Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.01.2010, 17:36:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Urmatorul sinod ecumenic

Ce reguli de slujire de prezentare si implementare a Tainelor, a slujbelor, a ritualelor bisericesti ati dori sa schimbati sau sa modificati cind se va convoca un nou Sinod ecumenic al tuturor crestinilor( al catolicilor si ortodocsilor)?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.01.2010, 17:42:03
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

as dori ca totul sa ramana la fel ca pana acum, nu avem ce schimba, sinodul nu va fi si al catolicilor ci va fi Marele Sinod al Ortodoxiei(pregatit de vreo 70 de ani) desi eu cred ca acest sinod se vrea un "Conciliu Vatican II" al ortodocsilor, sa speram ca nu va urma aceleasi directii si ca acest Mare Sinod al Ortodoxiei sa nu fie un "agiornamento" ci o intoarcere la Sfintii Parinti
__________________
valentin_top_bizant

Last edited by valentin.viliga; 25.01.2010 at 17:45:56.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.01.2010, 18:09:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Valentin, uite de exemplu, in timpul Imperiului Bizantin, copilasii erau botezati in deplina cunostinta a celor ce se petreceau cu ei, adica pe la 10-12 ani, imbracati frumos ca niste ingerasi cu o luminare din aceea mare de botez, in fata Altarului.
Hristos ar fi mentionat direct sau prin pilde daca copii ar trebui botezati la nastere fara sa aibe nici un habar de Taina ce li se aplica, si chiar dinpotriva, el cind a chemat copilasii la El a declarat ca acestia sunt curati , deci de aici intelegem ca intinarea lor incepe mai tirziu, moment in care trebuie sa ALEAGA Botezul crestin si sa-l INTELEAGA.

Oare botezul prematur nu este cauza pentru care desi suntem 85% ortodocsi in statistici, practicanti sunt doar 5%?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.01.2010, 18:23:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare botezul prematur nu este cauza pentru care desi suntem 85% ortodocsi in statistici, practicanti sunt doar 5%?
Tu stii sigur in ce categorie te incadrezi?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2010, 18:29:07
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Valentin, uite de exemplu, in timpul Imperiului Bizantin, copilasii erau botezati in deplina cunostinta a celor ce se petreceau cu ei, adica pe la 10-12 ani, imbracati frumos ca niste ingerasi cu o luminare din aceea mare de botez, in fata Altarului.
Hristos ar fi mentionat direct sau prin pilde daca copii ar trebui botezati la nastere fara sa aibe nici un habar de Taina ce li se aplica, si chiar dinpotriva, el cind a chemat copilasii la El a declarat ca acestia sunt curati , deci de aici intelegem ca intinarea lor incepe mai tirziu, moment in care trebuie sa ALEAGA Botezul crestin si sa-l INTELEAGA.
Daca tu vrei sa-ti tii copiii nebotezati, te priveste doar pe tine.. tu raspunzi de ei!

Dar nu veni aici sa dai sfaturi IMPOTRIVA INVATATURII BISERICII!
Eu stiu de ce mi-am botezat copiii.. nu am facut-o din imitatie sau ca sa respect o "datina".

Daca tu nu ai aflat inca ce inseamna botezul ortodox, asta nu inseamna ca trebuie sa vii aici sa insinuezi ca pruncii sunt botezati degeaba!
Ai ceva de spus?
Pai asuma-ti, frate, responsabilitatea pentru ce vorbesti!
In ce calitate vobesti? Ai macar calitatea de crestin?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2010, 18:36:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare botezul prematur nu este cauza pentru care desi suntem 85% ortodocsi in statistici, practicanti sunt doar 5%?
Problema aceasta a observat-o si Sfantul Simeon Noul Teolog, in vremea sa, si exista cu mult inaintea lui: "Nu toti cei isi au numele de la Hristos sunt cu adevarat crestini." Cu alte cuvinte nu toti sunt crestini si dupa fapte.

Botezul pruncilor are profunde temeiuri duhovnicesti. Nu am vazut niciodata in el o modalitate prin care Biserica Ortodoxa a incercat sa sporeasca doar numeric. Botezul, aceasta "mare si infricosatoare" Taina, prin care murim pacatului si viem lui Hristos, este doar inceputul vietii crestine. Dar ea nu este totul. Daca ar fi fost asa, Biserica nu ar mai fi avut nevoie de celelalte Sfinte Taine, care au drept scop tocmai cresterea noastra duhovniceasca.

Cea mai mare parte a crestinilor de astazi nu isi duc viata in Biserica. Acestia au tangenta cu Biserica, in mod sporadic, la Botez, Cununie, Inmormantare. Nu este normal.

S-a ajuns aici pentru ca nesocotesc celelate slujbe ale Bisericii si celelalte Sfinte Taine (Spovedania, Impartasania, Maslul etc.)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.01.2010, 18:39:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Indignare!

Andrei, masoara-ti cuvintele.. nu vorbesti ca un ortodox, am mari dubii ca esti ortodox.
Cele mai mari aberatii le-ai spus tu... pai bati toti sectantii de departe!

"Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.
Ce este născut din trup, trup este; și ce este născut din Duh, duh este.
Nu te mira că ți-am zis: Trebuie să vă nașteți de sus. " (Ioan cap. 3)

Mai mult, cum impartasesti copilul daca nu este botezat? Pai tu propui parintilor (implicit) sa tina copiii departe de Sf. Trup si Sange al lui Hristos. (aaa, dar tu nu crezi ca Sf. Euharistie este Trup si Sange..ai mai spus!)
Du-te, omule, unde ti-e locul! Nu mai incerca sa pescuiesti crestini smintelile tale!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.01.2010, 18:50:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Tot pt Andrei..

Ai tot facut referiri "subtile" la sotul meu ateu (ca cica sa stau sa-l ascult..etc.)
Pai tu ai habar ca sotul meu ateu este mai evlavios decat tine?
Cand am spus "botezam copilul" nu a comentat: si-a luat liber de la lucru, am luat bilete avion si am venit pana in Rom cu tot calabalicul sa botezam copilul.
Nu m-a intrebat niciodata de ce impartasesc copiii, de ce-i invat sa sarute icoanele, de ce pun icoane pe pereti.
Nu este de acord.. dar nu deschide gura. De ce? Ca deep deep down, in adancul sinelui se teme de Dumnezeu sa spuna astfel de lucruri!
Cu gura spune nu cred, dar inca nu a hulit nimic sfant.

Dar tu esti ortodox practicant si contesti necesitatea botezului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.01.2010, 19:08:09
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Anna, stai nu te indigna chiar asa, cu cred ca chiar asta vroia sa spuna Andrei. Valentin a spus ca nu trebuie schimbat nimic, ci doar poate sa ne intoarcem ca pe vremea Sf Parinti. La care Andrei a spus, sigur, si pe acea vreme botezul se facea la 10-12 ani (daca e adevarat sau nu, este cu totul altceva, poate cineva poate sa spuna, eu nu stiu), si poate asa se inmultesc ortodocsii practicanti.

Problema pe care o pune Andrei nu este botezul la varste fragede, ci apatia religioasa, care este de altfel un fenomen serios care ar trebui adresat. Si da, sigur, toata lumea se imbulzeste sa isi boteze copiii, din obisnuinta, din superstitie, sau din credinta, dar ce facem dupa? Fiindca noi nu suntem protestanti ca sa spunem osas --once saved, always saved -- doar botezul in sine nu ne mantuieste nici pe departe, ci doar deschide poarta spre posibilitatea mantuirii. Ca si institutie si in mod constant si organizat, Biserica ar trebui sa se ocupe de problema lipsei de catehizare. Ce rost are botezul daca tu dupa aia mai dai pe la biserica pe la vreo nunta sau inmormantare, si atunci nu stii cum sa se termina mai repede ca sa mergi la petrecere/praznic.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2010, 19:20:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Poate ca unii boteaza copiii din "datina". Probabil ca asa am fost botezata si eu, sotul meu..majoritatea cunoscutilor. Dar tot este bine!
Intre cunostintele mele romance din orasul in care stau, nici una nu si-a botezat copilul in ortodoxie! Fie au trecut la alte credinte mai "atractive", fie nu au botezat copiii deloc din lipsa de timp si interes.
Chiar si un botez "conventional", caruia nu-i intelegi semnificatia.. tot este mai bun decat ce vad in jur.
Eu mi-am batut o prietena la cap cu importanta botezului.. pana la urma a dat telefon la cateva biserici ortodoxe, dar a renuntat ca i s-a parut prea "complicat".. si nu i-a placut nici vocea (!!) celui cu care a vorbit. Intre timp fetita ei a ajuns la gradinita si e tot nebotezata..

De aceea ma supara opinii ca cea de mai sus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al saptelea Sinod Ecumenic Ekaterina Istoria bisericii 0 13.10.2012 01:07:32
Al optulea sinod ecumenic de la Florenta Calin21 Istoria bisericii 3 08.10.2011 12:12:34
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 28.10.2010 23:47:48
Sfantul Sinod al saptelea ecumenic mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 17.06.2009 15:56:40
Se pregateste un nou sinod ecumenic? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 10.11.2008 23:28:33