Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.07.2010, 17:47:32
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Question De ce este obligatoriu sa scrii cu mana dreapta?

Cand eram mica, invatatoarea ma obliga sa scriu cu dreapta (acum nu stiu daca situatia s-a schimbat in Romania). De ce a scrie cu mana stanga nu-i bine?
Citid pe internet si pe carti,in fiecare individiu, la 3-4 ani, un emisfer se specializeaza si domineaza pe cealalt.
Emisferul drept este locul unde se dezvolta emotiile, sentimentele, creativitatea, perceptia spatiului, imaginatia, si controleaza partea stanga a corpului. Stangacii sunt abili a gandi pe imagini decat pe conceptii si sunt mult mai bravi in artistica si in desen de asta oameni cei mai famosi sunt (sau erau) stangaci. O alta teorie spune ca ictusul ataca de obicei partea stanga a creierului, deci stangacii nu pot pierde facultatea de a vorbi
Vreau sa va fac sa intelegeti ca a fi stangaci nu este un lucru negativ, din contra, cum spun multe studii stiintifice.
O zi buna
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2010, 18:26:47
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Ai reusit. Pe mine m-ai convins in totalitate. Chiar simt, asa, un sentiment de neimplinire pentru ca nu sunt si eu stangaci.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2010, 18:27:19
orenda orenda is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Cand eram mica, invatatoarea ma obliga sa scriu cu dreapta (acum nu stiu daca situatia s-a schimbat in Romania). De ce a scrie cu mana stanga nu-i bine?
Citid pe internet si pe carti,in fiecare individiu, la 3-4 ani, un emisfer se specializeaza si domineaza pe cealalt.
Emisferul drept este locul unde se dezvolta emotiile, sentimentele, creativitatea, perceptia spatiului, imaginatia, si controleaza partea stanga a corpului. Stangacii sunt abili a gandi pe imagini decat pe conceptii si sunt mult mai bravi in artistica si in desen de asta oameni cei mai famosi sunt (sau erau) stangaci. O alta teorie spune ca ictusul ataca de obicei partea stanga a creierului, deci stangacii nu pot pierde facultatea de a vorbi
Vreau sa va fac sa intelegeti ca a fi stangaci nu este un lucru negativ, din contra, cum spun multe studii stiintifice.
O zi buna
Superstitii inutile.Nu cred ca are nici o treaba una cu alta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.07.2010, 18:30:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Cand eram mica, invatatoarea ma obliga sa scriu cu dreapta (acum nu stiu daca situatia s-a schimbat in Romania). De ce a scrie cu mana stanga nu-i bine?
Citid pe internet si pe carti,in fiecare individiu, la 3-4 ani, un emisfer se specializeaza si domineaza pe cealalt.
Emisferul drept este locul unde se dezvolta emotiile, sentimentele, creativitatea, perceptia spatiului, imaginatia, si controleaza partea stanga a corpului. Stangacii sunt abili a gandi pe imagini decat pe conceptii si sunt mult mai bravi in artistica si in desen de asta oameni cei mai famosi sunt (sau erau) stangaci. O alta teorie spune ca ictusul ataca de obicei partea stanga a creierului, deci stangacii nu pot pierde facultatea de a vorbi
Vreau sa va fac sa intelegeti ca a fi stangaci nu este un lucru negativ, din contra, cum spun multe studii stiintifice.
O zi buna
Nu cred ca exista cineva care sa sustina ca a fi stangaci este un lucru negativ... Este o persoana mai speciala, nu? Atrage atentia in mod placut...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.07.2010, 18:41:03
orenda orenda is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu cred ca exista cineva care sa sustina ca a fi stangaci este un lucru negativ... Este o persoana mai speciala, nu? Atrage atentia in mod placut...
Cunosc persoane care au reusit sa invete sa scrie cu ambele maini.Nu cred ca stangacii sunt special asa cum cred ca nici cei ce scriu cu dreapta nu sunt speciali.
Toti suntem speciali in felul nostru,dar mina cu care scriem nu cred ca are nici o importanta.
Am un nepot care este stangaci,si isi pierde toata ziua pe calculator mancand junk food.Si are note destul de proaste ,lol.
Daca teoria dumneavoastra i s-ar aplica,atunci n-as vrea sas stiu ce fel de a persoana ar fi el daca scria cu dreapta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.07.2010, 19:41:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orenda Vezi mesajul
Cunosc persoane care au reusit sa invete sa scrie cu ambele maini.Nu cred ca stangacii sunt special asa cum cred ca nici cei ce scriu cu dreapta nu sunt speciali.
Toti suntem speciali in felul nostru,dar mina cu care scriem nu cred ca are nici o importanta.
Am un nepot care este stangaci,si isi pierde toata ziua pe calculator mancand junk food.Si are note destul de proaste ,lol.
Daca teoria dumneavoastra i s-ar aplica,atunci n-as vrea sas stiu ce fel de a persoana ar fi el daca scria cu dreapta.
Cand am zis "speciala" m-am referit ca stangacii sunt persoane mai rar intalnite, numeric vorbind, nicidecum nu am socotit ca ar avea un atu fata de dreptaci, sub nicio forma!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.07.2010, 20:58:53
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu unul scriu cu stanga
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.07.2010, 21:09:28
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Eu unul nu scriu, pentru ca "emisfera" dreapta a lu' criirii mei, e asa de perspicace, ca, ma incordez in dansa, si, butoanele lu' tastatura sa apasa singurele, ei ce sa spui, ii mare treaba. Basca, ca ce sa mai zic, daca ma incordez mai tare, insusi procesoru' lu' amd sa'nfioara, si, scrie sangurel in bufferu' lu' memoria caci...
Dom'le, mare lucru'i sa fii "emisferos de dreapta"...da, da...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.07.2010, 21:15:19
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Thumbs up frumos, stimabile!

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Eu unul nu scriu, pentru ca "emisfera" dreapta a lu' criirii mei, e asa de perspicace, ca, ma incordez in dansa, si, butoanele lu' tastatura sa apasa singurele, ei ce sa spui, ii mare treaba. Basca, ca ce sa mai zic, daca ma incordez mai tare, insusi procesoru' lu' amd sa'nfioara, si, scrie sangurel in bufferu' lu' memoria caci...
Dom'le, mare lucru'i sa fii "emisferos de dreapta"...da, da...
i

mai, frate cata vreme ramai pe forumul asta sa nu iti schimbi stilul niciodata.
e adorabil, stimabile!
aproape mereu ma faci sa zambesc!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.07.2010, 22:35:39
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Pentru că mâna dreaptă e mai dreaptă decât cea din stânga.

Mâna stângă e mai bandită așa de felul ei.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- sfantul caruia i s-a taiat limba si mana dreapta georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.01.2014 15:38:25
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Este ateul o unealta in mana lui Dumnezeu ? eodor nastasa Generalitati 120 13.04.2010 15:08:53
obligatoriu ca nasi de cununie sa boteaza copilul? ccristianos Botezul 2 28.01.2008 20:28:49