Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 14.09.2011, 09:01:30
antoneta antoneta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Si mie mi-a zis la fel preotul sa fac. Si apa de la spalat candela se arunca tot la loc curat, deci o speli frumos intr-un lighean, si apa respectiva o arunci in gradina, la flori, intr-un loc curat oricum.
Si painea de la maslu sau anafora mucegaita, nu se arunca, decat sa arunci mai bine dai la vrabii/animale,sa nu se piarda. Dar DOAR daca a mucegait, altfel e pacat.
Citesc mereu mesajele forumistilor deoarece am cate ceva de invatat. Dar astazi, am gasit acest indemn, de a da anafura mucegaita sau uscata la pasarele....mie mi-a spus parintele duhovnic sa o pisez si sa o pun la o floare sau un pom, ca nu e voie sa o manance animalele sau pasarile, ca e pacat.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.09.2011, 10:17:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Ok Noesisaa si daca totusi te-ai lepadat de credinta cea dreapta de ce nu te lepezi si de noi? si nu mai posta aici tu tupeu despre catolicie, pe mine una nu ma intereseza punct si cred ca mai sint si altii ca mine. Ai grija sa nu cumva sa te muti in alt oras unde nu e biserica catolica si sa treci cumva la protestanti babtisti sau mai stiu de care pe acolo ca atunci ai pierdut drumul de tot.
Deci: doar am postat o fotografie cu candela mea. Nimic mai mult. De aici, comentariul tau ironic vis a vis icoanele ortodoxe, apoi comentariul aiurea despre despre Sf. Augustin. Si daca raspund in vreun fel, raspund cu tupeu. Dar: icoanele pot sa aiba un loc important in casa unui catolic, si chiar au, poate nu in Romania, dar in occident rar intri in casa unui catolic serios care sa nu aiba macar o icoana-doua, si Augustin este sfant in BO, fie ca este numit fericit sau sfant, sau deloc. Cui nu ii place sa citeasca, sa nu citeasca.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.09.2011, 12:03:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu cred mai frate Cristian ca e pacat sa folosesti candela electrica.
Eu am vazut suficiente biserici ortodoxe in Romania unde sunt folosite beculete sa lumineze Sfintele Icoane si nu mi se pare pacat deloc.
Dumnezeu da in creatia binecuvantari,binecuvantare e si uleiul si ceara de albine si curentul electric.
Trebuie si omul sa munceasca un pic sa obtina aceasta,dar majoritatea lucrarilor sunt ale lui Dumnezeu.Iar asta cu jertfa e din cate se pare influenta de la absurditatile de le zicea dl Augustin de Hipo,ce nevoie sa aibe Dumnezeu de jertfa,adica Dansul e cel de ne da aceste binecuvantari,ale Lui sunt si albinele si ceara si curentul electric etc.
Dar Dumnezeu nu are nevoie de acestea,ca pentru oameni le-a creat si pentru oameni le da in continuare.
Jertfa pe care Dumnezeu vrea sa i-o aducem e sa ne jertfim mandria si mania noastra,ca zice "Arderile de tot nu le vei binevoi;Jertfa lui Dumnezeu:duhul umilit,inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi" iar in alta parte Dumnezeu Iisus Hristos zice iarasi "Luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la mine ca sunt bland si smerit cu inima si veti afla odihna sufletelor voastre" iar in alta parte Sfantul prooroc Miheia spune iar la fel:
"6."Cu ce mă voi înfățișa înaintea Domnului și mă voi pleca înaintea Dumnezeului celui Preaînalt? Înfățișa-mă-voi cu arderi de tot, cu viței de un an?
7.Dar, oare, Domnului Îi vor plăcea miile de berbeci, zecile de mii de râuri de untdelemn? Oare Îi voi da pe cel dintâi născut al meu ca preț pentru fărădelegea mea și rodul pântecelui meu pentru păcatul sufletului meu?"
8.Ți s-a arătat, omule, ceea ce este bun și ceea ce Dumnezeu cere de la tine: dreptate, iubire și milostivire și cu smerenie să mergi înaintea Domnului Dumnezeului tău! "
Adica tii ceva sa fie luminata Sfanta Icoana,nu ca aduci jertfa lui Dumnezeu si poate sa fie si candela cu ulei si lumanare si beculet electric.
Deci argumentul cu jertfa eu nu il cred,normal ca nu se folosea mai in urma curentul electric,ca doar nu daduse inca Dumnezeu atunci sa fie descoperit aceasta.
Aratati-mi mie la parintele Staniloae unde scrie ca stiinta nu e de la Dumnezeu,ca parintele Staniloae s-a bucurat foarte mult cand s-a facut la Politehnica Sfanta Biserica cu hramul "Sfantul Grigorie Palama".
Sau unde scrie parintele Cleopa,ca stiinta nu e tot de la Dumnezeu.
A se vedea cu parintele Profirie,care stia nenumarate lucruri stiintifice si arata ca stie acestea.Le stia din inspiratia Duhului Sfant,nu ca le citise.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 14.09.2011 at 12:09:14.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 14.09.2011, 14:57:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Draga Mihai

Vorba multa saracia omului ! Nu am spus nici ca-i pacat si nici ca ajungi in iad pentru beculetul tau , dar te rog sa-mi dai voie a folosi candela cu untdelemn si fitil , iar dumneata poti folosi orice , dar te rog renunta la cuvintele insirate cu viclesug , in cantitate mare , care nimic nu demonstreaza in favoarea becului - zis candela !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 14.09.2011, 15:12:12
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Deci: doar am postat o fotografie cu candela mea. Nimic mai mult. De aici, comentariul tau ironic vis a vis icoanele ortodoxe, apoi comentariul aiurea despre despre Sf. Augustin. Si daca raspund in vreun fel, raspund cu tupeu. Dar: icoanele pot sa aiba un loc important in casa unui catolic, si chiar au, poate nu in Romania, dar in occident rar intri in casa unui catolic serios care sa nu aiba macar o icoana-doua, si Augustin este sfant in BO, fie ca este numit fericit sau sfant, sau deloc. Cui nu ii place sa citeasca, sa nu citeasca.
Nu e vorba numai de postarea ta cu candela mai citeste si pe alte postari ale tale sa vezi cum suna cind vii aici cu detalii si laude despre catolicie ca si cum ne-ar interesa.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.09.2011, 20:55:30
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Protestanta nu sunt...Sunt icoane cat se poate de catolice, de altfel.



Augustin este sfant in BO. Fericit este numit de cel mult cam 100 de ani. Pana atunci era numit Sf. Augustin. Sf. Antim Ivireanul, de exemplu, il numeste sfant.Daca te uiti in calendar pe 15 iunie ai sa vezi ca este sfant catre care BO se roaga...
cumpara si citeste “Locul Fericitului Augustin in Biserica Ortodoxa” de Sfantul Serafim Rose.

Si el il numeste FERICIT, nu sfant, desi ii recunoaste pe deplin meritele in ortodoxie, chiar acea carte fiind scrisa pt. a aminti importanta lui. Dar nu spune nici el ca e sfant...

edit: uite, in linii mari aici http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...upercorecti-i/ sunt scrise si ceva motive pt care nu este numit sfant, mai multe gasesti in carte.

Last edited by crestinOrtodoxa; 14.09.2011 at 20:58:48.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 14.09.2011, 21:53:47
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
cumpara si citeste “Locul Fericitului Augustin in Biserica Ortodoxa” de Sfantul Serafim Rose.

Si el il numeste FERICIT, nu sfant, desi ii recunoaste pe deplin meritele in ortodoxie, chiar acea carte fiind scrisa pt. a aminti importanta lui. Dar nu spune nici el ca e sfant...

edit: uite, in linii mari aici http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...upercorecti-i/ sunt scrise si ceva motive pt care nu este numit sfant, mai multe gasesti in carte.
In BO un fericit nu este mai putin sfant decat un sfant. Denumirea de fericit se intrebuinteaza nu pentru a arata ca cineva a avut o viata mai putin sfanta, ci pentru a arata ca in invatatura sa s-au strecurat erori. Ciudat este ca felul acesta de a imparti sfintii, in fericiti si sfinti, este foarte noua. Ciudat este ca se aplica, din cate stiu eu, doar lui Augustin si Ieronim, sfinti parinti ai Apusului, desi sunt si alti sfinti care au crezut unele lucruri gresit, ca de exemplu Sf. Grigore de Nazianz a crezut in apocatastaza, o erezie in ziua de azi. Deci....? Chestia asta mie mi se pare ascuns pe dupa deget: este sfant, dar nu chiar, ar este, dar, dar....

Eu am citit din ce a scris Augustin, nu ce au scris altii ca ar fi scris Augustin.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #78  
Vechi 14.09.2011, 21:55:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Nu e vorba numai de postarea ta cu candela mai citeste si pe alte postari ale tale sa vezi cum suna cind vii aici cu detalii si laude despre catolicie ca si cum ne-ar interesa.
M-am uitat peste mesajele mele recente. Nu am adus laude "catoliciei" in particular. Am postat o rugaciune catre Maica Domnului. Daca e prea frumoasa pentru tine, nu-i nimic...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #79  
Vechi 15.09.2011, 04:57:20
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
M-am uitat peste mesajele mele recente. Nu am adus laude "catoliciei" in particular. Am postat o rugaciune catre Maica Domnului. Daca e prea frumoasa pentru tine, nu-i nimic...
Daca te nastea-i catolica nu iti ziceam un cuvantel, dar cind stiu cum postai despre ortodoxie cu atita drag si iti priveam albumul tau cu poze si acum tronk bonk vii aici sa ne spui tu rugaciunile din comoara altora, parca noi nu avem rugaciuni care te ridica de la pamant sau acum le-ai uitat?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 24.09.2011, 01:51:09
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu unul sunt foarte curios cum vor suna replicile la adresa lui Augustin (sic!)
dupa ce ii vor fi citite cartile publicate la noi. Am citit "De dialectica" - editia in romana si latina. Apoi "Confesiuni".
Nu sunt in masura sa stabilesc sfintenia acestui om dar pot spune cu mana pe inima ca asemenea lectura a fost si este pentru mine cu adevarat minunata.
Cititi, fratilor, inainte sa va bateti gura!
Ca de ati fi citit, cred si sper, ati fi ales poate vreun paragraf din opera Fericitului/Sfantului Augustin si l/ati fi comentat cumva pe acela.
Chiar nu mai citeste nimeni decat ziarul Libertatea?
Si daca totusi citim, chiar nu reusim deloc sa trecem peste nivelul barfei si flecarelii?
pacat, pacat cum ne irosim timpul, dialogul, viata...
Eu chiar nu mai pricep ce fel de romani si crestini mai suntem noi, cei de azi.
Domnul cu noi!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
candela! cdiasimi Generalitati 6 05.04.2016 22:21:24
Candela sau lumanarea ana ana Slujba inmormantarii 7 28.04.2011 19:56:27
Candela valiy_ilie Generalitati 10 17.05.2010 17:24:30
candela tudorcaty Stiri, actualitati, anunturi 6 19.02.2010 19:59:02
A arde in candela Mara2009 Vrajitoria 2 25.12.2009 21:07:03