Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.02.2011, 16:01:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca. Pe langa profunzimea teologica a dovedit ca este un mare iubitor de carte. A lasat Bisericii noastre o adevarata zestre teologica si literara.
  #52  
Vechi 01.02.2011, 16:26:52
cristianul cristianul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 10
Implicit Ips

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu e nicio ură prietene Cristianul, ci decizia Arhiepiscopiei Clujului de a nu cotiza la cheltuielile trustului Basilica.
Desigur, IPS Bartolomeu a făcut opinie separată adeseori și în Sfântul Sinod, dar de aici până la ură e cale lungă. Dacă era așa cum zici dumneata atunci nici site-ul Patriarhiei nu se înghesuia să reacționeze.

Conflictele în interiorul clerului înalt au existat dintotdeauna, dar nu trebuie noi să le proiectăm pe fondul conflictelor mizerabile dintre laici. Să nu uităm că dracul are cel mai mult de lucru în Biserică, că la cazino doarme liniștit într-un colț. Dar și în Biserică are doar victorii de etapă și se întâmplă ca proiecțiile noastre negative să-l ajute să obțină aceste biruințe parțiale.
Asta vroiam sa stiu;se vede ca sunteti un f bun cunoscator
Dar sa smintesca , situatia asta(ca nu cotizeaza samd) mii de cresdinciosi nu prea e ok
Acum am inteles dar ffff multi inca nu stiu si judeca situatia ca atare
Va multumesc f mult
  #53  
Vechi 01.02.2011, 17:46:07
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu-mi vine sa cred dar totusi era batran.
Dumnezeu sa il odihneasca in lumea ingerilor si a sufletelor!
A fost un om...BUN
  #54  
Vechi 01.02.2011, 23:01:25
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte!
  #55  
Vechi 01.02.2011, 23:22:42
niceta niceta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2011
Mesaje: 2
Implicit Bartolomeu Anania

Dumnezeu să-l odihnească cu Sfinții Săi.
  #56  
Vechi 01.02.2011, 23:24:34
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

SONETUL BĂTRÎNULUI OȘTEAN

Purtat spre vămi de-un înger ce mă știe
cum nici eu însumi nu mă știu la fel,
străvăd din mers rîvnita-mpărăție
și ca un prunc mă dau pe lîngă el.

De-o fi să aibă cerul milă mare,
nu de ce-am fost, ci de ce-am vrut să fiu,
voi cere-n vecii vecilor iertare
că n-am umblat cu îngerul de viu.

Și de-o să aibă ruga mea-nlesnire,
nu zic de sfînt, ci doar de slugă bună,
voi trage-n sus, pe firul ei subțire,
cît pot din neamul meu, ca pe-o arvună,
căci tot ce-am fost în lume, după fire,
se face-n cer o singură iubire.

IPS Bartolomeu Anania - Leul Ardealului
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #57  
Vechi 02.02.2011, 00:20:37
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Razvan Codrescu

În seara zilei de 31 ianuarie (ora 19.25), la Secția de Terapie Intensivă a Clinicii Chirurgie I din Cluj-Napoca, s-a curmat aventura pămîntească a vlădicăi Bartolomeu, scriitorul Valeriu Anania, slujitorul fără preget al lui Dumnezeu și al Limbii Românești. Pe 18 martie ar fi împlinit 90 de ani, dar voia dumnezeiască a fost să-i ridice mai din vreme crucea suferinței și să-l adauge în plină iarnă la neamul lui cel adormit.
Turpitudinea monumentală a televiziunii (rușinii) noastre naționale n-a întîrziat să pună început unei posterități confuze, ingrate și indigne, prezentîndu-l, în loc de înfiorată pomenire, ca pe un “legionar” și ca pe un “securist” ajuns în scaunul arhiepiscopal și mitropolitan de la Cluj. Iată că insinuările sau deducțiile vicioase, pe care le-a răbdat creștinește în iarna vieții, îi războiesc sufletul și după moarte. Nici lămuritoarele sale Memorii, nici fermele sale declarații publice, nici lipsa oricăror dovezi că ar fi săvîrșit ceva reprobabil ca “legionar” sau că ar fi făcut mai tîrziu “poliție politică” n-au putut pune capăt voluptăților calomnioase ale abjecției noastre ambiante. Din fericire, adevărata judecată nu aparține oamenilor, ci lui Dumnezeu, Care i-a dat robului Său Bartolomeu Valeriu ani îndelungați, putere și har ca să-I tălmăcească Scripturile și să-I păstorească turma, la răscruce de veacuri și de milenii.
Sigur că, în anii tinereții, drumul vieții “călugărului Anania” s-a intersectat, ca al aproape întregii lui generații, cu complexul și controversatul “fenomen legionar”, mai ales prin intermediul Frățiilor de Cruce, dar tînărul scriitor și monah n-a fost nici membru fanatic al Legiunii și nici propagandist ulterior al ideilor legionare, ci doar un creștin cu firească atitudine anticomunistă, lider aproape legendar al protestelor studențești de la Cluj din 1946, iar după aceea client al temnițelor comuniste (unde i s-a pus teribila etichetă – în mare măsură abuzivă – care avea să-l urmărească în viață și în moarte). Iar ca fost deținut politic, sigur că a avut de-a face în fel și chip cu Securitatea, atît în anii de închisoare, cît și după aceea. Este cazul tuturor foștilor deținuți politici, care constituie o categorie aparte, ca victime directe și predilecte ale terorii. Aceștia s-ar cuveni judecați – într-o lume a oamenilor cu frică de Dumnezeu, iar nu a bestiilor vorbitoare – cu alte criterii decît cei care n-au luat în viața lor o bîtă pe spinare, ci au acceptat compromisuri doar din dorința de a se pune bine cu puterea și a profita de pe urma oportunismului cinic sau laș. S-a speculat mult despre “misiunea” pe care “călugărul Anania” ar fi avut-o din partea Securității în anii cît a stat în America, dar faptele arată că n-a făcut rău nimănui – nici episcopului Trifa, nici structurilor bisericești de acolo, nici altcuiva. Ba mai mult, a băgat frica în securiști că, dacă nu-l vor lăsa în pace cu presiunile lor, va da totul în vileag în presa americană. Securitatea va fi avut planuri cu el, dar pur și simplu “n-a mers”. Iar astăzi la C.N.S.A.S. sînt vreo 11 dosare ale sale, dar numai dosare de urmărire, care mai degrabă îl onorează decît să-l înjosească (așa cum probabil că și-ar dori, cu instinctele lor impure de trepăduși senzaționaliști, fîrțîngăii și pițipoancele maidanelor noastre “mediatice”).
  #58  
Vechi 02.02.2011, 00:21:18
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sînt cu totul alte lucruri – esențiale și incontestabile – care s-ar cădea știute și mărturisite despre cel căruia în tîrziul vieții i s-a spus “Leul Ardealului”: că este unul dintre marii scriitori creștini români ai secolului XX (poet, dramaturg, prozator), tălmăcitor al Bibliei și cărturar bisericesc, monah de la 20 de ani, arhiereu autoritar (și la un pas – fără a și-o dori cu tot dinadinsul – de a fi fost chiar Patriarhul României), vajnic luptător anticomunist și fost deținut politic, paznic nezdruncinat al Ortodoxiei și al tradițiilor naționale. Informații mai detaliate despre viața și opera sa se pot găsi inclusiv pe acest blog, sau – postate mai de curînd – pe blogul prietenului Claudiu Târziu (care a realizat cu vrednicul arhiereu și două interviuri memorabile – poate cele mai bune care i s-au luat vreodată).
Eu unul l-am socotit și îl socotesc pe Înaltul Bartolomeu drept cel mai experimentat și mai prestant arhiereu postdecembrist al Bisericii mele și mi-ar fi plăcut să-l văd în ultimii săi ani pe scaunul patriarhal, avînd în vedere și faptul că merituosul mitropolit Daniel oricum ar fi ajuns patriarh după aceea, fiind limpede că n-avea vreun concurent hotărît și redutabil în generația sa. Ar fi fost frumos ca imediat după greu încercatul Părinte Patriarh Teoctist, să vină în fruntea Bisericii, fie și doar pentru puțini ani, tot un om din aceeași generație, dar cu alt „traseu”, din ceata nu puțin numeroasă a răscumpărătorilor de vremuri, luptător împotriva ateismului comunist, prigonit pentru Hristos, scriitor și cărturar de seamă, și acesta să predea ștafeta generației următoare, în numele și în duhul martirilor crucii din Gulagul românesc. Sînt și voi rămîne încredințat că Înaltul Bartolomeu ar fi fost un patriarh cum n-am mai avut pînă acum și cum poate nici nu vom avea vreodată, căci oameni de forța și înzestrarea sa nu se nasc în fiecare generație și nu sînt experiențial repetabili. Din grabă interesată sau din alte pricini (aici oficialii Patriarhiei m-ar trage de mînecă, șoptindu-mi doct: „Duhul Sfînt!”), n-a fost să fie așa. În orice caz, a-l prețui pe unul (Dumnezeu să-l ierte) nu înseamnă a-l disprețui pe celălalt (Dumnezeu să-l țină), așa cum, dacă îmi aleg drept patron spiritual un anume sfînt, nu înseamnă că-i desconsider pe ceilalți sfinți. Honni soit qui mal y pense!
Azi, omul unic și irepetabil nu mai e printre noi. În ce ne-a rămas nepervertit, îl plînge Ardealul și toată țara. Ce va fi în urma lui? Își va asuma Sf. Sinod al B.O.R. imaginea publică a slăbiciunii versatile și va reface Mitropolia Ardealului după cum a fost înainte de 2006, dîndu-i mitropolitului de la Sibiu satisfacția de a recupera acum ceea ce a pierdut atunci? Are vreo șansă la scaun – fie el mitropolitan sau doar arhiepiscopal – P. S. Irineu, vicarul de la Cluj pe care răposatul mitropolit și l-ar fi numit succesor, cu limbă de moarte? Va scăpa P. S. Ioan Selejan (favorit, se pare, al celor din Deal) de crucea Covasnei și Harghitei? Un lucru e cert: oricine și în orice variantă i-ar urma în scaun, nu-i va fi deloc ușor să se măsoare cu umbra marelui răposat și să dea impresia că acesta ar fi lăsat în urmă un gol mai mic decît a lăsat de fapt. Ceea ce rămîne deocamdată de sperat este că nu ne-am pervertit și n-am decăzut într-atît încît să confirmăm românește proverbul că “de leul mort își bat joc pînă și iepurii”…
Deocamdată să-l petrecem cu toată cuviința pe ultimul drum și să ne rugăm pentru pacea sufletului său. Și ca Dumnezeu să ne facă vrednici de dreapta lui pomenire.

Răzvan CODRESCU
  #59  
Vechi 02.02.2011, 14:00:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dumnezeu sa-l odihneasca!

Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-l aseze in randul celor alesi.
A fost un ostas al bisericii.
Mare, covarsitoare si impunatoare personalitate, din pacate greu de suportat de catre unii din sanul bisericii, care se dovedesc mici chiar si in fata mortii, chiar si acum cand nu mai este printre noi.
  #60  
Vechi 02.02.2011, 14:33:36
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Am trecut ieri pe acolo și m-am uitat la el cum stă liniștit și demn în sicriu; era pietrificat, și n-am știu cine e mai mort: eu sau el... sau frații? Răspunsul prieteni e vânare de vânt, răspunsu-i vânare de vînt!

Miluiește-mă Doamne pe mine păcătosul, pe mine mortăciunea și pe frați!

Și tot uitându-mă am constatat că eu eram defapt chiar iepuroiul care se dădea leu... la televiziuni, deși m-am dus ca un hipopotănel ca să-mi plîng pe mămica sau pe bunicul „mort” și atacat de crocodilii cei lacomi ai lăudăroșeleniei și mândriei, care cică se plâng ei de foame deși înghit turme întregi de bivoli sau de căprioare ce vin săracii să bea apă.

Last edited by vsovivi; 02.02.2011 at 14:48:04.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole a plecat la Domnul ! cristiboss56 Generalitati 238 04.10.2021 16:38:38
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 11:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 13:58:30
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Bogdan N Generalitati 1 20.07.2011 15:39:25
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 13:10:54