Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 13.12.2017, 22:33:43
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Domnule Cornel ori acest domn e ateist si vrea si el puțina gălăgie ori cine sa-l înțeleagă? Eu iau o mica pauza nu înainte de-ai spune ca oricat de departe ar fi de ideea crestina sa nu renunțe domnul penticostal la rugăciune si mai ales la cererea Doamne daca sunt in întuneric scoate-mă! O seara buna.
  #572  
Vechi 13.12.2017, 22:39:12
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Domnule Cornel ori acest domn e ateist si vrea si el puțina gălăgie ori cine sa-l înțeleagă? Eu iau o mica pauza nu înainte de-ai spune ca oricat de departe ar fi de ideea crestina sa nu renunțe domnul penticostal la rugăciune si mai ales la cererea Doamne daca sunt in întuneric scoate-mă! O seara buna.
Noapte bună bairstow!

Domnule penticostal,
este adevărat că profetul Isaia a menționat vorbirea în limbi


Ei bine! Prin niste oameni cu buze balbaitoare si cu vorbirea straina va vorbi poporului acestuia, Domnul. (Isa.28:11)

dar profetul Ioel nu zice nimic despre limbi ci doar despre vise și vedenii (pe care sfinții noștri ortodocși, fie că sunt preoți ori călugări, le au cu prisosință)

Ioel 2:28. Dupa aceea voi turna Duhul Meu peste orice faptura; fiii si fiicele voastre vor proroci, batranii vostri vor visa vise, si tinerii vostri vor avea vedenii.

așa că limbile pot funcționa doar o perioadă de timp, ele nu sunt esențiale din moment ce profetul amintit de Petru nu le menționează deloc!

(am citat din biblia eretică cornilescu)
  #573  
Vechi 13.12.2017, 23:07:51
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

M-am gândit că poate nu am rezumat cele scrise. In biblie scrie ca vorbitul in limbi va înceta doar dragostea va rămâne. Când a încetat ? Probabil dupa ce evreii au fost alungati din tara lor. După au mai fost vorbiri in limbi dar foarte rare si din spusele unor sfinți dar numai in cazuri de nevoie extremă. Ar fi frumos sa ne explice si adventistul cum sta cu treaba asta cu vb in limbi dar aici e vorba mai degrabă de bani mulți.
  #574  
Vechi 13.12.2017, 23:51:56
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
M-am gândit că poate nu am rezumat cele scrise.
Ba da, le-ai rezumat printr-o simpla promisiune: il voi lasa in pace pe penticostal.
Domnul ti-a vorbit, însa tie iti place mai mult vorbaria lunga cu ereticii.
Ti se pare dulce.

Eu te-as sfatui totusi sa asculti. Pentru ca asa iti zice si apostolul: "dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te de omul cel eretic!".

Tu insa nici dupa a o suta sau a doua suta oara.
  #575  
Vechi 13.12.2017, 23:54:17
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Când a încetat ? Probabil dupa ce evreii au fost alungati din tara lor.
Asa, probabil, la plezneala, dupa capul nostru.
Biblia nu spune aiureala ta. Nici macar Sfata Traditie. Dar tu da-i inainte cu probabilitatile!
  #576  
Vechi 13.12.2017, 23:56:17
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Sigur că toți ortodocșii cred ce ți-am scris.
Dar tu ești cel care nu crezi.
Darul limbilor, dacă este de la Dumnezeu, în Biserică, servește la:
- edificare personală, fără tălmăcire,
- edificare a bisericii, cu tălmăcire,
- semn pentru necredincioși, când acesta înțelege limba vorbită de creștin (creștinul nu înțelege)
Sunt doar doi ortodocsi pe acest forum care cred invatatura asta.
Tu si cu mine



.

Last edited by Penticostalul Traditional; 14.12.2017 at 01:07:01.
  #577  
Vechi 14.12.2017, 09:29:55
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Prin urmare, limbile sunt un semn nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi. (1Cor.14:22)

Prin urmare, deci ca o concluzie, ca un corolar, Pavel menționează rolul limbilor ca semn pentru NECREDINCIOȘI.
Sunt și astăzi necredincioși? Da, destui.
Am avea nevoie de traduceri pentru aceștia, în mod supranatural? Nu, fiindcă există atâtea variante mai nou și electronice.
Deci, fie că-ți place, fie că nu-ți place, acest rol al limbilor A ÎNCETAT. Asta este sigur, fiindcă astăzi nu mai vedem nici măcar un singur caz de acest gen, nici măcar unul, în absolut nicio biserică, de nicio confesiune!
Voi pocăiții marșați pe faptul că limbile ca edificare personal nu au încetat. Dar trebuie să admiteți că limbile de tipul Penticostei, când au fost înțelese și asta a servit ca semn (nu proorocie, nu predică, nu învățătură, nu descoperire) pentru necredincioși. Iar Pavel concluzionează că acesta este rolul principal al limbilor, de a fi semn pentru necredincioși.
Dacă nu admiteți că acest rol de semn pentru necredincioși a încetat, atunci trebuie să veniți cu dovezi, și nu le aveți!
Prin urmare, a încetat. Ceva. Și este posibil să fi încetat de tot, complet!!!
Orice om cu judecată admite că există această posibilitate deși biblic nu avem nimic în acest sens. Dar Biblia a fost scrisă pentru primul secol, de unde să știe apostolii totul ce urma să vină?
Materialele ortodoxe pe care ți le-am prezentat le-ai citit?
  #578  
Vechi 15.12.2017, 07:37:46
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Duhul Sfant NU a incetat sa existe.
Si NICIUNUL din darurile Lui.

Balbele tale cu "a incetat", "nu a incetat" si "a incetat insa se mainifesta totusi temporar, partial si sporadic", sunt, la gradul maxim, penibile.

Ori de cate ori exista credinciosi sinceri, oriunde pe fata pamantului, in orice confesiune ar fi ei, daca il iubesc pe Mantuitorul Hristos si isi deschid inima spre Duhul Sfant, pot primi orice har, orice rod, orice dar al Duhului, EXACT la fel cum era la început, între crestinii Bisericii Primare.

Dumnezeu este la fel. Ieri si azi si in veci.
Binecuvantat sa-i fie Numele, din neam în neam!
  #579  
Vechi 15.12.2017, 10:13:03
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Duhul Sfant NU a incetat sa existe.
Si NICIUNUL din darurile Lui.
Ei, atunci înseamnă că rămâne valabil ceea ce Pavel a scris, că limbile sunt semn pentru necredincioși.
Întreb pentru a mia oară, aveți așa ceva, puteți aduce exemple? Misionarii voștri când merg în Africa sau America de S, nu primesc limbi pentru a fi semn pentru acele triburi de totemiști și animiști, și cât ar mai trebui asta...în schimb, au în continuare aceleași limbi bolborositoare...
  #580  
Vechi 15.12.2017, 11:11:54
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Ei, atunci înseamnă că rămâne valabil ceea ce Pavel a scris, că limbile sunt semn pentru necredincioși.
Ramane valabil TOT ce Pavel a scris. Inclusiv faptul ca vorbirea in limbi nu este inteleasa de oameni ci de Dumnezeu si este un mod foarte frumos de rugăciune.
1 Corinteni 14:17
Negresit, tu multumesti lui Dumnezeu foarte frumos
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Întreb pentru a mia oară, aveți așa ceva, puteți aduce exemple?
Misionarii voștri când merg în Africa sau America de S...
Raspund a mia oara: aduc exact atatea si exact aceleasi exemple cate imi aduci tu ca Apostolii au mers in Africa sau oriunde pe glob si au propovaduit Evanghelia in alte limbi.

Adica tu debitezi o traznaie si imi ceri mie sa ti-o argumentez si exemplific?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10