Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.03.2011, 11:19:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
VT este al evreilor, nu al crestinilor.
Avraam, Isaac si Iacob... sunt doar ai evreilor ?!
Cele zece porunci... sunt doar ale evreilor ?! etc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.03.2011, 11:36:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Avraam, Isaac si Iacob... sunt doar ai evreilor ?!
Cele zece porunci... sunt doar ale evreilor ?! etc.
Dar legea talionului? Asta a cui este?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.03.2011, 12:22:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dar legea talionului? Asta a cui este?
A poporului lui Dumnezeu, in perioada "prunciei", pe cand nu puteau cuprinde mai mult cu mintea si cu inima.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.03.2011, 12:46:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
VT este al evreilor, nu al crestinilor.
s-au dus lupte aprige pe forum in acest sens.
Aia mai rigoristi sa-si lase barba, treaba lor, dar fara sa o tunda niciodata.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.03.2011, 15:52:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
A poporului lui Dumnezeu, in perioada "prunciei", pe cand nu puteau cuprinde mai mult cu mintea si cu inima.
Aha. Adica unele le pastram, altele nu. Fiecare dupa cum ii convine.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.03.2011, 17:05:54
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Imi tot vine un gand, citind titlul topicului...
Oare nu ar fi mai bine spus ca "tot barbatul, fie el crestin ori nu, ar trebui sa isi lase barba" ?!

Ce motive are un barbat sa se barbiereasca neincetat ?
In cazul meu,de exemplu, exista obligatia de serviciu sa ma prezint la costum si cravata si sa fiu barbierit/tuns.Cateodata poate fi un chin si ii invidiez pe talibani :) In al doilea rand ma irit crancen de la barba si ma maninca fata.In al treilea rand barbierul meu a iesit la pensie si inca nu am decis,daca as dori sa imi las barba si sa o mai si ingrijesc, sa las pe altcineva sa se apropie cu briciul de gatul meu :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.03.2011, 13:10:36
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
In cazul meu, de exemplu, exista obligatia de serviciu sa ma prezint la costum si cravata si sa fiu barbierit/tuns.
Cateodata poate fi un chin si ii invidiez pe talibani :)
In al doilea rand, ma irit crancen de la barba si ma maninca fata.
In al treilea rand barbierul meu a iesit la pensie si inca nu am decis, daca as dori sa imi las barba si sa o mai si ingrijesc, sa las pe altcineva sa se apropie cu briciul de gatul meu :)
Inteleg. Topicul este asa, general vorbind. In cazul exceptiilor... Dumnezeu stie.
Am un prieten cu barba, carte insa isi rade zona dintre maxilar si gat, adica partea mai de jos a barbii. Adesea il vad iritat.
Momentan nu stiu prea multe, ca eu nu am ce sa imi las, insa cred ca mai mult te iriti prin barbierit, decat prin lasatul barbii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.03.2011, 17:55:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sincera sa fiu, cand vad un preot tuns, ras si frezat, am asa o strangere de inima. Nu pot comunica, pur si simplu, cu el. Barba ii confera preotului o infatisare ingereasca. Cui i-a venit ,,minunata'' idee sa propuna ca preotii sa-si rada barbile? Ce? Trebuie sa fie si preotii ortodocsi ca preotii catolici?

Daca Iisus si-a ras barba, sa si-o rada si preotii nostri! Daca Maica Domnului si-a tuns parul si s-a vopsit, atunci sa se vopseasca si crestinele noastre. Deocamdata noi trebuie sa le urmam atat lui Iisus cat si Maicii Domnului. Nu e cazul sa-i depasim prin nimic, caci asta ne-ar apropia de draci! Aspectul exterior are o noima, totusi, indiferent cine am fi. Preotia se cere asumata prin tot ce presupune, inclusiv prin purtarea barbii si a parului in conformitate cu traditia ortodoxa.

Daca merg la spovedanie, nu e important ca preotul sa fie ultrasarmant, ci sa fie prieten al lui Hristos, sa impuna respect si evlavie prin tinuta si prin cuvant. Sa-mi dea sfatul potrivit, insuflat de Duhul Sfant. Sa simt ca vorba lui are greutate si sa n-am curajul sa vietuiesc altfel decat cum mi-a spus. Prin urmare, lasati-i pe preoti sa-si poarte barbile!

Cand o sa vina un cutremur si la noi, o sa vedem noi cat de grozavi si de frumosi mai suntem! Frumusetea exterioara este un inel de aur in ratul porcului, spunea un sfant, referindu-se la femei. Iar frumusetea interioara nu se obtine cu ajutorul... frizerului!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.03.2011, 10:15:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sincera sa fiu, cand vad un preot tuns, ras si frezat, am asa o strangere de inima. Nu pot comunica, pur si simplu, cu el. Barba ii confera preotului o infatisare ingereasca. Cui i-a venit ,,minunata'' idee sa propuna ca preotii sa-si rada barbile? Ce? Trebuie sa fie si preotii ortodocsi ca preotii catolici?

Daca Iisus si-a ras barba, sa si-o rada si preotii nostri! Daca Maica Domnului si-a tuns parul si s-a vopsit, atunci sa se vopseasca si crestinele noastre. Deocamdata noi trebuie sa le urmam atat lui Iisus cat si Maicii Domnului. Nu e cazul sa-i depasim prin nimic, caci asta ne-ar apropia de draci! Aspectul exterior are o noima, totusi, indiferent cine am fi. Preotia se cere asumata prin tot ce presupune, inclusiv prin purtarea barbii si a parului in conformitate cu traditia ortodoxa.

Daca merg la spovedanie, nu e important ca preotul sa fie ultrasarmant, ci sa fie prieten al lui Hristos, sa impuna respect si evlavie prin tinuta si prin cuvant. Sa-mi dea sfatul potrivit, insuflat de Duhul Sfant. Sa simt ca vorba lui are greutate si sa n-am curajul sa vietuiesc altfel decat cum mi-a spus. Prin urmare, lasati-i pe preoti sa-si poarte barbile!

Cand o sa vina un cutremur si la noi, o sa vedem noi cat de grozavi si de frumosi mai suntem! Frumusetea exterioara este un inel de aur in ratul porcului, spunea un sfant, referindu-se la femei. Iar frumusetea interioara nu se obtine cu ajutorul... frizerului!
Frumoase cuvinte. Daca gandim astfel, sigur ne aflam pe calea cea buna, care este una "ingusta si cu chinuri".
Oricate pacate am avea, se cade sa ne luminam mintea cu cuvintele Sfintilor Parinti, spre a ne lumina intunericul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.03.2011, 10:43:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca Iisus si-a ras barba, sa si-o rada si preotii nostri! Daca Maica Domnului si-a tuns parul si s-a vopsit, atunci sa se vopseasca si crestinele noastre. Deocamdata noi trebuie sa le urmam atat lui Iisus cat si Maicii Domnului. Nu e cazul sa-i depasim prin nimic, caci asta ne-ar apropia de draci! Aspectul exterior are o noima, totusi, indiferent cine am fi. Preotia se cere asumata prin tot ce presupune, inclusiv prin purtarea barbii si a parului in conformitate cu traditia ortodoxa.
De ce nu continui cu "daca Iisus si-a tuns parul, sa si-l tunda si preotii/crestinii de azi"?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
barba, preoti

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BARBA cozia Tinuta in Biserica 91 22.03.2014 01:36:58
Preotii nu trebuie judecati de oameni Ali_Ioana Preotul 57 07.09.2011 00:41:07
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54