Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 12.08.2016, 00:43:24
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Cu certitudine ca IPS Teofan ar fi fost luat la bataie daca nu ar fi avut stapanire de sine. Ma cam tem pentru viata lui cu asa bigoti la usa bisericii.
Bravo, soră ! Bravo ! Dă-i înainte, doamnă "duhovnic" ! Tot așa. Asta-i Ortodoxia, ăsta-i Creștininismul. Hai învață-ne tu pe noi, că doar ești "duhovnică", nu?

Mânca-te-ar Raiul... :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #602  
Vechi 12.08.2016, 00:44:32
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Cu certitudine ca IPS Teofan ar fi fost luat la bataie daca nu ar fi avut stapanire de sine. Ma cam tem pentru viata lui cu asa bigoti la usa bisericii.
Ultima data cind ma trezii din somn in strania realitate "Rominia", existau, inca, politie, lege si alte "fleacuri" de genul. Adica daca cinerva ameninta fizic un ierarh...poate deveni un catindat la sportul ocult numit eufemistic "scaparea sapunelului".
Reply With Quote
  #603  
Vechi 12.08.2016, 00:54:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Bravo, soră ! Bravo ! Dă-i înainte, doamnă "duhovnic" ! Tot așa. Asta-i Ortodoxia, ăsta-i Creștininismul. Hai învață-ne tu pe noi, că doar ești "duhovnică", nu?

Mânca-te-ar Raiul... :)
Daca ar manca-o Raiul cum te maninca pe tine limba la debitat prostii edulcolorate cu ipocrite urari de bine, mare norocoasa ar fi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.08.2016 at 00:58:15.
Reply With Quote
  #604  
Vechi 12.08.2016, 00:54:54
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Uite, eu nu inteleg asta: unii instiga la schisma, cu subiect si predicat, si nici cu o floare nu sint atinsi!
Mai greșește omul, hai să nu exagerăm. Sunt convins că și-a dat seama de greșeală.
Plus că nu a fost ales episcop în feciorie, e mult mai probabil să greșească. Dar cu epitimie, cu pogorământ, are Domnul grijă de fiecare.

Mai bine ne rugăm pentru PS Longhin, e un om minunat, dacă ai merge la Mănăstire la Benceni, să vezi cei peste 400 de orfani, de care are grijă, ți-ai schimba părerea despre el.
Chiar dacă e episcop, poate greși, oricum a fost foarte îngrijorat, la fel ca noi toți, nu?

Uite, măcar aruncă-ți ochii puțin peste clipulețul acesta. Mie mi-au dat lacrimile când l-am văzut prima dată :

https://www.youtube.com/watch?v=RsQlahqCcIA

Bucură-te-n Domnul ! :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #605  
Vechi 12.08.2016, 00:56:31
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Ultima data cind ma trezii din somn in strania realitate "Rominia", existau, inca, politie, lege si alte "fleacuri" de genul. Adica daca cinerva ameninta fizic un ierarh...poate deveni un catindat la sportul ocult numit eufemistic "scaparea sapunelului".
Eu nu-mi aduc aminte de astfel de incidente, dar nu e bine sa se intample.
Cred ca parintele Vulcanescu este in extaz, ca el indemna candva: "Sa mergeti cu huo la Partriarhie!"

P.S. Adica - fii atent - sa "mergeti", nu sa "mergem"!
Reply With Quote
  #606  
Vechi 12.08.2016, 01:01:20
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Bravo, soră ! Bravo ! Dă-i înainte, doamnă "duhovnic" ! Tot așa. Asta-i Ortodoxia, ăsta-i Creștininismul. Hai învață-ne tu pe noi, că doar ești "duhovnică", nu?

Mânca-te-ar Raiul... :)

Daca ai fi de acord cu ceea ce spun, m-ar cuprinde panica.
Reply With Quote
  #607  
Vechi 12.08.2016, 01:02:53
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Eu nu-mi aduc aminte de astfel de incidente, dar nu e bine sa se intample.
Cred ca parintele Vulcanescu este in extaz, ca el indemna candva: "Sa mergeti cu huo la Partriarhie!"

P.S. Adica - fii atent - sa "mergeti", nu sa "mergem"!
Doamna, aveti o sursa publica? Asa a zis, textual? Un link, ceva? E foarte important: ca sa stiu ce si cine este in jurul meu, ca si credincios ortodox (vorbesc la modul general, cred ca toti colegii vor sa stie cu ce neorascolnicie avem de-a face). Asa caldicel cum sint, nu vreau schisma si altele de genul.
Reply With Quote
  #608  
Vechi 12.08.2016, 01:03:20
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Daca ai fi de acord cu ceea ce spun, m-ar cuprinde panica.
Ai grija pentru ca Igor vrea sa ajunga preot. Ma intreb cat timp ar trece pana sa-si bata tezele in cuie pe usa Patriarhiei.

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Doamna, aveti o sursa publica? Asa a zis, textual? Un link, ceva? E foarte important: ca sa stiu ce si cine este in jurul meu, ca si credincios ortodox (vorbesc la modul general, cred ca toti colegii vor sa stie cu ce neorascolnicie avem de-a face). Asa caldicel cum sint, nu vreau schisma si altele de genul.
Pai nu l-ai intalnit pe fb ? E clar din cum se manifesta ca ar trebui restras intr-o chilie. Si fara acces la net. :)
Reply With Quote
  #609  
Vechi 12.08.2016, 01:06:50
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ai grija pentru ca Igor vrea sa ajunga preot. Ma intreb cat timp ar trece pana sa-si bata tezele in cuie pe usa Patriarhiei.
Daca se intimpla asta, imi voi uploada mentalul pe serverul SWTOR, apoi blow up hoitul! O lume in care un tip ca igorete administreaza Sf. Sacrament si episcopi altfel filantropi hulesc Tainele altor episcopi, e o lume de cacat. Mai bine in noile expansiuni Bioware. :)
Reply With Quote
  #610  
Vechi 12.08.2016, 01:12:18
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Doamna, aveti o sursa publica? Asa a zis, textual? Un link, ceva? E foarte important: ca sa stiu ce si cine este in jurul meu, ca si credincios ortodox (vorbesc la modul general, cred ca toti colegii vor sa stie cu ce neorascolnicie avem de-a face). Asa caldicel cum sint, nu vreau schisma si altele de genul.

Iti spun sigur ca asa a zis, iar eu nu am crezut, si am zis ca poate nu este preot , ca e raspopit. Si am fost data afara de pe blog. Atunci nu auzisem de el, dar am cautat pe net si m-am convins.Dar nu mai tin minte pe ce blog era. Insa am comentat mult si pe Ortodoxiacatholica (tot al lui) si pe Ortodoxie Traditionalista, sau aici https://www.youtube.com/watch?v=-AER...re=em-comments
Reply With Quote
Răspunde