Vechi 01.09.2011, 22:55:01
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Talking

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Eu unul mi-as lua sotia si i-as oferi o cina romantica la un restaurant si i-as spune cat de mult o iubesc...asta dupa ce am aflat ceea ce ai zis tu mai sus! Asta as face! Doamne ajuta...sau cum zicea prietenul Listener...Multa iubire
Bine ar fi sa fie asa! Insa...nu zice niciodata hop pana ce n-ai trecut puntea!

P.S: Totusi, imi raspunzi la intrebare? :)
Reply With Quote
  #427  
Vechi 01.09.2011, 23:13:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Bine ar fi sa fie asa! Insa...nu zice niciodata hop pana ce n-ai trecut puntea!

P.S: Totusi, imi raspunzi la intrebare? :)
Daca mie mi s-ar intampla in realitate ceea ce am scris in mesajul anterior , tot asa as proceda.Cand iubesc, iubesc cu tot sufletul, nu doar pe jumatate sau sa iubesc doar atunci cand imi este bine si la necaz nu. Cand iubesti pe cineva insemna ca o accepti asa cum este ea, si cu bune si cu rele...si mai ales CU TRECUTUL EI!
Si apropos...la ce intrebare sa raspund? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #428  
Vechi 02.09.2011, 09:27:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Cica Itzic afla ca sotia lui, Rachela, a fost o desfranata inainte sa se casatoreasca cu el. Se duce acasa si incepe sa faca scandal, monstru, sa-ti faci bagajele sa te duci la ma-ta, etc. La care Rachela riposteaza : "Stai, putin, domnul meu, ia zi, iti place cum arat?" "da, dar..." "Iti place cum gatesc?" "da, imi place si asta, dar..." " Iti place cum fac dragoste? " "da, desigur..." "pai si crezi ca toate astea se invata la fara frecventa?"
Reply With Quote
  #429  
Vechi 13.07.2012, 14:54:59
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Problema pe care am auzit'o ridicata n'ar fi partea vazuta a lucrurilor, ci cea nevazuta, anume trecutul cel tulbure. Am vorbit despre aceasta cu cativa colegi, mai demult, si am vazut cum toti ne puneam probleme daca am putea accepta trecutul ei.
Probabil ca sunt multi care au asemenea neveste dar nu stiu. Nu inteleg de ce va preocupa atat de mult trecutul dar nu spuneti nimic de viitor. Si daca o iei virgina si ea descopera ca e nimfomana dupa casatorie? Sau poate pur si simplu descopera placerile trupesti si acestea sunt mai puternice decat poate sa duca? Vad ca nu-si pune nimeni problema ce se intampla daca e desfranata dupa ce s-a casatorit.

Dar ce te faci daca nu are nici nu a avut pacatul desfranarii dar descoperi ca e o persoana rea, fara iubire macar si fata de propriii copii? Ce ai prefera: o scorpie de la care copiii vor creste traumatizati si vor umbla prin psihologi sau una care e iubitoare dar mai calca prin strachini?
Multe intrebari fara raspuns, evident toti ar vrea una ideala. Multi in prostia lor chiar cred ca au si gasit-o cand se casatoresc :)
Si asta ii face si mai ridicoli. De fapt asta cred ca e a doua cea mai dominanta caracteristica a oamenilor dupa pacatosenie: ridiculozitatea.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05