Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 05.10.2016, 09:00:35
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Da, o interpretare pozitivă este posibilă și cred că ține de paradoxurile creștinismului sau de marele paradox - Crucea („nebunie pentru cei ce pier, puterea lui Dumnezeu pentru cei ce se mântuiesc” – Sf. Ap. Pavel).

E același paradox și aceeași nedumerire pe care o stârnește faptul că trebuia să existe un Iuda, că trebuia să fie niște chinuitori pentru ca Hristos să treacă prin Cruce și să ne învieze.

Cu cel care primește cu smerenie suferința pe care viața i-o prilejuiește se întâmplă această mare minune, că sufletul i se înmoaie (ca fierul sub ciocan), lăsându-se modelat de Dumnezeu. Însă, pe de altă parte, Domnul nu ne învață să fim noi ciocane pentru alții, ci să le alinăm durerile; să fim, adică, nu iude sau chinuitori, ci simoni cirenei sau veronici.

Iar cât privește uitarea de sine, de ce te-a intrigat? N-ai întâlnit oameni, cel mai adesea mame, care să fie atât de acaparați de grija pentru cei din jur încât pentru sine să nu mai aibă timp? Care să trăiască mai mult prin ceilalți decât prin ei înșiși?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 05.10.2016 at 09:05:14.
Reply With Quote
  #482  
Vechi 05.10.2016, 11:43:54
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Întrebarea este care e voia Domnului în viața noastră?

Dacă ne îmbolnăvim, sau răbdăm alte necazuri din care nu putem ieși, fără prea multe lamentații, sau chiar cu bucurie, căci zic sfinții că suferința e de folos, putem vedea în acestea voia Domnului. El ne-a dat o cruce de dus.

Dar în viață avem și posibilitatea alegerii. Fiindcă acest topic e deschis la subiectul "Nunta" și se referă, direct sau indirect, la căsătorie, mă gândesc că acest pas trebuie făcut din iubire față de persoana aleasă. Știm că în viață urmează și greutăți, și ne asumăm un drum împreună. Dar cum ar fi să te însoțești cu cineva doar după logica de a te lăsa modelat(ă) ca fierul pe nicovală?
De ce să nu promovăm binele și frumosul, ci toleranța față de eventuale bădărănii?
Reply With Quote
  #483  
Vechi 05.10.2016, 12:34:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Uitind de sine, spui, expresie care m-a intrigat de la bun inceput. Si am scris iritat deunazi, insa mai apoi mi-am zis "si totusi... e de cugetat iarasi... hai sa cercetez de la capat...".
Asadar, Cristian, am cercetat tocmai la unul dintre baietii crestini. Si am gasit la el (Sfantul Serafim de Sarov) urmatoarea comparatie care i se atribuie:

Asa cum fierul se face moale pe nicovala, asa ma incredintez si eu pe deplin voii Domnului: fac asa cum voieste El, imi las voia mea deoparte...
("Sa ne rugam 15 zile cu Sfantul Serafim de Sarov" - M.Evdokimov, pag. 27)

Ei bine, Cristian: cum intelegi asemanarea dintre relatia fier-nicovala si relatia voia omului-voia Domnului?
Pe mine ma nedumereste ...izbitura! Intrucat fierul se face moale pe nicovala doar dupa ce este bine izbit cu ciocanul... De aici multime de intrebari nelinistitoare, inclusiv o posibila interpretare pozitiva a actiunii acelor barbati nevrednici asupra bietelor lor sotii...
Tu cum intelegi?

Adresez intrebarea tuturor celor care citesc pe aici. Cu multumiri,
Doamne ajuta!
"Intrepretarea pozitiva" tine de receptor, adica de victima, daca este in totalitate victima si nu provoaca anumite incidente care se intorc asupra lor.

Dar nu toate victimele au capacitatea sa valorifice pozitiv experientele negative, de partea cealalta raman in continuare condamnabile, cu eventualele circumstante atenuante de care vorbeam mai sus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #484  
Vechi 05.10.2016, 12:38:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Întrebarea este care e voia Domnului în viața noastră?

Dacă ne îmbolnăvim, sau răbdăm alte necazuri din care nu putem ieși, fără prea multe lamentații, sau chiar cu bucurie, căci zic sfinții că suferința e de folos, putem vedea în acestea voia Domnului. El ne-a dat o cruce de dus.

Dar în viață avem și posibilitatea alegerii. Fiindcă acest topic e deschis la subiectul "Nunta" și se referă, direct sau indirect, la căsătorie, mă gândesc că acest pas trebuie făcut din iubire față de persoana aleasă. Știm că în viață urmează și greutăți, și ne asumăm un drum împreună. Dar cum ar fi să te însoțești cu cineva doar după logica de a te lăsa modelat(ă) ca fierul pe nicovală?
De ce să nu promovăm binele și frumosul, ci toleranța față de eventuale bădărănii?
Nu pleaca nimeni la drum cu ideea ca o sa incaseze, chiar si cand miroase a lup, omul zice ca e un caine mai salbatic dar care va fi domesticit pana la urma.

Iar toleranta, chiar naturala, fara artefacte religioase, e atat de mare la unele persoane, incat nici cand sunt pe jumatate mancate nu se trezesc la realitate.

Tine de intelepciunea fiecaruia sa-si dea seama cand trebuie sa lupte si cand trebuie sa fuga.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #485  
Vechi 05.10.2016, 12:52:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:01:08.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 05.10.2016, 14:44:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Pe mine ma nedumereste ...izbitura! Intrucat fierul se face moale pe nicovala doar dupa ce este bine izbit cu ciocanul...
O bucata de fier rece, o bucata rigida, care o tine pe a ei are prea putin folos de la izbitura. Drob de fier e inainte, drob de fier e si dupa, cel mult ceva mai turtit. As indrazni sa observ ca ceea ce face fierul moale nu este izbitura, ci temperatura. Febra inimii lui.


Citat:
De aici multime de intrebari nelinistitoare, inclusiv o posibila interpretare pozitiva a actiunii acelor barbati nevrednici asupra bietelor lor sotii...
Spre deosebire de adversarul lui Dumnezeu si al oamenilor, care se pricepe sa ia binele si sa il deturneze spre rau, Dumnezeu poate preface raul in bine. Si la fel, oamenii care au flama credintei, de la Iov incoace. Dupa asta si recunoastem carui duh s-au facut servi oamenii. Oamenii lui Dumnezeu iau raul si il prefac in bine, se folosesc de el pana la a-i da sens mantuitor, oamenii dracului fac invers.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.10.2016 at 14:49:32.
Reply With Quote
  #487  
Vechi 05.10.2016, 21:28:11
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Multumesc fratilor, bune ganduri am primit de la voi!...:)
Deocamdata le fac loc si voi vedea mai incolo ce a iesit. Sper ca nu doar fum(uri)...:)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #488  
Vechi 09.10.2016, 19:33:44
Ionut GG. Ionut GG. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2012
Locație: Roman
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit Da

Mai sunt cativa care cauta o fata crestina, dar au cautat in locuri nepotrivite.
Reply With Quote
  #489  
Vechi 09.10.2016, 21:25:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sufletele sunt atinse pozitiv de bunatatea,jertfa,dragostea,generozitatea altora nu de rautatea si puterea lor. Modelul nostru de convertire este Iisus ,care a intruchipat o persoana miloasa,blanda cu firea ,iubitoare intelegatoare si generoasa.
Orice alt model de opresie este o expresie a raului si a uratului care nu ne inalta sufleteste ci ne raneste pe viata,trebuindu-ne ani buni de a administra si vindeca acele vatamari sufletesti.

A modela oarecare fier pe nicovala presupune forta oarba si constrangere ,fierul nu are de ales ci suporta consecintele zdrobirii.

Menirea sufletelor nu este sa faca voia altor oameni,ci voia lui Dumnezeu. Iar in casatorie nu se cauta urmarea voii a unuia dintre soti- aceea este tiranie, nu casatorie -Dumnezeu nu a proclamat tirania in casatorie nicioadata!

A fi bun inseamna sa poti face rau cuiva si sa alegi sa nu-l faci!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 09.10.2016 at 21:50:34.
Reply With Quote
  #490  
Vechi 09.10.2016, 23:56:19
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
A fi bun inseamna sa poti face rau cuiva si sa alegi sa nu-l faci!
Da, desigur. Si am auzit ca sunt unii carora nici nu le (mai) trece prin cap ca ar putea sa faca rau cuiva. Mai mult chiar, unii nu pot face raul chiar daca, teoretic, ar avea libertatea alegerii. Nu pot, pur si simplu. Sunt incapabili de a face rau. E o "dizabilitate" speciala, aceasta. Una minunata...
Reply With Quote
Răspunde