Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.09.2018, 13:02:49
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

vad ca faceti ce faceti si abateti atentia catre barbat...
doar viitoarea mama si copilasul conteaza, noi ne putem abtine daca este nevoie (sau nu??? ) , daca femeia doreste sex, trebuie sa fim la dispozitia ei, daca nu, cititi si voi o carte, faceti chiftele...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.09.2018, 13:54:18
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
vad ca faceti ce faceti si abateti atentia catre barbat...
doar viitoarea mama si copilasul conteaza, noi ne putem abtine daca este nevoie (sau nu??? ) , daca femeia doreste sex, trebuie sa fim la dispozitia ei, daca nu, cititi si voi o carte, faceti chiftele...
Just, aveti dreptate ca e o pozitie asimetrica, deformata in probelam asta. Barbatul trebuie sa fie un fac-totum, in schimb femeii i se iarta orice, mai ales cind e pregnanta. Scirbos lucru, abordarea asimetrica si ipocrita asupra unei relatii umane date intre persoane egale si mature legal.



Si nu mi-a raspuns nici un coleg: teoria aia cu "predispozitia la o concupiscenta necontrolata a copilului" daca parintii se mai bucura unul de altul pe perioada sarcinii e, asa cum banuiesc, doar un mit calugaresco-gnostic sau a fost dovedit stiintific, cu studii in regula?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.09.2018, 14:12:04
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

La fel de scirboasa e si pozitia opusa: femeia e o anexa destinata exclusiv bucatariei si reproducerii, care nu are dreptul la opinii separate si proprii, sub sanctiunea violentei fizice si pedepselor emotionale.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.09.2018, 14:15:55
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Pe de alta parte, un cuplu este o unitate dinamica. Nu poti sa iti refuzi sotul/sotia in exercitarea dragostei fizice in cadrul conjugal legiuit, mai ales nu cu motive stupide de genul "cutare persoana fara diploma medicala a scris niste prostii care sint acum la moda in massele de mireni si monahi, si e trendy sa tinem seama de ele".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 18.09.2018 at 14:41:11.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.09.2018, 14:37:44
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Just, aveti dreptate ca e o pozitie asimetrica, deformata in probelam asta. Barbatul trebuie sa fie un fac-totum, in schimb femeii i se iarta orice, mai ales cind e pregnanta. Scirbos lucru, abordarea asimetrica si ipocrita asupra unei relatii umane date intre persoane egale si mature legal.
acum, principial sunt de acord cu egalitatea asta, dar nu si in timpul sarcinii. si nici in perioada de lauzie. aici despre asta vorbim, despre sex in timpul sarcinii.


Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Si nu mi-a raspuns nici un coleg: teoria aia cu "predispozitia la o concupiscenta necontrolata a copilului" daca parintii se mai bucura unul de altul pe perioada sarcinii e, asa cum banuiesc, doar un mit calugaresco-gnostic sau a fost dovedit stiintific, cu studii in regula?
am zis sa n-o fac eu. dar daca trebuie, asta e...:))
eu cred ca cu cat parintii se inteleg mai bine, cu cat dragostea lor este mai completa, cu atat posibilele transmisii catre fat sunt mai pozitive si cu atat mai mult dezvoltarea fatului este mai armonioasa. dar nu stiu sa existe vreo demonstratie stiintifica si daca ar fi sa pun degetul pentru asta nu l-as pune. :) cred ca fatul are viata lui acolo, in burtica mamei, si asta e... dar tyrebuie sa ne ocupam de sanatatea viitoarei mame, in corpul careia exista o explozie hormonala, asa ca daca vrea sex trebuie sa-i stam la dispozitie. nevasta-mea a avut o perioada de vreo doua luni cand nu si-a dorit decat castraveti murati si cartofi prajiti plus ciocolata amaruie. dar a existat si reversul...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.09.2018, 14:46:31
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Si nu mi-a raspuns nici un coleg: teoria aia cu "predispozitia la o concupiscenta necontrolata a copilului" daca parintii se mai bucura unul de altul pe perioada sarcinii e, asa cum banuiesc, doar un mit calugaresco-gnostic sau a fost dovedit stiintific, cu studii in regula?
Exista ceea ce se numeste invataturi mistice folositoare si sunt ortodoxe si care vin dintr-o experienta destul de mare pe tipologii situationale de tipul "asta merge foarte bine, este o buna practica".

In cazul asta exista o practica ortodoxa in sensul asta care sunt sigur ca are si corespondent in logica stiintifica pentru diferite avantaje.

Cateodate unele le mai iei si pe motiv ca "asa sunt".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.09.2018, 19:26:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
... nevasta-mea a avut o perioada de vreo doua luni cand nu si-a dorit decat castraveti murati si cartofi prajiti plus ciocolata amaruie. dar a existat si reversul...
Imi pare rau ca a avut greturi fata de ciocolata, castraveti si cartofi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.09.2018, 19:43:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
...
Si nu mi-a raspuns nici un coleg: teoria aia cu "predispozitia la o concupiscenta necontrolata a copilului" daca parintii se mai bucura unul de altul pe perioada sarcinii e, asa cum banuiesc, doar un mit calugaresco-gnostic sau a fost dovedit stiintific, cu studii in regula?
Cea mai simpla si serioasa dovada este insasi tipologia variata a predispozitiilor(nu neaparat necontrolate) noilor nascuti, care nu se deosebesc radical de parintii naturali, ci ii "copiaza" destul de fidel, preluand si conceptia lor de viata care, din pacate, nu e total diferita in cele 9 luni de sarcina.



P.S. Intreabarea din citare pare formulata in asa fel incat sa sugereze ca niciun raspuns nu e satisfacator si, deci, nici tema in discutie; hm!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.09.2018, 20:07:34
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Imi pare rau ca a avut greturi fata de ciocolata, castraveti si cartofi.
presupun ori ca n-ai copii ori ca ma iei la misto... nu-s greturi, sunt pofte. de fapt nevasta-mea nu prea a avut greturi, am inteles ca greturile se intalnes cel mai adesea atunci cand fatul are par... fi-miu era chel la nastere.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cea mai simpla si serioasa dovada este insasi tipologia variata a predispozitiilor(nu neaparat necontrolate) noilor nascuti, care nu se deosebesc radical de parintii naturali, ci ii "copiaza" destul de fidel, preluand si conceptia lor de viata care, din pacate, nu e total diferita in cele 9 luni de sarcina.
asta ai scos-o direct din putz... e o chestie mizerabila si nu-ti dai seama ce implicatii sunt. mai gandeste-te.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.09.2018, 21:50:22
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

A avea alt punct de vedere nu este o ”chesie mizerabilă”. Și sunt mulți adepți ai acestui punct de vedere. Oricum aberații de genul dilația și alte asemenea sunt puerile.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare