Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2011, 20:27:44
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit Preotul calugar

Am si eu o intrebare. Cine este mai mare intr-o Manastire de maici. Preotul-Calugar sau maica stareta? Multumesc anticipat. Doamne ajuta.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2011, 22:32:29
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Am si eu o intrebare. Cine este mai mare intr-o Manastire de maici. Preotul-Calugar sau maica stareta? Multumesc anticipat. Doamne ajuta.
Maica Domnului e cea mai importanta... deciziile ce tin de manastire le ia maica stareta, ca de aia a si fost aleasa stareta, preotul doar face slujbele in biserica. asa cred eu...

daca am scris ceva gresit rog sa fiu corectat
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2011, 23:01:01
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Raspunsul la aceasta intrebare suporta nuante teoretice iar in practica depinde de smerenia , de pocainta si de cunoasterea absoluta a rolului , sau a raspunderii , sau a sarcinii , pe care ti-ai ales-o cind ai hotarit sa intri in monahism .
Preotul duhovnic este cel care organizeaza serviciile in biserica (nu numeste persoane dar dintre mai multe propuse selectioneaza pe cea care are mai multa dragoste si daruire fata de ascultarea de paraclisier, cintaret la strana , citet, s.a.m.d.), savirseste slujbele din cultul public si impune regulile canonice atit pt. maici cit si pt. mirenii care vin in minastire pt. slujbe .
De asemenea , f. important este rolul preotului calugar ca duhovnic . Obstea monahala se formeaza si se desavirseste in misiunea ei cu si in jurul duhovnicului . In totdeauna duhovnici vestiti, adica imbunatatiti, au creat in jurul lor obsti si minastiri vestite si cautate atit de calugari cit si de mireni . Aici , in desavirsirea duhovniceasca a preotului se vede si taria si purterea lui invatatoreasca , impletita cu cea pastorala.

Stareta nu are ce sa caute sa se amestece in treburile preotului , nici in rolul sau de invatator al credintei si al calugariei , nici in cel pastoral si cu atit mai putin in misiunea sfintitoare (de a sluji sfintele taine).

Desigur ca exista si starete bolnave de darul sefiei si care se indeparteaza incet-incet de la misiunea sa pt. care a depus juramint (a calugariei) voind sa traiasca mai mult paminteste decit ingereste si atunci incepe sa-si umfle muschii exact acolo unde nu este treaba ei .
Intotdeauna cind duhovnicul este mai mare de virsta si mai ales cind este si imbunatatit atunci , f. frecvent, se intimpla ca stareta sa asculte mult de duhovnic si sa nu faca nici un lucru fara binecuvintare (ca doar a depus votul ascultarii la intrarea in calugarie) in minastirea sa .
Dar cind staretele sunt mai batrine sau chiar mult mai batrine decit duhovnicul , deobicei iese scandal (musamalizat pt. exteriorul minastirii) si atunci nu mai conteaza decit muschii staretei .
In minastirile de calugari rareori se intimpla ca staretii tineri sa nu asculte de batrinii obstii sau sa nu ii consulte si sa le ceara binecuvintarea pt. toate treburile minastirii .
Numai la maici se intimpla rasvratirea , precum am spus , cind staretele sunt in virsta. Nu este o regula dar este o exceptie tare neplacuta si care nu arata ca defapt stareta in cauza nu prea are multe in comun cu vietuirea in chipul ingeresc .

Prin faptul ca duhovnicul este cel care da binecuvintare si ca in viata monahala nimic nu se face fara binecuvintare si supunere de buna voie si si cu dragoste , este lesne de inteles ca chiar daca duhovnicul nu este staret el este totusi ultimul care are cuvintul si porunca ! Dar pt. asta trebuie sa fi calugarita adevarata, adica tot ce implica a fi calugarita si sa nu iti fringi gitul in mindria sefiei !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 22.08.2011 at 23:06:17.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2011, 08:24:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Am si eu o intrebare. Cine este mai mare intr-o Manastire de maici. Preotul-Calugar sau maica stareta? Multumesc anticipat. Doamne ajuta.
Din punct de vedere administrativ și disciplinar, maica stareță. Din punct de vedere spiritual, preotul duhovnic.

E echivalent cu situația: cine este mai mare într-o unitate militară: comandantul sau capelanul ? Dar într-o țară, cine este mai mare: regele sau mitropolitul ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2012, 07:41:29
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Multumesc mult pentru raspunsuri. Problema este ca am considerat si imi sustin parerea ca trebuie sa fac ascultare de duhovnic iar acum din partea maicii starete a aparut intrebarea ca de ce nu fac ascultare de ea (pt ca nu am acceptat o propunerea de a dumneaei). Duhovnicul meu este Preot de mir si eu sunt mirean, dar asa am socotit eu ca trebuie sa dau dovada de ascultare a duhivnicului dar acum ea spune ca duhovnicul m-a invatat gresit, ca trebuia sa o ascult pe ea.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2012, 09:49:11
itatiana itatiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Mesaje: 9
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
Maica Domnului e cea mai importanta... deciziile ce tin de manastire le ia maica stareta, ca de aia a si fost aleasa stareta, preotul doar face slujbele in biserica. asa cred eu...

daca am scris ceva gresit rog sa fiu corectat
Doamne ajuta!
Parerea mea este ca in fata lui D-zeu Preotul Calugar(face rugaciuni in altar) este mai mare mai ales daca e f.smerit!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2012, 10:38:14
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de itatiana Vezi mesajul
Parerea mea este ca in fata lui D-zeu Preotul Calugar(face rugaciuni in altar) este mai mare mai ales daca e f.smerit!

Asta este si parerea mea dar vedeti ca sunt contrazis. Au mai fost persoane care mi-au dat exemplu o alta manastire si stareta de acolo nu face nimic fara aprobarea Preotului calugar de acolo si vicerversa. Dar sunt in continuare contrazis ca nu este adevarat, de aceasta stareta care imi spune ca trebuie sa o ascult pe ea nu pe duhovnic.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2012, 10:47:52
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Asta este si parerea mea dar vedeti ca sunt contrazis. Au mai fost persoane care mi-au dat exemplu o alta manastire si stareta de acolo nu face nimic fara aprobarea Preotului calugar de acolo si vicerversa. Dar sunt in continuare contrazis ca nu este adevarat, de aceasta stareta care imi spune ca trebuie sa o ascult pe ea nu pe duhovnic.
Nu cred ca se pot compara "atributiile" celor doi, asa cum au explicat mai sus Zaharia si Mihnea Dragomir. Poate o calugarita din acea manastire ar putea avea dilema de cine sa asculte, de stareta sau de duhovnic, dar tu? De ce trebuie sa asculti de maica stareta?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2012, 11:13:43
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Nu cred ca se pot compara "atributiile" celor doi, asa cum au explicat mai sus Zaharia si Mihnea Dragomir. Poate o calugarita din acea manastire ar putea avea dilema de cine sa asculte, de stareta sau de duhovnic, dar tu? De ce trebuie sa asculti de maica stareta?
va voi trimite un mesaj.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
calugar versus ghid bogdan2010 Calugarul 5 10.01.2011 20:27:24
preotul calugar hirotonit poate deveni apoi preot mirean? ana1987 Calugarul 103 13.11.2009 22:13:10
COPIL SALVAT MINUNAT DE UN CALUGAR Iustin44 Intamplari adevarate 5 13.04.2008 23:13:31
calugar sau rasofor? grecu Calugarul 12 10.12.2006 12:26:53