Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.12.2011, 08:49:04
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nu prea e firesc sa se intample asa, iar daca totusi se intampla, cred ca ei nu fac decat sa se provoace reciproc si sa faca voia vrajmasului. Nu pot sa spun ca am fost prin foarte multe manastiri, dar pe unde am fost, m-a miscat caldura si dragostea lor. Cu o singura MARE exceptie: nu dau nume, ci doar atat: era o foarte cunoscuta manastire de maicute. Mi se parea ca pluteste tensiunea in aer, si nu am vazut altceva decat o anume forma de ascultare, fara dragoste si fara convingere, iar rautatile se imparteau cu generozitate. Si tot acolo, ca si cum n-ar fi fost de-ajuns, m-a socat pretul fixat pentru un acatist de 40 de zile. Poate am prins eu o zi proasta; poate erau epuizati dupa o zi grea, desi era una obisnuita din timpul saptamanii. Si... acum imi amintesc, tot acolo am auzit spunandu-se lucruri nefiresti, pentru o celebra manastire de calugari pe unde tocmai fusesem cu cateva zile mai inainte, unde simtisem toata pacea lumii in sufletele noastre si unde abia asteptau sa stea de vorba cu noi, cei rataciti si stingheri.
La cealalta extrema, din punctul meu de vedere, cred ca pot sa spun ca se afla Manastirea Sihastria. Indiferent de perioada in care mergeam, acolo am cunoscut monahi a caror har dadea pe-afara, fie ca vorbim de cei care-ti primeau pomelnicile, fie de cei de la bucatarie, brutarie, etc... Pentru ei eram exact ceea ce sunt: un strain si un pacatos. Dar m-au tratat ca pe un frate fata de care pareau sa aiba foarte multa intelegere si bunatate. Intotdeauna vizita acolo mi-a facut mult bine, chiar daca poate nici nu realizam asta in primele zile.
Tocmai asa am si eu o problema si la inceput am crezut ca sunt eu de vina pt ca nu stiam ce-i viata de manastire. Dar cu ceea ce fac maicile de la manastirea aceasta nu sunt de acord nici alte fete bisericesti si nici credinciosii si vin din ce in ce mai putini. Intr-adevar si sunt convins ca exista si alte manastiri de maici in care asa cum spuneti si voi, se simte dragostea lor fata de credinciosi, si se simte si dragostea lui Dumnezeu fata de ele si fata de crestinii care intra acolo.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.12.2011, 08:56:00
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa esti tu noroc sa dai peste astfel de "reprezentati" ai vietii de manastire + ghinionul sa generalizezi..
Ca un simplu crestin care as fi intrat in aceea manastire in vizita, intr-adevar asa as spune si eu ca orice al crestin ca se simte dragostea lor, ca se simte caldura cu care te intampina si asa mai departe, ceea ce asa am si avut impresia la inceput. Dar mi-am schimbat-o in timp pt ca luasem decizia sa si raman cateva zile acolo sa ajut la treburile gospodaresti. Si asa resusim sa vedem adevarata fata, vietuind acolo macar cateva zile. Slava Domnului ca totusi mai exista si cateva manastiri care intr-adevar se pot numi manastiri si mentin credinciosii in rugaciune.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.12.2011, 14:11:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Concurență, aflare în treabă, bârfă, iscușenie sau un ghiveci din toate astea.
Laicii sunt copleșiți de idealizarea monahismului dar monahii sunt mai realiști....știți voi.... diferența dintre turist și rezident.
Si credeti ca avem dreptul sa ii judecam? Sau credeti ca sunt mai multi sfinti in lume decat in manastiri?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.12.2011, 14:14:49
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu sincer,nu inteleg la ce ti-ar folosi un asemenea raspuns?
Cum te-ar ajuta mai bine in viata?
Poate face acest raspuns o diferenta neta in existenta ta?
Daca da ,cum???
Ca sa cream zazanie intre noi. Nu ne ajunge ca isi "baga coada" cei de alte credinte si ne mai sabotam si noi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.12.2011, 17:40:30
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Ma iertati ca pun aceasta intrebare la care ati putea spune ca din nou este un subiect de barfa, dar am nevoie de un raspuns. De ce calugarii vorbesc de rau de maici si de ce maicile vorbesc de rau de calugari? Adica daca vei merge la o manastire de monahi iti va spune cine stie ce de manastirea din apropiere sau din indepartare, care este de maici, cine stie ce, si viceversa. Va multumesc si ma iertati.
Nici eu nu am auzit asa ceva. Pe unde am fost toti laudau manastirile din zona, si monahii laudau pe monahii pt credinta si harnicie, si viceversa.
Cred ca ai intalnit cateva cazuri izolate, se mai intampla, din duh de mandrie, vorba aia fac concurs care sunt mai buni, care atrag mai multi fani.
Poate ai auzit parerea personala a 2-3 insi prinsi de acest duh, nu cred sa fie o stare generala. Caci repet, eu pe unde am umblat i-am auzit vorbindu-se numai de bine,
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.12.2011, 15:49:44
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ca sa cream zazanie intre noi. Nu ne ajunge ca isi "baga coada" cei de alte credinte si ne mai sabotam si noi.
Asa se intampla mereu pe acest site. In loc sa dam raspunsuri cu folos sau cel putin sa vorbim frumos stim doar sa spunem "este subiect de barfa", "sa cream zazanie intre noi" si asa mai departe. Ii apreciez pe cei care intr-adevar vor sa ajute. Am vazut cativa care au dat exemple sau spunand frumos "ca mai sunt 2-3 pesrsoane prinsi de duhul necurat" sau au spus altceva. Aveam si eu nevoie de un sfat, aveam nevoie de o lamurire, dar nu, trebuie sa aruncam cu sageti. Faptul ca creasem un simplu subiect in care imi ceream o simpla iertare fata de cei carora le-am gresit si fata de cei care poate nu le-am gresit a fost un subiect in care au avut loc discutii. Era un subiect in care si altcineva putea sa-si ceara iertare fata de altcineva. Daca si la acel subiect au fost vorbe rele ce sa mai cerem la alte subiecte? Imi pare rau ca multi dintre noi nu putem lasa rautatea deoparte. era doar o simpla intrebare la care necesita un singur raspuns. Imi cer iertare fata de toti membrii. Doamne ajuta
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.12.2011, 12:17:42
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Implicit :-) Ce nedumeriri ...

Pai unii calugarii nu inteleg de ce monahiile nu sunt toate sfinte devreme ce nu au de aspirat la demnitati bisericesti sau invatatoresti iar unele monahii nu inteleg de ce calugarii nu sunt toti sfinti devreme ce au de povatuit poporul binecredincios. Evident, Dumnezeu, saracul de El, va judeca pe toate. Fiecare vom da socoteala fratilor, nu va bateti capul, toti suntem cu ciorchini de pacate ca un cancer pe suflet. Sa ne fereasca Dumnezeu de bataia Lui, vorba psalmistului "nu cu mania Ta sa ma mustri pe mine, nici cu iutimea Ta sa ma certi".

Sa fiti sanatosi ! La multi ani !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.12.2011, 12:31:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Ma iertati ca pun aceasta intrebare la care ati putea spune ca din nou este un subiect de barfa, dar am nevoie de un raspuns. De ce calugarii vorbesc de rau de maici si de ce maicile vorbesc de rau de calugari? Adica daca vei merge la o manastire de monahi iti va spune cine stie ce de manastirea din apropiere sau din indepartare, care este de maici, cine stie ce, si viceversa. Va multumesc si ma iertati.
Ați auzit ce spun arhitecții despre constructori sau vițăvercea ? Să vedeți ce scriu ortodocșii despre catolici, stiliștii despre ortodocși sau toți aceștia despre adventiști ! Dar evreii despre creștini ori musulmanii despre evrei, ce să mai spun ?

În ceea ce privește războiul sexelor, e suficient să aruncați o privire pe topicurile chiar ale acestui forum ! Sau în opinia generală ! Cum, nu știați că toți bărbații sunt niște porci, iar femeile niște curve ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.12.2011, 17:08:20
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

În ceea ce privește războiul sexelor, e suficient să aruncați o privire pe topicurile chiar ale acestui forum ! Sau în opinia generală ! Cum, nu știați că toți bărbații sunt niște porci, iar femeile niște curve ?
Totusi nu putem spune asa ceva despre monahi si monahii ca sunt porci si curve
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.12.2011, 18:50:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Totusi nu putem spune asa ceva despre monahi si monahii ca sunt porci si curve
Nu, doar "pedofili" si "homosexuali", asta daca nu avem dovezi ca "fura si insala".

(Ma iertati! aprecierile nu-mi apartin, citez si eu ce zice lumea)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O intrebare la care nu gasesc raspuns depre viata lui isus alexica Generalitati 107 26.06.2011 00:02:10
O intrebare fara raspuns! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 1 27.12.2010 20:59:39
O intrebare, la care nu gasesc raspuns! nede_mar Intamplari adevarate 2 01.06.2009 12:20:58
caut un raspuns izmenuzza Generalitati 15 12.05.2009 01:17:07
Caut un raspuns Mit_I Botezul 10 26.11.2007 01:53:33