Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.08.2007, 16:04:28
LEXA LEXA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2007
Mesaje: 3
Implicit

Am si eu o problema...Dateaza de vreo 2 ani...Acum 2 ani l-am cunoscut pe cel care acum mi-a devenit sot.El atunci tocmai se despartise de o fata care se tragea dintr-un neam de tiganci-cel putin am auzit ca mama ei s-ar ocupa cu vrajitorii.El ii facuse mult rau,iar ea cred ca a facut cumva si i-a facut vraji sau farmece.Timp de 2 ani de zile s-au intamplat atatea ca nu as avea cuvinte sa va spun!...Noi ne-am iubit enorm de la inceput,el a fost primul meu barbat,iar eu prima sa femeie...Ne-am darut cu iubire si ne-am jurat credinta...De la un timp insa,au inceput certuri groaznice,interminabile,oribile,care nu pot exista decat intre dusmani de moarte...Ne spuneam lucruri oribile,de neiertat,plangeam non-stop...Am avut atatea tentative de despartire ca nici nu-mi mai aduc aminte...Tot timpul intervenea subiectul "ea"-fiind fosta lui prietena.Tot timpul ne certam din cauza ei,intr-un fel sau altul.A si intervenit direct in relatia nostra-telefoane,mesaje-despre care el ma mintea.Ma iubea,il iubeam.NU REUSEAM SA INTELEGEM DE CE NE PURTAM ASA UNUL CU CELALALT!...Pana intr-o zi cand am aflat ca unele dintre bijuteriile pe care mi le daduse cadou fusesera de fapt luate de alte fete,iar inelul de logodna-DIN AUR-fusese furat...Si ca avea mereu vise intunecate in care ii aparea "ea"...Eu stiam de mica ca aurul furat e blestemat.Inca nu-mi imaginez cum a avut curajul sa-mi spuna...Dar ii multumesc si acum,caci daca nu o facea cine stie cum ajungeam...Atunci le-am aruncat pe toate si am mers la un preot sa ne descante si sa vina sa ne sfinteasca casa si am pus si un acatist.DE ATUNCI LUCRURILE AU MERS DIN CE IN CE MAI BINE...Ne-am casatorit,ne iubim si ne respectam si mai mult...Dar de curand am inceput EU sa am cosmaruri-PISICI NEGRE TURBATE,CARE MA MUSCA,SERPI CARE SAR SA NE MUSTE...MAI NOU-NU MAI AM SOMN DELOC!Si el a inceput sa viseze PISICI care vor sa-l muste si care latra la el...NOAPTEA AUD TOT FELUL DE ZGOMOTE PRIN CASA SI PARCA SIMT CA MA ATINGE CINEVA...A INCEPUT SA-MI FIE FRICA DE INTUNERIC,DE NOAPTE!...IERI mi-a zis si mama mea-care este tocmai in ITALIA-ca m-a visat urat si ca cineva imi face FARMECE!AM DAT CU APA SFINTITA PRIN CASA ASEARA,AM ARS O LUMANARE SFINTITA,L-AM DAT SI PE SOTUL MEU CU EA IN FRUNTE,AM CITIT DIN BIBLIE,AM SPUS CATEVA RUGACIUNI,MI-AM PUS O CRUCIULITA LA GAT,UMBLU CU ICONITA IN GEANTA...Nu stiu ce as mai putea face...Nu inteleg cum DUMNEZEU lasa oamenii rai sa faca atatea rautati celor buni...REcunosc,nu ma duc la biserica decat f. rar,dar PORT CREDINTA IN SUFLET...OARE NU E DE AJUNS?!...VA IMPLOR DATI-MI UN SFAT,SPUNETI-MI CEVA CARE SA MA LINISTEASCA,CACI ALTFEL MI-ESTE TEAMA CA IMI VOI PIERDE CREDINTA IN DUMNEZEU!...VA ROG MULT,AJUTATI-MA!...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.08.2007, 16:21:51
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Lexa,tamaiaza si prin casa avand tamaie si carbune,cheama un Preot ca sa iti faca Sfestania la casa,stropeste ca pana acum cu agheasma, adica cu apa sfintita,aprinde o candela care sa fie supravegheata de tine atata timp cat arde ea,aprinde lumanari pt.voi doi,dar si pt.vii,morti,si inca una pt.indeplinirea dorintelor in scopul mantuirii tale si a celor la care tii tu,mergi la Sfintele Slujbe de la Biserici sau mergi pe la Sfintele Manastiri,Schituri,daca iti permite situatia financiara,si de asemenea vb.si cu un Preot Calugar,adica Ieromonah sau Ieroschimonah caci e mai bine asa,data fiind situatia ta.Cauta-ti de urgenta un Preot Duhovnic care sa fie pe sufletul tau rugandu-te Prea Bunului Dumnezeu sa ti-l trimita,sa ti-l scoata in cale,si caruia sa ii spui cu toata sinceritatea toate acestea,si in care sa ai incredere ca te va intelege,sprijini si te va ajuta si sustine cu sfaturi, Spovedanie,Impartasanie si rugaciuni ale Sfintiei Sale ca sa fii sub acoperamantul Lui Dumnezeu,dar si cu rugaciunile tale pt.tine si cel apropiat tie.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.08.2007, 16:35:07
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Aparitia ei in vis se traduce cateodata printr-o dorinta de independenta. Pisica este simbolul feminitatii. Este pazitorul caminului, reprezinta confortul si siguranta apartamentului. Pisica asociata cu casa este un semn de liniste si de pace a sufletului. Este de asemenea reprezentativa pentru nevoia de a avea un spatiu propriu, un loc de liniste si de relaxare.

Pentru femei, pisica din vis exprima sexualitatea lor. Daca animalul este salbatic sau agresiv, inseamna ca sexualitatea lor nu este exprimata, din teama, asa cum si-ar dori.


poate fi expresia unei dorinte constranse ( de independenta sau de natura sexuala)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.08.2007, 16:44:06
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Si de asemenea sa mergi la Sfantul Maslu mai ales,la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie,sa te ungi cu sfantul Mir,cu untdelemn sfintit,sa cumperi si smirna daca poti,mir sfintit,bratara de matanii impletite cu 33 de noduri si o margica din plastic sau de lemn,intrucat daca te rogi pe aceste boabe impletite,cu cate o rugaciune la fiecare nod impletit,ai mare ajutor de la Dumnezeu si Sfanta Fecioara Maria,Maica Domnului si de la toti Sfintii si Sfintele la care te rogi tu.Dar tine legatura cu Dumnezeu si Maica Domnului,cu toti Sfintii Lui si cu Biserica,cu Manastirile si Schiturile,nu te indeparta de Domnul si mai ales sa nu iti fie frica,intrucat nimic rau nu ti se poate intampla daca esti cu Dumnezeu si ramai aproape de EL.Daca iti este frica nu e bine,pt.ca frica este o slabiciune a noastra si un semn de vulnerabilitate din partea noastra,dar de asemenea si o dovada de lipsa de credinta.Fii curajoasa si optimista,ai incredere in Dumnezeu ca nimic rau nu ti se va intampla,ne sunt numarate pana si firele de par de pe cap,acum esti si tu incercata,ca noi toti de altfel.P.S. Aminteste-ti de ceea ce a vazut Sfantul Constantin cel Mare,de semnul sfant aratat lui de Dumnezeu,adica de Sfanta Cruce:"prin acest semn vei birui".Asa sa fie si cu tine!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2007, 16:45:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

adica nishte vise, nishte zgomote shi amintiri de fosta iubita a sotzului, tziganca, shi atingerile necuratului te sperie? fireshte ca te sperie, ca pe mine ma sperie shi un film mai ciudat, un film horror, dar apoi extensia lui prin locuintza... De exemplu cand am vazut Matrix diferitele lui partzi sau Constantin de pe HBO n-am putut dormi zile inshir, shi daca ma gandesc shi acuma sa analizez unele aspecte iar o iau razna... deci tzi-este frica... poi foarte bine stimabila, LEXA, dar eu ce sa zic cum ca in anumite noptzi chiar vin pisicile de urla pe sub balcon la mine de la gunoaie shi fac exact ca shi copiii, sau ca dracii, de parca ash putea sa spun cum, shi fie noaptea fie inspre dimineatza... shi nu sunt visuri... oricum in visuri nu trebuie sa crezi deloc, sunt ingeneral aberatzii shi de multeori tzi le influentzeaza shi necuratul sa tragi tu concluzii din vise... defapt nu trebuie sa pui nici un pretz pe ele... prostii intr-un cuvant...

Dar cum oare sa te ajutam noi mai bine decat o face Domnul... Poi daca spui ca ai facut atatea(ai chemat preotul sa sfintzeasca, ai stropit cu apa sfiintzita, ai citit rugaciuni shi din Biblie, ti-ai prins cruciulitza in gat shi portzi o icoana la tine) inseamna ca potzi sa te linishteshti, poi cred ca ai facut destule din ce trebuia... ca sa-tzi mai alungi din teama, sa te mai ajute Domnul... dar nu cred ca era nevoie sa-l dai cu lumanare sfintzita in frunte, asta n-am mai auzit... dar ca sfat ce sfat tzi-ash putea da pe langa ce ai facut tu?... poi ce ne-a invatzat shi pe noi, duhovnicii:
-sfanta Cruce, inchinare, semnul sfintei cruci, ca zicea Euftalia ca fuge necuratul mancand pamantul cand itzi faci cruce...
-rugaciunea lui Iisus (aia scurta cu ... miluieshte-ma pe mine, pacatosul, eu shi pe asta o incurc)
-striga-L pe Domnul pe numele sau sa te scoata din groapa (Doamne Iisuse Hristose sau Iisus Hristos)
-plecarea capului shi drapta socoteala sau drapta carmuire in Domnul
-participarea pe cat posibil, dupa umilele tale/voastre puteri shi ajutorul Domnului la trupul Bisericii, la practica duhovniceasca randuita pentru totzi mirenii, pentru noi totzi...

dar vezi ca deavolul deabea acum v-a incepe sa te streseze shi sa te innebuneasca... ca doar celor care sunt la el in ograda (eretici sau necredincioshi) le da pace shi te fenteaza ca asha trebuie sa fii shi tu... deci abea acum te va ataca asha cum ne ataca pe totzi... ca sa ai impresia ca ii shi birui, ca ii potzi invinge shi alunga... sa vezi atunci ce grozava te crezi... shi ce mandrie frumoasa capetzi... nu-tzi fa probleme, Domnul ii alunga... prin puterea Lui...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2007, 20:47:59
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Sebastiana zice foarte bine,dar aici,in sfintele Biserici,dupa randuiala sfintilor parinti,va trebui sa ai rabdare mai mare fata de celelalte chestii vrajitoresti.La vrajitorii,lucrurile,parca se implinesc mai repede,(atentie,si unii preoti pot face asa ceva!)dar este amagire 101 la suta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2007, 22:44:16
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Lexa,si eu sunt de acord cu ce te-a sfatuit Sebastiana mai putin cu ce a zis Calator.In plus mai citeste acatistul sfintilor Ciprian si Iustina.La biserica incearca sa mergi cu regularitate.As dori sa te intreb(poti sa nu-mi raspunzi),daca sunteti cununati la Biserica?Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2007, 23:19:37
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Si sa mai citesti si acatistul Sfintei Mare Mucenite Marina,dar eu am simtit foarte mare ajutor de la Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria,asa ca Ea ramane pe primul loc dintre toti Sfintii si toate Sfintele,Ea este prima si cea dintai, imediat dupa Dumnezeu,asa cum zic si gandesc eu,cea mai valoroasa, intrucat Ea este Sfanta Sfintelor si o foarte buna intermediara si mijlocitoare cu rugaciunile Ei prea sfinte catre Dumnezeu Sfanta Treime,Ea este prima dintre toti Sfintii si va ramane cea mai mare ocrotitoare,sfatuitoare si grabnic ajutatoare a tuturor crestinilor ortodocsi si catolici care apeleaza la Ea,asa ca eu te sfatuiesc sa ti-o iei ca grabnica ajutatoare,ocrotitoare,calauzitoare si povatuitoare.Doamne ajuta!Fie ca Maica Domnului sa te insoteasca mereu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.08.2007, 01:39:46
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:):D???:cool::sleep::D:thumbsup:Sa ma iertati dar am ras cu pofta.Toate-s adevarate cate s-au zisdar vezi ca sa nu fie cumva rodul inchipuirii...vrajitoria,vrajeala...periculosi coloratii astia...metisii,rrrromii..mie mi-ar fi frica sa si respir acolo:dozingoff:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2007, 10:34:42
LEXA LEXA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Lexa,si eu sunt de acord cu ce te-a sfatuit Sebastiana mai putin cu ce a zis Calator.In plus mai citeste acatistul sfintilor Ciprian si Iustina.La biserica incearca sa mergi cu regularitate.As dori sa te intreb(poti sa nu-mi raspunzi),daca sunteti cununati la Biserica?Doamne ajuta!
Nu,doar cununie am facut ca nu ne-a permis situatia financiara...:(
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Încet, dar sigur: musulmanii încep să-i cinstească pe Sfinți laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 0 02.05.2012 00:55:01
Incep inscrierile la Seminarele Teologice Ortodoxe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 10.06.2010 22:03:54
Incep sa-i inteleg pe pustnici... sophia Generalitati 37 08.06.2010 23:28:36
credinta dorinel78 Stiri, actualitati, anunturi 13 13.10.2007 23:29:02