Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.06.2013, 20:05:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru căsătorie, necaz, boală, deznădejde se face urmatoarea rînduială:

1. Se spovedește din copilărie pînă la zi cel bolnav, după ce a postit timp de 5 zile;
2. Împărtășanie, de nu este oprit de canoane;
3. Miercuri și Vineri mîncare odată în zi, de post, după orele 16;
4. 40 de Sfinte Liturghii, cu scoaterea de părticele de la Proscomidie pentru cel în cauză;
5. Citirea Psaltirii timp de 40 de zile;
6. La Miezul nopții, de 33 de ori “Tatăl nostru”, după fiecare cîte o metanie;
7. Dimineața Acatistul Maicii Domnului, iar seara, Paraclisul Maicii Domnului;
8. Rugăciunea continuă: “Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul !”;
9. Taina Sfîntului Maslu cu 3 sau 7 Preoți.
Rînduiala acesta se face timp de 40 de zile, atît de cel în cauză, cît și de cei din casă și toate neamurile, dînd milostenie la săraci după putere.

Sursa:
http://www.calauzaortodoxa.ro/calauz...ntru-mantuire/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.06.2013, 18:01:36
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit duhovnic, pocainta si rugaciune

Foarte folositor ar fi sa ai un duhovnic care sa te indrume in privinta rugaciunii si a cunoasterii celor duhovnicesti. Nu exista o "reteta de rugaciune" pentru a alege persoana potrivita, dar cel mai de folos este sa te indrume un duhovnic iscusit, care sa te cunoasca si sa sa-ti arate calea conform cu felul in care esti. Daca inca nu ai un duhovnic, eu te sfatuiesc sa cauti pentru ca apoi, cu indrumarea si rugaciunile lui, vei fi ajutat mai mult sa mergi pe drumul pe care ti-l alegi. Spovedania te va ajuta sa-ti vezi bubele sufletului si sa incerci sa sporesti duhovniceste.
Rugaciunea sincera si staruitoare catre Maica Domnului (acatistul sau paraclisul Maicii Domnului) pe mine m-au ajutat foarte mult in problema casatoriei. Este un lucru extrem de important pentru viata aceasta dar si pentru mantuirea ta, asa ca roaga-te cu smerenie si credinta, fara sa te indoiesti ca vei intalni pe cea potrivita pentru tine, ca sa intemeiati o familie.
Doamne-ajuta!
__________________
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.12.2013, 18:03:23
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Wink stiu ca e un topic vechi insa...

Nu stiu cum tb sa te rogi insa vreau sa va cer parerea intr-o chestiune legata de titlul topicului,vad in biserica
fete tinere,care par credincioase,care sunt nelipsite de la biserica,care se impartasesc f des,sunt decente,frumoase,probabil cu studii si care sunt singure,triste,cu timpul,am observat ca sclipirea din ochi dispare si ca devin terne,se imbraca in negru aproape ca niste maici.....asteptandu-si craii' potentialii soti care intarzie sa vina,intelegeti ironia,fetele acestea cu ce au gresit,de ce nu le cauta nimeni,nu le vrea nimeni?

Am analizat si baietii ,pot sa spun ca se arata interesati,ce vad din exterior,(nu pot sa confirm) de fetele mai aratoase,nebisericoase neaparat,de cele care nu stau cu capul plecat...Stiu ca unii dintre voi veti spune ca biserica nu este locul pt asa ceva,insa unde altfel sa gasesti pe cineva care sa-ti impartaseasca principiile tale de convietuire? Eu zic ca tot de la preoti tb sa vina o idee de apropiere pt acesti tineri care poate mai tarziu se vor pierde in lumea fara Dumnezeu,sau in deznadejde.Ce parere aveti,ati vazut si voi tineri asa?

Vreau sa cer parerea baietilor,eu zic ca dupa slujba,afara ,poate aborda o tanara s-o intrebe ceva legat tot de biserica,sa incerce ceva,sa nu mai astepte ceva minuni din cer,sa fie mai pragmatici,fetele nu sunt asa de aiurea sa-i respinga,jignindu-i,sa aiba mai mult curaj pt ca e bine de stiut ca o fata cuminte nu va veni niciodata sa-l abordeze chiar daca ar fi frumos-poza-.

Last edited by ffflorina; 28.12.2013 at 18:06:24.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.12.2013, 18:41:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit :)

Ffflorina, e foarte bine că în biserica ta sunt și bărbați tineri. În alte biserici, în afară de băieții de la strană, nu sunt decât vreo câțiva bărbați trecuți de 50 ani.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.12.2013, 20:03:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ffflorina, e foarte bine că în biserica ta sunt și bărbați tineri. În alte biserici, în afară de băieții de la strană, nu sunt decât vreo câțiva bărbați trecuți de 50 ani.
Mergi la biserica unde merge ffflorina
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.12.2013, 20:25:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Mergi la biserica unde merge ffflorina

:))))))) Asta a fost bună.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.12.2013, 22:12:41
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Asta chiar ca mi-a placut ...)))) Prietene ,daca cineva ar respecta cu strictete acest program scris de tine crezi ca ar mai dori sa se casatoreasca ? Eu nu cred . Ar merge spre o manastire spre viata monahala.



Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pentru căsătorie, necaz, boală, deznădejde se face urmatoarea rînduială:

1. Se spovedește din copilărie pînă la zi cel bolnav, după ce a postit timp de 5 zile;
2. Împărtășanie, de nu este oprit de canoane;
3. Miercuri și Vineri mîncare odată în zi, de post, după orele 16;
4. 40 de Sfinte Liturghii, cu scoaterea de părticele de la Proscomidie pentru cel în cauză;
5. Citirea Psaltirii timp de 40 de zile;
6. La Miezul nopții, de 33 de ori “Tatăl nostru”, după fiecare cîte o metanie;
7. Dimineața Acatistul Maicii Domnului, iar seara, Paraclisul Maicii Domnului;
8. Rugăciunea continuă: “Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul !”;
9. Taina Sfîntului Maslu cu 3 sau 7 Preoți.
Rînduiala acesta se face timp de 40 de zile, atît de cel în cauză, cît și de cei din casă și toate neamurile, dînd milostenie la săraci după putere.

Sursa:
http://www.calauzaortodoxa.ro/calauz...ntru-mantuire/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.12.2013, 22:27:06
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Cat despre cel care a initiat acest topic ...)) Sa-ti gasesti o sotie ,da nu e chiar simplu ,chiar daca cativa pe aici au spus ca prima pe care o intalnesti sa o iei de nevasta ,sau sa nu alegi mult ... Am 40 de ani de viata ,daca nu deschizi bine ochii pe cine alegi ai sa plangi toata viata ,sau mai rau sa cazi intr-o deznadejde de nu te mai scoate nimeni ! Mare atentie ! Fetele care merg la biserica sunt in general foarte timide (nu am inteles niciodata de ce),introvertite,necomunicative si in cele mai multe dintre cazuri simpliste in gandire ,cu inclinatie spre tipic .
Amuzanta oarecum e si intrebarea/problema ta...tu zici ceva de genul cine stie ce descantec sa zic ca sa-mi apara femeia mult dorita ?
Da e adevarat ca daca vrei o femeie de "cursa lunga" e contra indicat sa o cauti in baruri sau cluburi de dance,e la fel de adevarat ca nici in biserica e posibil sa n-o gasesti,dar sa stii ca "EA" sau "El" asta pentru fete,exista ,poate trece zilnic pe langa tine ,dar ...
Incerca sa fii mai atent cand te intalnesti cu o fata ce "semnale" iti face ,se inroseste in obraji ,nu te priveste in ochi atunci cand iti vorbeste,are un anume tremur in voce ,i se maresc pupilele etc.
Cu cat veti cunoaste mai multi oameni cu atat veti prinde experienta si dexteritate in a va exprima ,(ups am vrut sa zic in a "agata") si tot asa va dispare si tracul .
Incercati sa va abordati posibilul partener ,cat mai simplu,nu incercati sa copiati pe cineva ,fiti voi insiva ,si neaparat sa fiti sinceri in ceea ce spuneti si cu timpul ,cu perseverenta veti reusi sa gasiti si acel "El sau "Ea" ,binenteles ca e si Dumnezeu pe undeva in toate astea )
"Indrazniti ,eu am biruit lumea"
Mult succes !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.12.2013, 22:54:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Fetele care merg la biserica sunt in general foarte timide (nu am inteles niciodata de ce),introvertite,necomunicative si in cele mai multe dintre cazuri simpliste in gandire ,cu inclinatie spre tipic .
Catehumene, tu cate fete din cele care merg la biserica ai invitat la un suc, de ai tras aceasta concluzie?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.12.2013, 23:11:54
doreas doreas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2013
Mesaje: 1
Implicit Cum sa te rogi pentru o relatie crestina?

Bucurati-va daca sunteti singuri si nu maniati pe Dumnezeu pentru singuratatea voastra. Este o taina pe care o veti descoperi mai tarziu. Nu va rugati sa faceti pacate. Rugati-va sa faceti voia lui Dumnezeu in viata voastra. Este mai usor sa faci voia Lui cand nu depinzi de altcineva si nu ai obligatii. Altfel in tot neamul ar trebui sa fie un calugar. Nu neaparat in manastire ci in viata civila. Daca esti singur Dumnezeu poate avea un plan cu tine. Plan pe care nu-l poti afla decat in sfintenie. Ar trebui sa te gandesti serios la acest lucru. Viata in curatie este placuta Lui . Asa ca nu va grabiti sa va rugati pentru pacate. Nu stiti ca numai Lot si fetele lui care traiau in curatie au fost salvate din Sodoma si Gomora? Rasplata lor a fost ingerul trimis sa-i scoata afara din cetate inainte de urgie. Pe vremea lui Noe, se insurau se maritau si a venit urgia. Numai cei care ascultasera de Dumnezeu si au construit arca au fost salvati. 100 de ani l-a asteptat Domnul pe Noe sa faca arca. Asta inseamna rasplata pentru sfintenie. Stiu ca e greu dar, rugati-va la Maica DOmnului sa va ia patima si veti trai ca inger in trup fara nici o urma de dorinta. Numai cel sfinti il vor vedea pe Dumnezeu. Traim vremuri de mare taina, si daca il cautati pe Dumnezeu nu cautati altceva, ca este un Dumnezeu gelos. Iubiti-L si veti primi inmiita rasplata pentru dragostea voastra.
Vremurile sunt spre sfarsit si nu ar mai fi timp de maritis si de insurat. Imparatia Lui vine ca un fur, pe negandite si nu stim daca mai poti cobori de pe casa adica sa te mai mantuiesti.
Vorbesc din experienta mea. Am inteles tarziu acest lucru si imi pare rau ca asa de tarziu. Dar am luat hotararea si acum asta fac.Multumesc Domnului ca m-a luminat.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, relatie

Thread Tools
Moduri de afișare