Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.03.2013, 23:16:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Concurs! Votati acum favoritul dumneavoastra si puteti castiga!

Puteti castiga experienta:D:))
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.03.2013, 10:12:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu il apreciez pe PF Daniel Ciobotea. Mi se pare cel mai capabil patriarh din cei 5 (sau 6 ?) cati a avut BOR.

capabil...in ce sens? Ca antrepenor...da, e foarte capabil
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.03.2013, 11:18:23
mara19 mara19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Ma plec cu dragoste si recinostinta in fata unui parinte dintr-un sat indepartat(110 km de noi) care aplica cea mai buna psihologie pt fiecare in asa fel incit inveti ce trebuie sa faci,cum sa te indrepti fara sa-ti spuna direct ci doar prin diverse povesti sau printr-o fraza aruncata aparent fara nici o legatura cu subiectul din acel moment.Asta in afara bisericii.
Cind intri in biserica sa-ti faca rugaciunea e alt om-nici nu-l poti privi in fata!
Are o voce puternica si ii curg lacrimi.Cineva spunea despre el :""Maica Domnului ii permite sa bata la usa Ei!!""

Dumnezeu sa-l tina sanatos si sa putem imbatrini impreuna!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.03.2013, 11:50:53
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-ecumenismul este erezie,patriarhul este cu ecumenismul,este ecumenist deci e eretic,raspandeste erezia ecumenista in loc sa fie impotriva ereziilor si a ecumenismului asa cum sunt sfintii,marii nostri duhovnici,PS Longhin de Bânceni....
Nu știu dacă vă dați seama, dar prin cele de mai sus tocmai v-ați declarat în schismă față de BOR.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.03.2013, 12:08:14
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu știu dacă vă dați seama, dar prin cele de mai sus tocmai v-ați declarat în schismă față de BOR.
Frate, ei gandesc/cred altfel, adica de fapt opus in multe privinte decit noi, nu te-ai obisnuit pina acum? Nu e mai putin adevarat ca, in timp ce Papa Benedict al XVI-lea asculta, fie si oarecum indirect, de doleantele SSPX in domeniul liturgic, stilistii romani , rusi si greci au fost tratati extrem de dur, inclusiv fizic (Glicherie a fost lovit peste rect cu sirma ghimpata, de exemplu). Nu ca fanaticii ultraschismei nu sunt niste fanatici. Dar ramin tot oameni, oricit de timpiti ar fi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.03.2013, 12:20:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Frate, ei gandesc/cred altfel, adica de fapt opus in multe privinte decit noi, nu te-ai obisnuit pina acum?
Ai dreptate, ortodocsii au o altfel de conceptie fata de catolici, iar unii catolici cred ca si noi gandim la fel. Nu comentez mesajul lui antiecumenism, pentru ca Patriarhul nu se poate spune ca e eretic si nici nu putem spune ceva despre un ortodox, doar cand e condamnat de Sinod, putem spune daor despre invatatura.
Ortodocsii asculta de Hristos in primul rand, de Capul Bisericii, si deci de dreapta invatatura. Nu asculta orbeste de un om, pentru ca nu avem infailibilitatea umana. Putem sa constatam o invatatura gresita chiar si la un ierarh, dar schisma este doar despartirea de Biserica, nu se face asta chiar daca un preot sau ierarh greseste.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.03.2013, 12:34:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu-i cunosc. In sensul ca am auzit de numele lor, dar atat.
Nu se vorbeste despre ei. Nu stiu ce activitati au, in afara de a scrie carti.
Nu stim noi, oamenii de rand.

Si chiar vreau sa va intreb: voi ati vazut la biserica voastra vreodata vizita unui episcop? Exista un tron special pentru ei in orice biserica...
Am vazut mi se pare o singura data in Timisoara...la catedrala.

In alte parti totusi se duc printre oameni, fac controale, merg la slujbe in biserici.
Citeam ce actiuni frumoase organizeaza in diaspora (ma refer la ierarhii ortodocsi). Unii se straduie si sunt iubiti de oameni.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.03.2013, 19:44:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Subiectul topicului m-a facut sa ma gandesc: oare ce ierarh al BOR am cunoscut in mod personal ?

S-a intamplat cu mai bine de 20 de ani in urma, pe cand eram la liceu. Tatal meu incheiase o carte pe care bunicul plecase dintre noi fara sa o termine, despre istoria Seminarului Teologic din Roman. Eram cu tata intr-un circuit prin tara, cand pasii ne-au purtat in Alba Iulia. Acolo, tatal meu a cerut sa vorbeasca cu PS Emilian Birdas, pentru a-i lua o marturie despre seminarul din Roman. Afland ca e vorba de fiul si nepotul parintelui profesor Dragomir, ierarhul ne-a primit cu bunavointa, pe loc, desi seara statea sa cada. Palatul episcopal era impresionant. Mare, frumos, tin minte si acum ca am remarcat lucrari de piatra traforata la fatada. Realizand ca suntem de pe drumuri, arhiereul ne-a invitat la cina. Ne aflam intr-o camera deschisa spre curtea interioara a palatului, un fel de pergola adica. A sunat dintr-un clopotel si a aparut un servitor. "Ceva de mancare" a comandat, laconic. Dupa cateva minute, au inceput sa vina platourile. Eram in anii 80, anii grei de lihneala ceausista, iar ce vedeam nu imi venea sa cred ochilor: branza de multe feluri, chiftele, slaninuta si mizilicuri mai fine. Cred ca a fost singura data cand m-am gandit sa ma fac episcop. Interesant e ca preasfintiul nu prea a mancat, in schimb parea foarte bucuros ca da de mancare la oameni hamesiti. O fapta buna pentru care ii multumesc, chiar daca acum se afla dincolo de mormant. Dupa Lovilutia din Decembrie, a fost descaunat. Cu durere am aflat zvonuri cum ca ar fi fost securist. O fi fost asa, n-o fi fost asa, Dumnezeu stie si deja i-a dat rasplata. Eu am ramas cu o amintire placuta despre o seara intr-un palat episcopal.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.03.2013, 20:13:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu-i cunosc. In sensul ca am auzit de numele lor, dar atat.
Nu se vorbeste despre ei. Nu stiu ce activitati au, in afara de a scrie carti.
Nu stim noi, oamenii de rand.

Si chiar vreau sa va intreb: voi ati vazut la biserica voastra vreodata vizita unui episcop? Exista un tron special pentru ei in orice biserica...
Am vazut mi se pare o singura data in Timisoara...la catedrala.

In alte parti totusi se duc printre oameni, fac controale, merg la slujbe in biserici.
Citeam ce actiuni frumoase organizeaza in diaspora (ma refer la ierarhii ortodocsi). Unii se straduie si sunt iubiti de oameni.

Da.Am vazut.Am participat la o slujba de sfintire a Bisericii la care merg,este IPS Casian Episcopul Dunarii de Jos.Ai ce invata de la omul acesta.Sunt oameni ,ierarhi si cu har,fiti sigur de asta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.03.2013, 12:57:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Subiectul topicului m-a facut sa ma gandesc: oare ce ierarh al BOR am cunoscut in mod personal ?

S-a intamplat cu mai bine de 20 de ani in urma, pe cand eram la liceu. Tatal meu incheiase o carte pe care bunicul plecase dintre noi fara sa o termine, despre istoria Seminarului Teologic din Roman. Eram cu tata intr-un circuit prin tara, cand pasii ne-au purtat in Alba Iulia. Acolo, tatal meu a cerut sa vorbeasca cu PS Emilian Birdas, pentru a-i lua o marturie despre seminarul din Roman. Afland ca e vorba de fiul si nepotul parintelui profesor Dragomir, ierarhul ne-a primit cu bunavointa, pe loc, desi seara statea sa cada. Palatul episcopal era impresionant. Mare, frumos, tin minte si acum ca am remarcat lucrari de piatra traforata la fatada. Realizand ca suntem de pe drumuri, arhiereul ne-a invitat la cina. Ne aflam intr-o camera deschisa spre curtea interioara a palatului, un fel de pergola adica. A sunat dintr-un clopotel si a aparut un servitor. "Ceva de mancare" a comandat, laconic. Dupa cateva minute, au inceput sa vina platourile. Eram in anii 80, anii grei de lihneala ceausista, iar ce vedeam nu imi venea sa cred ochilor: branza de multe feluri, chiftele, slaninuta si mizilicuri mai fine. Cred ca a fost singura data cand m-am gandit sa ma fac episcop. Interesant e ca preasfintiul nu prea a mancat, in schimb parea foarte bucuros ca da de mancare la oameni hamesiti. O fapta buna pentru care ii multumesc, chiar daca acum se afla dincolo de mormant. Dupa Lovilutia din Decembrie, a fost descaunat. Cu durere am aflat zvonuri cum ca ar fi fost securist. O fi fost asa, n-o fi fost asa, Dumnezeu stie si deja i-a dat rasplata. Eu am ramas cu o amintire placuta despre o seara intr-un palat episcopal.
sa stii ca si PS Efimie, actualul episcop al Romanului, este un om de toata isprava. Nu degeaba enoriasii ii spun Eftimie cel bun

Last edited by stefan florin; 06.03.2013 at 13:03:03.
Reply With Quote
Răspunde