Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2015, 21:58:17
Montrer515 Montrer515 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Mesaje: 5
Implicit Dovezi solide care atesta existenta unui "zid" solid intre BO si celelalte culte?

Salut tuturor,sunt nou pe forum.Cum este scris si in titlu,sunt foarte curios,datorita setei de cunoastere,care este esenta credintei ortodoxe care o face atat de diferita fata de celelalte religii.Am ratacit de la credinta ani de zile,pentru a mirosii cu placere "parfumul" doctrinar al diverselor culte neoprotestante,atat de mult,incat am ajuns sa nu mai stiu ce sa aleg!
De stiut,stiu foarte multe despre Biserica Ortodoxa si doctrina ei,dar vreau sa studiez mai adanc istoria si traditia ei,astfel incat sa ma conving ca e adevarata.Problema este ca nu stiu de unde sa incep.Motivul pentru care am respins credinta ortodoxa pentru a explora doctrina celorlalte credinte este ca explicatia lor asupra scripturilor mi s-a parut mult mai logica si rationala.De exemplu,faptul ca Iisus a negat posibilitatea medierii intre om si Tatal prin altcineva decat prin El,faptul ca S-a odihnit in timpul mortii toata ziua de sambata,profetia ca imediat dupa ridicarea la cer vor veni lupi in piei de oi sa schimbe doctrina bisericii primare,etc.
Mai pe scurt,caut dovezi cat mai exacte(nu pe internet acum,ca am cautat mai inainte si ce am gasit a fost eluziv) care sa confirme atat justetea doctrinelor ortodoxe cat si faptul ca Biserica Ortodoxa a fost intemeiata de Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2015, 23:31:27
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Istoria Bisericii de Eusebiu.
Citeste-o, si vezi cu care cult ti se pare ca seamana Biserica descrisa.
ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...crieri%20I.pdf
(e un pic greu de citit de la scanare, si are niste cuvinte inainte de 30 de pagini, desi si alea au referinte, si par interesante)
Daca nu iti place, si consideri un text tiparit in engleza, cu linkuri la cuprins mai usor de parcurs:
http://www.ccel.org/ccel/schaff/npnf201.iii.html
http://www.documentacatholicaomnia.e...istory,_EN.pdf
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 31.05.2015 at 23:45:50.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2015, 23:46:59
Montrer515 Montrer515 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Istoria Bisericii de Eusebiu.
Citeste-o, si vezi cu care cult ti se pare ca seamana Biserica descrisa.
Multumesc mult.Am sa consider cartea punctul meu de plecare in aceasta excursie a cunoasterii.
Sper si cred ca ma va convinge.In rest,mai astept si alte sfaturi in caz ca mai raspunde cineva.

Last edited by Montrer515; 31.05.2015 at 23:49:38.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2015, 23:49:11
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit De cine a fost intemeiata Biserica.

Citat:
În prealabil postat de Montrer515 Vezi mesajul
Mai pe scurt,caut dovezi cat mai exacte(nu pe internet acum,ca am cautat mai inainte si ce am gasit a fost eluziv) care sa confirme atat justetea doctrinelor ortodoxe cat si faptul ca Biserica Ortodoxa a fost intemeiata de Iisus Hristos.
Eu zic sa cauti cu atentie si daca cumva gasesti de cine a fost intemeiata Biserica Ortodoxa, nu ezita sa ne comunici si noua.
Spor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.06.2015, 00:02:13
Montrer515 Montrer515 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Eu zic sa cauti cu atentie si daca cumva gasesti de cine a fost intemeiata Biserica Ortodoxa, nu ezita sa ne comunici si noua.
Spor.
Din pacate este foarte dificil,pentru ca Biserica Ortodoxa sustine viitorul in care lupii vor da navala in adunare ca fiind foarte indepartat,pe cand in Biblie este mentionat ca IMEDIAT dupa ridicarea Lui la cer vor veni sa faca "redecorari".De aceea,incertitudinea in privinta autenticitatii Bisericii traditionale continua sa existe.Cred ca intelegi unde bat.In rest,e in regula,pentru ca VREAU ca Biserica Ortodoxa sa fie Una CEA APOSTOLEASCA SI SOBORNICEASCA,cea INTEMEIATA DE IISUS HRISTOS.De aceea am si venit aici,ca sa primesc raspunsuri si ajutor.

Last edited by Montrer515; 01.06.2015 at 00:04:47.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.06.2015, 00:07:29
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Montrer515 Vezi mesajul
pe cand in Biblie este mentionat ca IMEDIAT dupa ridicarea Lui la cer vor veni sa faca "redecorari".
Un mic spoiler:
Chiar zice la un moment dat ca, cum au murit apostolii au venit unii ca "hai ca stiu eu cum e treaba cu crestinismul asta". De fapt, nici nu au trebuit sa moara(vezi liderii religiosii anatemizati din Apocalipsa, ca Nicolae)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.06.2015, 00:17:45
Montrer515 Montrer515 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Un mic spoiler:
Chiar zice la un moment dat ca, cum au murit apostolii au venit unii ca "hai ca stiu eu cum e treaba cu crestinismul asta". De fapt, nici nu au trebuit sa moara(vezi liderii religiosii anatemizati din Apocalipsa, ca Nicolae)
Da,este foarte enervant ca oameni ingamfati si aroganti sa strice niste planuri de salvare a omenirii,doar pentru a-si hrani ego-ul.Unul dintre acesti oameni stiu ca era Simon Magul, ereticul care a vrut sa-si cumpere darul apostoliei cu bani.Din cauza unor radacini atat de slabe isi pierd foarte multi calea,in mod surprinzator.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.06.2015, 00:30:05
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Montrer515 Vezi mesajul
Simon Magul, ereticul care a vrut sa-si cumpere darul apostoliei cu bani.
Surprinzator, Simon nu era atat de rau pe cat crede lumea. Era obicei printre samariteni sa ofere bani celor care le ofereau informatii utile(din cate am inteles). D-asta a fost asa surprins de critica lui Petru, si a zis sa se roage pentru el sa nu pateasca nimic rau.
Totusi, intentionat, neintentional, s-a folosit Dumnezeu de el ca sa arate pacatul simoniei.
Si toate sursele istorice sau apocrife mentioneaza ca a facut tampenii dupa aia, deci nu a fost mustluluit de miel ce era.

p.s: de venii vorba de apropoul cu mediatorii, citeste Sf. Ioan Damaschin- Impotriva celor care atacă sfintele icoane
Explica cu citate scripturistice si care e treaba cu sfintii, si cu icoanele.

Si acum tac din gura, ca mi-am epuizat cele 2 lucrari importante pe care le-am citit si eu din Patristica,
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 01.06.2015 at 01:04:24.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.06.2015, 00:47:33
Montrer515 Montrer515 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Surprinzator, Simon nu era atat de rau pe cat crede lumea.
Nu am batut chiar aici,ma refeream mai mult la soarta ironica a crestinismului de baza.Tocmai cand sa inceapa cu dreptul a fost intors la 180 de grade de catre oameni cu valoare imfima.Si ma mai refer si la soarta Domnului Iisus,care a sacrificat atat de mult doar pentru ca jumatate din planul mantuirii sa mearga!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2015, 12:17:06
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Planul mantuirii ?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
credinta ortodxa

Thread Tools
Moduri de afișare