Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.12.2011, 17:40:25
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

O femeie de aproximativ 60 de ani așteaptă pe holul Secției de Nou-Născuți pentru a intra să stea de vorbă cu maica-stareță. Impresionată de povestea Sebastianei Gâtlan, aceasta a spus plângând că ar vrea să o ajute. „Eu nu o consider vinovată că a născut, am făcut atâtea avorturi la viața mea și vreau să-mi găsesc măcar o mică parte de iertare în fața lui Dumnezeu. Măcar pentru o perioadă, îi pun la dispoziție, ei și bebelușilor, apartamentul meu. Le găzduiesc eu pe toate trei, să nu le abandoneze”.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.12.2011, 18:27:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
O femeie de aproximativ 60 de ani așteaptă pe holul Secției de Nou-Născuți pentru a intra să stea de vorbă cu maica-stareță. Impresionată de povestea Sebastianei Gâtlan, aceasta a spus plângând că ar vrea să o ajute. „Eu nu o consider vinovată că a născut, am făcut atâtea avorturi la viața mea și vreau să-mi găsesc măcar o mică parte de iertare în fața lui Dumnezeu. Măcar pentru o perioadă, îi pun la dispoziție, ei și bebelușilor, apartamentul meu. Le găzduiesc eu pe toate trei, să nu le abandoneze”.
de acest gen de ajutor vorbeam.
nu stiu care este situatia actuala. presa considera, probabil, ca subiectul nu mai este interesant.
stiu ca initial femeia isi refuzase copii.
dar noi nu stim prin ce ganduri, stari, temeri, trece proaspapa mamica.
femeia are nevoie de ajutor pentru a-si accepta noul statut. nu e usor.
de aceea PS Vicentiu a promis ca Biserica le va ajuta, mai ales pe femeie, in noua viata.
practic fosta maica trece prin ce a trecut la depunerea voturilor. a murit si s-a nascut din nou. este o alta persoana.
iar la intrebarea: cine esti tu soro?
ea ar trebui sa raspunda: sunt mama celor doua fetite.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.12.2011, 18:48:17
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
de acest gen de ajutor vorbeam.
nu stiu care este situatia actuala. presa considera, probabil, ca subiectul nu mai este interesant.
stiu ca initial femeia isi refuzase copii.
dar noi nu stim prin ce ganduri, stari, temeri, trece proaspapa mamica.
femeia are nevoie de ajutor pentru a-si accepta noul statut. nu e usor.
de aceea PS Vicentiu a promis ca Biserica le va ajuta, mai ales pe femeie, in noua viata.
practic fosta maica trece prin ce a trecut la depunerea voturilor. a murit si s-a nascut din nou. este o alta persoana.
iar la intrebarea: cine esti tu soro?
ea ar trebui sa raspunda: sunt mama celor doua fetite.
Situatia e urmatoarea: ea a decis sa isi creasca fetitele, a spus ca a fost un moment de ratacire acel refuz de a le recunoaste ca fiind ale ei. Fratele femeii, unchiul fetitelor, a spus ca e dispus sa le gazduiasca si din cate am inteles, s-au si mutat la el. Am spus ca nu inteleg ce fel de ajutor putem da, pentru ca nici doamna in cauza, nici apropiatii nu au declarat ca ea nu ar avea posibilitati sa isi creasca fetitele. In presa nu a aparut nimic despre situatia lor financiara, dar sunt sigura ca daca era nevoie de un astfel de ajutor, s-ar fi scris in ziare sau undeva despre asta. O vorba buna? Sigur ca as avea, nu o judec. Dar doamna nu e aici, pe forum, deci nu am cum sa ii adresez aici acele vorbe de sprijin de care ziceai si tu. Sper ca acum ai inteles de ce intrebam la ce fel de ajutor se referea cea care a deschis acest thread.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.12.2011, 20:53:22
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Ce-i drept este un caz destul de discutat. Parerea mea si nu dau cu parul este ca inainte de a discuta trebuie sa cunoastem conjunctura in care s-a intamplat acest lucru. Poate a fost ceva din obligatie nu din placere, poate a fost ceva ce nu a constientizat si asa mai departe. Se intampla tot felul de lucruri in ziua de astazi se pun tot felul droguri in bautura si in mancare. Mai intai trebuie sa constientizam ca suntem oameni si suntem supusi greselilor. Daca femeia asta a purtat haina monahala asta nu inseamna ca trebuia sa o vedem ca pe o sfanta si acum vai Doamne uite ce a facut sfanta. Toti suntem oameni indiferent ce viata ducem. Asa ca doar Dumnezeu stie si El este in masura sa judece situatia pt ca stie ce s-a intamplat acolo. S-ar putea sa judecam si sa etichetam gresit si atunci noi suntem mai aspru judecati decat femeia aceasta care totusi stia ce o asteapta si totusi nu a facut avort. Iertati-ma daca v-am suparat cu ceva prin gandirea mea.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.12.2011, 00:15:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Banuiesc ca a fost postat doar ca sa se arate lumii intregi ca o calugarita a pacatuit,motiv de maxima satisfactie pt lumea de rand.
Exact..intamplator am auzit doua tanti care discutau cu atata satisfactie despre chestia asta si isi dadeau cu parerea ce e normal si ce nu e normal, ce ar trebui sa faca respectiva, etc.

Am impresia ca exista un soi de satisfactie morbida a romanului de a-si baga nasul in viata altuia, chit ca realitatea ii este adusa sub nas de intermediari care doar bine intentionati nu sunt, pentru el nu conteaza..important e sa stie ca stie, prost, gresit, dar stie, si judeca..el s-a nascut analist.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.01.2012, 01:11:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

http://www.evz.ro/detalii/stiri/viat...eu-960084.html

Lucrul care mă nedumerește în acest articol este acela că această măicuță era salariată a Episcopiei. În general monahiile sunt salariate sau numai starețele ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum putem ajuta pe cineva sa-L gaseasca pe Dumnezeu? eulaura Generalitati 25 27.06.2013 15:36:21
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Oamenii strazii. Cum ii putem ajuta? N.Priceputu Umanitare 54 10.04.2012 17:05:24
Si noi putem ajuta anita Umanitare 2 16.09.2009 19:42:32
Macar o data putem ajuta... maryanast Umanitare 5 29.11.2007 22:25:51