Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.08.2013, 00:29:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
imi protejez copilul, pur si simplu.
daca stai in calea avalansei, te ia cu ea.daca te retragi un pas din calea ei, scapi. Cel putin o perioada.
Cu alte cuvinte, iti oferi tie iluzii, in loc sa-i oferi lui o educatie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 17.08.2013, 10:45:47
Dan-Constantin Dan-Constantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2013
Locație: Iasi,Romania.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Wow,ce ma bucur ca am gasit forumul asta si chiar topicul asta plin de oameni Sfinti care se vor inmulti cu copii vostri Sfintiti si ei de calea buna pe care le-o arati voi oamenii Sfinti.
Sa tineti topicul asta viu sa stiu si eu pacatosul unde si cum sa imi educ copilul spre Sfintenie si Indumnezeire indiferent de cit costa sau de ce Sfinti profesori trebuie Musai chemati acasa ca doar nu am sa scot copilul prin lumea asta diavoleasca sa il duc la Ei,poate nici la biserica nu am sa il mai duc pe juniorul meu poate se uita diavolul la el si il abate din calea spre Sfintenie si Indumnezeire!
Voi unde ati gasit caile aste spre Sfintenie si Indumnezeire,ce parinti ati avut ce scoli sfinte ati urmat,de a-ti ajuns sa cunoasteti Cai si Drumuri spre o Mantuire sigura?Ca daca voi stiti calea cea buna si dreapta spre Mantuire pt. copilul vostru sa o spuneti si mie sau noua astora mai pacatosi sa ne Sfintim si noi copii(Doamne iarta-ma).
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.08.2013, 11:22:57
mateimatei mateimatei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2013
Mesaje: 24
Implicit

Domnilor, doamnelor, acesta este cel mai terifiant subiect vazut de mine pe acest forum. Nici nu consider necesar sa detaliez motivele pentru care consider ca scolarizarea acasa este falimentara, oricum majoritatea au fost deja mentionate.
Ceea ce ma ingrozeste in mod real este aparitia manifestarilor agorafobe. Aceasta perspectiva asupra realitatii este in mod obisnuit specifica celui de-al doilea val de neoprotestantism, nu ortodoxiei. Parca aud vocea unui "crestin" renascut care are cunostina de Scripturi numai prin prisma predicilor pastorului X, si care se duce acasa, aduna toata familia intr-o camera, inchide usile si geamurile asteptand "ridicarea la cer" ...
Pai daca asta era mentalitate ortodoxiei de la inceput, s-ar fi stins in doua generatii. De cand educatia ortodoxa implica handicaparea sociala? De cand functionam pe principiul strutului?
Scopul educatiei este acela de a le oferi copiilor capacitatea de discernamant. Trebuie sa-i pregatim sa se descurce singuri! Afara! In Lume!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 07.11.2013, 12:53:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

veste buna ptr unii, socanta ptr speriati. S-a creat cadrul legal ptr scolarizarea acasa.
Si sunt tot mai bucuroasa sa intalnesc parinti care-si scolesc copiii acasa. Comunitatea de Hs in Romania creste si asta e un lucru bun.Cata vreme e facut cu responsabilitate.
Iar faptul ca invatamanul romanesc e in cadere libera, numai strutul nu il vede.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 07.11.2013, 13:00:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, iti oferi tie iluzii, in loc sa-i oferi lui o educatie.
Lasa , Aline, invarteala dupa deget. Educatia se poate face usor copilului, cu un pic de discernamant. Si copilul creste frumos daca are exemple frumoase, daca intalneste oameni frumosi. Nu e musai inhaitarea cu orice copil, pe principiul socializarii. Din contra, multimea de copii rau-crescuti strica un copil bun. E o sfidarea a lui Dumnezeu sa iti lasi copilul sa interactioneze cu copii rau crescuti, doar ca asa e firesc.Asa promoveaza societatea. Acest tip de socializare.

Educatia, sa ne intelegem, nu o face scoala, sistemul. O face parintele! sau asa ar fi firesc.Sa avem minte sa ne educam singuri copii si nu sa-i aruncam de la 2 ani in bratele ultragrijulii ale statului, care stie el, dragutul cum sa ne formeze copiii. Dupa chipul si asemanarea lui.Iar avand in vedere ca majoritatea din cei care ne conduc sunt urmasii celor care ne-au ucisi sfintii in inchisori, cred ca ar fi un argument suficient ptr un om rational.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 07.11.2013, 13:14:38
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mateimatei Vezi mesajul
Ceea ce ma ingrozeste in mod real este aparitia manifestarilor agorafobe.
asa e stimate domn, si eu sufar de agarafobie. Mai ales cand se injura de Dumnezeu si se discuta tot soiul de subiecte cu teme sexuale. Si ca o bolnava de sunt, parasesc aceste grupuri si ma retrag fie singura, fie langa oameni putini, dar buni. Care imi impartasesc convingerile. Asa e , sufar de o boala patologica
Citat:
Aceasta perspectiva asupra realitatii este in mod obisnuit specifica celui de-al doilea val de neoprotestantism, nu ortodoxiei. Parca aud vocea unui "crestin" renascut care are cunostina de Scripturi numai prin prisma predicilor pastorului X, si care se duce acasa, aduna toata familia intr-o camera, inchide usile si geamurile asteptand "ridicarea la cer" ...
Comparatie nereusita. Neasocierea cu atei, agnostici si mai stiu eu ce colorati spirituali nu inseamna nebunie, habotnicie. Sau daca vrei numeste-o si asa. La fel de nebun a fost si Lot care se supune Domnului, care ii cere sa iasa din mijlocul semenilor sai cu care putea socializa si sa mearga in alte locuri.
Citat:
Pai daca asta era mentalitate ortodoxiei de la inceput, s-ar fi stins in doua generatii.
din cate imi amintesc, crestinii de la inceput se intalneau zilnic, impartasindu-se din acelasi Potir si apoi bucurandu-se impreuna din agapa la care a contribuit fiecare. Uniti in jurul lui Hristos oamenii rezistau. Nu tin minte ca si crestinii sa isi fi trimisi copiii la scoli unde sa invete ca Dumnezeu e o minciuna si parintii lor niste inapoiati sociali. Nu tin minte ca primii crestini, si urmatorii, sa-si fi lasat odraslele fragede sa fie mutilate sufleteste de pagani. Ma ajutati cu vre-un exemplu?
Citat:
De cand educatia ortodoxa implica handicaparea sociala?
De cand pasarile care s-au nascut in colivie considera zborul o boala.
Citat:
De cand functionam pe principiul strutului?
Eu intreb altfel: cata vreme o sa ne mai purtam ca strutii? Cati copii ai stimate, domnule in scolile publice, ca sa vorbim pe cazuri concrete?
Citat:
Scopul educatiei este acela de a le oferi copiilor capacitatea de discernamant. Trebuie sa-i pregatim sa se descurce singuri! Afara! In Lume!
Exact! Dar cum nu scoti in om in pijama in troiene, la fel nu lasi un copil fraged in mijlocul lupilor. Mai intai il fomezi, il hranesti bine sa se inzdraveneasca, sa prinda puteri, ii dai in mana toiag si apoi ii dai drumul.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 07.11.2013 at 13:18:11.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.11.2013, 13:22:42
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cine este de vina faptul ca invatamantul romanesc a ajuns un dezastru?

Guvernantii? Inspectorii scolari promovati pe criterii politice? Profesorii dezinteresati fiind foarte prost platit?
Programe care se schimba de la un an la altul, cerintele tot mai scazute, proasta evaluare si motivare a elevilor (sa nu cumva sa se streseze de notele proaste)?

Nu, elevii sunt de vina.
Nu muncesc suficient.
Au vacanta prea lungi.
Exact, Aline.
Cum si noi, eu cu tine si cu altii, suntem de vina ca in tara asta lucrurile merg asa prost. Ca un copil nu valoreaza mai mult ca un caine comunitar.
Eu te intreb: de ce nu faci si tu ceva ca lucrurile sa se indrepte odata?

P.S abia astept sa mai discutam peste ani,sa-ti creasca fetitele, sa te confrunti cu erorile grave ale unui sistem prost(sau poate atent) gandit.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 07.11.2013 at 13:25:59.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 07.11.2013, 14:33:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@lore86
Ma simt forate rau cand vad ceea ce scrii tu si alti parinti pe net.
Mai intai ca sunteti atat de inversunati impotriva intregii omeniri a globului.
Exact asta este: cativa, doar de numarat pe degete cred, au "invatat" (ca eu nu consider asta scoala) acasa. Nu stiu tu si sotul tau si altii din anturajul tau unde ati invatat. Dar pur si simplu consider ca iti bati joc de noi toti ceilalti care am invatat normal la scoala si am iesit oameni adevarati.

Da, sunt de acord ca sistemul de invatamant este rau peste tot. Nu numai in Romania si ca trebuie schimbat.
Dar exact izolarea inseamna poltica strutului. Solutia de rezolvare nu este asta, ci a lupta pentru schimbarea sistemului de invatamant si a lupta fiecare om si fiecare familie sa se schimbe in bine.

Tu, ala si ala poate ca puteti sa va tineti copiii acasa. Dar ce sa faca ceilalti multi care trebuie sa munceasca? Voi ii desconsiderati si ii catalogati rau pentru ca merg la scoala normal?
Toti copiii buni si fini care invata bine, sunt olimpici si ajung cine ajung, facand scoala normala sunt idioti? Asa sustineti voi acum!!! Si nu este drept.

Ma deranjeaza si ma doare profund si ceea ce au ajuns parintii in ziua de azi. Rai, lasi, egoisti. Nu mai vad nici cat rau fac copiilor lor.
Am citit in alte parti pe net in ce hal s-a ajuns.
Se critica bisericile, preotii, gradinitele, scolile pentru ca sunt invatati copiii sa se inchine, sa faca matanii, sa se impartaseasca. Religia nu e buna pentru copii! Pur si simplu asa spun parintii si inclin sa cred ca tot mai multi sunt atei.

Critica tot mai mult tot ceea ce se face in scoala, dar o data, unul, un parinte nu-si pune intrebarea ce vina are copilul lui si cat deranjeaza la oare, sau pe alti copii, sau alti oameni. Nu sunt educati asa cum trebuie de acasa!

Vorbim de scoala, de profesori, de colegi. Dar educatia aia de cei 7 ani pana la scoala nu mai exista.

Vorbim de caini maidanezi ca sunt rai si ii comparam cu copiii nostri perfecti. Da este normal, dar copiii nu sunt perfecti. Asta este adevarul.

Eu nu am copii, dar tot mai mult ma gandesc ca in astfel de conditii nici nu mi-as fi dorit sa am. Sa ajung in halul asta de sa-mi bat joc de tot ceea ce este in jurul meu: oameni, natura, animale, intreaga lume, doar pentru ca eu am copii.
Nu am fost invata asa nici eu si nici altii din generatia mea.

Izolarea nu face bine copiilor si n-o sa-i faca mai buni, ci dimpotriva. Nu vor mai stii nici ce si cum este lumea, cum arata un animal, o padure, un munte, o alta tara, un alt om (african, chinez), etc.

Cum poate cineva sa aibe sufletul sa izoleze un copil de lume? Sa nu-l lase printre copii, printre animale, intr-o curte, intr-o gradina? Sa mearga intr-o tabara, sau intr-o excursie, impreuna cu copiii.

Cum este posibil atat ceva? Sa izolam copiii si sa-i invatam ca totul din jurul lui, mai ales ceilalti copii sau oameni sunt rai si trebuie sa ne ferim de ei.

Ma uit si la mine si altii care am crescut din anumite puncte de vedere izolati, ce probleme apar. Cand ajungi la o varsta si habar n-ai sa vorbesti si sa te porti cu un tanar de sex opus, cand habar nu ai ce inseamna casnicie, si ce trebuie sa faci ci sotul/sotia pentru ca parintii te-au izolat complet de aceste invataturi. Cand nu stii ce sa faci mai apoi cu copiii si cum sa-i cresti, sau m ai intai sa-i faci.
Da, am fost invatati generatiile noastre, mai vechi in spiritul curateniei, al pacatului si al bisericii. Dar sunt si dezavantaje. Sa nu stii anumite lucruri si sa te zbuciumi dupa aia.

Este foarte greu sa fii parinte si sa cunosti masura lucrurilor, sa stii cand faci rau cu anumite lucruri copiilor si tinerilor din casa ta.

Am citit carti despre copii crescuti in jungla: o fata crescuta in jungla braziliana, alti trei copii in Papua Noua-Guinee.
Parintii au facut cercetari acolo si au trait cu acesti copii ceva ani de zile.
Copiii aceia au crescut liberi in mijlocul junglei, printre animale salbatice si triburi de bastinasi. Si au invatat sa-i respecte si pe unii si pe altii, au invatat sa umble cu animalele, sa nu le faca rau, dar si sa stie sa se pazeasca. Nu sa dea cu bata, nu sa le omoare, ci sa respecte natura.
Si criu cat de bine le-a prins acest lucru. Da, au avut mai apoi in lume ceva probleme de neadaptare. Ca si la ei sa-u depasit anumite limite.

Eu vad copiii din ziua de azi. Sunt foarte diferiti de felul in care eram noi. Si sunt convinsa ca sunt mai puternici si stiu sa se descurce si sa se apere.
Daca de la 3 ani stiu sa foloseasca un smartphone sau o tableta si au alte jocuri decat avea noi, aud limbi straine etc.

Solutia nu este sa se retraga fiecare acasa la el. Nu cred ca asta invata biserica. Ci dimpotriva. Mai vorbiti cu preoti, cu pedagogi si mai sfatuiti-va inainte sa faceti o greseala.
Izolarea asta va distruge lumea. De mult nu mai stim sa comunicam unii cu altii, de mult timp ne izolam si nu ne mai pasa de cei din jur. Si nu este bine.

Ca sa nu mai spun de ce pregatire scolara si profesionala vor avea, daca fiecare parinte ii va invata ce a inteles si stie el, batandu-si joc de profesori si pedagogi.
La ce ne mai trebuie sa avem profesori, educatori, pedagogi, scoli, licee, universitati? Mai bine fiecare singur in cusca lui. Nu tu fabrici, firme, etc.

Pana si la biserica trebuie sa ne ducem. Nu este suficient sa ne rugam singuri acasa. Oare asta de ce nu se schimba odata? Daca este mai bine sa fim singuri si izolati?

Nu, nu va inteleg pe parintii din ziua de azi, sunteti absurzi. Copiii au nevoie de copiii, de animale, de natura. Nu de clopote de sticla.

Si daca vreti sa fie copiii prin tre copiii cuminti, credinciosi, bine educati, trebuie sa faceti si voi la fel. Numai sa ratati cu degetul spre ceilalti si vai copilul meu este grozav? Si il bagam pe profesor in spital.

Ma uit in biserica. In ultima vreme este disperat preotul. Nu mai poate tine slujba, noi nu putem ruga si asculta, pentru ca parintii nu vor sau nu stiu sa-si potoleasca copiii. Si asta pentru ca au voie sa faca orice. Nu au limite, sunt scapati din mana. Sunt prea rasfatati. Asta este adevarul.

Nu am nimic cu parintii, nici cu copiii. Nu scriu cu rautate impotriva lor, ci cu multa durere in suflet. Nu se mai poate ceea ce faceti cu copiii si ce tot cereti. Si raman la convingerea mea ca multi copii nu ar suferi si muri daca ar fi invatati sa nu plece aiurea de langa bunici, parinti. Macar atat in prima faza. Dar n-am vazut pe nimeni, nici un parinte sa fi inteles asta. Numai cainii sunt de vina.
Mereu altii sunt de vina (caini, profesori, educatori, preoti, oamenii din jur), niciodata nu sunt vinovati parintii sau copiii lor.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #109  
Vechi 07.11.2013, 15:00:36
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Lore86, dumneata unde ai facut scoala? Nu tot in sistemul public? Si, nu ai iesit un om normal de pe portile scolii?

Nu de foarte mult timp am terminat eu scoala, iar droguri, tigari, alcool si toate prostiile existau si atunci (acu vreo 4-5 ani) dar asta nu m-a obligat in nici un fel sa fac si eu la fel. Se fuma in baie si pe la colt de scoala de puteai taia fumul cu cutitul; pentru aia, nu m-am apucat de fumat (cel putin nu m-am apucat atunci si nu pentru ca am vazut la "ceilalti copii"). Erau si adolescenti rebeli care mergeau in pod sa se sarute, sau mai stiu eu ce faceau (nu m-a interesat niciodata sa stiu exact, desi banuiesc); eu n-am facut-o.
Si nu m-a obligat nimeni niciodata sa devin atee, sau penticostala sau mai stiu eu ce, dar nici ortodoxa practianta nu-s, si asta din vina profesorului de religie.

Si consider ca intr-adevar ar trebui ca in scoli ori sa nu existe materia religie, ori sa fie profesori de religie pentru fiecare confesiune/religie/secta in parte, ori sa se faca la modul general, ca istoria religiilor, pentru ca e chiar aiurea sa vezi cum profesorul de religie ortodoxa il chinuie cum poate pe cel catolic sau reformat (1 catolic si 2 reformati am avut in clasa).

Si scoala e publica pentru ca asa se integreaza copilul ala in lume, interactioneaza cu persoane de varsta lor si cu persoane mai mature, care, cel putin teoretic ar trebui sa fie niste modele pentru ei (acum nu-i condamn ca nu sunt, pentru ca nici profesorii nu-s bine platiti, dar multi nici nu-si dau interesul).

Ideea de HS mi se pare nepotrivita mai ales din punct de vedere social, deoarece, copilul creste, si nestiind pe nimeni in afara de parinti si rude, afara, in lumea reala in care vor trebui sa se zbata la un moment dat, se vor pierde total si e forarte posibil sa nu poata face fata si sa devina ratati, in adevaratul sens al cuvantului.

Si, problema copiilor de azi este ca prea au totul de-a gata, sunt mult prea rasfatati, nu li se impun nici un fel de limite,parintii din lipsa de timp, sau chef(din pacate stiu exemple) isi pun copilul la TV numai sa stea cuminte, le dau telefoane scumpe si bani, crezand ca asa ii ajuta cu ceva. Parintii uber moderni de azi "uita" ca, copilul are nevoie de educatie, de comunicare, de explicatii, de sprijin moral, chiar si de cearta atunci cand e cazul.

Sa-mi fie cu iertare daca am jignit pe cinev; nu asta a fost intentia mea, dar din pacate asta vad in jur, si chiar daca nu-s o crestin-ortodoxa practicanta, nu inseamn ca nu ma a norme morale si ca nu disting raul de bine.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 07.11.2013, 15:30:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul

Si scoala e publica pentru ca asa se integreaza copilul ala in lume, interactioneaza cu persoane de varsta lor si cu persoane mai mature, care, cel putin teoretic ar trebui sa fie niste modele pentru ei (acum nu-i condamn ca nu sunt, pentru ca nici profesorii nu-s bine platiti, dar multi nici nu-si dau interesul).

Ideea de HS mi se pare nepotrivita mai ales din punct de vedere social, deoarece, copilul creste, si nestiind pe nimeni in afara de parinti si rude, afara, in lumea reala in care vor trebui sa se zbata la un moment dat, se vor pierde total si e forarte posibil sa nu poata face fata si sa devina ratati, in adevaratul sens al cuvantului.

Si, problema copiilor de azi este ca prea au totul de-a gata, sunt mult prea rasfatati, nu li se impun nici un fel de limite,parintii din lipsa de timp, sau chef(din pacate stiu exemple) isi pun copilul la TV numai sa stea cuminte, le dau telefoane scumpe si bani, crezand ca asa ii ajuta cu ceva. Parintii uber moderni de azi "uita" ca, copilul are nevoie de educatie, de comunicare, de explicatii, de sprijin moral, chiar si de cearta atunci cand e cazul.

.
Aici total de acord!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
școală acasă, homeschool, homeschooling, scoala acasa

Thread Tools
Moduri de afișare