Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 25.11.2013, 01:51:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Fiecare e liber sa aleaga ce vrea. Documentul cu cip iti ofera niste privilegii cu care obisnuindu-te iti va fi greu sa renuti de aceea cred ca s-a dorit a fi taiat raul de la radacina si s-a incercat cat mai mult amanarea lor.
Ce privilegii iti ofera, ma rog??
Mai multe privilegii iti ofera faptul ca ai o slujba intr-un oras si ai si bani si timp sa freci menta pe Internet, lucruri pe care multi din tara asta nu si le permit, chestii de care pun pariu ca nici prin cap nu-ti trece sa te lepezi.

Concentreaza-te pe chestia asta si ai sa fii mai aproape de radacina raului, decat facand drumuri la banca si nu la bancomat sau drumuri in strainatate cu pasaport valabil 1 an si nu 3
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #502  
Vechi 25.11.2013, 01:55:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Bebelushii care spun ca parintele Iustin e inselat sunt cei care il batjocoresc.Prima data il batjocoresc apoi spun "Dumnezeu sa-l odihneasca cu sfintii pe parintele Iustin"
De ce, era cumva Papa infailibil si nu putea sa se insele?
Nu poate fi mantuit, chiar daca intr-o anumita chestiune s-a inselat, mai ales ca pe patul de moarte si-a corectat in buna parte greseala?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #503  
Vechi 25.11.2013, 01:56:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Au incercat sa-l manipuleze si pe parintele Arsenie Papacioc si aproape ca reusisera.
Dar parintele Arsenie s-a tinut mai darz.
Dansul nu a spus, precum parintele Iustin despre ierarhi, ca sunt o ceata de tradatori si de vanzatori.
Dumnezeu sa-l odihneasca cu sfintii pe parintele Iustin. Nu dansul a fost vinovat, ci cei care l-au folosit si i-au batjocorit batranetile.
Si ce e mai regretabil, unii incearca sa-i batjocoreasca si memoria.
Nu conteaza ca pe patul de moarte a indreptat in mare parte ce spusese gresit in ultima parte a vietii, s-au gasit manipulatori cu "logica" de doi bani sa zica ca ce a spus atunci nu e valabil, tot la vechile povesti cu care a fost mintit, trebuie sa ne raportam.
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu cred ca trebuie luate in calcul parerile parintelui Justin inainte de spitalilzare. Nu stim in ce conditii a spus altceva inainte de moarte decat inainte de spitalizare. Insasi intrebarea a fost o ofensa. Probabil ca, daca a vazut parintele ca si-a racit gura degeaba atatia ani, i-a dat omului raspunsul pe care-l astepta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #504  
Vechi 25.11.2013, 01:58:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Orice crestin nu este ci poate deveni mucenic.Eu am avut o baza pentru afirmatia mea si nu am de gand sa o fac publica. Crede fiecare ce doreste... in rest, toate bune!
"Am gresit, dar am o logica pe care numai eu o stiu in greseala mea. Voi credeti ce vreti ca tot eu am dreptate."

Lasa-ma sa ghicesc, e o informatie venita tot asa, pe un canal "de incredere", ceva absolut secret, de care doar adeptii trebuie sa stie, nu?

Eu vad niste probleme aici, de la cele care tin de logica, comunicare, comuniune pana la punctul la care riscam sa ne apropiem de cele de ordin medical.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #505  
Vechi 25.11.2013, 02:04:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Au incercat sa-l manipuleze si pe parintele Arsenie Papacioc si aproape ca reusisera.
Dar parintele Arsenie s-a tinut mai darz.
Dansul nu a spus, precum parintele Iustin despre ierarhi, ca sunt o ceata de tradatori si de vanzatori.
Dumnezeu sa-l odihneasca cu sfintii pe parintele Iustin. Nu dansul a fost vinovat, ci cei care l-au folosit si i-au batjocorit batranetile.
Da, ceva i-au spus si lui ca sa-l dea cumva de partea lor.
Amuzant e ca n-au reusit mai deloc, in primul interviu.

In al doilea, la fel, l-au prelucrat cumva inainte, in genul "parinte Arsenie, toate lumea v-a vazut ca sunteti CONTRA parintelui Iustin, se poate asa ceva?" + niste chestii nationaliste care l-au facut sa scape si niste cuvinte nepotrivite (au taiat inregistrarea putin inainte si nu dupa, cum ar fi fost decent) si asa a cedat putin mai mult..

Unul din cei doi frati Roncea care i-au luat interviul, s-a aflat la scurta vreme ca de fapt era mason.
Celalalt, inca mai tine la aparente se pare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #506  
Vechi 25.11.2013, 02:09:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Mai lasa-ma cu pozitia oficiala a Bisericii!
Mai trebuie demonstrat ceva? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #507  
Vechi 25.11.2013, 11:57:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai trebuie demonstrat ceva? :)
Ce vrei sa spui? Unii cred ca, daca isi atrag de partea lor niste ierarhi, gata, ne pot baga pumnul in gura, aparand, chipurile, pozitia oficiala a Bisericii! Nu este asa. Iararhii pot redefini pozitia oficiala, daca vad ca crestinii sunt interesati de mantuirea lor. De aceea, in zilele noastre trezvia si dorinta de mantuire a crestinului de rand sunt absolut necesare. El trebuie sa vegheze ca drepturile sale de crestin sa-i fie respectate.

Daca nu, atunci n-o sa-si puna pielea la saramura pentru niste superficiali preocupati doar de cele materiale. Ierarhii nu pot defini pozitia oficiala cum ii taie capul. Oricate presiuni ar fi, ei trebuie sa tina cont si de opiniile pustnicilor.
  #508  
Vechi 25.11.2013, 12:28:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Care se bazeaza exclusiv pe presupuneri.
Nu exista asa ceva. Decat poate un soc electric de inalta tensiune, ala garantat iti schimba dispozitia.
Raspund si eu la mesajul la care nu am apucat sa raspund.
Exista chiar aparate medicale care utilizeaza undele electromagnetice. Inante de razboi era prin SUA un aparat ce folosea undele radio. Prin anii '60 niste cercetatori de la noi au inventat un aparat care foloseste undele electromagnetice de joasa frecventa, cam 100 Hz, primul aparat din lume de acest gen, se foloseste chiar si acum in clinici de fizioterapie. Exista pe piata un aparat personal care foloseste curenti de frecventa si mai joasa, 1-10 Hz.
E doar un argument ca pot avea efect aceste tehnici.
  #509  
Vechi 25.11.2013, 12:34:53
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Intai a fost codul de bare, cu care ne-am obisnuit, apoi cip in documente, curand nu vor mai fi bani lichizi ci toate platile vor fi cu card etc.
Intai a fost trocul, apoi pieile de animale, apoi moneda metalica, apoi bancnota... . Se numeste evolutie.
Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Apoi vor spune ca pentru siguranta noastra trebuie sa primim cipul in noi.
Eeeee, cand se va intampla asta va putea exista o discutie. Pana atunci este vorba doar de paranoia. Deocamdata cipul este doar un dispozitiv de stocare a informatiilor.

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Va veni si Sfantul Ilie dar faptul ca nu a venit inca, nu inseamna ca toate aceste lucruri nu sunt pregatitoare.
Cand? Stiti? Au mai fost multi care "stiau".
Hristos ne spune sa veghem ca nu stim ceasul. Dar veghea nu se refera la aberatii legate de cipuri, ci la respectarea poruncilor. Si in Sf Scriptura nu am gasit nici o porunca legata de cip.

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Documentele cu cip care contin si amprenta noastra sunt periculoase.
De ce? Pentru ca asa au visat niste protestanti si apoi au preluat ideile unii "ortodocsi alesi" si apoi i-au convins si pe niste clerici? Oameni buni Sf Scriptura spune ca iselarea va fi vazuta doar de adevaratii credinciosi, cum "sursa" sunt niste protestanti nu vedeti "virgula"?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #510  
Vechi 25.11.2013, 12:38:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
La fiecare cinci minute, un creștin devine martir. Se întâmplă în secolul 21
Cati sunt ortodocsi?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30